סחר בסמים

סחר בסמים היא עבירה פלילית חמורה מאוד שהמערכת הפלילית מתייחסת אליה בחומרה. החומרה הזו מתבטאת לא רק בענישה המקסימלית בדין, שיכולה להגיע עד לעשרים שנות מאסר, אלא להתייחסות המערכתית לאורך כל השלבים במהלך המשפט הפלילי.

עבירות הסחר בסמים וכל הסדרת תחום הסמים בדין הפלילי הישראלי מצויים בפקודת הסמים המסוכנים. במאמר זה יתוארו המאפיינים השונים של עבירת הסחר בסמים ודברים נוספים שחשוב מאוד לדעת ולזכור ככל שאתה נאשם או נחקר בעקבות חשדות לסחר בסמים.

מהו סחר בסמים?

סימן ב' של פקודת הסמים המסוכנים ככלל וסעיף שלוש עשרה בפרט מגדירים את טיבה של עבירת הסחר בסמים. האיסור הנמצא בסימן הוא גורף ומוגדר בתור איסור ייצוא, ייבוא, הקלה על ייבוא או ייצור, סחר ואספקה ובנוסף ישנו איסור גם על תיווך שמוביל למכירה. מי שעובר על ההוראות האלו יכול לקבל ענישה מקסימלית של עד עשרים שנים.

לשון החוק (היבשה) לא יוצרת הבדלה בין מי שמספק סמים (למשל, קונה בשביל כמה חברים שמחזירים לו כסף) ובין מי שסוחר בהם. עם זאת, ברור באופן אינטואיטיבי שישנו הבדל משמעותי בין הצדדים השונים במידת האשם והאחריות שלהם.

 

האם ישנה חשיבות לתמורה?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת שאין חשיבות האם הייתה תמורה או לא הייתה תמורה (האם שילמו על הסמים או לא). הרעיון שעומד מאחורי החוק הוא שפחות משנה מה מרוויחים מהעברת הסם, העברת הסם היא הבעיה והיא התופעה שמעוניינים למגר.

 

חריג השימוש העצמי

על אף שלשון החוק והענישה שמוגדרת בו היא מאוד חמורה ביחס להגדרה הרחבה, ישנו חריג אחד משמעותי מאוד – השימוש העצמי. בסעיף 7 (ג) לפקודת הסמים המסוכנים נאמר שבמידה ומחזיקים ומשתמשים בסם למטרות של צריכה עצמית בלבד, העונש המקסימלי הוא שלוש שנים בלבד.

כפי שניתן לראות – הבדל של שמים וארץ בין מקסימום של עשרים שנה ובין מקסימום של שלוש שנים. אך השאלה החשובה בהקשר הזה היא מה מוגדר בתור שימוש העצמי. השימוש העצמי בכל סם וסם משתנה (שכן לכמות ישנה השפעה אחרת לחלוטין) וכל מקרה לגופו. למשל:

הגבול של השימוש העצמי במריחואנה (וויד) הוא עד חמישה עשר גרמים, לעומת זאת הגבול של השימוש העצמי בקוקאין הוא עד שליש גרם, הרציונל הוא שמי שמשתמש בעצמו מזיק פחות והאשם שלו נמוך יותר, מה שמשתנה בין החומרים השונים.

 

מה עושים אם תפסו אותי עם כמות סמים קצת יותר גדולה מאשר הכמות המקסימלית?

אחת השאלות הנפוצות בהקשר של שימוש עצמי הוא מה קורה במידה ונתפסת ברשותי כמות שהיא במעט גדולה יותר מאשר הכמות הקבועה בחוק. לכאורה, זה נראה שרירותי שחמישה עשר גרם של מריחואנה הוא לגיטימי ושישה עשר לא. קודם כל, צריך לזכור שבדיון המשפטי צריך לשכנע את השופט. לכן, במידה וישנן ראיות מספיקות ועורך דין טוב מספיק – ניתן יהיה לשכנע את השופט שעדיין זה נכנס בגדר שימוש עצמי.

במידה וישנה כמות הגדולה בהרבה מהכמות המקסימלית, הנחת היסוד של בית המשפט היא שהמחזיק בכמות כזו גדולה לא רק משתמש בה לעצמו. זוהי הנחה מאוד הגיונית הקשורה בניסיון ארוך שנים של מערכות החוק.

 

החשיבות של עבר פלילי

בכל תיק שקשור למשפט הפלילי עברו הפלילי של הנאשם לוקח חלק בהכרעת העונש הסופית – במידה ומדובר באדם שכל חייו היה שומר חוק, העובדה הזו תיזקף לזכותו וזה יכול להוביל להפחתת העונש, ובמידה ומדובר באדם שהפר את החוק מספר פעמים, בית המשפט רשאי להתחשב גם בכך.

אולם, בעבירות של סחר בסמים לעבר הפלילי ישנה חשיבות מיוחדת. ראשית, כאשר בית המשפט צריך לקבוע האם מדובר בשימוש עצמי או באחזקה אסורה (שכאמור, סיווג זה משמעותי מאוד לתוצאות של ההליך הפלילי), ככל שמדובר באדם שאין לו עבר פלילי – בית המשפט ייטה לסווג פחות מקרים בתור סחר סמים ולהיפך.

