הטרדה טלפונית

הטרדה טלפונית היא דרך נפוצה בעידן המודרני להציק, להטריד ולהפריע לאדם לנהל שגרת חיים רגילה. כעורך דין פלילי מומחה, אני נתקל בהטרדות טלפוניות כלפי לקוחותיי במגוון רחב של מקרים, החל ממטרידן שלא מסוגל לקבל סירוב לחיזור, בן זוג לשעבר שמבקש לנקום בזוגתו על שנפרדה ממנו ועד שכן מטריד טלפונית או יריב עסקי. איך להתמודד עם הטרדה טלפונית והאם ניתן להפסיק את התופעה? עו"ד אלעד שאול מסביר.

הטרדות טלפוניות ממספר חסוי

אחד האתגרים בהפסקת הטרדות טלפוניות הוא העובדה שברוב המקרים הן נעשו ממספר חסוי או חסום. קורבנות הטרדה טלפונית פונים לספק הסלולארי ומבקשים תדפיס פירוט שיחות נכנסות אך החברה הסלולארית (הוט מובייל, פרטנר ועוד) מסרבות לספק את הדפיס.

החוק מאפשר לחברת הסלולר להעביר ללקוח תדפיס שיחות יוצאות, מכיוון שהוא יכלול טלפונים המוכרים ללקוח. עם זאת, החוק אוסר על העברת תדפיס פירוט שיחות נכנסות ללא צו שופט, מכיוון שהוא יחשוף לעיני הלקוח טלפונים שאינם מוכרים לו ואף יחשוף את זהותם של מתקשרים.

האיסור הזה נובע מהרצון לשמור על פרטיות המתקשרים ולאפשר חשיפת זהותם רק לאחר ששופט בחן את המקרה והחליט שאין מקום לשמור על פרטיות המתקשר, שעשה שימוש מטריד בטלפון.

כעורכי דין פליליים מנוסים, אנו יודעים לשכנע את בית המשפט בצורך למסור צו לפירוט שיחות נכנסות בשל הטרדה טלפונית. עם זאת, במקרים בהם הלקוח לא מעוניין להגיע לבית המשפט (מסיבותיו שלו), אנו עובדים עם מומחי סייבר וחוקרים פרטיים מהשורה הראשונה ויכולים לחשוף את זהותו של מטרידן טלפוני, גם אם מתקשר מחסוי, באמצעות ביצוע חקירה טכנולוגית פרטית.

 

הטרדה טלפונית עבירה פלילית

הטרדה טלפונית היא עבירה פלילית לפי חוק התקשורת שנקראת הטרדה באמצעות מתקן בזק. הדרישה בחוק היא שיצירת הקשר הטלפונית תיעשה, מצד המטרידן, בכוונה להפחיד, להרגיז, לפגוע או ליצור חרדה לקורבן. זו גם הסיבה שחברות טלמרקטינג מצליחות להתחמק מביצוע עבירה פלילית על הטרדה טלפונית, הן טוענות שהשיחות לא מבוצעות בכוונה להפחיד או להטריד, אלא לצורך עסקי לגיטימי.

לצערנו, ברוב המקרים הטענה הזו תואמת את לשון החוק ויש לפנות לאפיקים אחרים לטיפול בהטרדות טלפוניות מטעם גופים כלכליים. במקרה של אדם שמתקשר אליכם ללא הפסקה, כדי להטריד ולהקניט, למרות שביקשתם ממנו להפסיק, ההטרדה הטלפונית עלולה בהחלט להוות עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר בפועל.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עונש על הטרדה טלפונית

החוק קובע עונש על הטרדה טלפונית של עד 3 שנות מאסר, מדובר בעבירה מסוג עוון שבחלק מהמקרים חשוד ששכר עורך דין פלילי איכותי יכול לסיים את התיק הפלילי ללא העמדה לדין ובסגירת התיק בהליך המכונה הסדר מותנה. חשוד בהטרדה טלפונית? אני מציע לך לקרוא את המאמר המלא על הליך הסדר מותנה.

 

תלונה במשטרה על הטרדה טלפונית

אם אתם נמצאים תחת הטרדה טלפונית אתם רשאים להגיש תלונה למשטרה שתהיה מחויבת לחקור. עם זאת, הניסיון מלמד שחוקר משטרת ישראל לא ממהרים לפתוח תיקים פליליים על הטרדות טלפוניות, בניגוד לחוק ולנהלים הפנימיים של המשטרה.

מכיוון שעבדנו בפרקליטות מחוז תל אביב, אנו מכירים היטב את נהלי המשטרה ואנו מלווים מתלוננים במשטרה על הטרדה טלפונית באופן שלא מאפשר למשטרה להתחמק ולסרב לבצע את עבודתה ואף לחקור את החשוד באזהרה ולהגיש נגדו כתב אישום.

מעורבות משטרת ישראל בתיקי הטרדות טלפוניות היא קריטית בחלק מהמקרים, מכיוון שלא ניתן לאתר את מקור השיחות המטרידות, בין אם המטרידן משתמש במספר חסוי או חסום, בטלפון טוקמן שלא רשום על שם אף אחד או באמצעות זיוף מספר טלפון המכונה "spoofing" שמאפשרת למטרידן לשנות את מספר הטלפון שלו למספר אחר.

למשטרה יש מאגרי מידע בהם היא רשאית להשתמש במהלך חקירת עבירות פליליות והיא יכולה לזהות, בקלות יחסית, מי עומד מאחורי מספר טלפון המשמש להטרדות טלפוניות. אם מספר הטלפון המטריד לא מופיע במאגר, המשטרה יכולה להוציא צו בבית המשפט לקבלת תדפיס שיחות נכנסות של המוטרד ובכך לחשוף את זהותו של המטריד.

 

תביעה על הטרדה טלפונית

בשונה מחוק הספאם שאוסר משלוח הודעות טקסט ומיילים בעלי תוכן פרסומי, אלא אם המקבל ביקש זאת מראש, אין בחוק פיצוי ללא הוכחת נזק על הטרדות טלפוניות מהסוג הפלילי. עם זאת, הניסיון מלמד שבמהלך הטרדות טלפוניות המטריד לרוב מבצע עבירות עקיפות, חמורות בהרבה מההטרדה עצמה, כגון לשון הרע או הטרדה מינית שמזכה את הקורבן בפיצוי של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק.

במקרים רבים אנו רואים הטרדה טלפונית שמגיע עד כדי שליחת תמונות של איבר מין ללא הסכמה. לא בכל מקרה של הטרדות טלפוניות כדאי להגיש תביעה, מכיוון שעלות ניהול המשפט גבוהות יחסית והפיצוי שייפסק צפוי להיות נמוך בחלק מהמקרים, אלא אם המטריד עבר גם על הוראות חוק למניעת הטרדה מינית, חוק הגנת הפרטיות וחוקים דומים. אני מציע לכם לפנות אלינו לייעוץ ראשוני על מנת לבדוק כדאיות תביעה על הטרדה טלפונית שאתם חווים.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הטרדה טלפונית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
כל שימוש בטלפון סלולארי או קווי שנועד להפחיד, להקניט או להטריד את הצד אליו מתקשרים. פרטים מלאים במאמר.
בחלק גדול מהמקרים כן, אך צריך להניע את המשטרה לחקור באמצעות עורכי דין.
רק באמצעות צו של בית המשפט או באמצעות משטרת ישראל, שמחייב מעורבות של עורך דין פלילי.
יש מגוון דרכים לחשוף זהות של מטרידן אנונימי שמשתמש במספר טלפון חסוי או חסום. קראו את המאמר להמשך פרטים או צרו עמנו קשר.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה