קשירת קשר לפשע או עוון

בישראל, קיים חוק הקובע כי קשירת קשר לשם ביצוע עבירת פשע או עוון אסור. כמו בכל עבירה פלילית אחרת, לאדם שחשד בביצוע העבירה צפוי הליך ארוך, במסגרתו הוא יעבור חקירה, יתגבש כתב אישום, ולעיתים הוא יועמד לדין ועשוי להיענש. עולה השאלה מה קורה במקרה של אדם שלא ביצע את המעשים בעצמו, אך התקשר בצורה כלשהי עם מי שביצע את העבירה בפועל, מתוך כוונה להוציאה לפועל. 

באילו תנאים אדם כזה ייחקר? מה יהיה עונשו? אלמנטים אלה מוסדרים על ידי עבירת קשירת קשר לביצוע פשע או עוון המופיעה בחוק העונשין, כפי שנפרט להלן. כיוון שמדובר בעבירה שיכול להתלוות לה עונש משמעותי ביותר, מאסר רב שנים, חשוב להכיר את רכיביה, את משמעותה, ואת הפסיקה הקשורה בה.

 

מהי עבירת קשירת קשר לביצוע פשע או עוון?

עבירת קשירת הקשר, בדומה לעבירות פליליות רבות נוספות, מורכבת משני יסודות – יסוד עובדתי, זאת אומרת מה צריך להתרחש בפועל, ויסוד נפשי, כפי שיפורט להלן. בכדי להרשיע בעבירה כזו, על התביעה להוכיח ששני היסוד התקיימו.

מבחינת היסוד העובדתי, כדי שתתקיים העבירה נדרש שמבצע העבירה יתקשר עם אדם או עם מספר אנשים, כאשר כל הנמצאים רוצים לבצע עבירה מסוג עוון או מסוג פשע. הקשר הנדרש יכול להיות בשיחת טלפון או בפגישה פרונטאלית, בה הצדדים מביעים את הכוונה שלהם לבצע את העבירה. יצוין כי החוק אינו דורש שהם יכירו אחד את השני, אלא מספיק שיהיה שיח ביניהם כדי שיתקיים היסוד העובדתי של העבירה.

בנוסף, אין צורך שקושר הקשר יהיה חלק מהעבירה מתחילת התכנון שלה, אלא הוא יכול להצטרף בשלב מאוחר יותר. הפסיקה קובעת שהיסוד העובדתי בא לידי ביטוי בתקשורת עצמה – בהתקשרות עצמה, משמע נדרש שיהיו שניים או יותר שיהיה להם רצון משותף לבצע בצוותא עבירה מסוימת מסוג פשע או עוון. מבחינת היסוד הנפשי, השאלה היא מה מטרת הקשר.

נדרש שהכוונה תהיה להתקשרות שמטרתה לעשות משהו לא חוקי. לא מספיקה אמירה סתמית, אלא נדרשת כוונה להשלים את העבירה.

 

עבירת קשירת קשר לפשע או עוון – מה קובע חוק העונשין?

חוק העונשין, שנחקק כבר בשנת 1977, קובע את המותר והאסור במשפט הישראלי בכל התחום הפלילי – מה נחשב עבירה, באילו תנאים, ומה יהיה העונש שנלווה לכל עבירה. בין היתר, בסעיף 499 לחוק מוגדר מהו קשר לפשע או לעוון.

הסעיף קובע שמי שקושר קשר עם אדם לעשות פשע או עוון, או לחילופין לעשות מעשה מחוץ לישראל מעשה שהיה נחשב פשע או עוון ככל שהיה נעשה בישראל והינו אסור גם לפי המשפט הפלילי במדינה בה הוא נעשה, עונשו יהיה כדלקמן: במידה והעבירה שהוא ביצע היא פשע, עונשו יהיה מאסר של שבע שנים או העונש שנקבע לאותה עבירה, הקל מביניהם.

אם העבירה שהוא ביצע היא עוון, עונשו יהיה מאסר שנתיים או העונש שנקבע לאותה עבירה, הקל מביניהם. משמעות הסעיף היא שהחוק קובע שלא רק הפשע או העוון הוא עבירה, אלא שקשירת הקשר לביצועם היא עבירה בפני עצמה. כמו כן החוק קובע שהעונש יהיה 7 שנים מקסימום, ויהיה קצר יותר אם העונש על הפשע או העוון עצמו הוא קצר יותר.

כך למשל העונש המירבי על שוד עומד לפי חוק העונשין על 14 שנות מאסר, ואם אדם הואשם רק בקשירת קשר בעניין זה עונשו יהיה 7 שנים. יצוין כי בשנת 1994 נכנס לתוקפו תיקון 39 לחוק. התיקון הוסיף לחוק את סעיף 499(ב). ס' זה קובע שמי שקושר קשר יישא באחריות פלילית גם על העבירות שבוצעו שאינן העבירה העיקרית שלשמה הוא קשר קשר, משמע אם יהיו עבירות נלוות, רק במידה והוא היה צד לעשיית עבירות אלה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

בפסיקה

בפסיקה יש התייחסויות רבות לעבירה, אשר השפיעו גם על האופן בו היא מובנת ונבחנת במערכת המשפט. בשנים האחרונות בוצעו פשעים בעניין פלוני נ' מדינת ישראל, ע"פ 2796/95, המערערים ביקשו לערער על הרשעתם בגין עבירה זו כאשר הפשע שבוצע היה רצח. שופטי העליון קבעו כי המבצעים היו מבצעים בצוותא וקשרו קשר לביצועו של הרצח, ולפיכך ערעורם נדחה.

בעניין אחר, יוחסו למערער עבירות של קשירת קשר לניסיון לחבלה בכוונה מחמירה. המערערים טענו שהעונש שנגזר היה חמור מדי. התייחסותה של שופטת העליון לטענת המערער הראתה את החומרה בו רואים עבירה זו. השופטת קבע שהיה במעשיהם של המערער וחבריו כדי לסכן חיי אדם.

היא ציינה שההתארגנות שלהם נועדה להשלכת בקבוקי תבערה ובכך מסכנת חיים, ועל כן יש להגיב לה בצורה עונשית הולמת ומרתיעה. זאת בייחוד כיוון שההתארגנות עברה מהשלב של קשירת קשר לשלב הביצוע. משמע הפסיקה מכירה בכך שלמרות שפעמים רבות האדם המואשם כלל לא ביצע אקטיבית את העבירה, יש לו אחריות פלילית ברורה ויש להענישו ענישה מרתיעה והולמת. ישנה הכרה בכך שגם עצם קשירת הקשר מסכן חיי אדם.

 

סוגים נוספים של קשירת קשר שנחשבים עבירה

בנוסף לסעיף 499, סעיף 500 מתייחס גם הוא לעבירות של קשירת קשר. הסעיף מפרט מספר רב של מקרים אשר בהם קשירת קשר תהיה עבירה שניתן להעניש בגינה. בין המקרים האלה ניתן למצוא קשירת קשר לגרום נזק לגופו של אדם או לשמו הטוב; קשירת קשר כדי להביא לירידה בערך נכסו של אדם, ועוד. המאסר בגין אלה הוא שנתיים.

הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה לפי ס' 499, קשירת קשר לביצוע פשע או עוון? כדאי להסתייע בעורך דין בעל מומחיות בתחום המשפט הישראלי רואה בחומרה עבירות קשירת קשר. על כן, העונש הנלווה להן הוא משמעותי ורב שנים. לפיכך, אם הינך חשוד בעבירה שכזו ההמלצה הברורה היא להסתייע בעורך דין פלילי בעל ניסיון בתחום, שילווה אותך במהלך כל התהליך, ויילחם עבור הזכויות שלך.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא קשירת קשר לפשע או עוון?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה