הסכם הסגרה עם אוקראינה

הסכם ההסגרה בין ישראל לאוקראינה מהווה צעד משמעותי בחיזוק שיתוף הפעולה הבילטרלי ושמירה על הצדק בין שתי המדינות. הסכמי הסגרה הם אמנות בינלאומיות שכוללות הסדרים המחייבים את המדינות החתומות עליהם להסגיר ו/או לעצור מבוקשים. במאמר זה, נחקור את ההיבטים המרכזיים של הסכם הסגרה עם אוקראינה, את השלכותיו על אכיפת החוק, ואת החשיבות של ייעוץ משפטי בניווט ההליך המשפטי המורכב הזה.

 

הסכם הסגרה בילטראלי

זהו הסכם הסגרה בין שתי מדינות הקובע את העבירות בגינן אפשר לבקש הסגרה, מפרט כיצד  להגיש את בקשה ההסגרה ו/או המעצר. למדינת ישראל יש הסכמי הסגרה עם מדינות שונות בעולם, שמקנים לה את האפשרות לבקש את הסגרתם של מבוקשים שברחו לאחר שביצעו עבירות בישראל. במידה ואין למדינה מסוימת  הסכם הסגרה עם ישראל, היא לא מחוייבת להיענות לבקשת הסגרה כחובה משפטית, אלא כפעולה דיפלומטית של רצון טוב. 

 

הסכמי הסגרה מכוח האמנה האירופאית

האמנה האירופאית היא אמנה רב לאומית שקובעת הסכמי הסגרה מחייבים בין מדינות רבות. האמנה כוללת מעל ל- 40 מדינות ולא מאפשרת הימלטותם של עבריינים בין המדינות. עם זאת יש באמנה סייגים רבים אותם צריך לבדוק בכל מקרה ומקרה, כמו סייג של אזרחות. 

ישראל חתומה על הסכמים עם רוב מדינות אירופה באמצעות האמנה האירופית, שמאפשרת להסגיר מבוקשים מכל מדינות אירופה, מלבד חריגים (רוסיה קוסובו ובלארוס) ומדינות איתן אין לישראל הסכם הסגרה.

 

בקשת הסגרה לישראל

בקשה להסגרה לישראל ניתן להגיש נגד מי שביצע עבירה הנחשבת ככזו גם בישראל, תושב/אזרחי ישראלי, כאשר העבירה היא פלילית גם במדינה שממנה מבקשים להסגירו, העונש בגינה הוא גבוה משנת מאסר ויש נגדו ראיות מרשיעות. בקשת ההסגרה תוגש דרך משרד החוץ וכוללת צו מעצר או פסק דין. 

לישראל אין הסכם הסגרה ישיר עם אוקראינה, אולם היא יכולה לבקש הסגרת מבוקשים שברחו לאוקראינה  מכוח  האמנה האירופאית ובמקרים רבים הבקשות מתקבלות ומבוקשים מוסגרים מאוקראינה לישראל ולהיפך.

 

דוגמאות למקרים של הסגרת חשודים מאוקראינה לישראל

הסגרת מלכיאל דימיטרי מאוקראינה לישראל (מאי 2023) 

מלכיאל דימיטרי הורשע בשנת 2008 בעבירות מרמה, והונאה תוך שניצל את מצבם הכלכלי החלש של קורבנותיו. הוא נדון במסגרת הסדר טיעון למאסר, אבל נמלט מישראל לאוקראינה ביום מתן גזר הדין. באוקראינה המשיך במעשי תרמית נגד ישראלים. המחלקה לעניינים בינלאומיים בקשה עזרה משלטונות אוקראינה לאיסוף ראיות נוספות נגדו, ובסוף 2011 הוגשו 2 בקשות להסגרה האחת לצורך ריצוי מאסרו, והשנייה לצורך העמדתו למשפט על מעשי מרמה שביצע באוקראינה. בסופו של דבר הוסגר לישראל

 

ניסיון ההסגרה של איש העסקים אלכסנדר גרנובסקי (ינואר 2018)

בינואר 2018 הוגש בישראל כתב אישום נגד איש העסקים אלכסנדר גרנובסקי שנאשם בעבירות של גניבה בידי מורשה, מרמה בנסיבות מחמירות, עבירות על חוק ני"ע במסגרת חברות שהיו בשליטתו ובהיקף של יותר מ- 60 מיליון דולר. החשוד עזב את ישראל כאשר נפתחה נגדו חקירה של הרשות לני"ע. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, ערכה לו חיקור דין באוקראינה. כתב האישום הוגש על ידי מחלקת ני"ע בפרקליטות תל אביב מיסוי וכלכלה, ובאמצעות הרשויות באוקראינה, ובו נטען כי גרנובסקי ובעל שליטה נוסף לא הביאו לידיעת החברות הציבוריות מידע לפיו הם העמידו את כספי החברות הציבוריות  לטובת בנקים זרים כדי להבטיח החזרי הלוואות לחברות פרטיות. הנאשמים הסתירו מידע תוך הצגת מצגי שווא, מעילה באמון, ודיווחים מטעים לציבור. בית המשפט המחוזי קיבל את בקשת הפרקליטות לחתום על צווי הסגרה של הנאשם. שותפיו הורשעו בהסדרי טיעון לפי הודאתם אולם ההליכים נגד גרנובסקי תלויים מאחר ולא הצליחו להביאו לישראל. 

 

ההסגרה של עמוס סילבר מאוקראינה לישראל (אוגוסט 2019)

בית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו של עמוס דב סילבר מייסד טלגראס מאוקראינה לישראל בגין עבירות סמים והלבנת הון ובשל הקמת ארגון טלגראס שפעל כארגון פשיעה בסחר בסמים. סילבר נעצר באוקראינה בהמשך לבקשת ישראל. מחלקת הסייבר בפרקליטות הגישה כתבי אישום כנגדו באישום של תיווך וסחר בסמים, הדחת קטינים לסמים, שיבוש הליכי משפט, הלבנת הון, ועבירות מס. הרשויות באוקראינה קיבלו את בקשת ההסגרה, ובית המשפט העליון באוקראינה דחה את ערעורו של הנאשם על ההחלטה להכריזו כמבוקש בר הסגרה. עם זאת, לפני שנמסר למשטרת ישראל בנמל התעופה בקייב, הוא ברח. לאחר זמן קצר נתפס שוב ונעצר, ובסופו של דבר הוסגר לישראל והובא להארכת מעצר בבית המשפט. 

 

הסגרה של תושב הצפון מאוקראינה לישראל–(מאי 23)

במקרה אחר תושב הצפון שיש נגדו כתב אישום בשל עבירות מין בבנותיו מאז היו קטינות, נעצר באוקראינה בחודש מרץ, הוסגר לישראל והובא להמשך המשפט. הבקשה להסגרה הוגשה מכוח אמנת ההסגרה האירופאית, כשרשויות אוקראינה אישרו את ההסגרה. 

 

הסגרת אזרחית אוקראינה אלגה זבירוב מאוקראינה לישראל  (אוגוסט 23)

המחלקה הבינלאומי בפרקליטות הגישה בקשה הסגרה לצורך המשך הליך פלילי נגד אלגה זבירוב שברחה מהארץ לאחר שהורשעה בגרם מוות ברשלנות של ילדה שנשכחה ברכב ההסעות. אחרי שהורשעה ולפני שהתחיל שלב הטיעונים לעונש, היא נמלטה לאוקראינה ולא ניתן היה להסגירה בשל אזרחותה האוקראינית. בסוף דצמבר 22 היא הוסגרה דרך סלובקיה לישראל, אחרי שהמחלקה הבינלאומית ביקשה לעצור אותה במעצר זמני, ולאחר מכן בבקשת הסגרה רשמית (כמעט 10 שנים מאז נמלטה), והובאה להארכת מעצר בבית משפט שלום בישראל. 

 

ולסיכום

התחום של דיני ההסגרה הינו תחום מורכב הדורש ידע וניסיון, ולכן בכל בעיה הנוגעת לתחום הזה חשוב להתייעץ עם עו"ד מקצוען בתחום ההסגרה. אם אתם זקוקים לייעוץ וטיפול בעניינים הנוגעים לדיני הסגרה, אתם מוזמנים לפנות למשרדינו ולעומד בראשו, עורך הדין  אלעד שאול, יוצא הפרקליטות הפלילית מחוז תל אביב, נחשב לאחד המומחים המובילים בארץ בתחום הפלילי ודיני ההסגרה. מובטח לכם, כי תקבלו יעוץ משפטי מעולה, מקצועי, מסור, ודיסקרטי במשך ההליך, מתחילתו ועד סופו.

 

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הסכם הסגרה עם אוקראינה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה