עבירת פציעה

עבירת הפציעה היא אחת מעבירות האלימות המופיעות בחוק העונשין. בין עבירות האלימות השונות נמצאות עבירת התקיפה, תקיפת שוטר, חבלה חמורה ועוד. לכל אחת מהעבירות נקבע עונש, בהתאם לחומרת העבירה, אופן ביצוע המעשה וכן נסיבות נוספות. המשותף להן הוא העובדה שמבצע העבירה שולל מן הנפגע את האוטונומיה על גופו, ולכן נחשבות עבירות אלה לכאלה המפרות את הזכות הבסיסית של אדם להגן על גופו וחירותו.

מהי פציעה?

סעיף ההגדרות בחוק העונשין, ס' 34כד, מגדיר פצע כחתך או דקירה המבתרת או בוקעת כל קרום חיצוני של הגוף. בשביל שהעבירה תתגבש, צריך להיגרם פצע שגורם לפגיעה בשלמות הגוף, כתוצאה של התנהגות הפוצע. זאת אומרת, מספיקה פגיעה חיצונית בעור של הנפגע, כמו שטף דם, שריטה או חתך.

הפציעה יכולה להיגרם גם ללא כוונה, כמו למשל מקרה בו אדם פוגע באחר כאשר הוא מנסה למנוע משני אנשים להתקוטט. כמו כן פציעה יכולה להיגרם תוך כדי הגנה עצמית ואף אחרי תכנון מראש. מבחינת חומרת העבירה, היא נחשבת לפגיעה קלה יותר מאשר עבירת החבלה החמורה, אשר מתייחסת לגרימת פגיעה משמעותית וקשה באיבר בגוף. מקרה של עבירת פציעה יידון בבית משפט שלום, מכוון שהענישה על עבירה זו קלה יותר באופן יחסי.

 

מהי פציעה בנסיבות מחמירות?

פציעה בנסיבות מחמירות המוגדרת בסעיף 335, יכולה להתגבש בכמה מקרים. המקרה הראשון הוא כאשר הפוצע נשא נשק חם או קר. עצם נשיאת הנשק מספיקה בשביל להיות מואשם בעבירה זו, ואין צורך שהנשק יהיה הגורם הפוצע. המקרה השני הוא כאשר היו נוכחים נוספים בשעת הפציעה. בין אם הפציעה נעשתה על ידי אחד מהם ובין אם נעשתה על ידי כמה מהם, כל הנוכחים יהיו אשמים בפציעה בנסיבות מחמירות.

 

מהי חבלה וחבלה חמורה?

סעיף 34כד לחוק העונשין, הוא סעיף ההגדרות בחוק, מגדיר חבלה כמכאוב, מחלה או ליקוי גופני, קבוע או חולף. יתר על כן הסעיף מגדיר מהי חבלה חמורה, שהיא חבלה מסוכנת, שפוגעת או עלולה לפגוע קשות בבריאות הנפגע עד כדי סיכון חייו. למעשה, בשביל שתתגבש עבירה החוק דורש שהחובל יגרום למום או נכות אצל הקורבן, שהיא פגיעת קבע באיבר, בקרום או בחוש.

בשביל שתתגבש העבירה, נדרשת תוצאה של גרימת חבלה ממש וניסיון לגרום לחבלה אינו מספיק. בנוסף, על מנת שתתגבש, על החובל להיות מודע בעת המעשה להתנהגות שלו, לנסיבות בהן הוא מבצע את העבירה, ולאפשרות שהתנהגותו תגרום לחבלה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מהי חבלה בנסיבות מחמירות?

סעיף 335 לחוק העונשין דן גם בחבלה בנסיבות מחמירות. הסעיף קובע שעל מנת שתתגבש עבירה זו, צריכים להתקיים אחד משני מקרים. הראשון, על החובל לשאת נשק חם או קר, והשני, אם היו מספר נוכחים בזמן גרימת החבלה, גם אם לא כולם פיזית גרמו לחבלה.

 

העונשים

כאשר בית המשפט קובע את עונשו של מבצע העבירה, כל עבירה באשר היא, הוא לוקח בחשבון את אופי ביצוע המעשה ולא רק את תוצאת המעשה. משמע, מספר שנות המאסר אותו יקבע בית המשפט, ישתנה כאשר הפציעה נעשתה בשוגג, כאשר הפציעה נעשתה תוך ידיעה מראש וכאשר הפציעה היא כתוצאה של הגנה עצמית.

 

מה העונש על עבירת פציעה?

כמו בכל סעיפי חוק העונשין, העונש על העבירה מצוין כבר בסעיף המגדיר את העבירה, כאשר העונש המצוין הוא העונש המקסימלי שאפשר להטיל על עובר העבירה. סעיף 334 לחוק העונשין קובע שהפוצע אדם לא כדין, דינו מאסר של עד שלוש שנים.

כאשר עבירה מבוצעת בנסיבות מחמירות, חומרת העונש עולה בהתאם. סעיף 335 לחוק העונשין קובע שדינו של פוצע בנסיבות מחמירות, דינו כפול מספר שנות המאסר המצוין בסעיף העבירה המקורית- שש שנים. יתר על כן, הסעיף קובע שכאשר אדם פוצע שלא כדין בן משפחתו, מונח המוגדר בסעיף כבן זוג, בת זוג, קטין או חסר ישע שהפוצע אחראי עליו, דינו מאסר של עד שש שנים.

 

מהו העונש על עבירת החבלה?

סעיף 333 לחוק העונשין קובע שהחובל אדם חבלה חמורה שלא כדין, דינו מאסר של עד שבע שנים. באשר לחובל בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 335 לחוק, דינו כפול מספר שנות המאסר המצוין בסעיף העבירה המקורית- ארבע עשרה שנים. מעבר לכך, הסעיף מתייחס לחובל שלא כדין בבן משפחתו, מונח המוגדר בסעיף כבן זוג, בת זוג, קטין או חסר ישע שהמחבל אחראי עליו, וקובע שדינו מאסר של עד עשר שנים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת פציעה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם

למאמר המלא »

ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר

למאמר המלא »
ESE.CO.IL ונדליזם
פלילי
עורך דין אלעד שאול

ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך

למאמר המלא »
תלונת שווא על אונס
פלילי
עורך דין אלעד שאול

תלונת שווא על אונס

אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה חשובה ומכוננת, בה חומרתן של עבירות מין מופיעה בתודעה הציבורית בכל יום מחדש. בהתאם, רשויות החוק לקחו על עצמן לטפל

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה