סחר בסמים

סחר בסמים היא עבירה פלילית חמורה מאוד שהמערכת הפלילית מתייחסת אליה בחומרה. החומרה הזו מתבטאת לא רק בענישה המקסימלית בדין, שיכולה להגיע עד לעשרים שנות מאסר, אלא להתייחסות המערכתית לאורך כל השלבים במהלך המשפט הפלילי.

עבירות הסחר בסמים וכל הסדרת תחום הסמים בדין הפלילי הישראלי מצויים בפקודת הסמים המסוכנים. במאמר זה יתוארו המאפיינים השונים של עבירת הסחר בסמים ודברים נוספים שחשוב מאוד לדעת ולזכור ככל שאתה נאשם או נחקר בעקבות חשדות לסחר בסמים.

 

מהו סחר בסמים?

סימן ב' של פקודת הסמים המסוכנים ככלל וסעיף שלוש עשרה בפרט מגדירים את טיבה של עבירת הסחר בסמים. האיסור הנמצא בסימן הוא גורף ומוגדר בתור איסור ייצוא, ייבוא, הקלה על ייבוא או ייצור, סחר ואספקה ובנוסף ישנו איסור גם על תיווך שמוביל למכירה. מי שעובר על ההוראות האלו יכול לקבל ענישה מקסימלית של עד עשרים שנים.

לשון החוק (היבשה) לא יוצרת הבדלה בין מי שמספק סמים (למשל, קונה בשביל כמה חברים שמחזירים לו כסף) ובין מי שסוחר בהם. עם זאת, ברור באופן אינטואיטיבי שישנו הבדל משמעותי בין הצדדים השונים במידת האשם והאחריות שלהם.

 

האם ישנה חשיבות לתמורה?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת שאין חשיבות האם הייתה תמורה או לא הייתה תמורה (האם שילמו על הסמים או לא). הרעיון שעומד מאחורי החוק הוא שפחות משנה מה מרוויחים מהעברת הסם, העברת הסם היא הבעיה והיא התופעה שמעוניינים למגר.

 

חריג השימוש העצמי

על אף שלשון החוק והענישה שמוגדרת בו היא מאוד חמורה ביחס להגדרה הרחבה, ישנו חריג אחד משמעותי מאוד – השימוש העצמי. בסעיף 7 (ג) לפקודת הסמים המסוכנים נאמר שבמידה ומחזיקים ומשתמשים בסם למטרות של צריכה עצמית בלבד, העונש המקסימלי הוא שלוש שנים בלבד.

כפי שניתן לראות – הבדל של שמים וארץ בין מקסימום של עשרים שנה ובין מקסימום של שלוש שנים. אך השאלה החשובה בהקשר הזה היא מה מוגדר בתור שימוש העצמי. השימוש העצמי בכל סם וסם משתנה (שכן לכמות ישנה השפעה אחרת לחלוטין) וכל מקרה לגופו. למשל:

הגבול של השימוש העצמי במריחואנה (וויד) הוא עד חמישה עשר גרמים, לעומת זאת הגבול של השימוש העצמי בקוקאין הוא עד שליש גרם, הרציונל הוא שמי שמשתמש בעצמו מזיק פחות והאשם שלו נמוך יותר, מה שמשתנה בין החומרים השונים.

 

מה עושים אם תפסו אותי עם כמות סמים קצת יותר גדולה מאשר הכמות המקסימלית?

אחת השאלות הנפוצות בהקשר של שימוש עצמי הוא מה קורה במידה ונתפסת ברשותי כמות שהיא במעט גדולה יותר מאשר הכמות הקבועה בחוק. לכאורה, זה נראה שרירותי שחמישה עשר גרם של מריחואנה הוא לגיטימי ושישה עשר לא. קודם כל, צריך לזכור שבדיון המשפטי צריך לשכנע את השופט. לכן, במידה וישנן ראיות מספיקות ועורך דין טוב מספיק – ניתן יהיה לשכנע את השופט שעדיין זה נכנס בגדר שימוש עצמי.

במידה וישנה כמות הגדולה בהרבה מהכמות המקסימלית, הנחת היסוד של בית המשפט היא שהמחזיק בכמות כזו גדולה לא רק משתמש בה לעצמו. זוהי הנחה מאוד הגיונית הקשורה בניסיון ארוך שנים של מערכות החוק.

 

החשיבות של עבר פלילי

בכל תיק שקשור למשפט הפלילי עברו הפלילי של הנאשם לוקח חלק בהכרעת העונש הסופית – במידה ומדובר באדם שכל חייו היה שומר חוק, העובדה הזו תיזקף לזכותו וזה יכול להוביל להפחתת העונש, ובמידה ומדובר באדם שהפר את החוק מספר פעמים, בית המשפט רשאי להתחשב גם בכך.

אולם, בעבירות של סחר בסמים לעבר הפלילי ישנה חשיבות מיוחדת. ראשית, כאשר בית המשפט צריך לקבוע האם מדובר בשימוש עצמי או באחזקה אסורה (שכאמור, סיווג זה משמעותי מאוד לתוצאות של ההליך הפלילי), ככל שמדובר באדם שאין לו עבר פלילי – בית המשפט ייטה לסווג פחות מקרים בתור סחר סמים ולהיפך.

שנית, ככל שהעבר של הנאשם נקי, בית המשפט במסגרת הבקשות הדיוניות השונות (כמו הארכת מעצר למשל) ייטה יותר להתחשב בצרכים השונים של הנאשם חסר העבר הפלילי ולמשל לא יתפוס אותו בהכרח אוטומטית בתור אדם "מסוכן" שיש להותירו במעצר עד תום ההליכים.

 

כיצד העבר הפלילי יכול להשפיע על הענישה?

המדיניות המשפטית הקשורה לעבירות סמים מושפעת מאוד מסוג הסמים המדוברים. ככל שמדובר על סמים "קלים", למשל מריחואנה, ועל החזקה של כמות קטנה יחסית, ייטו לתת ענישה שהיא בעיקרה אזהרה כמו עבודות שירות. ניסיון העבר מראה שענישה מן הסוג הזה מרתיעה באופן יעיל את המשתמשים בסמים כאלו.

לעומת זאת, ככל שמדובר במי שסוחרים או מחזיקים בכמויות גדולות של סמים "קשים", המדיניות המערכתית היא להחמיר בענישה על מנת למגר את התופעה הזו, שנותרת מאוד נפוצה ומסוכנת לציבור הרחב.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

נסיבה מקלה

נסיבה מקלה היא מצב עובדתי שיכולי לסייע מאוד לנאשם – בין אם לגרום לזיכוי שלו ובין אם להקטין דרסטית את הענישה שתופעל כלפיו. המערכת הפלילית רואה את אשמו של הנאשם פחות במידה רבה ודואגת לכך שהענישה תהיה בהתאם.

 

ידיעה שמדובר בסם אסור

רשימת הסמים האסורים היא רשימה סגורה שמתעדכנת מעת לעת בפקודת הסמים המסוכנים. הרעיון הוא שרק מי שמבצע את הפעולות האסורות על החומרים שמנויים ברשימה ייענש. משום שהרשימה מתעדכנת, אדם יכול לצרוך או לייבא מוצר שמסתבר לו שהוא אסור. בסיטואציות מהסוג הזה, פעמים רבות היסוד הנפשי שלו (וההבנה של מה שהוא עושה) היא כזו שתוביל לזיכוי שלו במסגרת הליכים פליליים.

 

חקירה פלילית על סחר בסמים

אחד החלקים החשובים ביותר, שיכולים להכריע את גורל התיק הפלילי הוא החקירה המשטרתית. במהלך החקירה המשטרה מבססת את העובדות שיש לה ומנסה להשיג עוד ראיות. במידה ונחקר נחשד בסחר בסמים לחוקים ישנן מניפולציות מאוד מתוחכמות על מנת לשכנע אותו לדבר איתם.

חשוב לזכור, מה שאנשים רבים שוכחים בעקבות הלחץ שהסיטואציה מלווה בה – החוקרים מעוניינים להוציא כמה שיותר מידע. הם גורמים לך במהלך החקירה להרגיש מאוד בנוח, להיפתח ולדבר, אך כל המידע שמעלים במהלך החקירה הפלילית יכול להיות ראייה במהלכו של המשפט.

לנחקרים ישנן זכויות מאוד משמעותיות במהלך חקירה משטרתית וחשוב מאוד לעמוד עליהן. במידה והנחקר מגיע ללא עורך דין, החוקרים עלולים לעוות את הזכויות וכאשר נחקר לא יודע את כל מה שמגיע לו – הוא לא יכול לדרוש את זה.

כאמור, בעבירות של סחר בסמים, משום שהמערכת הפלילית מנסה מאוד למגר את העבירות האלו, ישנו שיתוף פעולה רחב יחסית עם רשויות האכיפה ובית המשפט משתכנע יחסית בקלות להוציא צווים שונים ולהאריך את המעצר.

 

הכנה מראש לחקירה פלילית

במידה ומזומנים לחקירה פלילית, כדאי מאוד לערוך הכנה מראש. את ההכנה מראש ניתן לעשות עם עורך דין פלילי שמתמחה בסוג העבירות הקונקרטי שעליהן החקירה תיסוב. למשל כאן, הדרכה וליווי של עורך דין שמתמחה בעבירות הסחר בסמים יכולה לסייע מאוד למקסם את החשיבות הראייתית של החקירה.

במהלך ההכנה מראש ניתן לתרגל מענה על שאלות, מצבי קיצון ולחץ וכאמור – לוודא שלא פוגעים בקייס ובו בזמן משתפים כמובן פעולה עם הרשויות החוקרות.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא סחר בסמים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה