אלימות מילולית

כיום, ידוע כי אלימות לא חייבת להתבטא בחבלות או נזקים פיזיים. אדם יכול להיות קורבן לאלימות, גם אם אין נזקים מוחשיים, שניתן לראותם בעין. קללות, שמות גנאי, השפלה וצעקות מהוות אלימות לכל דבר ועניין, ויכולים לגרום נזקים נפשיים חמורים לא פחות מאלימות פיזית, כמו דיכאון, עוגמת נפש, מתח ואפילו הפרעת דחק פוסט טראומטית.

כשהאלימות הזו חוזרת שוב ושוב, כמו במקרים של זוגיות אלימה, למשל, היא יכולה לגרום לצלקות נפשיות עמוקות שילוו את הנפגע לכל החיים. ניתן למצוא אלימות מילולית בכל מקום: בין כותלי הבית, בבית הספר, במקומות עבודה, כלפי עובד ציבור ואפילו ברחוב. מערכת המשפט מכירה בכך שמדובר בעבירה לכל דבר ועניין, כמו אלימות פיזית, ומי שנמצא אשם באלימות כזו, עלול לקבל עונש כבד על פי חוק.

 

פשיעה אלימה

פשיעה אלימה, על פי חוק העונשין, היא פגיעה כנגד הגוף, כמו תקיפה, חבלה ופציעה.

תקיפה מוגדרת בסעיף 378, כהפעלה של כוח פיזי על אדם אחר בכל דרך שהיא, באופן ישיר או עקיף, ללא הסכמתו או בהסכמה שהושגה בתרמית. מכאן, ניתן להבין כי החוק מתייחס קודם כל לאלימות פיזית, שתוצאותיה נראות ומתבטאות בגוף.

 

אלימות מילולית

אלימות מילולית לא עומדת בקריטריון זה, ועם זאת, ברור לנו כיום כי מדובר באלימות חמורה לעתים, שהחוק צריך להתייחס אליה.

בית המשפט דן בפער הזה בפסק דין שלו נגד סלע חברה לביטוח, כבר ב-1993. בפרשה זו, תבע יעקב שלו את הביטוח נגד תאונות אישיות שלו. הביטוח הגדיר תאונות אישיות כתאונות גופניות לא צפויות, שנגרמות באופן ישיר על ידי אמצעים אלימים חיצוניים הגלויים לעין. שלו ניהל ריב מילולי קשה עם מנהל שכפוף לו.

לטענתו, הריב הוביל לכאבים גופניים חזקים ולהתקף לב, שאותו הגדיר כתאונה. במסגרת המשפט עלתה השאלה: האם קללות מהוות אמצעים אלימים חיצוניים? בית המשפט הסכים עם הטענה הזו, וקבע כי "אלימות" יכולה להתפרש גם כאלימות רוחנית, נפשית ומילולית.

 

איך לזהות אלימות מילולית?

בפני עצמן, מילות גנאי וקללות לא נחשבות עבירה, אבל אם מטרתן לאיים או להפחיד אדם אחר, הרי שזו עבירת איומים על החוק. אלימות מילולית היא כזו שבאה להתעמר, להשפיל, לאיים או להתעלם מאדם אחר. היא יכולה לבוא לידי ביטוי בשימוש בחרם, בצעקות, בשמות גנאי, בהעלבות, ביזויים וגידופים.

אפשר להפעיל אלימות כזו, ככל אלימות, פעם אחת, או לחזור על כך, ביותר מסיטואציה אחת, כך שנוצרת מערכת יחסים אלימה מילולית בין הקורבן לאדם המשתמש באלימות. אפשר להיתקל באלימות מסוג זה בכל מקום ובכל גיל. בין אם מדובר בהתנהלות במשרד, בין שני עובדים; בבתי ספר, בין תלמידים; במשפחה; או כלפי עובד ציבור.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

אלימות מילולית כלפי עובד ציבור

החוק מתייחס באופן מיוחד לאלימות מילולית כלפי עובד ציבור. חוק העונשין מבחין בין עבירת איומים להעלבת עובד ציבור. בעבירת איומים ישנו שימוש במילים המעידות על כוונה לפגוע בגופו, נכסיו, שמו הטוב, פרנסתו או חירותו של אדם, או של מישהו אחר, זאת כדי להפחיד אותו או כדי להקניט אותו.

במקרה של העלבת עובד ציבור, לא עוסקים בכוונה אלא בהתנהגויות או פעולות מסוימות, כמו מילים או תנועות ידיים, הקשורות לתפקידו של עובד הציבור, או בזמן שהוא מבצע את תפקידו.

העונש על ביצוע עבירת איומים הוא שלוש שנות מאסר לכל היותר. במקרה של העלבת עובד ציבור, העונש נמוך יותר ויכול להגיע לשישה חודשי מאסר. כדי להגיע להרשעה במקרה השני, צריך להראות כי ישנה אפשרות לפגיעה ממשית וקשה ביכולת של עובד הציבור למלא את תפקידו.

 

אלימות מילולית במשפחה

מקרים נפוצים להפעלת אלימות מילולית הם בין בני זוג, או בין הורים לילדים. לפי החוק למניעת אלימות במשפחה, יש הבחנה בין אלימות מילולית, לבין איומים באלימות פיזית. כאשר מדובר באיומים, המשטרה תפעל קודם כל כדי להרחיק את האדם המסוכן, אם תמצא שיש בו אכן מסוכנות כלפי שלומם הפיזי של בני המשפחה האחרים.

אם מדובר בקללות או בגידופים, המשטרה לא תטפל בעניין בהכרח. במקרה כזה, ניתן לבקש צו הגנה מבית המשפט, במיוחד אם האלימות המילולית היא מתמשכת וארוכה, כך שהיא יכולה להוות התעללות נפשית.

החוק למניעת הטרדה מאיימת משנת 2001, מוסיף על כך וקובע כי במקרה בו אדם מטריד קרוב משפחה שלו, בין היתר באמצעות יצירת קשר ואיומים, הנפגע יכול להגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, בבקשה לקבל צו למניעת הטרדה מאיימת. הצו קובע כי הפוגע לא יוכל להיכנס לדירת הנפגע; לא יוכל להטרידו; או לעשות שימוש בנכסים ששייכים לשניהם. יתכנו גם אמצעי הגנה נוספים אם כך יחליט בית המשפט.

תוקף הצו הוא עד שישה חודשים. בית המשפט יכול לתת את הצו במעמד צו אחד, אם מדובר בסכנה מידית לשלום הנפגע. במקרה כזה, תוך כשבוע יתקיים דיון בהשתתפות שני הצדדים, ואז בית המשפט יוכל להאריך, לבטל או לשנות את הצו.

 

מה לעשות במקרה של האשמה באלימות מילולית?

אלימות מילולית היא עבירה חמורה וקשה, בעלת השלכות חמורות לא רק למי שהתלונן על פגיעה אלא גם למי שהתלוננו עליו. לא נדיר למצוא אדם, הנתקל בעובד ציבור בעת מילוי תפקידו. הפגישה מתלהטת, והוא אומר מילים או עושה מחוות גופניות הנחשבות "אסורות", או כאלה שעלולות להיחשב מאיימות.

לא תמיד הוא מבין תוך כדי המעשה מה יהיו ההשלכות למעשיו. יתכנו גם מקרים בין בני זוג, שבו הרוחות מתלהטות ונאמרים דברים, שיכולים להיחשב לאלימות מילולית. במקרה של הצד הנפגע, בגלל האופי המיוחד של אלימות מילולית, שלא ניתן למצוא לה עדויות פיזיות, קשה להוכיח אותה בפני בית המשפט.

במרבית המקרים לא ייפתח הליך פלילי, והאדם הנפגע עלול להישאר לבדו מול האדם הפוגע. אבל גם אם ייפתח הליך, אם אין אנשים נוספים שיכולים להעיד על התעללות, עלולים כל הצדדים להישאב למאבק ארוך ומתיש, שבסופו כולם עלולים להיפגע.

 

היית צד לאלימות מילולית – פנה לעורך דין פלילי

בין אם אתם הצד המאשים או הצד המואשם, כדאי לפנות כבר מההתחלה לעורך דין פלילי, שיסייע לכם בכל הדרך. עורך הדין יוכל להסביר לכם את מצבכם המשפטי ואת זכויותיכם בכל שלב בהליך המשפטי. הוא ישקף לכם את האפשרויות העומדות בפניכם, ינסה למזער את הנזקים האפשריים, ובמקרה הצורך ייצג אתכם בבית המשפט.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא אלימות מילולית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!