שנית, ככל שהעבר של הנאשם נקי, בית המשפט במסגרת הבקשות הדיוניות השונות (כמו הארכת מעצר למשל) ייטה יותר להתחשב בצרכים השונים של הנאשם חסר העבר הפלילי ולמשל לא יתפוס אותו בהכרח אוטומטית בתור אדם "מסוכן" שיש להותירו במעצר עד תום ההליכים.

 

כיצד העבר הפלילי יכול להשפיע על הענישה?

המדיניות המשפטית הקשורה לעבירות סמים מושפעת מאוד מסוג הסמים המדוברים. ככל שמדובר על סמים "קלים", למשל מריחואנה, ועל החזקה של כמות קטנה יחסית, ייטו לתת ענישה שהיא בעיקרה אזהרה כמו עבודות שירות. ניסיון העבר מראה שענישה מן הסוג הזה מרתיעה באופן יעיל את המשתמשים בסמים כאלו.

לעומת זאת, ככל שמדובר במי שסוחרים או מחזיקים בכמויות גדולות של סמים "קשים", המדיניות המערכתית היא להחמיר בענישה על מנת למגר את התופעה הזו, שנותרת מאוד נפוצה ומסוכנת לציבור הרחב.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

נסיבה מקלה

נסיבה מקלה היא מצב עובדתי שיכולי לסייע מאוד לנאשם – בין אם לגרום לזיכוי שלו ובין אם להקטין דרסטית את הענישה שתופעל כלפיו. המערכת הפלילית רואה את אשמו של הנאשם פחות במידה רבה ודואגת לכך שהענישה תהיה בהתאם.

 

ידיעה שמדובר בסם אסור

רשימת הסמים האסורים היא רשימה סגורה שמתעדכנת מעת לעת בפקודת הסמים המסוכנים. הרעיון הוא שרק מי שמבצע את הפעולות האסורות על החומרים שמנויים ברשימה ייענש. משום שהרשימה מתעדכנת, אדם יכול לצרוך או לייבא מוצר שמסתבר לו שהוא אסור. בסיטואציות מהסוג הזה, פעמים רבות היסוד הנפשי שלו (וההבנה של מה שהוא עושה) היא כזו שתוביל לזיכוי שלו במסגרת הליכים פליליים.

 

חקירה פלילית על סחר בסמים

אחד החלקים החשובים ביותר, שיכולים להכריע את גורל התיק הפלילי הוא החקירה המשטרתית. במהלך החקירה המשטרה מבססת את העובדות שיש לה ומנסה להשיג עוד ראיות. במידה ונחקר נחשד בסחר בסמים לחוקים ישנן מניפולציות מאוד מתוחכמות על מנת לשכנע אותו לדבר איתם.

חשוב לזכור, מה שאנשים רבים שוכחים בעקבות הלחץ שהסיטואציה מלווה בה – החוקרים מעוניינים להוציא כמה שיותר מידע. הם גורמים לך במהלך החקירה להרגיש מאוד בנוח, להיפתח ולדבר, אך כל המידע שמעלים במהלך החקירה הפלילית יכול להיות ראייה במהלכו של המשפט.

לנחקרים ישנן זכויות מאוד משמעותיות במהלך חקירה משטרתית וחשוב מאוד לעמוד עליהן. במידה והנחקר מגיע ללא עורך דין, החוקרים עלולים לעוות את הזכויות וכאשר נחקר לא יודע את כל מה שמגיע לו – הוא לא יכול לדרוש את זה.

כאמור, בעבירות של סחר בסמים, משום שהמערכת הפלילית מנסה מאוד למגר את העבירות האלו, ישנו שיתוף פעולה רחב יחסית עם רשויות האכיפה ובית המשפט משתכנע יחסית בקלות להוציא צווים שונים ולהאריך את המעצר.

 

הכנה מראש לחקירה פלילית

במידה ומזומנים לחקירה פלילית, כדאי מאוד לערוך הכנה מראש. את ההכנה מראש ניתן לעשות עם עורך דין פלילי שמתמחה בסוג העבירות הקונקרטי שעליהן החקירה תיסוב. למשל כאן, הדרכה וליווי של עורך דין שמתמחה בעבירות הסחר בסמים יכולה לסייע מאוד למקסם את החשיבות הראייתית של החקירה.

במהלך ההכנה מראש ניתן לתרגל מענה על שאלות, מצבי קיצון ולחץ וכאמור – לוודא שלא פוגעים בקייס ובו בזמן משתפים כמובן פעולה עם הרשויות החוקרות.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא סחר בסמים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם

למאמר המלא »

ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר

למאמר המלא »
ESE.CO.IL ונדליזם
פלילי
עורך דין אלעד שאול

ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך

למאמר המלא »
תלונת שווא על אונס
פלילי
עורך דין אלעד שאול

תלונת שווא על אונס

אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה חשובה ומכוננת, בה חומרתן של עבירות מין מופיעה בתודעה הציבורית בכל יום מחדש. בהתאם, רשויות החוק לקחו על עצמן לטפל

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה