היעדר אשמה פלילית

היעדר אשמה פלילית היא אחת העילות לסגירת תיק פלילי. עילה זו היא העילה האולטימטיבית מבחינתו של החשוד, שכן היא מצביעה על חוסר אשמה מצדו בביצוע העבירה ומובילה למחיקת הרישום המשטרתי לחלוטין. ההחלטה על סגירת תיק מחמת היעדר אשמה פלילית, מסורה לתובע. המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע החשוב על עילת סגירה זו והשלכותיה.

 

ההליך הפלילי בקצרה

חוק סדר הדין הפלילי מחייב את המשטרה לפתוח בחקירה כל פעם שמתעורר חשד לביצוע עבירה. המשטרה, על בסיס מידע שקיבלה או על בסיס תלונה שהוגשה במשטרה, תפתח בחקירה ותאסוף ראיות כנגד החשוד.

חומר הראיות יועבר לתובע בפרקליטות המדינה. התובע, מצדו, יבנה על בסיס חומר הראיות כתב אישום פלילי אשר יוגש לבית המשפט. כתב האישום יפרט מהן העבירות בהן חשוד הנאשם, אילו ראיות מבססות אשמה זו ומה העונש שהפרקליטות דורשת להטיל על הנאשם.

על בסיס כתב האישום, יתנהלו דיונים בעניינו של הנאשם. בסופם, יפסוק בית המשפט אם הנאשם זכאי או אשם. ככל שהנאשם יורשע בעבירות המיוחסות לו, בית המשפט יטיל עליו גזר דין הקוצב את עונשו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

סגירת התיק על ידי התובע

לא אחת, המשטרה מעבירה את התיק לפרקליטות והתובע מחליט שלא להגיש כתב אישום כנגד החשוד. ישנן 3 עילות עיקריות לסגירת תיק פלילי על ידי התובע – היעדר עניין לציבור, חוסר ראיות מספיקות והיעדר אשמה. אציג בקצרה את שלוש העילות בטבלה המסכמת את שם העילה, משמעותה והשלכות סגירת התיק בעילה זו. לאחר מכן, אתמקד בעילת היעדר אשמה פלילית.

 

עילות לסגירת תיק פלילי

העילה משמעותה השלכות
היעדר עניין לציבור האינטרס הציבורי לא מצדיק הגשת כתב אישום כנגד החשוד סגירת התיק, יישאר רישום פלילי בסטטוס "תיק סגור". אי אפשר להוציא תעודת יושר, רישיון נשק ועוד
חוסר ראיות מספיקות אין מספיק ראיות משמעותיות המבססות את אשמתו של החשוד מעל לכל ספק סביר סגירת התיק, יישאר רישום פלילי בסטטוס "תיק סגור". אי אפשר להוציא תעודת יושר, רישיון נשק ועוד
היעדר אשמה פלילית התובע סבור כי הסיכויים לאשמתו של החשוד קלושים מחיקת התיק הפלילי

 

סגירת תיק בעילת היעדר אשמה פלילית

במקרים בהם התובע בתיק לא משתכנע באשמתו של החשוד, הוא יורה על סגירת התיק מחמת היעדר אשמה פלילית. סגירת תיק מחמת היעדר אשמה פלילית היא המצב האולטימטיבי מבחינתו של החשוד, שכן הרישום המשטרתי כנגדו יימחק כליל והוא יוכל לשוב לחיות את חייו כאחד האדם. זאת, בניגוד לסגירת תיק באחת מהעילות האחרות, המותירה רישום פלילי מסוים.

אני רוצה להדגיש כי בכפוף לפסיקות בית המשפט מהעשור האחרון, גם אם קיימות ראיות מסוימות נגד החשוד, אך עוצמתן חלשה מאוד, התיק צריך להיסגר בעילת היעדר אשמה פלילית. אם רף הראיות לא מספיק להגשת כתב אישום, אך לא מוגדר "סיכוי נמוך שהחשוד ביצע את העבירה", התיק ייסגר בעילת חוסר ראיות. זאת, בניגוד למצב המשפטי ששר בעבר, בו כל חשד קל היה מונע סגירה של תיק מחמת היעדר אשמה פלילית.

 

שינוי עילת סגירה

אם תיק פלילי שהתנהל כנגדכם נסגר מחמת היעדר ראיות או חוסר עניין לציבור, הרישום הפלילי שלכם יוותר בעינו. כדי למחוק אותו, תצטרכו להגיש בקשה מנומקת לשינוי עילת הסגירה. אני מפציר בכם להגיש בקשה זו בעזרת עורך דין פלילי המתמחה בתחום ולא באופן עצמאי, שכן בקשה שתוגש באופן לא מקצועי מספיק צפויה להידחות – לא ניתן לבקש שינוי עילת סגירה פעמים! זו הזדמנות חד פעמית.

 

שימוע פלילי

לסיום, אני רוצה להזכיר שלב בהליך הפלילי שרבים שוכחים אותו – השימוע הפלילי. לפני הגשת כתב אישום בעבירות מסוג פשע, התובע מחויבת לאפשר לחשוד הליך שימוע לפני העמדה לדין. הנאשם יוכל לטעון לחפותו ולשכנע את התובע לסגור את התיק הפלילי, בעזרת ייצוג פלילי איכותי, ייתכן כי תצליחו להוביל לסגירת תיק מחמת היעדר אשמה פלילית גם בשלב זה.

גם אם הוגש נגדכם כתב אישום, קיימת אפשרות במהלך ניהול המשפט לשכנע את הפרקליטות שעל התיק להיסגר בחוסר אשמה וכתב האישום יבוטל.

 

משרד עו"ד אלעד שאול ושות'

זקוקים לייצוג משפטי לצורך שינוי עילת סגירת תיק פלילי? הוגש כנגדכם כתב אישום פלילי? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול. עו"ד אלעד שאול הינו עו"ד מהשורה הראשונה בתחום הפלילי. עו"ד שאול שימש בעברו כפרקליט פלילי כך שהוא מכיר את המערכת מבפנים וידע מה לעשות כדי לסייע לכם אל מולה. צרו קשר לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

היעדר אשמה פלילית היא עילה לסגירת תיק פלילי כנגד חשוד. כאשר התביעה לא מטילה ספק ממשי בחפותו של החשוד, ייסגר התיק הפלילי שלו בעילת היעדר אשמה פלילית. סגירת התיק תוביל למחיקה מלאה שלו ולא יוותר רישום פלילי כנגד החשוד.

ניתן לשנות עילת מחיקת תיק פלילי להיעדר אשמה פלילית באמצעות הגשת בקשה לתובע. את הבקשה רצוי להגיש בעזרת עו"ד פלילי מהשורה הראשונה בתחום, כדי לשפר את סיכויי קבלתה.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
הרישום המשטרתי נמחק לחלוטין ממחשבי המשטרה.
על התובע או הפרקליט המטפל בתיק להתרשם שהסיכוי שהחשוד ביצע את העבירה המיוחסת לו נמוך.
באמצעות עורך דין פלילי שיגיש עבורכם בקשה מנומקת לשינוי עילת הסגירה.
כן, אך מאוד לא מומלץ! בקשה לשינוי עילת סגירה היא זכות חד פעמית. אם הבקשה תידחה אתם "תקועים" עם הרישום לכל החיים. מעבר לכך, הגשת בקשה לא מקצועית יכולה אף להוביל לפתיחת התיק מחדש.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא היעדר אשמה פלילית?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה