עורך דין אלימות במשפחה

תחום האלימות במשפחה בישראל התפתח מאוד בשנים האחרונות. אם מצאתם את עצמכם מזומנים לחקירה באזהרה על עבירות בתחום זה, פנו מיד לעורך דין אלימות במשפחה. הוא ידע לייעץ לכם איך צריך להתנהג בחקירה, האם מומלץ לשתוק?

או דווקא למסור את גרסתכם לאירוע? אירועים רבים הם לא חד משמעיים, ולאמירות בחקירה, ואחר כך במסגרת ההליך המשפטי, ישנה משמעות רבה. איך בוחרים עורך דין כזה? מה זה בכלל אלימות במשפחה ומה המקור החוקי לכך? כל הפרטים ממש כאן לפניכם.

מה זה אלימות במשפחה?

בשנת 1991 חוקק ה"חוק למניעת אלימות במשפחה", חוק זה בה על רקע דו"ח של ועדה שעסקה בנושא, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודית קרפ, היא קבעה ש"תופעת האלימות בין בני זוג היא תופעה חברתית, רב ענפית, שממדיה רחבים הרבה מביטוייה הגלויים.

לדעת כותבי הדו"ח מספר התלונות במשטרה משקף את התופעה באופן חלקי ביותר. הוועדה העריכה, כבר אז, בשנת 1988 את מספר הנשים המוכות בכ – 100 אלף נשים. הצעת החוק נועדה להקל על מצוקת נשים וילדים שחווים פגיעה פיזית, והיא מאפשרת לבית המשפט להרחיק בן משפחה אלים, לתקופה מסוימת, משאר בני המשפחה.

 

מה תכל"ס החוק אומר?

החוק, חוק למניעת אלימות במשפחה, בעצם מגדיר מי הוא בן המשפחה. החוק אף מגדיר את הקטינים כחסרי ישע שנמצאים בהשגחת מבוגר. ההשלכות של עבירת אלימות בתוך המשפחה, ביחס לעבירת אלימות "רגילה", הן בעיקר ביחס לעונש, אם תקיפה סתם, "רגילה", מביאה למאסר של שנתיים, בעבירות אלימות במשפחה, אפשר לגרום למאסר של שלוש – ארבע שנים, ואם מדובר בתקיפת בת זוג, או חבלה של ממש, אפילו שש שנים, ושבע שנים בתקיפת חסר ישע.


למה מתרחשות עבירות אלימות במשפחה?

אחד ההסברים להתרחשות אלימות במשפחה, אותו אומרים גם עורכי דין לענייני אלימות במשפחה הוא הלחץ. למשל, תקופת הקורונה, שהייתה תקופה מאתגרת במיוחד, בה כל משפחה התכנסה למרחב פנימי ומבודד מהעולם החיצון, הפכה להיות גם מאתגרת בתחום עבירות האלימות במשפחה. הלחץ, ההתמודדות המשותפת עם מתח, לעיתים חרדות כלכליות, מביאים לביטויים של אלימות בקרב בני המשפחה.

 

מבצעי עבירות אלימות במשפחה

בדרך כלל כאשר מדברים על עבירות אלימות במשפחה, האלימות היא מצד הורים, ובעיקר אבות, כלפי ילדיהם. מדובר על עבירות של תקיפת קטין, והתעללות בחסר ישע. לעיתים שומעים על סיפורים אכזריים במיוחד של התעללויות חוזרות ונשנות. ישנם גם כמה מקרים שילדים התעללו בהוריהם הקשישים, וכמובן, אלימות כלפי בת זוג. במסגרת אלימות במשפחה, ישנן כמובן גם את עבירות המין, בעיקר פגיעות מיניות כלפי ילדים.

 

ההתייחסות של הפסיקה לעבירות אלימות במשפחה

הפסיקה והחוק מתייחסים ברצינות יתרה לחשדות לאלימות במשפחה, כך יאמר לכם כל עורך דין אלימות במשפחה. בתי המשפט מתייחסים לנושא זה כ"מכת מדינה", ולכן מי שנחשד בעבירות כאלה ישאר במעצר עד תום ההליכים ברוב המקרים.

גם אם מדובר באדם ללא עבר פלילי וזו לו ההסתבכות הראשונה עם המשטרה. העובדה שמדובר בפגיעה במקום הכי אינטימי ורגיש, בתוך הבית, גורמת לשופטים להתייחס לשחרור חשוד כזה ממעצר בזהירות יתרה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מסוכנות יתרה לחשוד באלימות במשפחה

סעיף 21(א)(ג)(5) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996, מגדיר מה הם התנאים למעצר של אדם עד תום הליכים. הסעיף, בין השאר, מגדיר את עבירת האלימות במשפחה כעילת מסוכנות, בגינה יש להשאיר את החשוד במעצר עד תום הליכים. כלומר, מוגש כתב אישום כנגד החשוד, ובזמן ניהול ההליך המשפטי, הוא נשאר במעצר.

 

ענישה בעבירות אלימות במשפחה

כל עורך דין לענייני אלימות במשפחה יגיד לכם שמתחמי הענישה, כלומר, המתחם בתוכו מצוי העונש שיגזור בית המשפט, נעים בין שירות לתועלת הציבור, כלומר, עונש קל יחסית, ועד מספר שנים במאסר בפועל. כמובן שהכל תלוי בסוג העבירה, אם מדובר בתקיפה יחסית קלה, העונש יהיה קל יותר מאשר פגיעה מינית.

בית המשפט בבואו לקבוע את העונש גם שוקל שיקולים נוספים, כמו האם יש לנאשם רישום פלילי, מה מידת הנזק שגרם לקרבן, והאם יש לו נסיבות אישיות מיוחדות. בית המשפט גם בודק את מידת הפגיעה במרקם המשפחתי.

 

צו מבחן לשילוב בקהילה

בית המשפט ,במקרים מסוימים, יכול להורות על צו מבחן, כלומר, צו לפיקוח שירות מבחן במסגרתו הנאשם משולב בטיפול בקהילה. חשוב לציין שבית המשפט ישתמש בצו זה רק כאשר הוא סבור שיש אופציה לשיקומו של הנאשם, ודאגה לעתידו. כמובן שלצד זה נשקלים השיקולים שהזכרנו כבר למעלה.


זכויות נפגע עבירות אלימות במשפחה

כל נפגע, בכל עבירה, זכאי מכוח חוק זכויות נפגעי עבירה למספר זכויות. בין השאר, הוא זכאי להגנה מצד המשטרה, זכאי לקבל מידע על ההליך הפלילי, זכאי להביע את דעתו לגבי הסדר טיעון עם הנאשם, ככל שיש אחד כזה, וזכאי גם לתסקיר נפגע- כשתסקיר זה מוצג בדרך כלל בשלב הטיעונים לעונש, ונוגע פעמים רבות לעניין הפיצויים והנזק שחווה הנפגע.

נפגע יכול גם להגיש תביעה אזרחית, ואם מגיש אותה לאחר הרשעה פלילית, הוא לא צריך להוכיח אחריות נזיקית, משום שהנאשם כבר הורשע, אלא רק להוכיח את גובה הנזק. עורך דין לנפגע אלימות במשפחה זה דבר קריטי.

 

עורך דין אלימות במשפחה

אחד הדברים החשובים כאשר אתם מזומנים לחקירה באזהרה על עבירות אלימות במשפחה, הוא להיות מודעים לזכויותיכם. אחת מהזכויות הללו היא זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי מנוסה. התקשרו לעורך הדין שלכם, והבינו ממה בדיוק מה עליכם לעשות. שימו לב שאמנם עומדת לכם זכות השתיקה, אך ישנם עורכי דין שדווקא ימליצו לכם כן למסור גרסה כלשהי, וזאת כדי להציג אתכם באור מסוים, חיובי יותר.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין אלימות במשפחה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
לאחר המעצר, כשתובא בפני שופט המעצרים, עורך הדין יוכל לטעון שהיו מניעים זרים בהגשת התלונה, על ידי המתלונן. לטעון שהחקירה לא היתה לפי הכללים, שלא קיבלת את זכויותיך, וגם להציע חלופות מעצר. שימו לב שבשלב זה, התנהלות נכונה לאור הראיות של עורך הדין, יכולה אפילו לגרום לכך שלא יוגש כתב איושם.
אם זימנו אותך לחקירה באזהרה על עבירות אלה, מן הסתם גם עצרו אותך, משום שמדובר בעבירות בו עומדת לאדם חזקת מסוכנות. דע את זכויותיך, התייעץ עם עורך דין לפני החקירה, ואל תנדב מידע לפני השיחה עם עורך הדין שלך. דע שכל מה שאתה אומר, יכול לשמש בעתיד נגדך.
כשאתם מחפשים עורך דין, בכלל, בלי קשר לאלימות במשפחה, בדקו שעורך הדין אכן מעורר אמון, שיש לגביו המלצות טובות, ובעיקר שהוא מקצועי ובעל ניסיון. בנוסף, בדקו שיש לכם חיבור אתו ושהוא נגיש לכם לייעוץ במקרה הצורך.
באופן כללי, ההמלצה היא לשמור על קור רוח ורוגע, לשמור מרחק במקרה של כעס, ואם חס וחלילה יש צורך, להתייעץ עם עורך דין מיד, ללא עשיית שום פעולה אחרת. שימו לב שהתייעצות עם עורך דין מקצועי ובעל ניסיון, יכולה לשנות את ההליך כולו, כולל התוצאה שבסופו.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה