עורך דין אלימות במשפחה

תחום האלימות במשפחה בישראל התפתח מאוד בשנים האחרונות. אם מצאתם את עצמכם מזומנים לחקירה באזהרה על עבירות בתחום זה, פנו מיד לעורך דין אלימות במשפחה. הוא ידע לייעץ לכם איך צריך להתנהג בחקירה, האם מומלץ לשתוק?

או דווקא למסור את גרסתכם לאירוע? אירועים רבים הם לא חד משמעיים, ולאמירות בחקירה, ואחר כך במסגרת ההליך המשפטי, ישנה משמעות רבה. איך בוחרים עורך דין כזה? מה זה בכלל אלימות במשפחה ומה המקור החוקי לכך? כל הפרטים ממש כאן לפניכם.

 

מה זה אלימות במשפחה?

בשנת 1991 חוקק ה"חוק למניעת אלימות במשפחה", חוק זה בה על רקע דו"ח של ועדה שעסקה בנושא, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודית קרפ, היא קבעה ש"תופעת האלימות בין בני זוג היא תופעה חברתית, רב ענפית, שממדיה רחבים הרבה מביטוייה הגלויים.

לדעת כותבי הדו"ח מספר התלונות במשטרה משקף את התופעה באופן חלקי ביותר. הוועדה העריכה, כבר אז, בשנת 1988 את מספר הנשים המוכות בכ – 100 אלף נשים. הצעת החוק נועדה להקל על מצוקת נשים וילדים שחווים פגיעה פיזית, והיא מאפשרת לבית המשפט להרחיק בן משפחה אלים, לתקופה מסוימת, משאר בני המשפחה.

 

מה תכל"ס החוק אומר?

החוק, חוק למניעת אלימות במשפחה, בעצם מגדיר מי הוא בן המשפחה. החוק אף מגדיר את הקטינים כחסרי ישע שנמצאים בהשגחת מבוגר. ההשלכות של עבירת אלימות בתוך המשפחה, ביחס לעבירת אלימות "רגילה", הן בעיקר ביחס לעונש, אם תקיפה סתם, "רגילה", מביאה למאסר של שנתיים, בעבירות אלימות במשפחה, אפשר לגרום למאסר של שלוש – ארבע שנים, ואם מדובר בתקיפת בת זוג, או חבלה של ממש, אפילו שש שנים, ושבע שנים בתקיפת חסר ישע.


למה מתרחשות עבירות אלימות במשפחה?

אחד ההסברים להתרחשות אלימות במשפחה, אותו אומרים גם עורכי דין לענייני אלימות במשפחה הוא הלחץ. למשל, תקופת הקורונה, שהייתה תקופה מאתגרת במיוחד, בה כל משפחה התכנסה למרחב פנימי ומבודד מהעולם החיצון, הפכה להיות גם מאתגרת בתחום עבירות האלימות במשפחה. הלחץ, ההתמודדות המשותפת עם מתח, לעיתים חרדות כלכליות, מביאים לביטויים של אלימות בקרב בני המשפחה.

סיבות אחרות הן חוסר יכולת של הגבר לשלוט בכעסים, נטייה לאלימות ואי מתן כלים לפתרון מחלוקות בתא המשפחתי. נשים רבות סובלות לאורך השנים מאלימות במשפחה ומפתחות לעתים גם את תסמונת האישה המוכה.

 

מבצעי עבירות אלימות במשפחה

בדרך כלל כאשר מדברים על עבירות אלימות במשפחה, האלימות היא מצד הורים, ובעיקר אבות, כלפי ילדיהם. מדובר על עבירות של תקיפת קטין, והתעללות בחסר ישע. לעיתים שומעים על סיפורים אכזריים במיוחד של התעללויות חוזרות ונשנות. ישנם גם כמה מקרים שילדים התעללו בהוריהם הקשישים, וכמובן, אלימות כלפי בת זוג. במסגרת אלימות במשפחה, ישנן כמובן גם את עבירות המין, בעיקר פגיעות מיניות כלפי ילדים.

 

ההתייחסות של הפסיקה לעבירות אלימות במשפחה

הפסיקה והחוק מתייחסים ברצינות יתרה לחשדות לאלימות במשפחה, כך יאמר לכם כל עורך דין אלימות במשפחה. בתי המשפט מתייחסים לנושא זה כ"מכת מדינה", ולכן מי שנחשד בעבירות כאלה ישאר במעצר עד תום ההליכים ברוב המקרים.

גם אם מדובר באדם ללא עבר פלילי וזו לו ההסתבכות הראשונה עם המשטרה. העובדה שמדובר בפגיעה במקום הכי אינטימי ורגיש, בתוך הבית, גורמת לשופטים להתייחס לשחרור חשוד כזה ממעצר בזהירות יתרה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מסוכנות יתרה לחשוד באלימות במשפחה

סעיף 21(א)(ג)(5) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996, מגדיר מה הם התנאים למעצר של אדם עד תום הליכים. הסעיף, בין השאר, מגדיר את עבירת האלימות במשפחה כעילת מסוכנות, בגינה יש להשאיר את החשוד במעצר עד תום הליכים. כלומר, מוגש כתב אישום כנגד החשוד, ובזמן ניהול ההליך המשפטי, הוא נשאר במעצר.

 

ענישה בעבירות אלימות במשפחה

כל עורך דין לענייני אלימות במשפחה יגיד לכם שמתחמי הענישה, כלומר, המתחם בתוכו מצוי העונש שיגזור בית המשפט, נעים בין שירות לתועלת הציבור, כלומר, עונש קל יחסית, ועד מספר שנים במאסר בפועל. כמובן שהכל תלוי בסוג העבירה, אם מדובר בתקיפה יחסית קלה, העונש יהיה קל יותר מאשר פגיעה מינית.

בית המשפט בבואו לקבוע את העונש גם שוקל שיקולים נוספים, כמו האם יש לנאשם רישום פלילי, מה מידת הנזק שגרם לקרבן, והאם יש לו נסיבות אישיות מיוחדות. בית המשפט גם בודק את מידת הפגיעה במרקם המשפחתי.

 

צו מבחן לשילוב בקהילה

בית המשפט ,במקרים מסוימים, יכול להורות על צו מבחן, כלומר, צו לפיקוח שירות מבחן במסגרתו הנאשם משולב בטיפול בקהילה. חשוב לציין שבית המשפט ישתמש בצו זה רק כאשר הוא סבור שיש אופציה לשיקומו של הנאשם, ודאגה לעתידו. כמובן שלצד זה נשקלים השיקולים שהזכרנו כבר למעלה.


זכויות נפגע עבירות אלימות במשפחה

כל נפגע, בכל עבירה, זכאי מכוח חוק זכויות נפגעי עבירה למספר זכויות. בין השאר, הוא זכאי להגנה מצד המשטרה, זכאי לקבל מידע על ההליך הפלילי, זכאי להביע את דעתו לגבי הסדר טיעון עם הנאשם, ככל שיש אחד כזה, וזכאי גם לתסקיר נפגע- כשתסקיר זה מוצג בדרך כלל בשלב הטיעונים לעונש, ונוגע פעמים רבות לעניין הפיצויים והנזק שחווה הנפגע.

נפגע יכול גם להגיש תביעה אזרחית, ואם מגיש אותה לאחר הרשעה פלילית, הוא לא צריך להוכיח אחריות נזיקית, משום שהנאשם כבר הורשע, אלא רק להוכיח את גובה הנזק. עורך דין לנפגע אלימות במשפחה זה דבר קריטי.

 

עורך דין אלימות במשפחה

אחד הדברים החשובים כאשר אתם מזומנים לחקירה באזהרה על עבירות אלימות במשפחה, הוא להיות מודעים לזכויותיכם. אחת מהזכויות הללו היא זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי מנוסה. התקשרו לעורך הדין שלכם, והבינו ממה בדיוק מה עליכם לעשות. שימו לב שאמנם עומדת לכם זכות השתיקה, אך ישנם עורכי דין שדווקא ימליצו לכם כן למסור גרסה כלשהי, וזאת כדי להציג אתכם באור מסוים, חיובי יותר.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
שאלות ותשובות
לאחר המעצר, כשתובא בפני שופט המעצרים, עורך הדין יוכל לטעון שהיו מניעים זרים בהגשת התלונה, על ידי המתלונן. לטעון שהחקירה לא היתה לפי הכללים, שלא קיבלת את זכויותיך, וגם להציע חלופות מעצר. שימו לב שבשלב זה, התנהלות נכונה לאור הראיות של עורך הדין, יכולה אפילו לגרום לכך שלא יוגש כתב איושם.
אם זימנו אותך לחקירה באזהרה על עבירות אלה, מן הסתם גם עצרו אותך, משום שמדובר בעבירות בו עומדת לאדם חזקת מסוכנות. דע את זכויותיך, התייעץ עם עורך דין לפני החקירה, ואל תנדב מידע לפני השיחה עם עורך הדין שלך. דע שכל מה שאתה אומר, יכול לשמש בעתיד נגדך.
כשאתם מחפשים עורך דין, בכלל, בלי קשר לאלימות במשפחה, בדקו שעורך הדין אכן מעורר אמון, שיש לגביו המלצות טובות, ובעיקר שהוא מקצועי ובעל ניסיון. בנוסף, בדקו שיש לכם חיבור אתו ושהוא נגיש לכם לייעוץ במקרה הצורך.
באופן כללי, ההמלצה היא לשמור על קור רוח ורוגע, לשמור מרחק במקרה של כעס, ואם חס וחלילה יש צורך, להתייעץ עם עורך דין מיד, ללא עשיית שום פעולה אחרת. שימו לב שהתייעצות עם עורך דין מקצועי ובעל ניסיון, יכולה לשנות את ההליך כולו, כולל התוצאה שבסופו.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין אלימות במשפחה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה