ירי מנשק חם באזור מגורים

אחת המטרות המרכזיות של רשויות החוק במדינת ישראל היא להגן על אזרחי המדינה מפני התנהגויות עברייניות, מכל סוג שהוא, שעלולות לסכן את שלום הציבור. לשם כך קיים חוק העונשין וחקיקה נוספת שמגדירה פעילויות מסוכנות שאסורות על פי חוק, בניהן גם ירי בנשק חם באזורי מגורים (קרי שכונות מגורים, הן באזורי בנייני דירות והן באזורי בתים פרטיים).

התופעה נפוצה מאוד במגזר הערבי בישראל וזוכה בשנים האחרונות לסיקור תקשורתי נרחב ולמחאה ציבורית שקוראת להחרים כלי נשק לא חוקיים.

 

האיסור לירות בנשק חם שלא כדין

המקרים הנפוצים ביותר הם ירי של עבריינים לעבר בתיהם של אזרחים תמימים בשל טעות בזיהוי או במסגרת סחיטה באיומים, בנוסף לירי מנשק חם באזור מגורים שמקורו בסכסוכים בין ארגוני פשע, מסעות נקם וניסיונות התנקשות בין הארגונים, שמטרתם לפתור סכסוכים או לבסס שליטה בטריטוריות פשע. כל אלו מתבצעים באיזור המגורים של אותם עבריינים, בסמוך לבתי העסק שלהם ולבתי קפה ומסעדות.

דרך אלימה זו פגעה בעברה ועוד פוגעת בעוברי אורח תמימים ולעתים אף עולה להם בחייהם כגון במקרה המצער של רצח מרגריטה לאוטין ז"ל. את החשיבות הרבה במיגור התופעה ניתן לראות בהחלטת הממשלה משנת 2018, לאשר את הצעת התיקון לחוק העונשין, התשל"ז-1977 של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, להחמיר את הענישה על ירי בלתי חוקי.

לפי ההצעה, עונש המאסר המרבי על כל מי שיבצע ירי מסוכן שלא כדין באזור מגורים יעמוד על 5 שנות מאסר. הצעת התיקון לחוק נבעה מהאלימות הגוברת שהתחוללה בכבישי הדרום, ומתוך הבנה כי העונש הקיים איננו מספק ואיננו מעניק מענה מתאים לאירועי ירי שכאלו.

גם פסיקת בית המשפט התאימה את עצמה למגמת ההחמרה בענישה, למשל, כבר בשנת 2013, בית המשפט העליון קבע בע"פ 4594/13 זובידאת נ' מדינת ישראל, שהעונש בגין ירי שלא כדין בנשק חם באזור מגורים, שעמד דאז על שנה אחת לא הולם את חומרת העבירה הן לנוכח הסיכון לחיי אדם הגלום בה, והן ביחס לעונשים הקבועים לשאר עבירות הנשק המנויות בחוק העונשין. פסק הדין הזה קרא להחמיר את הענישה, כפי שקרה בפועל.

 

העונש על ירי באזור מגורים

סעיף 340א. לחוק העונשין קובע את העונשים על ירי בנשק חם. לפי הוראות הסעיף, ולאור התיקון לעיל משנת 2018, דינו של יורה בנשק חם שלא כדין הוא מאסר של שנתיים ועונשו של יורה בנשק חם במקומות אסורים, בין היתר ירי במקומות מגורים וכן במקומות נוספים העלולים לסכן חיי אדם, עומד על 5 שנות מאסר. איסור זה נובע מהסכנה החמורה שנשקפת לאזרחים חפים מפשע כתוצאה מירי באזור מגורים.

בדרך כלל, לעבירה זו נלוות עבירות נוספות כגון נשיאת נשק ללא רישיון, חבלה בכוונה מחמירה, היזק בזדון לרכוש, גרימת מוות ברשלנות, עבירת הריגה ואף ניסיון לרצח. לאור חומרתן הרבה של עבירות אלו, החוק מטיל עונש מרבי של 7 שנות מאסר על רכישת נשק או החזקת נשק שלא כדין. נשיאה או הובלה של נשק שלא כדין מהווה עבירה חמורה יותר, ולכן העונש המרבי עליה עומד על 10 שנות מאסר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מקרים בהם נעשה שימוש בנשק חם

הכלל הינו כי ירי בנשק חם באזור מגורים הוא ירי שלא כדין. ואולם, גם לכלל יש חריגים. ראשית, הוראות הפתיחה באש לאזרחים במדינת ישראל קובעות במפורש שאזרח הנושא נשק ברישיון רשאי לעשות שימוש בנשקו רק כאשר נשקפת סכנה מידית וממשית לחייו, או לחיי זולתו.

תפקיד ההגנה על אזרחי ישראל נתון לרשויות האכיפה והביטחון, ומכיוון שההבדל בין ירי מוצדק לירי שאיננו מוצדק הוא הבדל דק, על כל אזרח להשאיר תפקיד זה לאותן רשויות, שכן, במקרה של הרג עוברי אורח כתוצאה מירי של אזרח אחר, עלול לחשוף את אותו יורה לסכנה של העמדה לדין בגין הריגה או המתה בקלות דעת.

סעיף 34י1 לחוק העונשין מכונה גם "חוק שי דרומי" ומבוסס על מקרה בו חקלאי נאלץ להדוף בנשק פורצים ערבים וריצה מאסר בפועל. בעקבוץ המקרה המצער, קבע המחוקק שבמקרה בו מתעורר צורך מידי להדוף אדם שמתפרץ או נכנס לבית המגורים של הקורבן או זולתו, בכוונה לבצע עבירה, ניתן לעשות שימוש בנשק מבלי לשאת באחריות פלילית.

הוראה זו לא תחול אם השימוש בנשק היה לא סביר בנסיבות העניין לשם הדיפת המתפרץ, או במידה והתנהגות קורבן הפריצה הייתה פסולה באופן שהביא לאותה התפרצות, תוך שהקורבן צופה מראש את פוטנציאל התפתחותם של האירועים. סעיף חוק זה ידוע גם בשמו הנוסף "חוק דרומי", שכן נחקק לאור פרשת שי דרומי במסגרתה ירה החוואי דרומי בשני פורצים לביתו, והרג אחד מהם.

חריג נוסף לשימוש בנשק חם באזור מגורים הוא חברות בכיתת כוננות. כיתות כוננות פועלות בסמכות צבא ההגנה לישראל, הגם שהן מורכבות מחברים אזרחים, ולכן הן מתנהלות על פי פקודות המטכ"ל בעת זמן הפעלה רשמית ("הקפצת כיתת כוננות"). יש לציין, כי עת שאינם בתפקיד, דין החברים האזרחים בכיתת הכוננות כדין כל אזרח הנושא נשק ברישיון.

 

חקירה באזהרה וכתב אישום על ירי בנשק באיזור מגורים

ירי באקדח באיזור מגורים עלול בהחלט להוביל לזימון היורה לחקירה תחת אזהרה במשטרה, במהלך החקירה יישאל החשוד שאלות רבות, יוטחו בו ראיות ויבוצעו שלל תרגילי חקירה שנועדו לגרום לו להודות בביצוע הירי באיזור מגורים.

בתיקים כאלה מבוצעות גם בדיקות מעבדה ובליסטיקה רבות כגון נטילת טביעות אצבע (ט"א), דגימות DNA ובדיקות להתאמת קליעים שנתפסו בזירה לאקדח שברשותו של החשוד. כל הבדיקות הללו צריכות להתבצע בכפוף לנהלים מחמירים, תפקידנו כעורכי דין פליליים הוא לוודא שהמשטרה מבצעת את עבודתה לפי החוק.

אם ימצאו מספיק ראיות להעמדה לדין, תעביר המשטרה את התיק לעיונו של פרקליט מפרקליטות המחוז שבתחום שיפוטה בוצע הירי והוא יאפשר לחשוד לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום באמצעות עורך דין פלילי המייצג את החשוד. לאחר השימוע, יכול הפרקליט להחליט לגנוז את התיק או להגיש כתב אישום נגד החשוד. בכל מקרה, אנו מלווים את הלקוח לאורך כל הדרך ונאבקים על חפותו ועל הקלטה משמעותית בענישה.

 

ירי מנשק חם באיזור מגורים

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
לרוב במסגרת מאבקים של ארגוני פשיעה או סחיטה באיומים של אזרחים.
להתקשר בדחיפות למשרד עורכי דין פליליים מומחים בטלפון 03-7775555.
בהחלט כן. מדובר בעבירת פשע ולכן יש לך זכות לערוך שימוע לפני העמדה לדין.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא ירי מנשק חם באזור מגורים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה