מעשה סדום

מעשה סדום היא אחת מעבירות המין החמורות ביותר בישראל שמהווה, בחלק מהמקרים, המקבילה לאונס כלפי גברים, מכיוון שלגברים אין איבר מין נשי לא ניתן לבצע כלפיו "אונס" כהגדרתו בחוק, ולכן אינוס של גבר מתבצע בדרך של מעשה סדום.

אך לא רק גברים נפגעים מעבירה זו, אלא גם נשים וקטינים, כפי שתוכלו להבין מהגדרת העבירה. מה בדיוק מהווה מעשה סדום ובאילו נסיבות? ומה העונשים בגין העבירה? עו"ד אלעד שאול מסביר.

הקדמה: עבירות מין בישראל

הדין הישראלי מטפל בעבירות מין בחומרה רבה מכיוון שעבירות אלו משלבות פגיעה פיזית קשה, פגיעה נפשית ומסוכנות מצד התוקף. עבירת המין החמורה והמוכרת ביותר בחוק העונשין היא אינוס שעונשה בין 16 ל-20 שנות מאסר. ואחריה נמצאים במדרג החומרה העבירות הבאות:

 1. מעשה סדום.
 2. מעשה מגונה (יש להבדיל בין מעשה מגונה "רגיל" לבין מעשה מגונה בפומבי).
 3. בעילה אסורה בהסכמה.
 4. עבירות מין במשפחה.
 5. ניצול יחסי מרות בין רופא למטופל, מורה לתלמיד או עובד ומעביד.
 6. תקיפה מינית של קטינים או חסרי ישע.
 7. הטרדה מינית לפי חוק למניעת הטרדה מינית.

 

כל עבירת מין היא חמורה וברירת המחדל היא לגזור על הנאשם עונש מאסר ממושך, בתוספת צו פיקוח על עברייני מין שמאפשר מעקב ופגיעה חמורה בפרטיות עבריין המין לאחר שחרורו מהכלא. עבירת מעשה סדום היא אחת החמורות בספר החוקים והעונש עליה נע בין 3 ועד 20 שנות מאסר.

בשונה מעבירת האינוס שעוסקת בהחדרת איבר או חפץ לאיבר מינה של אישה, מעשה מגונה עוסק בהחדרת איבר או חפץ לפי הטבעת (של גבר או אישה) או להחדרת איבר מין לפה.

 

מה זה מעשה סדום?

סעיף 347ג לחוק העונשין מגדיר מה זה מעשה סדום:

"החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם."

בשפה פשוטה, מעשה סדום הוא ביצוע מין אנאלי או אוראלי באדם, בין אם הוא גבר ובין אם היא אישה. מכיוון שלא ניתן לאנוס גבר (שכן אין לו איבר מין נשי), "אינוס של גבר" מתבצע באמצעות מעשה סדום. חשוב להבין שלפי ההגדרה בחוק החדירה לפי הטבעת יכולה להיות של כל איבר או כל חפץ. מנגד, חדירה לפיו של אדם חייבת להיות על ידי איבר מין בלבד ולא חפץ או איבר אחר.

 

עונש בגין מעשה סדום

העונש על מעשה סדום יכול לנוע בין 3 שנות מאסר במקרים "קלים" ועד 20 שנות מאסר במעשה סדום בנסיבות מחמירות, ברוב המקרים מדובר בעבירה מסוג פשע ולכן הנאשם זכאי לעריכת שימוע טרם הגשת כתב אישום ואני ממליץ לנצל זכות זו. מעבר לעונש המאסר שמוטל בדרך כלל על עברייני מין, הם נאלצים לספוג הליכים נוספים כגון:

 1. צו פיקוח על עברייני מין – גם לאחר שיסיים לרצות את עונשו, עבריין המין יהיה מוגבל ומפוקח. בית המשפט רשאי להטיל צו מכוח חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין. עבירות המין הן העבירות היחידות שגם לאחר שחרור ממאסר העבריין ממשיך לשלם מחיר כבד מאוד.
 2. יחידת הפיקוח – יחידת הפיקוח מטעם שירות בתי הסוהר נקראת "יחידת צור". פקחי היחידה עוקבים אחרי העבריין לאחר שחרורו ומוודאים שהוא עומד בתנאי צו הפיקוח. אם התגלתה הפרה העבריין צפוי לעמוד לדין.
 3. הערכת מסוכנות מינית – בחלק מהמקרים נאשם נדרש לבצע הערכת מסוכנות מינית. מעריכי המסכנות מטעם המרכז לבריאות הנפש (מב"ן) יקבעו עד כמה העבריין מסוכן לציבור. רמות הסיכון נחלקות לשלוש רמות: נמוכה, בינונית וגבוהה.
  לפי רמת המסוכנות המינית יוחלט אם לנכות שליש מהמאסר, לאפשר יציאה לחופשה וכדומה.
 4. טיפול ייעודי לעברייני מין – במהלך המאסר וגם אחרי השחרור נדרשים עברייני מין לעבור טיפול מיוחד. הטיפול יכול לכלול שיחות פרטניות, טיפול קבוצתי ואף טיפול תרופתי ("סירוס כימי").

 

הרשעה בעבירת מין היא אירוע משנה חיים ויש להתייחס לכך ברצינות. אם זומנתם לחקירה במשטרה פנו בדחיפות לקבלת ייעוץ מעורך דין פלילי מומחה.

גרף סטטיסטיקה תיקי מעשה סדום שנסגרו

 

מעשה סדום בקטין

עשיית מעשה סדום בקטין שבין הגילאים 14 ל-16 עלולה לעלות לעבריין בחמש שנות מאסר. העונש דומה אם המעשה בוצע בקטין בין 16 ל-18 כשהמבצע מנצל יחסי תלות, חינוך או השגחה.

 

מהם יחסי תלות ומרות?

 1. יחסים בין מורה לתלמיד.
 2. מדריך לחניך.
 3. הורה לילד.
 4. בייביסיטר וילד שבהשגחתו.
 5. כל יחסים שמעצם טבעם מעידים על תלות של הקטין במבצע העבירה.

 

יחסי מטופל ומטפל

חל איסור לבצע מעשה סדום גם במקרים של יחסי מטופל ומטפל, למשל:

 1. פסיכולוג ומטופל.
 2. פסיכיאטר.
 3. עובד סוציאלי.

 

כל אלו נכונים בעניינו של קטין בין הגילאים 16 ל-18. החוק מכיר גם ביחסי מרות בין מטפל מתחזה או לא מוסמך לבין מטופל. החוק קובע חזקה לפיה מעשה שבוצע במסגרת יחסי מרות – נעשה תוך ניצול פערי הכוחות. על הנאשם יהיה להוכיח שלא ניצל את יחסי המרות, למשל, שהיחסים החלו עוד לפני הטיפול.

 

מעשה סדום בקטין בנסיבות אינוס

כאשר הקטין או הקטינה מתחת לגיל 14 לא מדובר במעשה סדום "רגיל" אלא במעשה מגונה בנסיבות אינוס. לכן, החוק קובע שבמקרה כזה מדובר באונס לכל דבר ועניין והעונש בהתאם, כך שהעונש מזנק מ-5 שנות מאסר עד ל- 20 שנות מאסר. לסיכום, מעשה סדום בקטין עונשו בין 5 שנות מאסר במקרה "קל" ועד 20 שנות מאסר במקרה שנעשה בנסיבות אינוס.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מעשה סדום בין בגירים

יחסי עבודה או שירות בין בגירים

כמו בקטינים גם בבגירים חל איסור לבצע מעשה סדום במסגרת יחסי מרות. העונש שמוטל במקרה זה הוא מקל יחסית "רק" 3 שנות מאסר.

יחסי מרות בעניינם של בגירים יכול להיות:

 1. יחסי עובד מעביד.
 2. יחסים במסגרת שירות.

 

במסגרת יחסי עבודה יש יחסי מרות קלאסיים (בוס ועובד) ויש יחסי מרות יותר מורכבים כגון עובדת שבוצע בה מעשה סדום על ידי עובד אחר שהוא וותיק יותר, או שהוא ממונה עקיף שלה. בשנים האחרונות יש מגמה להרחיב את הגדרת יחסי המרות גם לכפיפות עקיפה – עובד בארגון מול בכיר שלא ממונה עליו באופן ישיר ואף מול עובד אחר שהוא "חזק יותר" במקום העבודה.

 

מעשה סדום על ידי מטפל נפשי

חל איסור על מטפל נפשי לבצע מעשה סדום במטופל נפשי מכיוון שהמטופל סומך על המטפל ולעיתים קרובות אפילו תלוי בו ולא מסוגל לסרב לו. הגדרת "טיפול נפשי" כוללת אבחון, ייעוץ, טיפול או שיחות כדי לסייע לאדם להתמודד עם קושי רגשי.

מיהו "מטפל נפשי"? החוק מגדיר באופן רחב:

 1. מי שעוסק במתן טיפול נפשי.
 2. מי שמציג עצמו כמטפל נפשי (גם אם לא מוסמך).
 3. בפרט: פסיכולוג, פסיכיאטר עובד סוציאלי.

 

ביצוע מעשה סדום באדם על ידי מטפל נפשי, פסיכולוג, פסיכיאטר וכדומה, במהלך תקופת הטיפול הנפשי דינה 4 שנות מאסר. עד מתי אסור למטפל נפשי לקיים יחסים עם מטופל? החוק קובע תקופת צינון של 3 שנים ממועד סיום הטיפול האחרון.

 

מעשה סדום במהלך ייעוץ של רב

גם על רב או כוהן דת חל איסור לבצע מעשה סדום. האיסור מדבר על בעילה או מעשה סדום באדם במהלך תקופת ייעוץ הוא הדרכה מצד הרב תוך ניצול תלות נפשית ברב. מקרים רבים בהם רבנים קיימו יחסים עם מאמינים – הגיעו כדי הליכים פליליים והגשת כתב אישום. כמו בעניינו של פסיכולוג, גם במצב של רב יש יחסי מרות או תלות כך שהמאמין לא מסוגל לסרב לאותו רב ועלול "להסכים" לביצוע מעשה הסדום למרות שהוא לא באמת מעוניין בו.

 

מעשה סדום בנסיבות מחמירות

סעיף 347(ב) לחוק קובע עבירה בנסיבות מחמירות:

"העושה מעשה סדום באחת הנסיבות המנויות בסעיף 345, בשינויים המחויבים, דינו כדין אונס"

המשמעות היא שמי שביצע מעשה סדום בנסיבות שקבועות בסעיף האונס – דינו כדין אנס והעונש בגין העבירה בנסיבות אינוס נע בין 16 שנות מאסר ועד 20 שנות מאסר.

אלו הנסיבות שיכולות לבסס נסיבות אינוס:

 1. שלא בהסכמה חופשית – מעשה סדום ללא הסכמה חופשית הוא אונס לכל דבר.
 2. בהסכמה שהושגה במרמה – למשל רופא שמבצע מעשה מגונה בתירוץ שמדובר בטיפול רפואי.
 3. בקטין מתחת לגיל 14 – עבירה בקטין מתחת לגיל 14 – מהווה אונס.
 4. תוך ניצול מצב של חוסר הכרה – בין אם מתוך שכרות, אובדן הכרה או שימוש בסמים.
 5. ניצול מחלת נפש או לקות שכלית – סעיף שנועד להגן על לוקים בשכלם או בנפשם.
 6. באיומים – איום בנשק קר או חם.
 7. תוך גרימת חבלה פיזית – אם במהלך מעשה הסדום הקורבן נחבל.
 8. בהתעללות – אם המעשה נעשה באכזריות או שנעשתה התעללות במהלך המעשה, לפניו או אחריו.
 9. בנוכחות אחרים – ביצוע מעשה סדום יחד עם אחרים (אונס קבוצתי).

 

"אונס של גבר"

האם אפשר לאנוס גבר? התשובה היא כן אבל לא בדיוק. ראינו קודם לכן שמעשה סדום שמבוצע שלא בהסכמה חופשית דינו כדין אונס. מדובר בסעיף חשוב המאפשר הכרה באונס הומוסקסואלי – אונס של גבר. המשמעות היא שהעונש זהה עד 16 שנות מאסר ואף 20 שנות מאסר במקרים חמורים. הסעיף שמשווה מעשה סדום לאונס חשוב גם למקרים בהם אישה נאנסה אנאלית, ללא חדירה וגינלית.

 

פיצוי קורבן העבירה

במסגרת ההליך הפלילי שופט רשאי לפסוק לצד עונש המאסר גם פיצוי לקורבן העבירה. הפיצוי המקסימלי במסגרת משפט פלילי הוא כ- 250,000 ש"ח ולצידו ניתן לתבוע גם עד 120,000 ש"ח ללא הוכחת נזק מכוח החוק למניעת הטרדה מינית. כמובן שלצד סכומים אלו, אפשר לתבוע בגין כל נזק שנגרם.

הפיצוי נגזר בהתאם לנסיבות העניין:

 1. הסבל שנגרם לקורבן במהלך האקט המיני.
 2. הכאב והסבל שמלווים את הקורבן מאז ועד היום.
 3. הצורך להרתיע את עברייני מין.

 

פיצוי שנפסק במסגרת ההליך הפלילי לא מונע הגשת תביעה נזיקית.

 

עורך דין לייצוג בעבירות מין

עו"ד פלילי אלעד שאול יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל ומנוסה מאוד בייצוג בתיקי עבירות מין. עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות' עבדו בעברת בפרקליטות או בתביעה המשטרתית, מכירים היטב את נהלי המשטרה והפרקליטות ויכולים לעזור לכם בכל שלבי ההליך. המשרד מדורג בין המובילים בישראל לפי חברות Bdi ו-דאן אנד ברדסטריט.

מעשה סדום

5 מתוך 5 - (31 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מעשה סדום?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
ההגדרה החוקית למעשה סדום היא החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ אל פי הטבעת של אדם (גבר או אישה). בנוסף, החדרת איבר מין לפיו של אדם הוא מעשה סדום גם כן.
העונש משתנה בהתאם לנסיבות המקרה והוא נע בין 3 שנות מאסר ועד 20 שנות מאסר. לפרטים נוספים קראו את המאמר.
בהחלט. ניתן לתבוע עד 120,000 ש"ח ללא הוכחת נזק, 250,000 ש"ח במסגרת ההליך הפלילי וסכום כספי נוסף בגין כל נזק שנגרם. לאפשרויות נוספות צרו קשר.
ליצור קשר בדחיפות עם עורך דין פלילי ולא להתנהל לבדך.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה