העברת תיק מהמשטרה לפרקליטות

השלב הראשוני ביותר בהליך הפלילי הוא הגשת תלונה במשטרה. בשלב זה נפתחת חקירה משטרתית, במסגרתה עומלים השוטרים על איסוף מידע רב ומהימן ככל הניתן על מנת להגיע לחקר האמת. במידה ומהחקירה לא עולים ממצאים ממשיים לגבי מעורבותו של החשוד בעבירות שיוחסו לו בתלונה, התיק ייסגר כבר בשלב זה. אולם, במידה ואכן מתגבשת תשתית ראייתית מספקת, המשטרה מעבירה את כלל חומר החקירה לבדיקת פרקליטות המחוז.

בשלב זה, על הפרקליטות להחליט האם ישנה תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום כנגד החשוד – קרי , האם מחומר החקירה עולה מידע מספק להרשעת החשוד בעבירה המיוחסת לו, וכן כי קיימים עניין לציבור והצדקה משפטית להעמדת הנאשם לדין – או לא. לשם כך, התובע מעיין בחומר החקירה ובודק אותו לעומק.

 

שימוע לפני הגשת כתב אישום

כאמור, על הפרקליטות לבחון את חומר החקירה על מנת להחליט אם להגיש כתב אישום כנגד הנאשם. בשלב זה, תיק החקירה הקיים כנגד החשוד נמצא בסטטוס מב"ד – ממתין לבירור דין, וברישומו הפלילי של החשוד מופיע רישום בנושא.

בטרם הפרקליטות מגישה את כתב האישום, סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי, התשמ"ב-1982 מחייב אותה לשלוח לחשוד מכתב יידוע בדבר קיומו של התיק בעניינו, כאשר מדובר בעבירה מסוג פשע שעונש המאסר עליה עומד על 3 שנים לפחות. המטרה ביידוע זה היא לאפשר לחשוד להגיב להאשמות התלויות כנגדו, בצורה נאותה וכן בסיועו של ייצוג משפטי.

מרגע קבלת מכתב היידוע, לנאשם עומדים 30 ימים לנסח בקשה מנומקת ומפורטת המסבירה מדוע יש להקל בסעיפי כתב האישום, או מדוע אין כלל מקום להעמידו לדין. בשלב זה חשוב מאוד לפנות מיד לעורך דין פלילי שיבחן את נסיבות המקרה וימליץ על דרך הפעולה המיטבית. חשוב לציין כי במידה והחשוד אכן ייבחר לפנות להליך השימוע, הוא מחויב להיות מיוצג בידי עורך דין שכן הוא איננו רשאי לייצג את עצמו.

במידה והפרקליטות לא מכבדת – בין אם בהתרשלות ובין אם במכוון – את זכות היידוע של הנאשם וכתוצאה מכך את זכות השימוע שלו, הדבר מהווה עילה לביטול כתב האישום. יחד עם זאת יש לציין כי זכות השימוע איננה זכות אוטומטית, לכן שימוע שכזה יתקיים רק במידה והחשוד אכן ידרוש זאת במהלך 30 הימים העומדים לרשותו מרגע היידוע.

בבג"צ 4157/06 אלבז נגד היועץ המשפטי לממשלה, קבע בית המשפט כי זכות השימוע של הנאשם איננה זכות טכנית גרידא וכי על רשויות התביעה לאפשר לחשוד להציג את כל טענותיו במסגרת השימוע, "… ולהאזין לדברים בנפש חפצה, תוך נכונות להשתכנע ככל האפשר שבדברים יש ממש".

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

חריגים לזכות השימוע

זכות הידוע, וכפועל יוצא שלה זכות השימוע בהליך הפלילי, היא זכות יסוד, שמימושה קריטי לשם הבטחת קיומו של הליך תקין והוגן בעניינו של הנאשם. יחד עם זאת, ישנם מספר מקרים חריגים בהתקיימם אין חובת יידוע ושימוע.

כאשר החשוד נמצא במעצר ימים לצורכי חקירה – מעצר שנערך טרם הגשת כתב האישום המוגבל למספר מקסימלי של ימים, שמטרתו למנוע שיבוש הליכי חקירה וביצוע עבירות נוספות על ידי החשוד, אין צורך בשליחת מכתב יידוע ומשכך מתבטלת זכותו לשימוע. הדבר נתון לשיקול דעתו המלא של התובע או הפרקליט בעניין.

כאשר התיק הנדון עוסק בעבירות אלימות במשפחה – תקיפת קטינים, תקיפת בן/בת זוג וכן עבירות מין במשפחה, חובת היידוע מתבטלת. בנוסף, לפרקליט המחוז וראש יחידת התביעות במשטרה מחזיקים בסמכות לקבוע כי ישנה מניעה לתת לחשוד זכות שימוע במקרים מסוימים, וזאת מטעמים מיוחדים שיש לנמק ולתעד.

 

לאחר הליך השימוע

לאחר סיומו של הליך השימוע, לפרקליטות עומדות מספר אפשרויות. בסמכותה לסגור את התיק, להעביר את התיק בחזרה למשטרה להמשך חקירה, או להגיש כתב אישום כנגד החשוד ולהעמידו לדין פלילי. בשלב זה, יהפוך החשוד לנאשם.

במידה והתובע מגיע למסקנה כי אין בחומר הראייתי הוכחות מספיקות להביא לכדי הרשעת החשוד בעבירות המיוחסות לו, הוא יורה על סגירת התיק באחת ממספר עילות.

  • חוסר אשמה – סגירת התיק כאשר חומרי החקירה מצביעים על כך שאין כל בסיס לחשדות שהועלו כנגד הנאשם.
  • חוסר בראיות – סגירת התיק כאשר חומר הראיות שעלה מהחקירה המשטרתית לא מספיק לשם ניסוח כתב אישום כנגד החשוד והרשעתו בעבירה הרלוונטית.
  • חוסר עניין לציבור או מצב בו נסיבות העניין לא מצדיקות את המשך החקירה או העמדה לדין – סגירת התיק כאשר הפרקליטות מחליטה, מסיבות ערכיות, כי הגם שחומרי החקירה אכן מצביעים על כך שהחשוד אכן אשם בביצוע העבירות שמיוחדות לו, אין טעם ציבורי בהגשת כתב אישום כנגדו. החלטה שכזו מתחשבת בחומרת העבירה, נסיבות אישיות של החשוד (גיל, מצב בריאותי, מצב משפחתי, אפשרות ממשית לשיקום, עברו הפלילי), הנזק החברתי שנגרם כתוצאה מביצוע העבירה, עמדת הקורבן בנושא וכן שיקולים נוספים של המדינה (ביטחוניים, ציבוריים וכדומה).
  • בנוסף, התובע רשאי להחליט על סגירת התיק כאשר החשוד במעשה אינו עומד ברף גיל האחריות הפלילית – 12 בישראל, או כאשר לא ניתן לאתר אותו.
5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא העברת תיק מהמשטרה לפרקליטות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
שלצ
מונחים מקצועיים
של"צ

של"צ – שירות לתועלת הציבור – הוא אחד העונשים במשפט הפלילי שניתן להטיל על חשוד במסגרת הליך הסדר מותנה, או על נאשם לאחר הגשת כתב

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה