עורך דין עבירות מין

עבירות מין הן קטגוריית העבירות החמורה ביותר בחוק הישראלי מכיוון שהיא משלבת פגיעה פיזית, פגיעה נפשית ואלמנט של מסוכנות מצד התוקף – לכן החוק קובע עונשים חמורים לעבירות מין בהתאם. חשוד בעבירת מין? זומנת לחקירה או שהוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדה מינית או מעשה מגונה עצור! הגעת למקום הנכון.

שמי עו"ד אלעד שאול עורך דין עבירות מין ואני בעליו של משרד עורכי דין המדורג בין המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי בכלל ובעבירות מין. אני וצוות משרד עורכי דין שעובדים עמי יוצאי הפרקליטות או רשויות אכיפת חוק אחרות, טיפלנו בתיקי עבירות מין כתובעים פליליים מטעם מדינת ישראל וכיום אנו מייצגים חשודים ונאשמים.

מה העונש על עבירות מין ועל הטרדה מינית? איך להתנהג בחקירה במשטרה? ומה עושים נגד תלונת שווא בגין הטרדה מינית? השאירו פרטים או חייגו אלינו 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע! אנחנו זמינים! לאחר השארת פרטים אני מזמין אתכם לגלול ולהמשיך בקריאה והיכרות עם מצבכם.

 

עבירות המין בדין הישראלי

עבירות המין הן חלק משמעותי מאוד בדין הפלילי בישראל והענישה עליהן מוסדרת בסעיפים 345 – 355 לחוק העונשין. מדובר בספקטרום רחב מאוד של עבירות שהענישה עליהן משתנה מאוד בהתאם לנסיבות, אולם ברירת המחדל בעבירות מין היא הטלת עונש של מאסר בפועל, לצד ענישה נלווית ופיקוח על עבריין המין, לכן הרשעה בעבירת מין משפיעה מאוד על חיי המורשע.

ביצוע עבירת מין מדביק לעבריין סטיגמה אותה מאוד קשה להסיר, החל מאלו שביצעו עבירות "קלות" יחסית ועד נאשמים שהורשעו בעבירות אונס או מעשה סדום. מעבר להרשעה עצמה, לעבירות מין יש השלכות מכוח חוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין המאפשר הטלת הגבלות על עבריין המין ופיקוח הדוק עליו גם לאחר שסיים לרצות את מאסרו.

זה המקרה היחיד בחוק בו נאשם שסיים לרצות את עונשו לא חוזר לחברה באופן עצמאי אלא ממשיך להיות מפוקח על ידי "יחידת צור" של שירות בתי הסוהר. כשפרקליט מחליט אם להגיש כתב אישום נגד עבריין מין הוא צריך לבחון את כל סוגי העבירות הכלולות בחוק ולבחור את הסעיף הרלוונטי ביותר מתוך עשרות סעיפים סבוכים ומורכבים.

בחירה זו תשפיע על חייו של העבריין באופן מידי ועלולה גם להשפיע על העונש הסופי שייגזר עליו אם בית המשפט ימצא אותו אשם.

 

סוגי עבירות מין בהן יכול עורך דין עבירות מין לסייע

העונש בגין עבירות מין בישראל נע בין שנת מאסר ועד עשרים שנות מאסר במקרים החמורים. אלו הם סוגי עבירות המין המרכזיות:

 

מעשה מגונה

מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. מדובר בהגדרה רחבה ביותר והיא כוללת כל מעשה שיכול להוביל לגירוי או סיפוק של העבריין החשוד בעבירת המין או לביזוי של הקורבן. למשל, נגיעה בחזה של אישה ללא הסכמתה היא מעשה מגונה שכן זה אקט מיני שנועד לגרות את החשוד ואף עלול לבזות את המתלוננת.

יחד עם זאת, גם מעשים כמו צילום אישה בתא שירותים או בתא הלבשה או שליחת דיק פיק ללא הסכמה, יכול להוות מעשה מגונה למרות שלא היה כל מגע בינה לבין החשוד. אחת העבירות החמורות והסבוכות ביותר היא עבירת המעשה המגונה.

העונש על מעשה מגונה נע בין 3 שנות מאסר אם מדובר בעבירת הטרדה מינית "רגילה" שאין בה שום נסיבה מחמירה, דרך 7 שנות מאסר אם בוצעה בקטינה מתחת לגיל 14 שהסכימה לכך או בחסר ישע, ועד 10 שנות מאסר אם נעשתה בקטינה מתחת לגיל 16, באיומים, תוך גרימת חבלה או בנוכחות משתתפים נוספים. לקריאה נוספת על עבירת מעשה מגונה לחצו למאמר מקיף.

 

מעשה מגונה בפומבי

מעשה מגונה בפומבי היא עשיית מעשה בפני אדם אחר, בפומבי, ללא הסכמתו – דוגמת חשיפת איבר מין בפני אדם אחר בשטח ציבורי. העונש של עבירת מעשה מגונה בפומבי נע בין שנת מאסר ועד 3 שנות מאסר אם הקורבן מתחת לגיל 16.

 

מעשה סדום

מעשה סדום מוגדר בחוק כהחדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת איבר מין לפיו של אדם. במילים אחרות, כפיית מין אוראלי על אדם או ביצוע מין אנאלי באדם. עבירת מעשה סדום דינה בין 3 שנות מאסר אם הקורבן מעל גיל 18, דרך 5 שנות מאסר אם הקורבן קטין בין גיל 14 ל-16 או בין גיל 16 ל-18 אם ישנם יחסי מרות (למשל: בין מורה לתלמידה).

מעשה סדום שנעשה בנסיבות אינוס דינו 16 שנות מאסר ממש כמו עבירת האונס. נסיבות אינוס הן למשל – "שלא בהסכמה חופשית", בקטינה מתחת לגיל 14 גם אם הסכימה לכאורה, באיומים, תוך התעללות או גרימת חבלות ועוד. מעשה סדום היא אחת העבירות החמורות בספר החוקים, חקירה במשטרה בעבירה זו או הגשת כתב אישום יכולות לשנות את חייו של החשוד ועליו לפנות לעו״ד עבירות מין בדחיפות וללא דיחוי!

 

אינוס

עבירת המין החמורה וה"קלאסית" ביותר היא עבירת האינוס, או הבעילה שלא בהסכמה חופשית. בעילה יכולה להיות שלא בהסכמת האישה (אונס) או בהסכמה שהתקבלה במרמה (אונס במרמה), בקטינה מתחת לגיל 14 (בעילה אסורה בהסכמה), תוך ניצול מצב של חוסר הכרה של הקורבן, או בניצול לקות שכלית או נפשית של הקורבן ואפילו אונס וירטואלי.

דינו של עבריין המין שיואשם באינוס הוא עד 16 שנות מאסר. מדובר בעבירה חמורה, אולי החמורה ביותר בספר החוקים ויש להתמודד איתה במלוא העוצמה המשפטית. אם האינוס נעשה בנסיבות מחמירות הדין עולה עד 20 שנות מאסר בפועל. נסיבות מחמירות הן בקטינה מתחת לגיל 16, באיומים בנשק, תוך גרימת חבלה, בהתעללות או כשנוכחים אחרים במקום (אונס קבוצתי). ניתן לקרוא על עבירת האונס במאמר מקיף.

 

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה היא תת קטגוריה של עבירת האונס והיא נוגעת לקטינה שגילה בין 14 ל-16 שהסכימה (לכאורה) לקיים יחסי מין עם בגיר. מכיוון שהיא בסך הכול בת 14, המחוקק קובע שהיא לא יכולה להסכים לקיום מגע מיני ולכן מדובר באונס שדינו 5 שנות מאסר.

חשוב לשים לב, קיום יחסי מין עם קטינה מתחת לגיל 14 הוא לא בעילה אסורה בהסכמה אלא אונס לכל דבר ועניין (אונס סטטוטורי) שדינו 16 שנות מאסר ולא משנה אם הקטינה הסכימה למגע המיני או לא.

 

עבירות מין בתוך המשפחה

הקטגוריה החמורה מכולן היא פגיעה מינית בקטינים בתוך המשפחה. רוב עבירות המין בתוך המשפחה עוסקות בניצול קטין על ידי אחראי עליו או בן משפחתו כאשר אחראי יכול להיות גם בייביסיטר, דוד או קרוב משפחה אחר שנשאר לשמור על הקטנים. אינוס של קטין בתוך המשפחה דינו בין 16 שנה ל-20 שנות מאסר. מעשה מגונה או מעשה סדום בבן משפחה נע בין 5 שנות מאסר ועד 15 שנות מאסר.

 

מה העונש על עבירות מין?

עבירות מין הן העבירות החמורות ביותר במשפט הישראלי והעונשים עליהם חמורים מאוד, גם במובן של עונשי מאסר בפועל וגם בענישה הנלווית, כגון פיצוי לקורבן, קנסות לאוצר המדינה והליך צו פיקוח על עברייני מין שיכול להימשך גם 5 שנים לאחר שהעבריין שוחרר ממאסרו. עבירות מין שהעונש עליהן הוא ברף הנמוך הן מעשה מגונה בפומבי וגם הטרדה מינית (שהיא לא עבירת מין כהגדרתה בחוק).

העבירות הבאות לאחר מכן במדרג כוללות מעשה סדום ואת עבירות האינוס השונות. מדובר בעבירות חמורות מאוד שטווח הענישה עליהן עולה משמעותית מכיוון שהפגיעה שנגרמת לקורבן היא חמורה מאוד ומצלקת אותו לתקופה ארוכה. אז מה הם האלמנטים שמשפיעים על גובה העונש שגוזרים בתי המשפט על עברייני מין?

 

סוג היחסים המיניים

סוג וטיב מערכת היחסים המינית שבין הנאשם והמתלוננת יכול להיות קריטי. למשל, על מנת להרשיע בעבירת האינוס ישנה דרישה שתהיה בעילה, בעילה היא הכנסת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר המין הנשי. לכן, כפייה של יחסים אורליים לא יכולה להוביל להרשעה בעבירת האונס אלא בעבירת מעשה סדום, שהיא עבירה חמורה כשלעצמה.

דוגמה נוספת היא שמגע באיברה מינה של אישה ללא החדרת אצבע פנימה לא מהווה אינוס אלא מעשה מגונה ומספיק החדרה מינימלית של האצבע לנרתיקה של האישה כדי שהדבר ייחשב אונס. זהו אספקט משמעותי ביותר שכן מספר שנות הענישה המקסימליות שיכול השופט לקצוב לנאשם משתנה דראסטית.

במסגרת ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה לעבירות מין, בשלב החקירה במשטרה, אנו מסייעים לחשוד לדייק את הגרסה שלו ולהבין את המשמעות של המעשה המיוחס לו ואיך להתגונן מפני החשד.

 

שאלת ההסכמה לקיום המגע המיני

אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר ברוב עבירות המין הוא יסוד ההסכמה, בעצם חוץ מעבירת בעילה אסורה בהסכמה כל שאר עבירות המין מחייבות אי הסכמה של הקורבן, או קבלת ההסכמה במרמה. הוכחת יסוד ההסכמה היא בעייתית שכן הסכמה היא דבר שיכול להיות משתמע מהתנהגות מסוימת ולא חייבת להיאמר במילים המדויקות.

מכיוון שאפשר להסיק את ההסכמה ממעשים מסוימים, ישנו תחום אפור רחב שבו מוטל על עורכי הדין המומחים לעבירות מין לשכנע את בית המשפט שהתקיימה הסכמה, או לכל הפחות שהקורבן לא הביעה את אי הסכמתה באופן מפורש.

במהלך השנים נתקלתי במקרים רבים של לקוחות שקיימו יחסים מיניים תוך מעורבות של שתיית אלכוהול או צריכת סמים – כאן מסתבכת תמונת ההסכמה עוד יותר ונוצר מצב בו קשה להוכיח שההסכמה הייתה אמתית ומלאה, גם בסוגיה זו אנו מתמחים ומנוסים מאוד ויודעים ללוות את החשוד ולהדריך אותו כיצד להסביר את המקרה ולשכנע בקיומה של הסכמה.

ומה קורה במקרה שבו אישה הסכימה למגע מיני מסוים (למשל נשיקה) אך לא הסכימה למעשה מיני אחר (למשל יחסי מין)? חשוב להבין שמתן הסכמה למעשה מיני אחד היא לא הסכמה לכל מעשה מיני והקורבן יכול לדרוש להפסיק את האקט המיני בכל שלב או לסרב לבצע אקט מיני מסוים ועל הצד השני לכבד זאת.

על פניו, יכול לקרות מקרה שבו זוג מקיים יחסים מיניים בהסכמה ובשלב מסוים האישה מבקשת להפסיק – אם הגבר יסרב להפסיק יתכן שהוא עובר עבירת מין חמורה ועלול להיות מוגש נגדו כתב אישום בגין מעשה מגונה, מעשה סדום ואף בעילה שלא בהסכמה חופשית (אונס).

 

יחסי מרות או יחסים מיוחדים

ישנן מספר עבירות מין שבהן סוגיית ההסכמה היא קשה עוד יותר – עבירות מין שמבוססות על יחסי מרות בין הנאשם לבין המתלוננת. היחסים הללו יכולים להיות יחסי מרות קלאסיים (למשל בין בוס ועובד במקום העבודה) ויכולים להיות יחסי מרות מיוחדים יותר כמו פסיכולוג ומטופל, תלמיד ומורה, כהן דת ומאמין שלו ועוד.

יחסי המרות בין שני הצדדים, מטבעם, יוצרים פער כוחות משמעותי בין בעל המרות לבין הכפופה שלו – דבר שמקשה על קיומה של הסכמה אותנטית ויכול להוליד עבירה פלילית גם אם נראה שישנה הסכמה. כך למשל, עובדת שמקיימת יחסי מין או אף מפלרטטת עם הבוס שלה, הדבר יכול להוות הטרדה מינית במקום העבודה גם אם זה נראה כלפי חוץ שהעובדת משתפת פעולה ואף יוזמת.

ככל שפערי הכוחות גדולים יותר כך עבירת המין מובהקת יותר – למשל יחסי מין בין רב לאדם שקיבל ממנו ייעוץ או הדרכה או יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל יכולים להוות אונס של ממש או עבירה של עבירת מין תוך ניצול יחסי מרות.

 

נסיבות מחמירות

מלבד עבירות המין ה"רגילות", הדין הישראלי מכיר בנסיבות רבות שהן נסיבות מחמירות, למשל, עבירת מין תוך איומים בנשק קר, אלימות פיזית והתעללות או נוכחות של אנשים נוספים, בית המשפט צפוי לפסוק עונש שהוא חמור יותר על מבצע עבירת המין.

ההחמרה יכולה להתבטא בתוספת של מספר שנות מאסר לענישה הנוהגת. בכלליות – יכולות להיות נסיבות פרטניות רבות שיובילו את בית המשפט לפסוק עונש חמור יותר מזה שנהוג בעבירת מין מסוימת. זו אחת המשימות שלנו כעורכי דין מומחים לעבירות מין, הניסיון להילחם בקיומן של נסיבות מחמירות.

כל מקרה הוא שונה ממשנהו ויש לבחון כל תיק לעומק על נסיבותיו המיוחדות, אופיו של החשוד שנחקר תחת אזהרה, המתלוננת ומערכת היחסים בניהם.

 

נסיבות מקלות בעבירות מין

במקביל, יכולות להיות נסיבות מקלות רבות שיובילו את השופטים להקטין את מספר שנות המאסר שיגזור על עבריין המין – הנסיבות הללו יכולות להיות קשורות לעבר חיובי של הנאשם, תרומתו לציבור, העדר עבר פלילי או עדים שיכולים להעיד על אופיו הטוב. נסיבות מקלות נוספות הן פיצוי המתלוננת, לקיחת אחריות והבעת חרטה, נסיבות משפחתיות ואישיות קשות ומצב נפשי של הנאשם או הקרובים לו.

אחת הנסיבות המקלות החשובות ביותר היא השתתפות בהליכי טיפול ושיקום ייעודי לעברייני מין. אנו מפנים את לקוחותינו, בחלק מהמקרים וכשהדבר מתאים, לטיפול ייעודי לעברייני מין שמפחידת את המסוכנות המינית ואף מסייע בהפחתת העונש שנגזר בסוף התיק.

לבית המשפט יש מרחב תמרון רב, אך הוא נוטה לגזור עונשים חמורים בעבירות מין גם אם ישנן נסיבות מקלות לנאשם, לכן ההמלצה היא להתגונן בכל הכלים ובכל העוצמה עוד משלב החקירה במשטרה ועד לסיום ההליך.

 

חקירה משטרה בחשד לעבירת מין – כיצד להתנהג?

השלב הראשון והחשוב ביותר הוא שלב חקירת החשוד בתחנת המשטרה. החקירה המשטרתית היא חוויה משמעותית ומפחידה מאוד לנחקר והיא שלב משמעותי מאוד למשטרה עצמה – בשלב זה היא מפעילה את כל הכלים והלחצים האפשריים על מנת להשיג ראיות רבות ככל האפשר ולהוכיח שהחשוד בעבירת מין אכן ביצע את העבירה ויש להגיש נגדו כתב אישום.

עם זאת, ישנו פרוטוקול מדויק כיצד יכולים השוטרים להתנהל במהלכה של חקירה וישנם גבולות ברורים לדברים שהם יכולים לעשות לצד זכויות שקיימות לחשוד והשוטרים חייבים להודיע לו עליהן. ליווי משפטי על ידי עורך דין עבירות מין מומחה יכול להבטיח שחוקרי המשטרה לא יחרגו מגבולות המותר.

האינטראקציה עם השוטרים יכולה להיות דבר מפחיד מאוד למי שאיננו מנוסה בכך – שעות רבות בתחנת משטרה מול שוטרים שיכולים להטיח האשמות חריפות, תוך הפעלת לחצים כבדים ושיטות חקירה המטילות על הנחקר אימה ולחץ פסיכולוגי כבד. החוקרים ינסו לדלות מהחשוד מידע רב ככל האפשר, לכן החשוד חייב להיזהר מאוד עם הדברים שהוא אומר בחקירה ולוודא שהדברים לא יוצאים מהקשרם או שניתן לפרש אותם לכמה כיוונים.

 

ייעוץ עורך דין פלילי בזמן החקירה

בדיוק בעקבות הקושי להתמודד עם חקירת משטרה בעבירת מין חשוב להגיע אליה מוכן, לאחר שנבנה לך קו הגנה מסודר שמותאם בדיוק למקרה שלך, בליווי עורך דין עבירות מין מומחה ומנוסה אחת הזכויות המשמעותיות שמוענקות לנחקר הוא הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי – והשימוש בה יכול לשנות לחלוטין את מאזן הסיכויים של הנחקר במשפט שלו.

ליווי של עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות מין בחקירות של עבירות מין יכול להכווין ולהרגיע את הנחקר בתקופה המאוד מלחיצה ולא וודאית שבה הוא נמצא. ליווי של עורך דין בשלב החקירה במשטרה יכולה להשפיע גם על חוקרי המשטרה שיימנעו מפגיעה מיותרת בזכויות החשוד כשהסנגור נמצא בסביבה ומגיב לכל פגיעה בזכויות.

ייעוצו של עורך הדין כולל הכנות לחקירות האלו, בהתאם למסכת העובדתית המדויקת עורך דין עבירות מין יכול לשער את השאלות שישאלו השוטרים ולעבוד ביחד עם הלקוח שלו על התשובות המדויקות, כפי שהן משקפות את הדברים באופן שלא ניתן לסילוף.

על מנת לקיים הליך פלילי תקין, על החשוד לקבל את מלוא הזכויות שלו במהלך החקירה, פגיעה בוטה בזכויות החשוד יכולה להוביל לפגיעה בחומר הראיות, ביטול כתב האישום נגדו אי העמדה לדין עוד במסגרת השימוע טרם הגשת כתב אישום.

גם אם הפרת הזכויות לא תוביל לבטול האישום או הימנעות מהעמדה לדין, היא תובא לידיעת השופט בהליך הפלילי ויש בכוחה להוביל לביטול ראיות מסוימות או לכל הפחות הפחתה בעונש שייגזר בסוף המשפט.

 

מעצר בגין עבירת מין

ברירת המחדל בחלק גדול מתיקי עבירות מין היא לעצור את החשוד מכיוון שעבירות מין מעידות על מסוכנות של החשוד כלפי הקורבן ובכלל, לצדד חשש מהותי מהפעלת לחצים על המתלוננת לחזור בה מהתלונה. כאשר מדובר בעבירות מין המשטרה נוטה לעצור את החשוד, להביאו בפני שופט תוך 24 שעות ולבקש את הארכת מעצרו לתקופה שנעה בין יום ל-15 ימי מעצר.

בשלב מאוחר יותר, אם כבר הוגש כתב אישום, הפרקליטות נוטה לבקש הארכת מעצר עד לתום ההליך המשפטי בשל המסוכנות שנשקפת מעברייני המין באשר הם. גם בתי המשפט נוטים להניח שרמת המסוכנות של חשודים בעבירות מין היא גבוהה, לכן נוטים לאשר הארכות מעצר של חשודים בעבירות מין.

במסגרת הייעוץ המשפטי שאנו מעניקים ללקוחותינו במהלך החקירות, אנו מסייעים גם בהליכי שימוע מול קצין החקירות או הפרקליט המלווה שעה שהם מחליטים אם לעצור את הלקוח או לשחרר אותו למעצר בית. בחלק מהמקרים אנו מצליחים למנוע מהלקוח הליכי מעצר ארוכים, כואבים ומצלקים – עובדה שמצדיקה לבדה פניה לעו״ד עבירות מין בהקדם האפשרי ומיד עם הזימון לחקירה במשטרה.

 

תקופת המעצר כוללת אתגרים רבים לנאשם למשל:

  1. שינה בתא מעצר עם עבריינים כבדים.
  2. שגרת חקירות אינטנסיבית.
  3. תהליך פסיכולוגי ולחצים שעוברים בכלא.
  4. התנכלות מצד עצורים שלא אוהבים עברייני מין!
  5. הכנסת מדובבים לתא והפעלת לחץ להודות.

 

גם בשלב המעצר הקשה יש לחשוד בעבירת מין זכויות כגון: גודל התא, מספר העצורים בתא, שעות השינה שמותרות לו, כמו שעות החקירה שניתן לחקור אותו, הפניה לקבלת טיפול רפואי ועוד. ליווי משפטי של עורך דין עבירות מין לאורך ההליך כולו קריטי על מנת להבטיח שרוב הזכויות יקוימו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

הראיות הנדרשות להוכחת עבירת מין

כלי שיכול להיות מרכזי להגברת הסיכויים בתיקים של עבירות מין הוא בחינה מדויקת של הראיות. לעיתים, הראיות שעליהן המקרה מתבסס הן חלשות יחסית או הושגו באמצעים שאינם בהכרח לגיטימיים. במצב מן הסוג הזה – עורך דין עבירות מין יידע לזהות את נקודות החולשה בתיק ולהוביל לפסילת הראיות הפגומות.

ראיות כאלו יכולות להיות החל מהודאות שהושגו באמצעים לא כשרים, למשל תנאי חקירה מאוד קיצוניים (שעות חקירה ארוכות, אי מתן הזכות להיוועץ עם עורך דין עבירות מין, מניעת אפשרות לצאת לשירותים ועוד), במצבים הללו – ניתן לפסול דברים שמסר החשוד בחקירתו והדבר יקשה על הפרקליטות להשיג הרשעה בתיק.

חשוב לציין, בשונה מהליכים פליליים אחרים שם נדרשת ראייה משמעותית וראיות נוספות שיחזקו אותה, בעבירות מין מספיקה עדות יחידה של מתלוננת ללא כל חיזוק, על מנת להגיש כתב אישום נגד החשוד ולהרשיע אותו. לכן השלב הקריטי ביותר של ההליך הוא שלב החקירה במהלכו על החשוד להתגונן ולהוכיח שהמתלוננת לא דוברת אמת, להטיל דופי במהימנותה או לספק הסבר סביר לכך שהיא תשקר ביחס למה שעשה לה לכאורה.

 

פרסום שם של חשוד או נאשם בעבירת מין

מקרים מסוימים של עבירות מין יכולים לתפוס את תשומת הלב התקשורתית מה שמוביל לקמפיינים ציבוריים מסוימים – כבר בשלב החקירה במשטרה קיים חשש מפני פרסום שמו של החשוד בכלי התקשורת (טלוויזיה וכתבות באינטרנט) או סריקת פרוטוקול הדיון בבית המשפט למנועי החיפוש (Google למשל). פרסום כזה מוביל לפגיעה חמורה ביותר בזכויות החשוד, בבני משפחתו ובחבריו.

גם אם התיק ייסגר לבסוף הנזק כבר נעשה וקשה מאוד לתקן אותו. לפרסום של המקרה ישנן השפעות רבות על הנאשם ומוסיפה עוד לחץ רב עליו. על מנת לפעול במישורים התקשורתיים והמשפטיים בצורה הטובה ביותר, יש לשכור עורך דין עבירות מין שמתורגל בעבודה צמודה עם התקשורת וכמובן בבקשות צווים שונים לבית המשפט – המשמעותי שבהם הוא צו איסור פרסום אותו אפשר לבקש במידת הצורך.

ברירת המחדל היא פרסום שמם של חשודים בפלילים, על אחת כמה וכמה בעבירות מין וזאת בדרך כלל על מנת להגיע לקורבנות נוספים או מתלוננות נוספות שיראו שהחשוד נעצר ויאזרו אומץ לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה, מתוך תקווה של המשטרה להוכיח שהחשוד הוא עבריין מין סדרתי.

 

עורך דין עבירות מין – הסדרי טיעון בתיקי עבירות מין

במהלך ההליך המשפטי ישנן נקודות שבהן יכולות להציע רשויות התביעה להגיע להסדרי טיעון. במסגרת הסדרי הטיעון ישנה הודאה בעבירה מסוימת בתמורה להסכמה של הצדדים על העונש שיוטל על הנאשם בעבירת מין, כגון קיצור זמן המאסר או אי הטלת עונש מאסר בכלל.

הסדרי טיעון הם תופעה רווחת מאוד בשנים האחרונות במערכת המשפטית והם מעוררים שאלות משפטיות רבות. עם זאת, בנסיבות מסוימות, עם משא ומתן צפוף עם רשויות התביעה, ניתן להגיע להסדרים נוחים מאוד שחוסכים זמן משפט, עוגמת נפש וסיכון לענישה של מאסר ארוך בפועל.

כמו כן, באמצעות הסדרי הטיעון ניתן יהיה להסכים על הקלה בסעיפי האישום, דבר שיקל גם בחומרת העונש שיוטל על הנאשם וגם על הסטיגמה שתוטל עליו לשנים קדימה. כך למשל, נאשם החל את ההליך המשפטי בחשד לאונס של אישה, ניתן להגיע במהלך הסדר טיעון להפחתת האישום לבעילה אסורה בהסכמה, או מעשה מגונה, שהן עבירות פחות חמורות משמעותית.

הסדרי טיעון מושגים לרוב לאחר תהליך ארוך של משא ומתן בין עורך דין עבירות מין של החשוד או הנאשם לבין הפרקליטות, לאחר שהסנגור הצליח לשכנע את הפרקליטות שיש חוסר ראייתי משמעותי, סדקים בתיק או קשיים משפטיים אחרים שמצדיקים הקלה משמעותית עם הנאשם.

 

צו פיקוח על עברייני מין

עבירות המין הן קטגוריית העבירות היחידה שגם לאחר שעבריין סיים לרצות את עונשו והשתחרר מבית הסוהר המדינה ממשיכה לעקוב אחרי העבריין, לפקח עליו ולהטיל עליו הגבלות חמורות וקשות.

הטלת צו פיקוח על עבריין מין קבועה בחוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין והיא מאפשרת להטיל על עבריין מין משוחרר צו פיקוח לתקופה של עד 5 שנים במהלכה ייאלץ להתמודד עם המגבלות הבאות:

  1. פיקוח ומעקב – עבריין המין יהיה תחת פיקוח של יחידת הפיקוח בשירות בתי הסוהר שנקראת "יחידת צור".
  2. סמכות המפקח – המפקח רשאי להיכנס לביתו של עבריין המין או למקום עבודתו, לתפוס כל חפץ שברשותו, לחדור לטלפון הסלולארי או למחשב שלו ולתשאל אותו בכל זמן סביר.
  3. הגבלות – ניתן להגביל עבריין מין מלצרוך אלכוהול, סמים, להחזיק כל חומר מעורר מינית (לרבות פורנוגרפיה רגילה), לנהוג ברכב, להימצא מחוץ לבית בשעות מסוימות, להגיע למקומות מסויימים או לשהות במחיצת נשים, גברים או קטינים.
  4. עבודה – החוק מגביל עברייני מין מלעבוד במקומות עבודה מסוימים. עברייני מין לא יכולים לקבל אישור העסקה ממשטרת ישראל שנדרש על מנת לעבוד בבתי ספר, מתנ"סים או כל מקום עבודה שבו יכולים להיות קטינים, קשישים וחסרי ישע למיניהם.

 

ישנן עוד מגבלות רבות ומורכבות שניתן להטיל על עבריין המין והן נעשות על בסיס הערכת מסוכנות מינית שמבוצעת על ידי מעריכות מסוכנות ממרכז בריאות הנפש (מב"ן) בבאר יעקב. חשוב להיות מיוצג בשלב זה על ידי עורך דין עבירות מין מנוסה על מנת לוודא שההגבלות שמוטלות על עבריין המין הן מידתיות ורלוונטיות לעבירות בהן הורשע ולגורמי הסיכון שלו, כמו גם לוודא שמשך הצו מידתי ומינימאלי ככל האפשר.

 

סיכום – חשיבות הפניה לעו״ד עבירות מין

כפי שניתן לראות – הבחירה בעורך דין פלילי המתמחה בעבירות מין יכולה להיות משמעותית ביותר לסיכויי ההצלחה של נאשם בעבירות מין במשפט שלו. מדובר בעבירות פליליות חמורות מאוד אך כפי שהוצג, הענישה עליהן מאוד תלוית נסיבות והתנהלות משפטית נכונה יכולה לכל הפחות להקטין משמעותית את הענישה.

ישנן דרכים רבות לעשות זאת, בהתאם לכל נאשם ונאשם – העבר שלו, יסודות ההסכמה, סוג הראיות שמוצגות, הסדרי טיעון, התנהלות תקשורתית נכונה שיכולה להקטין את הפגיעה בסובבים של הנאשם וקיומן של נסיבות נוספות שיכולות להקל.

עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות', כולם ללא יוצא מן הכלל, יוצאי רשויות התביעה – משטרת ישראל או פרקליטות המחוז. עבדנו כתובעים מטעם מדינת ישראל והגשנו כתבי אישום מטעמה, בין היתר בעבירות מין. על מנת לקבל ייצוג איכותי, אמין ותקיף, מומלץ בהחלט לפנות לעורכי דין מומחים לעבירות מין שהחלו את דרכם בפרקליטות, היא זו שצפויה להעמיד את עבריין המין לדין.

עורך דין עבירות מין

4.7 מתוך 5 - (4 הצבעות)
שאלות ותשובות
עבירות מין מוגדרות בחוק להגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין, לדוגמה: אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה, החזקת חומרי תועבה של קטינים ועוד.
הכלל הוא שביצוע עבירת מין מוביל למאסר בפועל לתקופה ממושכת. יחד עם זאת, פניה לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי עשויה להוביל להקלה משמעותית בתוצאה.
מפתיע ככל שזה ישמע, התשובה היא לא. הטרדה מינית קבועה בחוק למניעת הטרדה מינית והיא לא נחשבת עבירת מין.
יש מספר עבירות מין חמורות ביותר והעונש עליהן הוא 20 שנות מאסר, מדובר לרוב בעבירות מין כלפי קטינים (פדופיליה) ועבירות שבוצעו בקטינים או חסרי ישע על ידי האחראיים עליהם.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות מין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה