יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל

חדשות לבקרים אנו שומעים על מקרים של עבירות מין שונות בין מטפלים נפשיים למטופלות. ישנה עבירה ייחודית בספר החוקים הישראלי למקרים של יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל. סעיף 347א לחוק העונשין עוסק בעבירה ומניח לצידה עונש מאסר של ארבע שנים. במאמר זה נדון באופי וחומרת העבירה ונעסוק בהיבטים שונים שלה.

 

מיהו מטפל נפשי ומהו טיפול נפשי?

החוק מעניק הגדרה רחבה מאוד למונח "מטפל נפשי" ו"טיפול נפשי". על פי סעיף 347א לחוק העונשין טיפול נפשי הוא: "אבחון, הערכה, ייעוץ, טיפול, שיקום, או ניהול שיחות, שנעשו באופן מתמשך, בדרך של מפגש פנים אל פנים, כדי לסייע לאדם הסובל ממצוקה, הפרעה, מחלה או בעיה אחרת, שמקורן רגשי או נפשי".

כמו כן, ההגדרה למטפל נפשי בחוק היא "מי שעוסק, או שמציג את עצמו כעוסק, במתן טיפול נפשי, כמשלח יד או מכוח תפקיד". לפיכך, סעיף 347א פורש יריעה רחבה על מנת לכלול תחת חסותו מגוון מטפלים העוסקים בתחומי טיפול נרחבים. לכן, בניגוד למצופה העבירה אינה כוללת רק פגיעה מינית על ידי פסיכולוג אלא גם מטפלים אלטרנטיביים ואחרים.

בנוסף, אין צורך שהמטפל עצמו יהיה ממש מטפל מוסמך אלא מספיק שהוא מציג את עצמו כמי שעוסק במתן טיפול נפשי, כפי שנרחיב בהמשך המאמר. חשוב לזכור שההגדרה היא כה רחבה בשל פערי הכוחות העצומים שבין מטפל למטופלת. בחדר הטיפולים המטפלת נותנת את כל אמונה למטפל, והחוק למעשה מבקש למנוע כל סיטואציה בה המטפל מנצל את עובדה זו על מנת לפגוע בה מינית.

 

האם מותר למטפל נפשי לקיים יחסי מין עם מטופלת?

סעיף 347א לחוק העונשין אוסר על קיום יחסי מין בין מטפל למטופלת או לחלופין על ביצוע מעשה סדום במטופלת או מטופל תוך ניצול תלות נפשית ממשית של המטופלת במטופל. התקופה בה אסור לקיים יחסי מין בין מטפל למטופלת על פי החוק היא במהלך הטיפול ועד שלוש שנים ממועד סיום הטיפול.

אם ניתנה הסכמה שמוכח שאין בה ניצול של תלות נפשית ממשית של המטופלת אז מותר על פי החוק לקיים יחסי מין בין מטפל למטופלת. עם זאת, יש לשים לב שגם אם ניתנה הסכמה ומדובר במטפל שהוא פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי או אדם שמציג עצמו כאחד מאלה, ההסכמה אינה תקפה.

מכאן שאם לא מדובר בפסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי או מי שמתחזה להיות אחד מבעלי תפקידים אלו, אז ייתכן שיש להסכמה של המטופלת תוקף.

אם יוכח שההסכמה של המטופלת לא ניתנה מתוך ניצול של התלות הנפשית הממשית שלה במטפל אז יחסי המין אינם אסורים ואינם מהווים עבירה על פי החוק. ייתכן שיהיה קושי להוכיח את התלות הנפשית הממשית של המטופלת במטפל וזהו אחד האתגרים המשפטיים של עבירות על פי סעיף זה.

הרציונל של סעיף החוק באשר להסכמה הוא למנוע ממטפלים שנמצאים בעמדה של כוח להצדיק את האונס שביצעו בכך שמדובר בקיום יחסי מין בהסכמה. כפי שהוסבר לעיל, טיפול הוא זירה בה מטופלות מתבקשות לשחרר את המגננות שלהן ולסמוך לחלוטין על המטפל. מכאן שלא ייתכן שההסכמה שלהן לביצוע מעשים מיניים תהייה בעלת משמעות כשהן במעמד כה נחות ביחס למטפל.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה קורה במקרה של מתחזה למטפל?

כאמור סעיף החוק העוסק ביחסי מין בין מטפל למטופלת מדגיש כי הוא אינו עוסק רק במטפלים מוסמכים אלא גם במי שמציגים עצמם ככאלה. במקרה בו אדם הציג עצמו כמטפל וקיים יחסי מין עם מטופלת אזי מדובר בעבירת האונס במרמה. אונס במרמה היא עבירת מין פלילית נוספת הקבועה בסעיף 345 לחוק העונשין.

סעיף זה רלוונטי למי שמציג עצמו כמטפל וכתוצאה מכך מקיים יחסי מין בהסכמה עם המטופלת. ההסכמה של המטופלת נחשבת כלא תקפה מכיוון שהיא רומתה באשר לזהות של המטפל. כלומר החוק רואה במטופלת כבעלת מעמד נמוך ביחס למטפל ולכן מגן עליה מפני סיטואציה בה אדם הציג עצמו כמטפל וניצל זאת על מנת לקיים יחסי מין עמה.

 

מעשה מגונה על ידי מטפל נפשי

עבירה נוספת הנוגעת לעניינינו, היא סעיף 348(ד1) לחוק העונשין שכותרתו מעשה מגונה על ידי מטפל נפשי. הסעיף למעשה עוסק במקרה בו מטפל ביצע מעשה מגונה במטופלת והנסיבות שמצוינות הן זהות לאלו שדנו בהם לעיל בדיון הנוגע לסעיף שעוסק בבעילה או בביצוע מעשה סדום (סעיף 347א(ב) לחוק העונשין).

נזכיר שמעשה מגונה על פי הגדרת החוק הוא "מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים". כלומר מדובר במגוון רב של אקטים מיניים שיכולים להיות למשל מגע של המטפל באיבר אינטימי של המטופלת או נשיקה בין המטפל למטופלת. למעשה, כל אקט מיני שאינו בעילה או מעשה סדום, שנעשו לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיני עלולים להיחשב כמעשה מגונה בבית המשפט.

חזרה לסעיף החוק שאוסר מעשה מגונה בין מטפל למטופלת, נדגיש שהסכמת המטופלת לביצוע האקט המיני אינה תקפה ככל שמדובר בפסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי או מי שמתחזה להיות אחד מבעלי תפקידים אלו. אם מדובר במטפל שהוא לא אחד מבעלי מקצועות אלו והוכח שהסכמה אינה תלויה בתלות הנפשית הממשית של המטופלת במטופל אז ההסכמה תקפה ולא מדובר במעשה פלילי.

בנוסף, בדומה לסעיף העוסק בבעילה וביצוע מעשה סדום, גם מעשה מגונה הוא אסור לתקופה של שלוש שנים מסיום הטיפול.

 

עונש על קיום יחסי מין בין מטפל נפשי למטופלת

סעיפי החוק בהם דנו קובעים גם עונשי מאסר קבועים לעבריינים שמבצעים אותם. לצד עבירת הבעילה או ביצוע מעשה הסדום החוק קובע עונש של ארבע שנות מאסר. לצד עבירת המעשה המגונה החוק קובע עונש של שלוש שנות מאסר.

לסיום, במידה ואת/ה או מישהי/ו שאת/ה מכיר/ה מתמודד/ת עם מטפל שביצע מעשה מיני במטופל/ת שלו, חשוב להצטייד בעורך דין מנוסה בתחום שמכיר את החוק על בוריו ויוכל לנהל את ההליך המשפטי כך שהנפגע/ת לא יי/תאלץ להתמודד עם קשיים נוספים.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!