תחומי התמחות

  • home
  • עבירות מרמה

עבירות מרמה

עו"ד אלעד רן   |   לייעוץ אישי 03-7773333

עורך דין מומחה לעבירת מרמה

עבירות המרמה הן מהנפוצות בתחום המשפט הפלילי בישראל. בין יתר עבירות המרמה נפוצות בעיקר עבירת הזיוף, קבל דבר במרמה והשימוש במסמך מזויף.

אם זומנת לחקירה במשטרה בגין עבירת מרמה, או הוגש נגדך כתב אישום המייחס לך עבירת מרמה כגון זיוף, שימוש במסמך מזויף או קבלת דבר במרמה – משרד עו”ד פלילי אלעד רן יכול לסייע לך! משרדנו מנוסה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מרמה מורכבות בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ.

עברות מרמה

עונש על עבירות מרמה

העונש על עבירות מרמה משתנה מאחר וישנן עבירות מרמה שונות ולצד כל אחד מהן ענישה שונה.

בגין קבלת דבר במרמה קיים עונש מאסר של שלוש שנות מאסר כאשר העבירה מבוצעת בנסיבות רגילות. בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות עונש מאסר יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.

עבירת הזיוף ועבירת השימוש במסמך מזויף מתחלקות לשלושה חלקים ולכל אחד מהם עונש שונה.

זיוף רגיל עונשו עד שנת מאסר בעוד שזיוף בכוונה לקבל דבר עונשו עד שלוש שנות מאסר, ולבסוף זיוף בנסיבות מחמירות עונשו חמש שנות מאסר.

נשאלת השאלה, מה ההבדל בין נסיבות רגילות לנסיבות מחמירות? הכל תלוי בנסיבות המקרה, במספר הפעמים שבוצעה העבירה, בכמויות הכסף שהתקבלו בגין העבירה ובאופי הפעילות של הנאשם או החשוד.

נסיבות הקשורות לנאשם, כגון העדר עבר פלילי ותרומתו לחברה יכולות להשפיע בהחלט על גובה העונש ועל עצם הגשת כתב האישום.

לשם שמירה על זכויותיך מומלץ לפנות עורך דין פלילי מומחה בתיקי מרמה בהקדם האפשרי.

הגדרת מרמה

סעיף 414 לחוק העונשין מגדיר “מרמה”: “טענת עובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, הנטענת בכתב, בעל פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה יודע שאינה אמת או שאינו מאמין שהיא אמת”.

מדובר בהגדרה רחבה מאוד אשר יכולה לכלול בתוכה קשת רחבה של פעולות. הלכה למעשה, כל טענה בזמן עבר, הווה או עתיד, אשר המרמה מביע בכל דרך שהיא, בעל פה, בכתב או בהתנהגות, תוך שהוא יודע שהיא לא אמת – נחשבת למרמה על פי החוק.

הסעיף ממשיך להגדיר את מרכיבי המרמה וקובע כי “לרמות”: “להביא אדם במרמה לידי מעשה או מחדל”, זאת אומרת, כדי להיחשב ‘רמאי’ בעיני חוק העונשין על מעשה המרמה שלך להניע אדם לעשות מעשה או להניע אותו לא לעשות מעשה שהוא תכנן לעשות. כך למשל עבירת קבלת דבר במרמה מחייבת שהנאשם יקבל מן הקרבן דבר של ממש והכל לאור מעשה המרמה אשר בלעדיו לא ניתן היה לקבל את הדבר.

למידע ספציפי על עבירות המרמה הושנות לחץ על הקישורים הבאים

זימון לחקירת משטרה בחשד למרמה

עבירות המרמה השונות מטופלות על ידי יחידת ההונאה במשטרת ישראל.

בכל מחוז של המשטרה קיימת יחידה מקצועית המתמחה בעבירות הונאה ומרמה, זיוף ועבירות שנעשו בתחבולה ובמקצועיות. אם זומנת לחקירה במשטרה בחשד לעבירת מרמה, קבלת דבר במרמה, זיוף או שימוש במסמך מזויף, פנה בדחיפות ליעוץ לפני חקירה באמצעות עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מרמה. 

חשוב לדעת! כל מה שתגיד בחקירה ישמש נגדך בבית המשפט, כמו כן, מה שלא תציין בחקירתך לא תוכל לציין לאחר מכן או שמשקל הדברים יהיה נמוך מאוד (עדות כבושה).

קשה לתאר במילים את חשיבות ההתייעצות עם עורך הדין במעמד החקירה או לפניה, אולם נציים שלעתים מומלץ להגיע עם עורך הדין לתחנת המשטרה בזמן אמת וזאת על מנת לשמור על זכויותיך ולהבהיר לחוקרי המשטרה שעליהם לנהוג בך בכבוד ובכפוף לחוק. 

התנהלות נכונה בזמן החקירה יכולה להביא לסגירת התיק ! ממש כך ! קח בחשבון שחוקר המשטרה הוא לא חבר שלך, הוא איש מקצוע מיומן וערמומי אשר חלק מעבודתו היא הוצאת הודאה בביצוע פשע, לשם ביצוע עבודתו בידי החוקר המיומן כלים, תחבולות ותרגילי חקירה שמטרתם לחשוף את האמת ולעתים לגרום להפללה של הנחקר.

זומנת לסור לתחנת המשטרה? אתה מוזמן לפנות לעו”ד פלילי בטלפון 03-7773333, או באמצעות הטופס המצורף ועורך דין פלילי מומחה בעבירות מרמה ישוב אליך למתן הסבר ראשוני לקראת חקירה במשטרה, מה צפוי לך בחדר החקירות, מה עליך לברר בהגיעך לתחנת המשטרה וכיצד עליך להתמודד עם החשדות. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

שימוע לפני הגשת כתב אישום בעבירות מרמה

סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי חשוד אשר נחקר בעבירה מסוג פשע רשאי להגיש בקשה מנומקת בניסיון לשכנע את התביעה מדוע לא להגיש כתב אישום וזאת בתוך 30 ימים מיום שקיבל מכתב המכונה ‘מכתב ידוע לחשוד’.

כאשר מדובר בעבירות מרמה מסוימות, ניתן להוביל לסגירת התיק עוד במעמד השימוע הפלילי, לפני הגשת כתב האישום, לצורך כך יש לפנות לעורך דין פלילי המנהל תיקי מרמה והונאה ולפנות באמצעותו לפרקליטות או למשטרה במטרה לקיים הליך שימוע בעניינך ולחתור לסגירת התיק או להקלה משמעותית בסעיפי האישום.

כמו בהליך חקירת המשטרה, גם בהליך השימוע, ככל שתקדים לערב עורך דין מומחה ומנוסה בפלילים, כך יגדלו הסיכויים שחומר הראיות בתיק החקירה ישקף את גרסתך ויתמוך בחפותך ! חד משמעית.

כתב אישום בעבירות מרמה וביטול כתב אישום בעבירות מרמה

התמודדות עם כתב אישום הוא עניין מסובך, רגיש שיש לנהל אותו באופן מיומן, חכמם ומקצועי ולכן יש לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום המשפט הפלילי ומנוסה בניהול תיקי מרמה והונאה.

בעבירות מרמה והונאה הדבר חשוב כפליים. אם הוגש נגדך כתב אישום בעבירות מרמה, התביעה תצטרך להציג ראיות מסוימות שבלעדיהן לא ניתן יהיה להוכיח את אשמתך בעבירת המרמה. 

עורך דין פלילי מיומן בניהול תיקי מרמה והונאה יכול בהחלט להחליש את עוצמת הראיות נגדך, להוביל לביטול כתב האישום נגדך, לתיקון סעיפים בכתב האישום, בנסיבות מסוימות לזיכוי מלא או להסדר טיעון מקל במיוחד.

עו״ד אלעד רן, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, מתמחה שנים רבות במשפט פלילי, מיסים, עבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות.

עו״ד אלעד רן עבד במשרד המשפטים – פרקליטות מחוז מרכז וכן כעורך דין במחלקת המיסיםבפירמת רו”ח קסלמן וקסלמן (Price Waterhouse Coopers). במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן,  והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד

בשנות עבודתו כעורך דין, צבר ניסיון משפטי רב בייעוץ וייצוג לקוחותיו מול רשויות המס וגופי חקירה שונים במדינת ישראל. 

עורך דין אלעד רן מייצג ביסודיות ובדיסקרטיות רואי חשבון, עורכי דין, אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה בפני רשויות המס בהליכים אזרחיים ופליליים. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. 

עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי בפורומים שונים, בפני עורכי דין ורואי חשבון.

חייג עכשיו