מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל

בין מדינת ישראל לבין רבות ממדינות העולם המערבי חתומים הסכמי הסגרה. הסכמי ההסגרה מאפשרים לישראל לדרוש את הסגרתם של עבריינים מאותן מדינות לישראל, וכן אותן מדינות תוכלנה לדרוש הסגרות שכאלו ממדינת ישראל. אולם מה דינן של מדינות אשר אין לנו הסכם הסגרה עימן? האם העבריינים הישראלים בטוחים לחלוטין באותן מדינות? בשאלה זו נעסוק במאמר זה.

 

הסכמי הסגרה של מדינת ישראל

מדינת ישראל חתומה על אמנת ההסגרה האירופאית, המכוננת הסכמי הסגרה עם כ-40 מדינות אירופה. בנוסף, ישראל חתומה על הסכמי הסגרה עם ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה, דרום אפריקה, דרום קוריאה (כחלק מהאמנה האירופית), ברזיל, הונג קונג, קנדה, פיג'י וסיווזלנד. הסכמים אלו מאפשרים לישראל לדרוש את הסגרתם של חשודים מכל אחת ממדינות אלו.

 

מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל

בניגוד לאותן מדינות שמיניתי לעיל, עם יתר מדינות העולם, אין לישראל הסכם הסגרה. מבין המדינות להן אין הסכם הסגרה עם ישראל, ניתן למנות את בלארוס, רוסיה, מדינות דרום אמריקה (למעט ברזיל), תאילנד, הפיליפינים מרוקו ושאר מדינות ערב. לא מעט עבריינים ישראלים מצאו מפלט במדינות אלו וביססו בהן את חייהם.

 

האם המדינה חתומה על הסכם עם ישראל?

המדינה חתומה על הסכם עם ישראל לא חתומה על הסכם עם ישראל
ארצות הברית V
מרוקו V
צרפת V
תאילנד V
ברזיל V
קולומביה V
שוויץ V
רוסיה ובלארוס V
מרבית מדינות אירופה (ובכללן טורקיה, וכן דרום אפריקה ודרום קוריאה) V

(במסגרת האמנה האירופית בדבר הסגרה)

איחוד האמירויות V

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

שהות במדינה ללא הסכם הסגרה – בטחון מלא מפני הסגרה?

לקוחות רבים סבורים כי מדינות להן אין הסכם הסגרה עם ישראל מהוות מקלט בטוח עבורם. אכן, הסיכויים כי עבריין ישראלי השוהה במדינה ללא הסכם הסגרה עם ישראל יוסגר לישראל הינם נמוכים ביחס למדינות אשר יש לנו עימן הסכם הסגרה. עם זאת, בהחלט ניתן להסגיר אזרחים גם ממדינות ללא הסכם הסגרה, או לדאוג למיצוי הדין כנגדם גם במדינות מושבם.

 

הדדיות רגילה

עקרון על בכל הנוגע להסגרת מבוקשים, הוא עקרון ההדדיות. לפי עקרון זה, מדינות מסגירות מבוקשים זו לזו באופן הדדי. על פי הדין הישראלי, ככלל, הדדיות מתבטאת בהסכם הסגרה בין שתי המדינות. אולם בקרב מרבית מדינות העולם, הדדיות אין פירושה הסכם חתום בין המדינות. די בהבטחה כללית בדבר הסגרת מבוקשים למדינה המתבקשת בעת הצורך, כדי שזו תסגיר מבוקשים למדינה המבקשת, אף בהיעדר הסכם פורמלי.

עם זאת, מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל לא מחויבות להסגיר עבריינים למדינה. הסגרה שכזו תיעשה כמחווה של רצון טוב ולא כחובה על פי המשפט הבינלאומי. בשל כך, כלל לא בטוח כי אותן מדינות יסגירו עבריינים לישראל.

 

המבצע להסגרת השופט דן כהן

דן כהן היה שופט ישראלי אשר כיהן כשופט מחוזי בשלהי שנות ה-70 ובראשית שנות ה-80. כהן היה לשופט הצעיר ביותר לכהן כשופט מחוזי. בתחילת שנות ה-2000, הואשם כהן בהאשמות חמורות על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בשנת 2005, בראשית החקירות כנגדו, נמלט לפרו – מדינה אשר אין לישראל הסכם הסגרה עימה.

השופט כהן סבר, ככל הנראה, כי הוא בטוח בפרו. זאת, מאחר שפרו היא אחת מאותן מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל. אולם מדינת ישראל, חשבה אחרת. באוגוסט 2009 ביקשה ישראל מהשלטונות בפרו לעצור את השופט כהן. השופט כהן אכן נעצר והרשויות הישראליות ביקשו את הסגרתו.

בקשת הסגרה זו נידונה בבית המשפט הפרואני ואושרה על ידו. אולם השופט כהן נהנה מחסדיו של נשיא המדינה, אשר החליט שלא להסגיר אותו חרף פסיקת בית המשפט. עם זאת, בריחתו של השופט כהן הגיעה לסיומה בשנת 2013, לאחר חילופי השלטונות בפרו. הנשיא החדש, בניגוד לקודמו, החליט להיענות לבקשת ההסגרה הישראלית.

כך, הוסגר השופט כהן לישראל בשנת 2013, השופע עמד לדין, נגזרו עליו 6 שנות מאסר וכן קנס על סך 10 מיליון שקלים. הסיפור על השופט כהן אמנם אינו המקרה הסטנדרטי, אך הוא אינו יחיד במינו. לכן, אין לצאת מנקודת הנחה לפיה מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל מהוות מקלט בטוח לחלוטין מפני הסגירה.

 

העמדה לדין במדינת המקלט

מעבר לבקשת הסגרה וולונטרית, מדינת ישראל יכולה להעביר מידע על אותם עבריינים לרשויות במדינת המקלט ואלו יפעלו כנגד העבריינים בשטחן. כך קרה בשנת 2019, כאשר הרשויות במרוקו יצאו למבצע נרחב כנגד אנשיו של ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל וכנגד עבריינים ישראלים נוספים שמצאו מקלט במרוקו.

גם כאן, מבצע מעצרים שכזה אינו המקרה הסטנדרטי אלא החריג. עבריינים ישראלים חיו במשך שנים במרוקו באין מפריע, הוציאו דרכונים במדינה וביססו שם את חייהם. עם התחממות היחסים שבין ישראל מרוקו, שהותם של העבריינים הישראלים במרוקו הפכה לפחות בטוחה.

 

משרד עו"ד אלעד שאול ושות'

מעורבים בהליכים פליליים? זקוקים לייעוץ משפטי סביב דיני ההסגרה? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. אני, עו"ד אלעד שאול, בעל התמחות ייחודית בדין הפלילי וכן בדיני ההסגרה לישראל וממנה. צרו קשר לקבלת שירותי ייעוץ וייצוג מקיפים, מתחילת ההליך ועד סופו, תוך מתן יחס אישי ושמירה על דיסקרטיות מלאה.

מדינת ישראל יכולה לבקש הסגרה גם ממדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל. מדינות אלו יכולות להיענות לבקשת ההסגרה, אך הן אינן מחויבות לכך. היענות לבקשה מבוססת על דיניהם הפנימיים של המדינה וכן על רצונן הטוב.

במקום לבקש הסגרה לישראל, הרשויות יכולות להעביר מידע פלילי על עבריינים למדינות בהן הם שוהים. מדינות אלו יבחרו האם להעמיד לדין את העבריינים. יש לציין כי זהו אינטרס של אותן מדינות להעמיד את העבריינים הישראלים לדין ולמנוע מצב בו אנשים החשודים בביצוע עבירות חמורות מסתובבים חופשי ברחובות מדינתם.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מדינות ללא הסכם הסגרה עם ישראל?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
האמנה האירופית בדבר הסגרה
הליכים פליליים בינלאומיים
האמנה האירופית בדבר הסגרה

האמנה האירופית בדבר הסגרה הינה אמנה היוצרת הסכמי הסגרה לבין מרבית מדינות אירופה וכן מדינות נוספות בעולם. אמנה זו היא אמנת ההסגרה הרב – מדינתית

קרא עוד »
הסגרה לישראל
הליכים פליליים בינלאומיים
הסגרה לישראל

מדינת ישראל מבקשת את הסגרתם של מבוקשים ישראלים השוהים בחו"ל. כדי להגיש בקשת הסגרה, על הבקשה לעמוד במספר תנאים. מי מגיש בקשות הסגרה לישראל? מה

קרא עוד »
הסכם הסגרה עם אוקראינה
הליכים פליליים בינלאומיים
הסכם הסגרה עם אוקראינה

הסכם ההסגרה בין ישראל לאוקראינה מהווה צעד משמעותי בחיזוק שיתוף הפעולה הבילטרלי ושמירה על הצדק בין שתי המדינות. הסכמי הסגרה הם אמנות בינלאומיות שכוללות הסדרים

קרא עוד »
הסכם הסגרה עם ארצות הברית
הליכים פליליים בינלאומיים
הסכם הסגרה עם ארצות הברית

אמנת ההסגרה בין ישראל לארה"ב הייתה זה מכבר אבן יסוד בשיתוף פעולה משפטי דו-צדדי, ומטפחת מסגרת איתנה להתמודדות עם עבירות פליליות חוצות-לאומיות. האמנה, שנחתמה ב-1962,

קרא עוד »
עורך דין הסכם הסגרה
הליכים פליליים בינלאומיים
עורך דין הסכם הסגרה

עורך דין הסכם הסגרה הוא המזור האמיתי עבור חשודים פליליים רבים. הודות לעורך דין הסכם הסגרה, החשודים יוכלו לנהל את חייהם בצורה סבירה יחסית מבלי

קרא עוד »
איום בהגשת תלונה במשטרה
הליכים פליליים בינלאומיים
צו מעצר בינלאומי

צו מעצר בינלאומי הינו כלי המשמש את מדינות העולם כדי לעצור מבוקשים, גם מחוץ לגבולותיהם הטריטוריאליים. מדינה תוציא צו מעצר בינלאומי כנגד אדם, צו המעצר

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה