עבירת הסחר בבני אדם

"העבדות המודרנית"

סחר בבני אדם הוא תופעה שהתפתחה בעשרות השנים האחרונות ברחבי העולם, ומכונה "עבדות מודרנית". במסגרת תופעה זו נעשה שימוש באדם אחר כאמצעי או ככלי, תוך התייחסות אליו בתור רכוש הניתן למכירה והעברה בין בעלים אחד לשני. מצב זה מזכיר את החזקת העבדים שהייתה נפוצה בתקופות מוקדמות יותר ואף עוגנה בעבר בחוק.

כיום, אין בכל העולם חקיקה המאפשרת להכיר באדם כרכוש הניתן למכירה או העברה, ותופעה זו זוכה לגינוי נרחב וחמור. תופעת הסחר מתרחשת בעיקר במדינות חלשות הנמצאות במצב כלכלי קשה, בהן מתקיים ייבוא של בני אדם למדינות מפותחות, ברוב המקרים למטרות ניצול והעסקה בכפייה. הסחר מתבצע בדרכים שונות, בין אם בחטיפה, כפייה פיזית ועוד, אך לעיתים קרובות נעשה באמצעות מרמה והטעיה.

הסוחרים העבריינים משלים את הקורבנות הנמצאים במצוקה כלכלית מסוימת, ומבטיחים להם כי במדינה המפותחת יוכלו למצוא עבודה, להתפרנס בכבוד ולסייע למשפחתם. בפועל, קורבנות הסחר מוברחים לארץ זרה ומוחזקים בתנאי כליאה, מוכרחים לעבוד במשך שעות ארוכות וכפופים לחלוטין ל"מעסיקים".

מצבם של קורבנות סחר בבני אדם, ובעיקר אלו שהובאו בכוח ממדינות זרות, הוא קשה מאוד. הם סובלים מפער שפתי ותרבותי, חוסר נגישות למידע ואמצעים ופערי כוחות שמקשים עליהם עד מאוד להיחלץ מהמצב הקשה אליו נקלעו ולקבל סיוע חיצוני. לרוב נלקחים מהם דרכוניהם והם נותרים כפופים לחלוטין לסוחרים ומשוללי יכולת להיחלץ ממצבם.

המקרים המוכרים ביותר של סחר בבני אדם הם סחר למטרות זנות וניצול מיני. אולם, ישנן מטרות נפוצות אחרות וקשות לא פחות לסחר בבני אדם, כמו נטילת איברים, חטיפת ילדים, עבודות כפייה ועוד.

 

תופעת הסחר בבני אדם בעולם

כאמור, הסחר בבני אדם הוא תופעה גלובלית הפוקדת מדינות רבות, ובשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים למגרה. כבר בשנת 2000 החלה לפעול העצרת הכללית של האו"ם למיגור התופעה, ואימצה את הפרוטוקול למניעה ולמיגור של תופעת הסחר בבני אדם, המהווה נספח לאמנת האו"ם נגד הפשע המאורגן הבין-לאומי.

מטרות הפרוטוקול היו להגביר את המאבק הבינלאומי והפנים מדינתי בסחר בבני אדם, בדגש על נשים וילדים, הגנה על הקורבנות וסיוע להם וקידום שיתוף פעולה בין מדינות העולם על מנת לעמוד ביעדים אלו. מדינות רבות ברחבי העולם, וביניהן מדינת ישראל, חתמו על הפרוטוקול וחוקקו לאחריו חוקים שנועדו להיאבק בתופעה ולמגרה משמעותית.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

סחר בבני אדם בישראל

הערכת ממדי תופעת הסחר בבני אדם בעולם כולו היא קשה, בין היתר בשל העובדה כי הסחר מתבצע במחתרת וקורבנותיו מתקשים לדווח לרשויות ולהתלונן. עם זאת, בשנת 2006 מדינת ישראל הוכרה על ידי דו"ח של האו"ם כאחת מהמדינות המרכזיות אליהן מיובאים קורבנות סחר בבני אדם, בעיקר ייבוא נשים לשם העסקתן בזנות.

מאז החל מאבק ניכר בתופעה זו, במסגרתו הוקמה במשרד המשפטים היחידה לתיאום המאבק בסחר בבני אדם ועבירת הסחר בבני אדם עוגנה באופן משמעותי יותר בחוק העונשין ובחוקים נוספים. סעיף 377א בחוק העונשין, תשל"ז-1977 הוא הסעיף המגדיר את עבירת הסחר בבני אדם, והוא נמצא בסימן ז' לחוק העונשין העוסק בשלילת חירות, בתוך פרק י' העוסק בפגיעות בגוף.

סעיף 377א(ד) מגדיר סחר בבני אדם כעשיית עסקה באדם, בין אם מכירה, קנייה או עסקה אחרת, בתמורה ושלא בתמורה. הסעיף נחקק בשנת 2006 כחלק מחוק איסור סחר בבני אדם (תיקוני חקיקה), התשס"ז-2006, אשר עיגן בחקיקה הישראלית את האיסור על סחר בבני אדם למטרות מגוונות. עד אז, החקיקה הישראלית התמקדה במאבק בסחר בנשים למטרת עיסוק בזנות.

הסעיף הנוכחי נועד להגביר את המאבק בתופעת הסחר בבני אדם, גם למטרות שונות שאינן עיסוק בזנות שהפכו נפוצות יותר ויותר. לפי סעיף 377א(א), המטרות האסורות לסחר בבני אדם הן: נטילת איבר מאיברי גופו; הולדת ילד ונטילתו; עבדות; עבודות כפייה; מעשה זנות; השתתפות בפרסום או הצגת תועבה; ביצוע עבירת מין בו.

 

ענישה על עבירת הסחר בבני אדם

על מנת להרשיע אדם בעבירת הסחר בבני אדם נדרש להוכיח את יסודות העבירה, היסוד הנפשי והיסוד העובדתי. היסוד העובדתי מורכב מהתנהגות, נסיבות ותוצאה, והיסוד הנפשי מתאר את המצב הנפשי בו נמצא מבצע העבירה, או במילים אחרות את כוונתו הסובייקטיבית בעת ביצוע העבירה.

בעבירת הסחר בבני אדם ההתנהגות שנדרש להוכיח כי התקיימה היא סחר, והנסיבות הן שהסחר נעשה באדם, ולא בחפץ או בעל חיים, ונעשה לשם אחת מהמטרות המנויות בחוק או תוך העמדה בסכנה להן. כלומר, אם הוכח כי נעשה סחר באדם לשם אחת מן המטרות האלה, הנאשם יועמד לדין בגין סחר בבני אדם.

בנוסף, עבירת הסחר בבני אדם היא עבירה התנהגותית. דהיינו, היא אינה דורשת תוצאה בפועל והיסוד הנפשי נמדד ביחס להתנהגות ולנסיבות. מספיק שאדם סחר באדם לשם אחת מהמטרות הקבועות בחוק, או העמיד אותו בסכנה לאחת מהן, מבלי שהתקיימה תוצאה כלשהי. את כוונתו הסובייקטיבית יש לבחון אל מול ההתנהגות, האם היה מודע להתנהגותו ולנסיבות העבירה.

מבחינת הענישה על עבירת הסחר בבני אדם, סעיף 377א(א) קובע כי מי שביצע סחר בבן אדם לאחת מהמטרות המפורטות בסעיף, או המעמיד אותו בסכנה להן, דינו מאסר שש עשרה שנים, ובסעיף 3777א(ג) נקבע כי דינו של מי ששימש כמתווך לסחר מסוג זה כדינו של סוחר. אף על פי כן, סעיף 377א(ב) מחריג את עבירת הסחר בבני אדם כאשר נעברה בקטין, ובה דינו של עובר העבירה הוא מאסר של עשרים שנה.

בנוסך, סעיף 377ב קובע עונש מזערי לעבירת הסחר בבני אדם, שלא יפחת מרבע העונש המרבי. כלומר, עונש המינימום לסחר בבני אדם הוא 4 שנות מאסר.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת הסחר בבני אדם?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה