תסמונת האישה המוכה

מהי תסמונת האישה המוכה?

תסמונת האישה המוכה הוא מצב נפשי שנובע מהתעללות פיזית ו/או נפשית קשה וארוכה מבן זוג. כתוצאה מהתעללות זו האישה נמצאת במצב מדכא ומשתק שאינו מאפשר לה לצאת ולברוח מהמציאות הקשה בה היא נמצאת, וגם לא לפנות לעזרה. ברוב המקרים האישה המוכה גם נמנעת מלהתלונן במשטרה או לקבל עזרה, מאחר והיא נוטה להאמין שהיא אשמה בהתעללות כלפיה. גם במקרים בהם היא מתלוננת במשטרה, היא נוטה לפנות למשטרה בהמשך ולבקש לבטל את תלונתה.

4 שלבים מוכרים בתסמונת האישה המוכה:

  1. שלב ההכחשה בו האישה תכחיש שהיא מוכה.
  2. שלב בו היא משוכנעת שהיא אשמה במצב הנוכחי בשל התנהגות שאינה הולמת.
  3. שלב שבו היא מתפכחת ומתחילה להבין שהאשמה חלה על בן הזוג המתעלל.
  4. שלב בו היא לוקחת אחריות למצבה ולפעמים גם מנסה לברוח.

ככל שהאישה המוכה לא מצליחה לקחת אחריות על מצבה ולברוח מאימת בן זוגה המתעלל, אנו רואים חזרה "מעגלית" שלה לקורבנות, הכחשה ושהייה בצילו של בן הזוג המתעלל.

 

העונשים על התעללות גבר באשתו

עבירות אלימות במשפחה כוללות תקיפות פיזיות של הגוף, אלימות מילולית, חברתית, מינית, כלכלית, וכולי.

העונש על עבירת אלימות במשפחה הכוללת תקיפה הוא עד 4 שנות מאסר. אם תקיפת בת הזוג גרמה לחבלה בגופה של בת הזוג, העונש יכול שיהיה עד 6 שנים מאסר, כשעבירת האלימות כוללת חבלות חמורות העונש יכול להיות עד 10 שנים מאסר.

בית המשפט נותן פעמים רבות צו הגנה או צו הרחקה, כדי להרחיק את הצד שנפגע מהצד הפוגע. בנוסף במקרים רבים פוסק בית המשפט גם פיצויים לאישה שנפגעה.

קיימת מגמה של בתי המשפט לחייב בעלים שהתעללו בבנות זוגן בפיצויים בסכומים גבוהים. בית המשפט העליון קבע שהתעללות נפשית היא אלימות לכל דבר, וכי על גבר שהתעלל באשתו לשלם לה פיצויים של חצי מיליון שקל בגין כאב וסבל. בית המשפט קבע כי מעשיו של הבעל מהווים פגיעה באוטונומיה של האישה, הם גרמו לה חבלות גופניות, פצעים רגשיים, ורמסו את כבודה.

מטרתם של העונשים על עבירות אלימות היא לגרום ככל האפשר להרתעה.

 

פרשת כרמלה בוחבוט

פרשה ידועה משנת 1994. כרמלה בוחבוט הייתה אישה מוכה וסבלה מהתעללות מצד בעלה יהודה בוחבוט במשך 24 שנות הנישואין. בין היתר היא סבלה ממנו טרור פיזי ונפשי, אלימות קשה שכללה מכות בחפצים חדים, הפחדות והשפלות, ודרישה שהיא תציית לו בכל דבר ולא תתלונן. כמו כן בעלה אסר עליה לקבל טיפולים רפואיים בשל הפגיעות הגופניות שגרם לה. באחד המקרים הכה אותה בראשה והיא נזקקה לטיפול רפואי במהלכו טענה בפני המטפלים שפגעה בעצמה.

3 חודשים לאחר מכן הותקפה שוב על ידי בעלה ששבר על גופה חפצים. היא הסתתרה בחדרו של הבן, חייל בצבא, שם מצאה את נשקו האישי רובה גליל, דרכה אותו, וכאשר הבעל התקרב לחדר היא ירתה בו את כל הכדורים שהיו אז במחסנית עד שמת במקום. כרמלה בוחבוט נעצרה והואשמה בהריגה, ואושפזה במוסד פסיכיאטרי במצב של דיכאון. בספטמבר 94 הורשעה על ידי בית המשפט המחוזי בנצרת בהריגה לאחר שהודתה, ונגזרו עליה 7 שנות מאסר.

במסגרת הערעור דן בית המשפט העליון בחומרת העונש ונתן פסק דין בו נקבע שמדובר במקרה יוצא דופן של אלימות קנטור והתגרות. ההתעללות הקשה תוארה על ידי בית המשפט כהתעללות ממושכת. ילדיה של כרמלה העידו לטובתה על הטרור והסבל שחוותה, וכי נמנע מהם להתערב עבור אימם. בנוסף גם אחיו ואביו של הבעל העידו לטובת הנאשמת, ובסופו של דבר הפחית בית המשפט העליון בדעת רוב את עונשה ל- 3 שנות מאסר.

השופטים נחלקו בדעותיהם: השופט בך הצדיק את ענין המאסר בפועל וקבע בדעת רוב כי יש לקצר את תקופת המאסר ל- 3 שנים. השופט קדמי ביקש להשאיר את עונש המאסר על כנו (7 שנים), לאחר שפסק שאין להקל על המידה בעונש בגין מעשה המתה כדי לא להצדיק מעשים כאילו בעתיד.

השופטת דורנר קבעה שצריך להפחית את העונש ל 3 שנות מאסר שכן זה האיזון הנכון במקרה זה, והדגישה, ששתיקת החברה היא החטא האמתי.

 

פרשת סימונה מורי

פרשה קשה נוספת היא המקרה של סימונה מורי, שסבלה מבן זוגה שלום רחבי במשך שנים ארוכות מהתעללות פיזית ונפשית, ובין היתר ממכות קשות שגרמו לשברים באף ובצלעות. סימונה מורי אושפזה בשל ההתעללות הפיזית שסבלה. היא גם התלוננה במשטרה ובמוסדות הרווחה ואפילו הגיעה למקלט לנשים מוכות, אולם לא הצליחה להיחלץ מידיו של בן הזוג האלים.

סימונה מורי הורשעה יחד עם אדם נוסף (גון ולנסי) ברציחתו של בעלה באמצעות 14 דקירות סכין בזמן ששהו במחסן בקומת הקרקע. שניהם הורשעו בקשירת קשר לביצוע מעשה הרצח. מורי הורשעה בשנת 1998 ברצח בעלה ונדונה למאסר עולם, כאשר עונשה נקצב ל- 28 שנים.

בספטמבר 2019 המליץ שב"ס על שחרורה המוקדם של סימונה מורי לאחר 22 שריצתה שנים בכלא (6 שנים לפני השחרור) ולאחר שעברה הליך טיפולי לשיקום האסיר. השחרור שלה היה מתוך אינטרס ציבורי לשיקום מי שריצה את עונשו בכלא.

 

פרשת דלאל דאוד

פרשת דלאל דאוד שריצתה עונש מאסר של 18 שנה בכלא היא פרשה עגומה נוספת של רצח בעקבות התעללות של בעל באשתו.

דלאל דאוד הגישה 26 תלונות למשטרה ולרשויות על התעללות, אלימות מינית, ואונס נגד הבעל. בן זוגה היה אלים וסדיסט, והתעלל בה במשך שנים רבות באלימות פיזית ומינית. לאחר שגרמה למותו נדונה למאסר עולם ובהמשך נקצב עונשה ל 25 שנה, והנשיא ריבלין אפשר לה להגיש בקשה לשחרור מוקדם.

ביוני 2019 החליטה ועדת השחרורים של שרות בתי הסוהר לשחרר אותה לאחר הליך טיפולי ושיקומי שעברה בכלא, ולאחר שקבע שמסוכנותה נמוכה.

 

כשאשה מוכה רוצחת – המתה בנסיבות של אחריות מופחתת

קיימות דרגות חומרה שונות בין עבירות ההמתה, ובהתאם גם העונשים, מ- 3 שנות מאסר ועד למאסר עולם.

הדרגה של עבירת ההמתה משפיעה על גזר הדין: כך, על גרם מוות ברשלנות יקבעו 3 שנים מאסר, ועל רצח בנסיבות מחמירות יקבע עונש מאסר עולם.

תיקון 137 לחוק העונשין תשל"ז 1977 נכנס לתוקף ביום 1.7.2019. מדובר ברפורמה שעיקרה סיווג מחדש של עבירות הרצח. עד לתיקון, היו בחוק העונשין 3 עבירות המתה: רצח (העונש עליו מאסר עולם), הריגה (עונש עד 20 שנה מאסר) וגרם מוות ברשלנות (עונש של 3 שנים מאסר).

התיקון החדש קבע שעבירות הרצח וההריגה יפוצלו: 

עבירת הרצח תחולק ל- 2 עבירות:

  1. רצח בנסיבות מחמירות עם עונש של מאסר עולם חובה;
  2. רצח עם עונש של מאסר עולם מירבי;

 

עבירת ההריגה חולקה גם היא ל- 2 עבירות: 

  1. המתה באחריות מופחתת שהעונש עליה עד 20 שנות מאסר, והיא כולל גם תת סיווג: המתה עקב מצוקה נפשית בשל התעללות חמורה או ממושכת סעיף 301 ב(א) והמתה עקב קינטור סעיף 301 ב(ב). העונש על כך 15 שנות מאסר;
  2. המתה בקלות דעת שהעונש עליה הוא 12 שנות מאסר;

 

המשמעות של התיקון

מקרי התעללות פיזית באישה שהסתיימו בכך שהאישה רוצחת את בעלה המתעלל – סווגו בעבר כרצח לכל דבר.

כיום, אחרי התיקון ניתן לסווג אותם כעבירה של המתה באחריות מופחתת. כך, אישה שרצחה את בעלה אחרי התעללות שסבלה ממנו – הייתה לפני התיקון, מורשעת ברצח ועונשה היה מאסר עולם, אחרי התיקון ניתן להאשים אותה בעבירת המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, שכוללת גם המתה בשל מצוקה נפשית בעקבות התעללות חמורה או ממושכת, כאשר העונש הוא מופחת עד 15 שנים מאסר (וגם פחות מכך לפי הנסיבות). המחוקק אם כן ראה בהתעללות הקשה מעין "סעיף מקל"!

 

איך לצאת ממעגל האלימות?

אלימות היא תופעה נרחבת. אלימות יכולה להיות פיזית, קשה וממושכת, ועד לפגיעה בתפקוד הגופני ופציעת הנפש בעקבות השפלות ואמירות פוגעניות. אלימות יכול להיות כלכלית – עד שליטה ומניעת גישה לכספים, חברתית – תוך כפיית בידוד חברתי ומשפחתי, וכולי.

אישה שמבקשת לצאת ממעגל האלימות צריכה להיעזר בגורמים חיצוניים מקצועיים. נשים שנמצאות תחת איום מסתירות בדרך כלל את הדפוסים האלימים של בני זוגם וגם אם הן מגישות תלונה הן פעמים רבות מבטלות אותה מחשש לתגובת בן הזוג, או מתוך תקווה "שהמצב יסתדר".

במצב כזה חשוב מאוד להיעזר באנשי מקצוע, חיוני לשתף את בני המשפחה או להתייעץ עם עובדת סוציאלית, לפנות למערכת הבריאות, למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, למוקדי סיוע של משרד הרווחה, למרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית, ולייעוץ משפטי של עורך דין פלילי מומחה לעבירות אלימות במשפחה.

חשוב לפנות לרשויות החוק כמו המשטרה ולהביא לצווי הרחקה נגד התוקף. במקרה של אירוע אלימות הגובל בסכנה לטווח הרחוק, חשוב לפנות לעורך דין שיפעל כדי לשמור על זכויות האישה.

 

חשיבות קבלת סיוע מעורך דין פלילי לנשים נפגעות אלימות במשפחה

במקרה של חשד לעבירת אלימות במשפחה יש להיעזר בעורך דין פלילי מומחה לתחום עבירות אלמ"ב. תיק אלימות במשפחה מורכבים ודורש ידע וניסיון בניהולם. סיבה נוספת לחשיבותו של עורך דין היא היכולת לחזק את הראיות ולגרום לניהול התיק הפלילי עד סופו תוך ניהול מו"מ ועמידה בקשר מתמיד עם המשטרה ורשויות התביעה.

עורך דין אלעד שאול יוצא הפרקליטות ומבכירי עורכי הדין הפליליים בישראל מומחה ובעל ניסיון רב בתיקים פליליים ובייצוג בעבירות אלימות במשפחה. אם את סובלת מעבירות אלמ"ב והחלטת לשים לכך קץ, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מומחה בתחום, לעורך הדין אלעד שאול שפע של ניסיון והצלחות בליטיגציה פלילית, וכן ידע ומקצועיות שצבר במשך השנים בהתמודדות עם תיקי אלימות במשפחה, עוד מתקופת עבודתו בפרלקיטות מחוז תל אביב. מובטח לכם שירות מקצועי אמין ומסור וכן דיסקרטיות מוחלטת.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
תסמונת האישה המוכה הוא מצב נפשי שנובע מהתעללות קשה וארוכת שנים. קיימים 4 שלבים מוכרים שמאפיינים את התסמונת, משלב של הכחשה מוחלטת ושכנוע עצמי שמדובר במקרה חד פעמי, לשלב האשמה העצמית, שלב ההתפכחות ותחילת ההבנה שבן הזוג מתעלל, ועד לשלב של לקיחת האחריות למצב.
החשיבות של הרפורמה נובעת מכך שהיא הוסיפה לחוק העונשין דרגות של עבירות המתה, באופן שבנסיבות מסוימות ניתן לסווג מקרי רצח כהמתה באחריות מופחתת. מדובר ברצח של בן זוג שהתעלל בבת זוגו התעללות קשה והרסנית במשך תקופה ארוכה מאוד, ועקב המצוקה הנפשית הקשה האישה נקלעה לרצוח את הבעל. לפני הרפורמה היא הייתה מואשמת ברצח, ועונשה היה מאסר עולם, בעוד שאחרי הרפורמה, ניתן להאשים אותה בשל הנסיבות המיוחדות, בהמתה באחריות מופחתת, עם עונש מאסר של 15 שנים.
אישה שסובלת מאלימות במשפחה צריכה להיעזר באנשי מקצוע, לשתף את הקרובים לה ולפנות לעזרה למוקדי הסיוע השונים. כמו כן חשוב להגיש תלונות במשטרה ולהתייעץ גם עם עורך דין לגבי כל הפעולות שניתן לעשות במצב כזה, ובין היתר לפעול להשגת צווי הרחקה.
עבירות אלמ"ב הן בין העבירות חמורות ביותר ונתפסות במלוא הרצינות על ידי הרשויות. חשוב מאוד לייצור קשר עם עורך דין מומחה לתחום הפלילי ולעבירות אלימות במשפחה שיוכל לסייע בקידום התיק, הגשת כתב אישום נגד התוקף ומיצוי הדין עימו תוך הגנה עלייך כמתלוננת.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תסמונת האישה המוכה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה