עבירת הגניבה בידי עובד ציבור

גניבה בידי עובד ציבור בדין הישראלי

עבירת גניבה בידי עובד ציבור קבועה בסעיף 390 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין) הנמצא תחת פרק י"א העוסק בפגיעות שנעשו ברכוש, בסימן א' שעוסק בעבירות גניבה. העבירה תוקנה בפעם האחרונה כחלק מתיקון מספר 23 לחוק העונשין, בשנת 1988, אשר בו הועל ערכו המינימלי של הנכס הנגנב כך שיעמוד על אלף שקלים חדשים במקום 500 לירות.

לפי החוק, מי שעובד כעובד ציבור וגנב דבר מה הניתן להיגנב, בין אם הוא נכס המדינה או כל דבר אחריו שהגיע לידיו מכוח עבודתו כעובד ציבור, וערכו של הדבר הגנוב הוא יותר מאלף ₪, נחשב למבצע עבירת הגניבה בידי עובד ציבור.

עבירה זו היא העבירה החמורה יותר של עבירות הגניבה האחרות הקבועות בחוק העונשין, ביניהן עבירת הגניבה לפי סעיף 384 לחוק העונשין, גניבה בנסיבות מיוחדות הקבועה בסעיף 384א, גניבה בידי עובד לפי סעיף 391 בחוק העונשין, גניבה בידי מנהל הקבועה בסעיף 392 לחוק העונשין וגניבה בידי מורשה הקבועה בסעיף 393 לחוק העונשין. ככלל, עבירה זו נחשבת לחמורה במיוחד.

 

הגדרות רלבנטיות

"גניבה" מוגדרת בסעיף 383 לחוק העונשין כעבירה בעלת שתי חלופות: הראשונה היא כאשר אדם נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב לא הסכמת בעליו וכאשר לא תבע בו זכות בתום לב. בנוסף, הגונב מתכוון בשלב הנטילה לשלול את הדבר הנגנב מבעליו לצמיתות. השנייה היא כאשר אדם עושה שימוש במרמה בדבר אשר הוא מחזיק בו כדין, מכוח פיקדון או בעלות חלקית.

סעיף 383(ג) מוסיף ומרחיב לגבי רכיבי עבירת הגניבה, ולפיו "נטילה" יכולה להיות גם השגת החזקה באמצעות תחבולה, הפחדה או טעות הבעלים אשר הגונב ידע עליה או במציאה בה המוצא מניח כי יוכל לגלות את הבעלים באמצעים סבירים. "נשיאה" כוללת גם הסרת או ניתוק דבר ממקומו, ו"בעלות" כוללת גם בעלות חלקית, החזקה או זכות החזקה ושליטה. לבסוף מגדיר הסעיף "דבר הניתן להיגנב" כדבר מה בעל ערך המהווה נכס לבעליו.

הגדרת "עובדת הציבור" נמצאת בסעיף 34כד בחוק העונשין, המהווה סעיף ההגדרות בחוק זה. הגדרה זו מונה חלופות שונות של עובדים במוסדות מדינה, אשר נחשבים כולם לעובדי ציבור, והן: כל עובד המדינה, לרבות חייל, עובד רשות מקומית או רשות חינוך מקומית, עובד מועצה דתית, עובד בביטוח לאומי, עובד בבנק ישראל, עובד ההסתדרות הציונית העולמית, עובד הסוכנות היהודית לארץ ישראל, עובד בקרן קיימת לישראל, עובד בקרן היסוד, עובד לשכת שירות התעסוקה.

נוסף על עובדים במוסדות מוגדרים אלו, עובד מדינה הוא כל מי שעובד במפעל, מוסד, קרן או גוף אחר שהממשלה שותפה בהנהלתו, כולל חברי מועצה או הנהלה בגוף מסוג זה.

 

יסודות העבירה

עבירת הגניבה בידי עובד ציבור כוללת יסוד עובדתי ויסוד נפשי. היסוד העובדתי כולל את ההתנהגות המוגדרת בעבירת הגניבה לפי סעיף 383 לחוק העונשין, כאמור לעיל נשיאה ונטילה של נכס או כל דבר אחר הניתן לנטילה ואת הנסיבות המיוחדות, קרי היותו של האדם עובד ציבור והיותו של הנכס בעל ערך של מעל לאלף ₪.

היסוד הנפשי הוא מחשבה פלילית, דהיינו מודעות להתנהגות הגניבה ומודעות לנסיבות, כולל כוונה למטרה של שלילת הנכס לצמיתות. עבירה זו היא עבירה התנהגותית שאינה תוצאתית. כלומר, לא נדרשת תוצאה כלשהי, כגון גרימת נזק בעקבות הגניבה, אלא מספיק שהתקיימה התנהגות הגניבה עצמה כדי שתתגבש העבירה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

ענישה לפי החוק

העונש בגין עבירת הגניבה בידי עובד ציבור עומד על עשר שנות מאסר. כאמור, זו עבירה חמורה יותר לעבירות הגניבה האחרות המצויות באותו הסימן בחוק העונשין, עליהן עונש המאסר עומד על בין שלוש לשבע שנים, למעט עבירת גניבת נשק אשר גם עליה העונש הוא עשר שנות מאסר, לפי סעיף 383א(ג).

ההחמרה בענישה על עבירה מסוג זה נובעת מרצונו של המחוקק להחמיר עם עובדי הציבור והרצון להטמיע נורמה של מנהל תקין, לפיה מצופה מעובדי ציבור לשרת את המדינה נאמנה ולשמור על האינטרס הציבורי. לכן, עבירה המתבצעת על ידי עובד ציבור נחשבת חמורה יותר ואף בעלת השלכות רחבות וחמורות יותר מאשר אדם הפועל באופן פרטי.

זאת ועוד, במקרה של גניבת נכסי המדינה ייתכן ותוצאות מעשה הגניבה ישבשו או יפגעו באוכלוסייה רחבה יותר מאשר עבירת גניבה קלה יותר, ועל כן הענישה המחמירה מנסה להרתיע מביצועה.

 

מגמת הענישה בפסיקה

בתי המשפט נוטים להחמיר בשנים האחרונות בענישה על עבירות הגניבה מסוג זה, המבוצעות לרוב על ידי אנשים עמידים במעמד כלכלי גבוה והמשתייכים לחוגי ההשכלה הגבוה. עובדי ציבור המבצעים את עבירת הגניבה הזו ברוב המקרים מנצלים את מעמדם, תפקידם והבנתם בתחום לשם ביצוע עבירות גניבה מתוחכמות הפוגעות במוסדות המדינה ובציבור, ומועלות ביושרה ובהגינות המיוחסת להם.

משכך, בית המשפט נוטים לגזור עונשי מאסר בפועל על עובדי ציבור אלו, אף אם לא יטילו את העונש המקסימלי הקבוע בחוק.

 

תופעת הגניבה בידי עובד ציבור בישראל

בשנים האחרונות, תופעת הגניבה בידי עובדי ציבור בישראל הפכה רחבה יותר ויותר. מקרים רבים של ראשי מועצות מקומיות, חברי כנסת ועובדי ציבור נוספים אשר מעלו באמון הציבור וביצעו סוגים שונים של גניבה בידי עובד ציבור נחשפים חדשות לבקרים בעיתונים ומהדורות החדשות.

נוסף על כך, עובדי ציבור רבים מואשמים בעבירות דומות של קבלת שוחד, הונאה ומרמה. אלו עבירות המטילות אות קלון על עובדי הציבור, ומערערות את אמון הציבור הנתון לעובדים אלו ולעובדי מדינה בכלל. מעובדים אלו מצופה מתוקף תפקידם להיות בעלי אמות מוסר גבוהות, לשמש דוגמא לשאר ציבור המדינה ולשמור על האינטרס הציבורי.

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת הגניבה בידי עובד ציבור?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה