חטיפה

חטיפה של אדם אחר היא עבירה פלילית במשפט הישראלי, היא נחשב לעבירה חמורה ביותר שמוגדרת כעבירת פשע. עבירות החטיפה נחשבות לעבירות חמורות, המוגדרות כביצוע פשע ונדונה בבית המשפט המחוזי (ולא בבית משפט השלום). טווח הענישה בעבירות אלו הוא נרחב מאוד ויכול להגיע עד מאסר עולם. עו"ד אלעד שאול מסביר על העבירה.

 

מהי חטיפה?

העבירה מצויה בחוק העונשין תחת עבירות "פגיעה בחירות", כך שביצוע העבירה פוגע בחירותו של אדם שהיא אחת הזכויות החשובות ביותר במשפט הישראלי. ככל שהזכות שנפגעת חשובה יותר, כך גם העונש בגין העבירה עולה. חטיפה יכולה להתבצע למטרות שונות ובהתאם לכך נחקקו מספר סעיפים שונים לכל אחת מהסיטואציות.

עבירת החטיפה היא עבירה נרחבת, ותחתה נכנסות חטיפות מתוקשרות עם דרישה לכופר במסגרת סחיטה באיומים, הוצאת בני משפחה ממוסדות לבריאות הנפש, מאבקים בין הורים מסוכסכים וחטיפת ילדים ועוד.

את עבירת החטיפה הכללית מעגן סעיף 369 לחוק שמגדיר שני מקרים מרכזיים:

  1. חטיפה בכוח – האפשרות הראשונה היא לקיחה בכפייה של אדם אחר, תוך שימוש בכוח או שימוש באיומים.
  2. חטיפה במרמה – האפשרות השנייה היא פיתוי של האדם לשנות את המקום שלו, על מנת שהפיתוי לשינוי מקום יהווה חטיפה של ממש, צריך להוכיח שרימו את הקורבן לשנות את מקומו. משמע, לא בכל תיק שבו שכנעו אדם לשנות את מקומו תוכל המשטרה להוכיח שהוא נחטף.

 

על מנת להרשיע אדם בעבירה זו יש להוכיח את קיומם של יסודות העבירה, היסוד העובדתי והיסוד הנפשי. צריך להוכיח שקיים אדם נוסף, שנכפה עליו ללכת למקום אחר מאשר המקום בו הוא נמצא מלכתחילה, בין אם בכוח, באיומים או בפיתוי במרמה. היסוד הנפשי שצריך להוכיח הוא שהחוטף מודע לקיומו של הנחטף ולשאר הנסיבות.

 

העונש על חטיפה וסוגי עבירות

חוק העונשין מעגן מספר עבירות חטיפה ספציפיות מלבד העבירה הכללית בסעיפים 370-375. עבירות אלו חמורות יותר מהעבירה הרגילה, והעונש עליהן חמור יותר בהתאם:

סוג החטיפה סעיף בחוק תיאור העונש
חטיפה 369 "הכופה אדם בכוח או באיומים או מפתהו באמצעי תרמית ללכת מן המקום שהוא נמצא בו, הרי זו חטיפה" 10 שנות מאסר
חטיפת אדם מחוץ לגבולות המדינה 370 העבירה תקום אם החוטף הוציא את האדם בלי שאותו אדם הסכים לכך, או שהאחראי עליו הסכים, לדוגמה כאשר מדובר בילדים או באדם שאינו שפוי. 20 שנות מאסר
חטיפה לשם כליאה 371 חטיפת אדם לשם כליאתו. אין הכוונה לכליאה בבית כלא על ידי המשטרה, אלא לכליאת שווא שאינה חוקית. 20 שנות מאסר
חטיפה לשם סחיטה או רצח 372 20 שנות מאסר
חטיפה ממשמורת חוקית 373(א) הסעיף עוסק בקטינים מתחת לגיל שש עשרה שנים ובאנשים הנתונים למשמורת של אפוטרופוס על פי דין בשל היותם אי שפויים בדעתם. עבירה זו נוגעת גם לדיני משפחה, שכן היא עולה פעמים רבות בסכסוכים בין הורים ובין משפחות, כאשר אחד ההורים חוטף את ילדו שלו מההורה השני. 20 שנות מאסר
חטיפה ממשמורת על מנת לרצוח את הנחטף 373(ב) אם אדם הוצאה ממשמורת, במטרה לרצוח את הנחטף או לסכן אותו ברצח, דינו מאסר עולם בלבד מאסר עולם בלבד
חטיפה לשם גרימת חבלה חמורה 374 מבחינת היסוד הנפשי, העבירה תקום בין אם החוטף התכוון להעמיד את הנחטף לחבלה חמורה ובין אם ידע שהנחטף יסבול מחבלה חמורה, לאו דווקא על ידי החוטף עצמו. 20 שנות מאסר
חטיפה לשם סחר בבני אדם 374א אוסר על חטיפת אדם במטרה לסחור בו, כלומר במטרה לבצע סחר בבני אדם. עבירה זו עולה בהקשרי תעשיית הזנות, בה נשים רבות נחטפות כדי לסחור בהן לביצוע שירותי זנות. 20 שנות מאסר
הסתרת נחטף 375 אדם המסתיר נחטף, תוך שהוא יודע שאותו אדם אכן נחטף, דינו כדין האדם שחטף אותו. משמע, דין ההסתרה כדין החטיפה, בהתאם לעבירה הספציפית. 20 שנות מאסר

 

אנו רואים שהעונש על חטיפה נע בין 10 שנות מאסר ועד למאסר עולם ועונש זה בלבד (כמו עבירת רצח). מלאכת גזירת העונש על נאשם היא מלאכה מורכבת והיא נעשית לאחר ניהול הליך משפט מורכב והגשת כתב אישום נגד הנאשם, ניתן במקרים רבים להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות על מנת להקל בעונש וכל זה, על בסיס טענות שהעלה עורך הדין הפלילי המייצג את הנאשם.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

ניסיון חטיפה

מקרים רבים שאנו רואים בכלי התקשורת מסתיימים בניסיון חטיפה בלבד, לפעמים בשל תכנון לקוי של העבריין ולעיתים בשל תושייה וקור רוח של הקורבן או ערנות של הציבור שסייעו לקורבן להיחלץ מניסיון החטיפה. חשוב לציין שאין הבדל בין העונש על ניסיון חטיפה לבין עונש על עבירה שהצליחה והעונש הוא אותו עונש, כפי שקבוע בסעיף 34ד לחוק העונשין.

איך מוגדרת עבירת ניסיון? סעיף 25 מגדיר ניסיון כעשיית מעשה לצורך ביצוע העבירה מבלי שהצליח להשלים את העבירה, למעט פעולות הכנה בלבד. זאת אומרת שקניית חבל, השכרת רכב ותכנון שעת המעשה הן פעולות הכנה בלבד ואילו הגעה פיזית אל הקורבן, אחיזתו וניסיון לחטוף אותו אל תוך הקרב הן פעולות שנועדו להשלים את העבירה אך ללא הצלחה והן יהוו ניסיון חטיפה.

 

תיק במשטרה על חטיפה

אדם שנחטף או קרובי משפחתו זכאים להגיש תלונה במשטרה על חטיפה, בסמוך לכך יזומן החשוד לחקירה תחת אזהרה והוא צפוי להיחקר ובחלק מהמקרים אף להיעצר לצורכי חקירה. מאחר שמדובר באחת העבירות החמורות בספר החוקים, מומלץ בהחלט לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מוביל כדי לא לעשות טעויות.

כל מה שהחשוד יגיד בחקירתו יתועד וישמש נגדו בבית המשפט. קיימת חשיבות מכרעת לליווי משפטי צמוד בחקירות, ייעוץ משפטי נרחב, ביצוע פעולות להגנה על החשוד ושמירה על זכויותיו.

במסגרת הליווי המשפטי אנו מייעצים ללקוח ועומדים בקשר מול היחידה החוקרת והפרקליטות, במידת הצורך מייצגים בהליכי המעצר ופועלים לשחרור החשוד למעצר בית ופועלים במגוון מישורים כדי להוביל לסגירת התיק הפלילי על הצד הטוב ביותר ובמהירות האפשרית.

המשרד מדורג בין המובילים בישראל במשפט פלילי ובכללן עבירות צווארון לבן, עורכי הדין במשרד יוצאי הפרקליטות ומכירים היטב את אופן הייצוג וההגנה על נאשמים בפלילים בתיקים מורכבים.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
שאלות ותשובות
העונש על חטיפה נע בין 10 שנות מאסר ועד למאסר עולם. מדובר באחת העבירות החמורות בישראל.
כתב אישום בעבירת חטיפה מוגש לבית המשפט המחוזי, שהוא הסמכות הגבוהה יותר מבית המשפט השלום.
להתקשר בדחיפות וללא דיחוי לעורך דין פלילי לקבלת ייעוץ. מספרנו 03-7775555.
ניתן לבצע חטיפה באמצעות הפעלת כוח על הקורבן, איומים עליו ואף שכנעו במרמה לעזוב את מקומו ולהגיע עימכם.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חטיפה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה