דיק פיק

דיק פיק הוא ביטוי שמתאר צילום איבר מין גברי שנשלח לאישה (ברוב המקרים), ללא הסכמתה מראש לשליחת התמונה ומתוך כוונה מינית כלפיה. כשאין הסכמת האישה לשליחת דיק פיק הדבר מהווה עבירה פלילית שמזכה את הנפגעת בפיצוי כספי ומאפשרת לה להגיש תלונה במשטרה ופתיחת הליכי חקירה פליליים נגד השולח. שלחו לי דיק פיק, מה הזכויות שלי והאם מגיע לי פיצוי כספי?

ואם שלחת את התמונה בעצמך, למה אתה צפוי?

מה זה דיק פיק?

דיק פיק או בעגה המקצועית Dickpic, הוא מונח המורכב מהמילים: Dick (איבר מין זכרי) ו- Picture (תמונה) ולרוב מתאר מצב של שליחת תמונה של איבר מין גברי ללא הסכמה מפורשת של מקבלת התמונה.

התופעה נפוצה ביותר בשנים האחרונות ואנו רואים מקרים רבים של שליחת דיק פיק באמצעות רשתות חברתיות כגון Instagram, Facebook, Tiktok ובמסרים מידיים כגון WhatsApp, Telegram ובאתרי היכרויות מובילים כגון Tinder, OkCupid ואתרים נוספים. כניסתן של הרשתות החברתיות לחיינו בעשור האחרון, לצד האפשרויות המגוונות בעולם האינטרנט יצרו אינספור קשרים בין אנשים זרים.

הרשתות החברתיות מהוות כר פורה לעבירות מין באינטרנט, הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר להטריד מינית נשים באינטרנט הובילה לכך שנשים רבות מוטרדות על בסיס יום יומי ורבות מהן חוות את התופעה של שליחת תמונות איבר מין ללא הסכמתן ומבלי שביקשו לקבל אותן.

נשים רבות אף חוות הטרדה מינית ברשת, סחיטה מינית ברשת האינטרנט ועוד. על פי נתונים רשמיים בסקר שנערך, מעל 80% מהגברים ו-51% מהנשים, הודו שקיבלו דיק פיק בחייהם, מתוכם מעל 90% מסרו שקיבלו תמונה של איבר מין ללא הסכמה.

סטטיסטיקה דיק פיק

 

האם שליחת דיק פיק היא עבירה פלילית?

שליחת דיק פיק לאדם ללא הסכמתו המפורשת לקבלה היא עבירה פלילי על החוק ועשויה ברוב המקרים להוביל להגשת כתב אישום נגד השולח. במקרים חמורים בהם המקבל הוא קטין או קטינה הענישה חמורה והנטייה להחמיר עם השולח ברורה ומובנת והכל במטרה להגן על קטינים במרחב הוירטואלי המסוכן.

ברוב המקרים, כשמוגשת תלונה למשטרה נגד אדם ששלח דיק פיק לאדם אחר, ייפתח תיק חקירה בעבירת מין מסוג מעשה מגונה כהגדרתו בסעיף 348(ו) לחוק העונשין, תשל"ז-1977:

"מעשה מגונה" – מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים".

בנוסף ועל פי החוק, מעשה שליחת דיק פיק אף עלול להיחשב גם כהטרדה מינית מכוח סעיף 3(א)(2) לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998. בשים לב שבמידה שקיימים בין שולח התמונה האינטימית לבין מקבלה, יחסי תלות (מטפל ומטופל), מרות (עובד מעביד), חינוך (מרצה וסטודנטית), השגחה, עבודה או שירות לא תהיה כל משמעות להסכמה של מקבל הדיק פיק והדבר ייחשב כעבירה פלילית לכל דבר ועניין על אף ההסכמה!

במידה שהעבירה בוצעה כנגד קטין או תוך הפעלת לחץ, איומים או שימוש בכוח העבירה תיחשב כעבירת פשע (מעל 3 שנות מאסר) ואף תחייב יידוע החשוד בדבר הזכות לשימוע פלילי בהתחשב בנסיבות נוספות הקיימות בתיק החקירה.

במקרה בו נחקר לקוח המשרד בחשד לשליחת דיק פיק ללא הסכמה, הצלחנו להוכיח כי ניתנה הסכמה מראש של המתלוננת לשליחת התמונה במהלך שיחה אינטימית (סקסטינג Sexting), והתיק נגד הלקוח נסגר בחוסר אשמה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

דיק פיק תביעה כספית משמעתית והליך פלילי

יש מספר דרכים לפעול אם קיבלתם דיק פיק ללא הסכמתכם:

 1. דרישת פיצוי כספי או הגשת תביעה – לפי חוק למניעת הטרדה מינית מקבל התמונה רשאי לתבוע עד 120,000 ש"ח ללא הוכחת נזק, פיצוי בסכום של 50,000 ש"ח ללא הוכחת נזק ניתן לתבוע גם בשל הפגיעה בפרטיות. אנו פונים לשולח התמונה בהתראה לפני הגשת תביעה ודורשים ממנו פיצוי כספי הולם.
 2. הליכים משמעתיים – אם התמונה נשלחה במסגרת יחסי עבודה, במסגרת לימודית, צבאית או כל מסגרת מסודרת, אנו פועלים לנקיטת הליכי משמעת נגד שולח הדיק פיק.
 3. הליך פלילי – שליחת דיקפיק ללא הסכמת הצד שני היא עבירה פלילית של הטרדה מינית ומעשה מגונה. ניתן להגיש תלונה למשטרה, אך חשוב להיות מלווה בעורך דין פלילי על מנת להבטיח שהמשטרה תבצע את עבודתה. איתור שולח התמונה היא לא משימה פשוטה בחלק מהמקרים והמשטרה נוטה להתעצל.

 

חשוב לדעת – שליחת דיק פיק מהווה הטרדה מינית בראש ובראשונה וכפועל יוצא מזה מהווה גם מעשה מגונה לפי סעיף 348 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 והיא אף חוסה בצילו של חוק הגנת הפרטיות אשר מקנה זכות להגשת קובלנה פלילית (בצירוף ראיות מספיקות להרשעה) כנגד העבריין.

 

עונש על דיק פיק שנשלח ללא הסכמה

מה העונש על דיק פיק שנשלח ללא הסכמה? זה תלוי מאוד בנסיבות המקרה ובמכלול נסיבות שליחת התמונה. כל מקרה נמדד באופן עצמאי תוך שקלול פרטים רבים וחשובים ששוקל הגוף התובע ביחד עם הסנגור שמייצג את החשוד. כך למשל ישנם כמה חוקים שיכולים לחול על שליחת דיק פיק ומהם נגזר העונש:

 1. הטרדה מינית – טווח הענישה נע בין מקסימום 2 שנות מאסר ועד מקסימום של 5 שנות מאסר במקרים מסוימים.
 2. מעשה מגונה – מדובר בעבירת מין לכל דבר ועניין, על כל ההשלכות שלה, וניתן לגזור עליה עד 3 שנות מאסר.
 3. פגיעה בפרטיות – לפי החוק ניתן לגזור עונש של עד 5 שנות מאסר בפועל.
 4. במסגרת העבודה – אם הדיק פיק נשלח במסגרת יחסי עבודה תוך ניצול יחסי מרות העונש הוא עד 2 שנות מאסר.
 5. בנסיבות מחמירות – אם מקבל התמונה הוא קטין או קטינה מתחת לגיל 14 העונש הוא 7 שנות מאסר. אם הקטין הוא בן משפחה של שולח התמונה, העונש הוא עד 10 שנות מאסר.

 

חלק מהעבירות לעיל הן עבירות שמאפשרות סגירת התיק בהסדר מותנה נגד החשוד, כך שאם התלוננת נגד חשוד אנו ממליצים לפנות לעו"ד פלילי מטעמך על מנת שהמשטרה שומרת על זכויותייך. אם אתה חשוד בשליחת דיק פיק ללא הסכמה, עליך לפנות לעורך דין בדחיפות על מנת לקבל ייעוץ מקצועי בתיק ולפעול לסגירת התיק בענישה מקלה שכן כפי שאנו רואים עונש על דיק פיק שנשלח ללא הסכמה יכול לנוע בטווח של בין אין עונש ועד 10 שנים.

הנה כמה דוגמאות לסגירת תיק בהסדר מותנה על שליחת דיק פיק ללא הסכמה:

תיק פמת"א 2168/21 נסגר בפרקליטות מחוז תל אביב בגין שליחת סרטון של איבר מין בתנאים של תשלום 5,000 ש"ח פיצוי ומכתב התנצלות למתלוננת. תיק פמ"ח 2284/19 נסגר בפרקליטות מחוז חיפה בגין סדרת מעשי שליחת תמונת איבר מין והטרדה באמצעות חשבונות ברשת החברתית בתנאים של תשלום 4,000 ש"ח פיצוי, ביצוע שעות עבודה לתועלת הציבור וטיפול ייעודי לעבריינות מין.

בתיקים אלו הפעיל החשוד עורך דין פלילי מטעמו והוא שיכנע את הפרקליטות לא להגיש כתב אישום נגד החשוד ולסיים את התיק החמור בהסדר מותנה, שהוא הליך חלופי להליך משפטי פלילי.

חשוב להבין, ברירת המחדל בתיקים כאלו היא הגשת כתב אישום ודרישת מאסר בפועל. חלק מהתיקים מוגשים לבתי המשפט כתיקי פשע ואף פשע חמור, למשל, במידה שהדיק פיק נשלח לקטין או קטינה מתחת לגיל 14, העונש המירבי יעמוד על 7 שנים ואם אותה קטינה הם גם בני משפחה של השולח, מדובר בעבירה מסוג פשע חמור ושעונשה הוא עד 10 שנות מאסר .

במקרה כזה כתב האישום הוא כה חמור שהוא אף יוגש לבית המשפט המחוזי. תיקים פליליים מהסוג הזה, בנסיבות המפורטות לעיל ובהנחה שאין משתנים נוספים, מקנים ברוב המקרים זכות לערוך שימוע פלילי לפני העמדה לדין.

 

חקירה באזהרה על דיק פיק

תיק חקירה שנפתח בגין תלונה על שליחת דיק פיק חייב לכלול בתוכו בין היתר, כדלקמן:

 • הודעת מתלונן
 • צילום מסך התכתבות
 • תיעוד בדבר שליחת תמונת איבר מין זכרי.
 • תיעוד מלא של זהות השולח
 • צו שופט לספקית אינטרנט/רשת חברתית לקבלת נתונים אודות משתמש.

 

במקרים מסוימים, יתכן כי נכון יהיה לפנות לחוקר פרטי בטרם פנייה למשטרה, אך לשם כך רצוי להיוועץ בעו"ד פלילי שזהו תחום התמחותו והכל בהתאם לרצון הלקוח ובהתאם למטרותיו ולאיכות הראיות, היקף וחומרת המעשים. הסתייעות בעו"ד פלילי, בין אם מדובר בליווי בהגשת תלונה למשטרה, או בניהול קובלנה פלילית/תביעה אזרחית היא חשובה מאין כמוה.

אם התקשרו אליכם מהמשטרה לזמן אתכם לחקירה תחת אזהרה בחשד לשליחת דיק פיק, או שאתם חושדים שזה המצב, כאשר אתם מבינים שאתם עומדים להיחקר על שליחת דיק פיק, מומלץ מאוד להיוועץ בעו"ד פלילי ולהיות מלווה על ידו בחקירות. כל מילה שתאמרו עלולה לשמש נגדכם ולעיתים קרובות עו"ד פלילי מנוסה יידע לנווט אתכם בצורה טובה ולמזער נזקים למול רשויות החוק והאכיפה.

 

דיק פיק

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא דיק פיק?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
דיק פיק הוא תמונת איבר מין זכרי, שנשלחת באמצעות הרשת החברתית או תוכנת מסרים מיידים (כמו ווטסאפ), ללא הסכמת מקבלת התמונה.
טווח הענישה רחב ביותר ותלוי בנסיבות והוא נע בין סגירת התיק ללא הליך פלילי ועד 10 שנות מאסר במקרים חמורים. לפרטים מלאים כנסו לקרוא את המאמר.
בהחלט כן. החוק מקנה לנפגע זכות לתבוע פיצוי של עד 120,000 ש"ח מבלי שהוא נדרש להוכיח נזק. רוצים לדעת כיצד לעשות זאת? כנסו לקרוא.
מאוד. על פי נתונים סטטיסטיים שבדקנו, מעל 90% מהגברים ומעל 51% מהנשים דיווחו שקיבלו בחייהם לפחות פעם אחת תמונת איבר מין מבלי שביקשו זאת.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
הטרדה מינית ברשת
הטרדה מינית ברשת

בשנים האחרונות הפך האינטרנט והעולם הווירטואלי למרכז המרחב הציבורי. בו מתנהלים הוויכוחים, היחסים החברתיים בין בני אדם, ובאופן כללי, כולנו מבלים ברשתות החברתיות שעות רבות במהלך היום שלנו. וכמובן שתחום

קרא עוד
הפצת תמונות ברשת

הפצת תמונות ברשת האינטרנט ושיתוף שלהן ללא רשות המצולם או המצולמת, הפכה לאחת התופעות הנפוצות והקשות ביותר בתחום עבירות המחשב והמשפט הפלילי כיום. כל נער ונערה מחזיקים טלפון סלולארי עם

קרא עוד
סחיטה מינית ברשת

סחיטה מינית Sextortion סחיטה מינית ברשת האינטרנט היא אחד העוקצים הבולטים בתחום עבירות הסייבר, טיפלתי במהלך השנים באין ספור מקרים של סחיטה מינית ברשת בהצלחה רבה וצברתי ניסיון שאין שני

קרא עוד
התחזות לאדם אחר

התחזות לאדם אחר יכולה להוות, תחת נסיבות מסוימות, עבירה פלילית חמורה, שעונש מאסר קבוע בצידה. מה העונש על התחזות לאדם אחר? מהם יסודות עבירת ההתחזות, באילו דרכים ניתן לבצע אותה

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה