היעדר עניין לציבור

היעדר עניין לציבור הינה עילה לסגירת תיק פלילי, ולעיתים אף להימנעות מפתיחה בחקירה מלכתחילה. מתי ניתן לסגור תיק או לא לפתוח בחקירה עקב היעדר עניין לציבור? מה נחשב לעניין הציבור ומה לא? מי הוא הגוף הקובע האם יש לציבור עניין בהליכים הפליליים אם לאו? המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע החשוב באשר להיעדר עניין לציבור.

 

עילות לסגירת תיק פלילי

תיק פלילי יכול להיסגר מעילות שונות. ראשית, התיק יכול להיסגר בעילת חוסר אשמה. סגירת תיק מחוסר אשמה משמעותה שהתובע לא שוכנע שהנאשם ביצע את העבירות המיוחסות לו והתיק הפליל נסגר כאילו החשוד היה חף משפע. במקרים אלו, יימחק הרישום הפלילי כולו.

שנית, ניתן לסגור תיק פלילי מחמת חוסר ראיות. סגירת תיק מחמת חוסר ראיות משמעותה שגם אם קיימות ראיות בעוצמה גבוהה יחסית המסבכות את החשוד בביצוע העבירה, הפרקליטות לא מאמינה שיש לה "סיכוי סביר להרשעה". במקרה כזה, התיק ייסגר אך יישאר לחשוד רישום משטרתי בסטטוס של תיק סגור.

העילה השלישית לסגירת תיק פלילי היא עילת חוסר עניין לציבור, או בשמה החדש: "נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין". סגירת תיק בעילה זו תבוצע על ידי הפרקליטות, אשר תכריע כי יש ראיון מספיקות להעמדה לדין, אך מכלול הנסיבות מצדיקות לא להגיש כתב אישום, למרות ביצוע העבירה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

מה נחשב להיעדר עניין לציבור

איך אפשר לדעת אילו העמדות לדין הן מעניינו של הציבור ואילו אינן מעניינו, או בלשון העדכנית אילו נסיבות מצדיקות העמדה לדין? הפרקליטות לוקחת בחשבון מספר שינויים בבואה להכריע האם יש לציבור עניין בהגשת כתב אישום בתיק:

  1. חומרת העבירה – ככל שהעבירה חמורה יותר, העניין בהעמדה לדין גדל.
  2. נפגע ספציפי – בהימצא נפגע ספציפי מהעבירה, האינטרס להעמדה לדין גדל.
  3. שיקולי הרתעה – ככל שהעמדה לדין תוביל להרתעה ציבורית, האינטרס להעמדה לדין גדל.
  4. העבריין הוא איש ציבור – לרוב, אם העבריין הוא איש ציבור יש עניין בהעמדתו לדין.

כל אלו שיקולים המצביעים על עניין ציבורי ומצדיקים העמדה לדין. לעומתם, השיקולים הבאים מעידים על חוסר עניין ציבורי ויש לאזן בינם לבין השיקולים הקודמים:

  1. יעילות – האם הנסיבות מצדיקות את הקצאת המשאבים מצד המערכת?
  2. מרחק מהעבירה – ככל שעבר זמן רב יותר מביצוע העבירה, יפחת העניין בהעמדה לדין.
  3. נסיבות אישיות של החשוד דוגמת מצבו הבריאותי.
  4. דרכי הענשה אלטרנטיביות.

 

תיקים שלא ניתן לסגור בהיעדר עניין לציבור

ראוי לציין כי חוק סדר הדין הפלילי קובע שלא ניתן יהיה לסגור תיקים פליליים על עבירות מין או אלימות במשפחה, בעילת חוסר עניין ציבורי. עבירות אלו נחשבות לחמורות שלציבור עניין בהעמדה לדין בגינן.

 

חוסר עניין לציבור בפתיחת חקירה

לא רק הפרקליטות אלא גם המשטרה יכולה להכריע כי היא אינה חוקרת עבירה, בשל חוסר עניין לציבור. בעבירות שאינן פשע, כלומר שהעונש עליהן אינו עולה על 3 שנות מאסר, קצין משטרה בדרגת פקד ומעלה יוכל להכריע שלא תיפתח חקירה על העבירה.

כך, למשל, מוכרע באופן גורף שלא לפתוח בחקירה על שכחת ילדים ברכב. ההורים נענשים מעצם שכחת הילדים ואין צורך בפתיחה בחקירה כנגדם. כמו כן, הגשת כתבי אישום כנגד הורים לא תגביר את ההרתעה שכן התוצאות ההרסניות של שכחת הילדים הן אלו המרתיעות את ציבור ההורים בכללותו.

 

שינוי עילת סגירת התיק

כאשר תיק נסגר מחמת היעדר עניין לציבור, או בשפה המקצועית כאשר "נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין", לא יימחק הרישום המשטרתי של הנאשם במשטרה. הרישום יוותר בעינו, אלא שסטטוס הרישום ישתנה ל"תיק סגור", רישום שלא מאפשר, למשל, להוציא תעודת יושר. מכיוון שכך, רבים מעוניינים לשנות את עילת סגירת התיק שלהם.

שינוי עילת סגירת התיק מהיעדר עניין לציבור לחוסר אשמה יכול להתבצע באמצעות הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה. הבקשה תוגש לתובע שסגר את התיק.

לא מומלץ בעליל להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה באופן עצמאי! בקשה לשינוי עילת סגירה היא בקשה חד פעמית ואם תידחו יתכן שתתקעו עם הרישום המשטרתי לשנים ארוכות. מעבר לכך, הגשת בקשה כתובה לתובע שסגר את התיק, מבלי להבין את המשמעויות של מה שאתם כותבים, עלולה להוביל לפתיחת החקירה מחדש.

פגשתי לקוחות רבים שהגישו בקשה לשינוי עילת סגירה לבד, הבקשה נדחתה ולאחר מכן הם באו לבקש את שירותי. במצב זה, לאחר שהבקשה כבר נדחתה בפעם הראשונה, שינוי העילה יהיה קשה הרבה יותר ויצריך הגשת ערר לפרקליטות המדינה או ניסיון לשכנע את התובע לאפשר הגשה מחודשת. לכן, רצוי לפנות לעו"ד פלילי עוד לפני הגשת הבקשה.

 

לסיכום

לסיכום, היעדר עניין לציבור הינו עילה לסגירת תיק פלילי או להימנעות מפתיחה בחקירה. עם זאת, סגירת תיק מחמת היעדר עניין ציבורי מותירה רישום פלילי ולכן רצוי לשנות את עילת הסגירה להיעדר אשמה. עשו זאת באמצעות הגשת בקשה מנומקת, בעזרת עו"ד פלילי. משרדנו עוסק בשינוי עילת סגירה ושירת מאות לקוחות מרוצים בתחום. צרו קשר וקבלו שירות משפטי מהשורה הראשונה בנושא.

5 מתוך 5 - (4 הצבעות)
שאלות ותשובות
אחת מעילות הסגירה של תיק פלילי, לצד "היעדר ראיות" ו-"היעדר אשמה". סגירת תיק בהיעדר עניין לציבור משאירה רישום משטרתי ומונעת מהחשוד אפשרות לקבלת תעודת יושר.
התיק יופיע במרשם המשטרתי ועלול להקשות על קבלה למקומות עבודה מסוימים, רישיונות כאלו ואחרים וכדומה.
יש לפנות לעורך דין פלילי לצורך הגשת בקשה לשינוי עילת סגירה.
בעילת היעדר ראיות מכלול הראיות בתיק לא מספיק להרשעת הנאשם. בעילת היעדר עניין לציבור, יש מספיק ראיות להגשת כתב אישום, אך מכלול הנסיבות לא מצדיקות זאת.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא היעדר עניין לציבור?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!