ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום? עו"ד אלעד שאול מסביר:

מהו כתב אישום?

ראשית, לפני שנגיע לביטול כתב האישום חשוב להבין מהו כתב אישום.

החוק מגדיר "כתב אישום" בסעיף 67 לחסד"פ:

"אדם שיש להעמידו לדין יגיש עליו תובע כתב אישום לבית המשפט."

כתב האישום מוגש לבית משפט הדן בעניינים פליליים ואמור לכלול את הנתונים הבאים:

 1. חלק עובדתי: תיאור עובדות המקרה המהוות עבירה פלילית – למשל: "בתאריך 15.3.18 תקף הנאשם את המתלונן שלא כדין בכך שדחף אותו".
 2. הוראות החיקוק: הסעיף בחוק על פיו עומד הנאשם לדין – למשל: "סעיף 379 לחוק העונשין, תקיפה סתם".
 3. רשימת עדי התביעה: רשימת העדים שיעידו בבית המשפט מטעם המשטרה – למשל: המתלונן שהותקף, שוטרים, עדי ראיה ועוד.

 

יחד עם כתב האישום מקבל הנאשם זימון לדיון בבית המשפט. הנאשם חייב להתייצב לדיון, אחרת השופט יוציא נגדו צו מעצר המכונה "צו הבאה".

צו ההבאה יבוצע על ידי משטרת ישראל באופן הבא:

ניידת סיור תאתר את הנאשם, תעצור אותו ותביאו אזוק לבית המשפט. מדובר במעמד לא נעים ומומלץ להימנע ממנו.

 

קיבלתי כתב אישום – מה עלי לעשות?

פעמים רבות נשאלת השאלה מה קורה אחרי הגשת כתב אישום? תשובה לכך ניתן למצוא במאמר מקיף שכתבתי בנושא. אני רוצה להאמין שעורך דין פלילי מלווה אתכם מתמחה בתחום ביטול כתב אישום עוד משלב החקירה במשטרה ומכיר את כל הפרטים. אם לא פניתם לייעוץ במהלך החקירה – "טוב מאוחר מאשר אף פעם" – פנו בדחיפות לעורך דין פלילי וקבלו ייעוץ מעמיק.

במקרים רבים עורכי דין פליליים מצליחים למנוע הגשת כתב אישום מלכתחילה, למשל בדרכים הבאות:

 1. הגשת בקשה מנומקת לסגירת תיק החקירה.
 2. ניהול מו"מ עם התביעה בניסיון להוביל לגניזת התיק.
 3. דרישה לסגירת התיק בהסדר מותנה.
 4. קיום הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום בניסיון לשכנע את התובע שלא להעמיד לדין.

 

האם אוכל לייצג את עצמי בכתב אישום?

כתב אישום פלילי מוגש לבית המשפט באמצעות התביעה המשטרתית או פרקליטות המחוז. את מדינת ישראל ייצג עורך דין פלילי מקצועי ומיומן שתפקידו הוא להוכיח את אשמתך בעבירה פלילית. מעבר לכך, התובע הפלילי ינסה לשכנע את בית המשפט להטיל עליך עונש התואם את השקפת העולם של המשטרה. ברוב כתבי האישום נאשם לא יכול לייצג את עצמו וקיימת חובת ייצוג.

יש לך הזכות לייצוג משפטי הולם, למה "לשחק עם הגורל" ולהכנס לזירה שאתם לא מכירים לבדכם? לכן אני ממליץ חד משמעית לפנות לעורך דין פלילי המנוסה ברזי המשפט הפלילי.

 

איך מבטלים כתב אישום או איך מגיעים לכדי מחיקת כתב אישום ?

הדרך הטובה ביותר היא לנסות ולהימנע מלכתחילה מהגשת כתב אישום. הדרך הטובה ביותר לביטול כתב האישום היא ליווי על ידי עורך דין פלילי מוביל עוד בשלב החקירה במשטרה. אך חשוב לדעת שגם לאחר הגשת כתב אישום ניתן להוביל לביטול כתב אישום, מחיקת כתב אישום או חזרה מאישום. הדרך המרכזית לביטול כתב אישום היא ניהול משא ומתן בין הסנגור שלכם לבין התובע המשטרתי או הפרקליט שהגיש את כתב האישום.

אני ממליץ לפנות לעו"ד פלילי לביטול כתב אישום יחד עם המסמכים שנמצאים ברשותכם ולאפשר לו לבחון את הראיות, להבין את נסיבות המקרה ונסיבות האירוע שהתרחש. לאחר עיון בחומר ופגישת ייעוץ מעמיקה, ניתן להתרשם אם קיימות עילות לביטול כתב האישום. אם ישנה עילה לביטול כתב האישום – ניתן לפנות למאשימה בבקשה מנומקת לביטול האישום או לעתור לבית המשפט.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עילות לביטול כתב אישום

1. העדר שימוע

חשוד שנחקר במשטרה בחשד לביצוע עבירה מסוג פשע זכאי להליך שימוע טרם הגשת כתב אישום. זכות השימוע קבועה בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי ובהנחיות היועמ"ש. היועץ המשפטי לממשלה הוא ראש התביעה הפלילית במדינת ישראל. מכוח תפקידו הוא מנחה את הפרקליטים והתובעים בביצוע עבודתם במשפט הפלילי. הנחיית יועמ"ש מספר 4.3001 קובעת שלפני הגשת כתב אישום בעבירת פשע יש לאפשר לחשוד לערוך שימוע.

ראשית, שולחים לנחקר "מכתב יידוע לחשוד" ומעדכנים אותו בזכותו לשימוע (ראו מאמר לעניין מכתב יידוע לחשוד). לאחר מכן, התביעה תאפשר לעורך דין פלילי מטעם החשוד להעתיק חומר ראיות מהתיק ולהתכונן לשימוע. לבסוף, עו"ד מייצג רשאי להגיע למשרדי התביעה ולטעון נגד הגשת כתב האישום. אם לא קיבלתם מכתב יידוע לחשוד ולא נערך שימוע אולי תוכלו לבטל כתב אישום. אני ממליץ לבדוק זאת לעומק באמצעות עורך דין.

 

2. הסדר מותנה

בעבירות מסוג עוון ישנה אפשרות לסגור את התיק בהליך שמכונה "הסדר מותנה". ההליך מעוגן בסעיף 67א לחסד"פ ומאפשר לתובע משטרתי או פרקליט לסיים את התיק מחוץ לכתלי בית המשפט.

ישנם מספר קריטריונים לבחינת האם תיק פלילי מתאים לסגירה בהסדר מותנה, למשל:

 • העבירה בה נחקרתם היא מסוג עוון ולא פשע.
 • היעדר עבר פלילי ב-5 השנים האחרונות.
 • לדעת התובע העונש הראוי הוא לא מאסר בפועל.
 • החשוד מודה בעבירה ומוכן לשאת בעונש.
 • ועוד.

 

אם הוחלט להגיש נגדכם כתב אישום ולא קיבלתם זימון להסדר מותנה, יש לבחון מדוע. בכתבי אישום רבים שבחנתי במהלך הקריירה שלי גיליתי שאפשר לסגור את התיק מחוץ לבית המשפט. לדוגמה: לקוחה שהגיע אלי עם כתב אישום חמור בגין גניבה ממעביד, סברתי שאפשר לסגור את התיק בהסדר. לאחר משאה ומתן עם התביעה המשטרתית כתב האישום תוקן לעבירה גניבה "רגילה", התיק נסגר וכתב האישום בוטל.

 

3. חוסר עניין לציבור

לפני הגשת כתב אישום על הפרקליט ללמוד את תיק החקירה ולהתרשם מקיומם של שני אלמנטים:

 1. ראיות – קיימות ראיות מספיקות להעמדת החשוד לדין פלילי.
 2. עניין לציבור – יש אינטרס לציבור בניהול הליך פלילי נגד החשוד.

 

בחינת הראיות והעניין לציבור נעשית לפי נהלים והנחיות פנימיים של הפרקליטות, אותן אני מכיר היטב. התחלתי את דרכי המשפטית בפרקליטות מחוז תל-אביב ואף הגשתי כתבי אישום מטעם מדינת ישראל. לכן אני יודע לזהות מתי קיימות ראיות מספיקות ועניין לציבור לבין מצבים של חוסר עניין לציבור.

 

4. ביטול כתב אישום בתיקי אלימות במשפחה

אחד התחומים המורכבים ביותר במשפט הפלילי הוא תיקי אלימות במשפחה (ראשי תיבות: אלמ"ב). המשטרה רואה בחומרה תיקי אלמ"ב ומגישה כתבי אישום חמורים בסופם דורש הטלת מאסרים בפועל. חלק מהתיקים מתחילים בהגשת תלונה מצד אחד מבני הזוג (לרוב האישה). חלק אחר מתחיל בזימון המשטרה על ידי שכן או עד ראייה. באופן טבעי, ויכוחים וסכסוכים בתוך המשפחה נוטים להרגע ובני המשפחה רוצים להמשיך ולנהל חיים משותפים.

את המשטרה זה לא מעניין, אם יש ראיות לאלימות במשפחה הכלל הוא להגיש כתב אישום. מתלוננות רבות חושבות שהן יכולות "למשוך את התלונה", אך זה לא עובד כך. מרגע שהוגשה תלונה, משטרת ישראל היא שמנהלת את התיק נגד החשוד, בין אם המתלוננת רוצה ובין אם לא. אז איך ניתן לבטל כתב אישום בתיק אלימות במשפחה? ראשית, אם ישנה בעייה ראיתית ניתן לדרוש חזרה מאישום.

שנית, במסגרת הליכי מו"מ מול התביעה אנו מציגים הליכים חלופיים להליך הפלילי ומבקשים להסתפק בהם. למשל, הפניית בני הזוג לטיפול בשירות המבחן וביטול כתב האישום בכפוף להצלחה בטיפול. כמי שיצא מהפרקליטות אני מכיר את כל האפשרויות העומדות לזכות לקוחותיי.

 

5. הגנה מן הצדק

בית משפט רשאי להורות על ביטול כתב אישום אם התרשם שהוא הוגש בניגוד לכללי צדק והגינות. לדוגמה, אם הוגש כתב אישום נגד חשוד אחד בגין אירוע בו מעורבים מספר חשודים, ניתן לטעון לאכיפה בררנית. ישנן הנחיות מפורטות לעניין אכיפה בררנית פסולה וההבדל בינה לבין אכיפה בררנית מותרת. כדי לבדוק אם בעניינכם אפשר לעתור לביטול האישום בשל הגנה מן הצדק, יש לפנות לעורך דין פלילי לבדיקת התיק.

 

6. עיכוב הליכים

בכל זמן לאחר הגשת כתב אישום ולפני הכרעת הדין ניתן לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעיכוב הליכים נגד הנאשם. קבלת הבקשה לעכב את ההליך עוצרת את ההליך הפלילי ויוצר מעין ביטול כתב אישום. חשוב לדעת שהיועמ"ש רשאי לחדש את ההליך במשך שנה או 5 שנים (תלוי בסוג העבירה). שאלות ותשובות (FAQ) בעניין עיכוב הליכים ניתן למצוא באתר משרד המשפטים.

 

מחיקת כתב אישום או חזרה מאישום?

המונח "מחיקת כתב אישום" לא מעוגן בחוק ומושפע בטעות ממונחים הרלוונטיים להליך אזרחי. תובע פלילי שהגיש כתב אישום רשאי לחזור בו מהאישום בהתאם לסעיף 93 לחסד"פ. לכן המונח המשפטי הנכון הוא "חזרה מאישום" ואילו "מחיקת כתב אישום" מתייחס בעיקר לתוצאת החזרה מאישום. חזרה מאישום תלויה בשיקול דעתו של התובע המשטרתי או הפרקליט הממונה על התיק,

כך שניתן להוביל לחזרה מאישום בדרכים הבאות:

 1. משא ומתן – ניהול הליכי משא ומתן בין עורך דינכם לבין התובע בניסיון לשכנע אותו לחזור מאישום.
 2. המלצת בית משפט – אם המו"מ נכשל ניתן לנהל את ההליך המשפטי ולהעיד עדים, אם בית המשפט יתרשם שהתיק הולך לזיכוי הנאשם הוא ימליץ לתובע לחזור בו מהאישום.

 

כמי שעבד בפרקליטות, אני יודע שהגשת כתב אישום על ידי תובע הוא "טיפוס על עץ" שלפעמים קשה מאוד לרדת ממנו. לכן אני ממליץ לפנות לעורך דין פלילי עוד בשלב החקירה ןלצמצם סיכוי להעמדה לדין. אל תמתינו להגשת כתב אישום.

 

מה ההשלכות של חזרה מאישום?

תלוי בתזמון החזרה מהאישום. אם הנאשם עוד לא השיב לאישום במהלך דיון ההקראה – התובע רשאי לחזור בו מהאישום ללא אישור בית משפט. במקרה כזה כתב האישום מבוטל אך ניתן להגיש אותו מחדש בהמשך לפי הנהלים הרלוונטיים. אם הנאשם השיב לאישום (הודה או כפר באשמה) – על התובע לבקש רשות מבית המשפט ולנמק את בקשתו. חזרה מאישום אחרי תשובת הנאשם משמעותה זיכוי הנאשם מהאישום.

האם אפשר להגיש נגדי כתב אישום מחודש אחרי חזרה מאישום?

גם שאלה זו תלויה בתזמון החזרה מהאישום. לפי סעיף 94 לחסד"פ, כל עוד בוטל האישום בטרם מענה של הנאשם (מודה בעובדות או כופר בעובדות) המאשימה יכולה להגיש כתב אישום מחדש. אולם תוצאת חזרה מאישום לאחר מענה לאישום משמעותה זיכוי מאשמה כך שלא ניתן להגיש את כתב האישום מחדש וההליך הסתיים.

ייעוץ משפטי ובחינת האפשרות לביטול כתב אישום

המאמר מובא כשירות לציבור וכולל פרשנות כללית "על קצה המזלג". אם הוגש נגדכם כתב אישום עליכם לפנות בהקדם לייצוג משפטי של עורך דין פלילי.

עורכי הדין במשרד אלעד שאול ושות' כולם ללא יוצא מן הכלל יוצאי היחידות הבאות:

 1. פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי).
 2. פמ"מ – פרקליטות מחוז המרכז (פלילי).
 3. התביעה המשטרתית במחוז תל אביב.
 4. אגף התביעה הפלילית בעירייה.
 5. עורכי דין ברשות המיסים.

 

את הניסיון שלנו בהליך הפלילי צברנו כתובעים מטעם מדינת ישראל, אלו שהגישו נגדכם את כתב האישום שתרצו לבטל. תוכלו להשאיר פרטים או לחייג אלינו בכל עת לייעוץ ראשוני.

5 מתוך 5 - (26 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא ביטול כתב אישום?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם

למאמר המלא »

ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר

למאמר המלא »
ESE.CO.IL ונדליזם
פלילי
עורך דין אלעד שאול

ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך

למאמר המלא »
תלונת שווא על אונס
פלילי
עורך דין אלעד שאול

תלונת שווא על אונס

אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה חשובה ומכוננת, בה חומרתן של עבירות מין מופיעה בתודעה הציבורית בכל יום מחדש. בהתאם, רשויות החוק לקחו על עצמן לטפל

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה