חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב והאם יש הבדל בין ניקוב צמיגים לבין שריטת כלי רכב עם מפתח? עו"ד אלעד שאול מסביר.

 

מה העונש על חבלה במזיד ברכב

סעיף 413 לחוק העונשין אוסר על גירמת נזק בכוונה לרכב או לחלק ממנו, המזיק לרכב עובר עבירה חמורה מאוד מסוג פשע, שהעונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר. מבחינת החוק אין הבדל בין הריסת הרכב כליל עד שלא ניתן לנהוג בו יותר לבין חבלה קוסמטית שמצריכה תיקון קל או שגרמה לירידת ערך ברכב.

כל פגיעה באחד מחלקי הרכב במזיד נכללת בהגדרת החבלה במזיד ברכב ודינה זימון לחקירה במשטרה, הגשת כתב אישום פלילי וענישה, וכן גם מדובר בחיתוך צמיגים, ניפוץ שמשה או שבירת המראה ברכב.

 

מדוע חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה?

ישנן כמה סיבות לעונש החמור שקבע המחוקק לעבירת החבלה לרכב. ראשית, רכב מהווה בסיס להתנהלות יומיומית ומשמש את האדם לפעולות חיוניות כמו הגעה לעבודה, טיפולים רפואיים, רכישת מזון ועוד. פגיעה ברכב עלולה לפגוע באותן פעולות ובחופש התנועה של בעליו.

הגנה על רכב אינה רק מפני גניבה אלא כוללת גם פגיעה בו ויש ערך משמעותי של שמירה על קניינו של אדם. רכב הוא נכס בעל מעמד מיוחד והמחוקק ראה לנכון להתייחס אליו בשונה מנכסים אחרים. המעמד המיוחד שניתן לרכב ואלימות כלפיו הוא שנתן את הפרשנות לענישה חמורה.

שנית, חבלה במזיד ברכב מהווה פעולה אלימה שעלולה לגרום במקרים מסוימים גם לנזקים לבני אדם או סיכון חיים ממש. כך למשל מי שמנקב צמיגים ברכב, מנפץ את השמשה או פוגע באחת המראות ברכב – עלול לגרום לנהג לנסוע ברכב לא בטיחותי וחושף אותו לסיכון מוגבר לתאונת דרכים.

לבסוף, חבלה ברכב שנעשתה בכוונה נעשית לרוב לאחר תכנון או חשיבה על המעשה וככל שהמעשה מתוכנן ושקול יותר כך העונש גבוה יותר. בשל הסיבות הללו ראה המחוקק לנכון להוסיף סעיף מיוחד לעבירת חבלה במזיד ברכב שהענישה המרבית עליה היא "כבדה" באופן משמעותי.

לשם השוואה והמחשת חומרת העונש, העונש על עבירת תקיפה סתם היא שנתיים מאסר ואילו תקיפה הגורמת חבלה ממשית דינה עד שלוש שנות מאסר – והנה אנו רואים שגרימת נזק לרכב עונשה 5 שנות מאסר. הענישה המחמירה על חבלה במזיד ברכב זכתה לביקורת מצד אנשי משפט, בעיקר לנוכח הנתון שהיא חמורה יותר מפגיעה בבני אדם.

אנו כעורכי דין פליליים מנוסים מנסים לנצל את הביקורת הציבורית הרחבה הזו על מנת להגן על לקוחותינו שנחקרו תחת אזהרה במשטרה על עבירות של גרימת נזק לרכב ולעיתים מצליחים לגרום לסגירת התיק הפלילי מבלי שהוגש בו כתב אישום, גם אם יש בו ראיות לגרימת נזק לרכב במזיד.

 

מה נחשב כגרימת נזק במזיד לרכב?

הפסיקה קבעה שגרימת נזק לרכב תפורש כשינוי מוחשי או פיזי במצב הרכב, גם אם הנזק לא גרם להורדת ערך הרכב בפועל, כך שעצם הפעולה שביצע החשוד והביאה לשינוי הפיזי ברכב, ללא הסכמתו המפורשת, מהווה גרימת נזק גם אם ניתנה חוות דעת שמאית לפיה לא נגרם נזק כספי לרכב.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

נסיבות מקלות אפשריות

צריך לזכור שמדובר בעברה חמורה שהענישה עליה קשה. אבל יש גם מקרים שניתן להקל בעונש. לצורך זה יש לקחת עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה שיטען את הטיעונים הנכונים בבית המשפט.

למשל יציע נסיבות מקלות כגון, ניהול אורח חיים נורמטיבי מבחינה אישית ותעסוקתית, עבר נקי מפלילים, התגרות או תקיפה קודמת מצד בעל הרכב או עצם העובדה שמדובר במקרה חד פעמי שנבע ממצוקה רגעית, סערת רגשות או פרשנות שגויה לסיטואציה של הגנה עצמית למשל. טענות נוספות אותן אפשר לטעון הן למשל מצב כלכלי בעייתי, אפשרות לפגיעה בתעסוקת הנאשם אם יורשע, בעיות בריאותיות ועוד טענות רבות.

 

חבלה במזיד ברכב מול היזק לרכוש במזיד (סעיף קל יותר)

סעיף 452 לחוק העונשין מתייחס לעבירת היזק במזיד לרכוש, עבירה שקובעת עונש של עד שלוש שנות מאסר לאדם שגרם נזק או הרס רכוש בכוונה תחילה. מדובר בענישה מקלה יותר ובסעיף קל משמעותית מזה שעוסק בחבלה ברכב.

בעיקרון, סעיף היזק לרכוש במזיד לא מתייחס לחבלה במזיד ברכב ולא אמור "לתפוס" לגביה, אבל כיום ישנן הנחיות פנימיות שמאפשרות לנו כעורכי דין פליליים, לשכנע את המשטרה והתביעה להמיר את סעיף 413 לסעיף המקל יותר ולטפל בעניינו של הלקוח שפגע ברכב, כאילו גרם נזק לרכוש "רגיל" בלבד.

במקרים רבים אנחנו מצליחים לשכנע את התובע המשטרתי לסגור את התיק בעילת חוסר עניין לציבור, או להעביר את התיק ליחידת תביעות הסדר מותנה שיכולה לסגור אתהתיק בהסדר מותנה לאחר קיום מספר תנאים ועונשים קלים יחסית. אם נחקרתם בחשד לחבלה במזיד לרכב או שהוגש נגדכם כתב אישום, אני ממליץ לפנות לעו"ד פלילי לבדיקת התיק שלכם והאפשרות לסגור את התיק על הצד המקל.

 

התמודדות עם זימון לחקירה או הגשת כתב אישום בגין חבלה לרכב

אדם שנחשד או מואשם בעבירת חבלה במזיד ברכב זקוק לייעוץ משפטי מידי מעו"ד פלילי, בעיקר אם מדובר בשלב החקירה במשטרה. מדובר בעבירה שהעונש עליה הוא עד 5 שנות מאסר ואני לא ממליץ להתמודד לבד במקרים כאלו מול המשטרה או גורמי התביעה הפלילית.

לאחר הגשת כתב אישום בוחן בית המשפט את נסיבות ביצוע העבירה לדוגמה, התנהגות הנאשם שהובילה לגרימת החבלה ברכב, התנהלות המתלונן, הנזק שנגרם והאם המעשה בוצע לאחר תכנון מוקפד או בהחלטה רגעית. יש שיקולים רבים שיכולים להוביל להקלה משמעותית בעונש או אף לביטול כתב האישום, אך הדבר צריך להיעשות בזהירות רבה, לאחר גיבוש אסטרטגיה משפטית מוקפדת ומלחמה עיקשת מול הפרקליטות.

עברת חבלה בזדון ברכב לא תמיד קלה להוכחה ולא תמיד התלונה שהוגשה למשטרה מוצדקת. יש חבלות בזדון שניכרות לעין כגון ניפוץ שמשות, ריסוס על האוטו, עקירת אנטנה ומראות, הצתת רכב, ניקוב צמיגים, שריטות על האוטו במכשיר חד ועוד. אך יש לעיתים טענות של חבלה במזיד שהן לאו דווקא גורמות לנזק, למשל מכת אגרוף או אפילו תאונה קלה שלא גרה לשינוי בנראות הרכב או לירידת ערך בו.

פניה לעורך דין בהקדם האפשרי תמזער את הסיכון להסתבכות בכתב אישום והעדיפות היא לפנות עוד לפני החקירה באזהרה במשטרה על מנת לקבל ייעוץ מקצועי.

חבלה במזיד ברכב

4.6 מתוך 5 - (10 הצבעות)
שאלות ותשובות
עד חמש שנות מאסר. צריך לפעול לסגירת התיק בלי כתב אישום או המרת הסעיף המחמיר לסעיף קל יותר כגון "היזק לרכוש במזיד".
כל שינוי או פגיעה בנראות הרכב או במכלולי הרכב, גם אם לא נגרם נזק בפועל.
לפנות בדחיפות לקבלת ייעוץ לפני החקירה. מה שתגיד בחקירה ישמש נגדך ויהווה את הבסיס להגשת כתב אישום בעבירת חבלה במזיד לרכב.
עקרונית כן. יש לבדוק את מצב התיק, איכות הראיות וטענות ההגנה.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חבלה במזיד ברכב?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה