שימוש ברעל מסוכן 

לאורך ההיסטוריה, ובמשך שנים ארוכות, הדרך האידאלית והנפוצה בה השתמשו בני אדם מתרבויות שונות לבצע רצח או הריגה הייתה שימוש ברעל. הייתה זו הדרך האולטימטיבית לקחת את חייו של אדם מבלי להשאיר עקבות פיזיים ברורים בגוף הנרצח, ובנוסף היא אפשרה לכל מי שלא היה מסוגל להרוג אדם באמצעות כוח פיזי, לעשות זאת. 

בתקופות מוקדמות יותר בהיסטוריה האנושית, השגת רעל הייתה פשוטה יחסית, והפיקוח על כך היה מזערי, אם לא אפסי. אולם עם השנים, החברה האנושית התפתחה כך שהן השגת רעל והן ביצוע רצח בצורה שכזו, הפכו מורכבים יותר וכמובן – הפכו לעבירה על החוק ומשכך לברי ענישה.

בדין הישראלי, סעיף 336 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 מפרטת את עבירת השימוש ברעל מסוכן. לפי הסעיף, מי שיגרום, שלא כדין, לכך שיפעילו על אדם, או שאדם ייקח רעל או כל דבר מזיק אחר, בכוונה לפגוע בו או בזולתו או להרגיזם, דינו מאסר שלוש שנים. במידה וסיכן בכך את חיי האדם או גרם לו בכך חבלה חמורה, דינו – מאסר ארבע-עשרה שנים.

עבירה זו הינה עבירה העמדה בסכנה קונקרטית – כלומר, מעשה במסגרתו הנאשם יצר סיכון בלתי סביר באופן מודע לגרימת התוצאה. בעבירות מסוג זה, ניתן יהיה להרשיע את הנאשם גם אם נקבע שאין קשר סיבתי בין המעשה שיצר את התוצאה, להתממשותה.

 

שימוש ברעל מסוכן ועבירות נוספות

שימוש ברעל, כאמור, היה – ועודנו – דרך להביא למותו של אדם או לפגיעה בו, ולכן ברוב המקרים, עבירת השימוש ברעל מסוכן נלווית לעברות נוספות שמבצע הנאשם – לרוב רצח או ניסיון לרצח. עבירות אלו הינן עבירות בעלות יסוד נפשי של מטרה.

כאשר מדובר בהרעלת אדם או ניסיון להרעיל אדם, מדובר בעבירת תוצאה (קרי עבירה המנוסחת בחוק העונשין בלשון "הגורם לתוצאה מסוימת"), ולכן היסוד הנפשי שיש להוכיח הוא כי מבצע העבירה פעל מתוך כוונה להשגת התוצאה האסורה.

 

העבירה בפסיקה

ע"פ 295/10 פלוני נגד משטרת ישראל עסק באב שניסה לרצוח את גרושתו ושלוש בנותיו באמצעות שימוש ברעל. האב ציפה סוכריות שוקולד ברעל עכברים, והעניק 3 מהן לבנו שהתארח אצלו. האב הוראה לו למסור אותן לאחיותיו בסוד, וציין כי לאחר שיאכלו אותן עליהן לשתות מים. הבן חשד באביו ולכן נתן את הסוכריות לאמו, אותן טעמה בכדי לבדוק את תקינותן. כתוצאה מכך, הורעלה וכמעט מצאה את מותה.

בית המשפט העליון התמודד עם השאלה האם יש להרשיע את הנאשם בעבירה של שימוש ברעל מסוכן, או שמא בעבירת ניסיון לרצח. הניתוח היה מורכב מכיוון שעת איסוף הראיות, המשטרה לא בדקה את כמות הרעל שהייתה בסוכריות ולכן לא ניתן היה לקבוע באופן מוחלט כי כמות הרעל הייתה מספיקה על מנת להרוג את הילדים.

כדי להבחין בין כוונה לרצוח לבין כוונה לפצוע, בית המשפט קבע מבחני עזר. ראשית, בחן את הכלי באמצעותו בוצע המעשה. כאמור, לא ניתן היה להוכיח שכמות הרעל בסוכריות הייתה מספרת על מנת להרוג את הילדים ולכן הוכחת כוונת רצח הייתה מורכבת מבחינה ראייתית.

אולם, השופטת ארבל קבעה, באמצעות מבחן עזר נוסף, והוא היעדר מודעות לחוסר האפשרות להשלמת העבירה. כלומר, בסיטואציה בה לא ניתן להוכיח בבירור אם הרעל היה מספיק על מנת להרוג, על הנאשם להוכיח כי ידע כי כמות הרעל אינה מספיקה על מנת להרוג אלא לפצוע.

בתיק זה התבטא הצורך בהוכחת היסוד הנפשי בעבירת הניסיון, שכאמור לעיל מתקיימת בדרך כלל כאשר עולה על הפרק עבירת השימוש ברעל מסוכן. בתיק פלילי 11-07-3148, רווק בן 41 בעל תואר שני בהנדסה אזרחית, שעבד כחמש עשרה שנה במשרד מהנדסים, הורשע בעבירת שימוש ברעל מסוכן לפי סעיף 336 לחוק העונשין.

המהנדס היה מחכה באופן קבוע עד שכלל עובדי החברה יעזבו את המקום, ולאחר מכן היה נוטל תרסיס קוטל חרקים ושופך מתכולתו לכוסות שתייה ואף לקרטוני לחלב מהם שתו העובדים. עובדי החברה שעשו שימוש בכוסות אלו ושתו מקרטוני החלב, הורעלו וכתוצאה מכך חשו ברע (ולא מעבר לכך). הנאשם לקח אחריות למעשיו והורשע, אך עונשו הופחת לאור חוות דעת פסיכיאטרית, שהתקבלה חלקית על ידי בית המשפט, לפיה סבל מבעיות נפשיות.

תיק פלילי 13-05-15084, עסק בטבח שעבד בסניף של רשת "ארומה", והרעיל את הסלט של אחת מעובדות המקום. הטבח התבקש להכין עבורה סלט, וככל הנראה התמהמה בהכנתו. העובדת החלה להאיץ בו לסיים את המלאכה, והלה התרגז והחליט להכניס לתוך הסלט חומר ניקוי.

המתלוננת החלה באכילת הסלט בביתה, וניצלה במזל לאור ערנותו של עובד אחד של הסניף, שהתקשר אליה וסיפר לה על המעשה של הנאשם. בעקבות זאת, המתלוננת מיד שטפה את פיה וגרמה לעצמה להקיא כדי לפלוט החוצה את הרעל שכן נכנס לגופה. הגם שלא נגרם לה כל נזק בסופו של דבר, הנאשם הורשע כמובן בעבירת שימוש ברעל מסוכן, לאחר שלקח אחריות על מעשיו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

שימוש חוקי ברעל מסוכן

הגם ששימוש ברעל מסוכן מוגבל בחוק העונשין כעבירה בעלת עונש מאסר, ישנם מקרים בהם השימוש ברעלים שכאלו הינו חוקי.

אחד המקרים הללו הוא שימוש ברעלים לשם טיפול בבעיית בעלי חיים משוטטים. לאור העובדה שבעלי חיים עלולים להיות נשאי מחלות, לרדוף אחר מבוגרים וילדים ולנשכם, להפחיד בני אדם עד כדי גרימת נזק נפשי ופיזי, לגרום לפגיעה או הריגת חיות מחמש ומשק, להביא לפגיעה במגוון הביולוגי עד כדי השמדת מינים, וכן לגרום לתאונות דרכים ולפציעתם שלהם במסגרת תאונות דרכים, יש צורך להפחית משמעותית את כמותם ברחובות.

הטיפול בבעיה מוסדר בהוראה שפורסמה על ידי השירותים הווטרינריים ובריאות המקנה שקובעת את נוהל השימוש ברעל לשם מטרה זו.

אחריות הביצוע מוטלת על מנהל השירותים הווטרינריים, מנהל השירותים הווטרינריים בשדה, מנהל לשכה וטרינרית, רופאים וטרינריים רשותיים, ומפקחים וטרינריים ברשויות המקומיות, וסמכותם לכך נובעת מפקודת הכלבת, 1934, חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד-1994, החוק להסדרת הפיקוח על הכלבים, התשס"ג-2002, חקיקת השלטון המקומי וחוקי עזר עירוניים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא שימוש ברעל מסוכן ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה