איום בהגשת תלונה במשטרה

לקוחות רבים פונים אלינו בשאלה איך להתמודד עם איום בהגשת תלונה במשטרה? האם איום בהגשת תלונה במשטרה נחשב לאיום פלילי או לסחיטה באיומים? לצערנו הרב, לא מעט אנשים מן השורה סובלים מאיומים שכאלו המטרידים אותם ופוגעים בשגרת חייהם. במאמר זה נבין באילו מצבים איום בתלונה למשטרה נחשב לאיום אסור על פי חוק, ובאילו מקרים המעשה דווקא נחשב לתקין ולגיטימי.

 

מה נחשב לאיומים אסורים?

לפני שנבין מתי איום בהגשת תלונה במשטרה נחשבת לאיום אסור, ברצוני להקדים ולהסביר מתי איומים בכלל הם אסורים על פי חוק, ומה העונש על איומים שכאלו. חוק העונשין, שבו כתובות מרבית העבירות הפליליות בישראל, קובע כי איום הינה עבירה פלילית. העונש על עבירה זו, עד 3 שנות מאסר.


 

החוק מספק הגדרה רחבה למדי. מבחינת אופן האיום, מספק החוק את ההגדרה המרחיבה "המאיים על אדם בכל דרך שהיא". האיום יכול להיות איום לפגיעה "בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו, שלו או של אדם אחר". הפעולה צריכה להיעשות במטרה "להפחיד את האדם או להקניטו".

אם כן, הגדרת איומים בחוק העונשין הינה מרחיבה למדי. איום בכל דרך שהיא, שנעשה במטרה להפחיד או להקניט, ייחשב לאיום אסור על פי חוק.

 

האם איום בהגשת תלונה במשטרה נחשב לאיום אסור?

לפי האמור לעיל, התשובה לשאלה צריכה להיות חיובית. איום בהגשת תלונה שנעשה במטרה להפחיד אדם או להקניטו, נחשב לאיום אסור על פי חוק. אולם למעשה, ישנו תנאי נוסף בחוק כדי שהאיום אכן יהיה איום אסור ופלילי. החוק קובע כי איום הינו אסור כאשר הוא נעשה "שלא כדין". האם איום בהגשת תלונה במשטרה נחשב לאיום שלא כדין?

התשובה היא, שלא במפתיע, תלוי. לעיתים, איום בהגשת תלונה במשטרה ייחשב לאיום שלא כדין, בעוד שבמקרים אחרים איום שכזה לא יהיה אסור.

במקרים בהם האיום יהיה איום סרק, שעיקר מטרתו היא להפחיד את הצד שכנגד, הרי שהאיום בהגשת תלונה במשטרה ייחשב לאיום אסור ואף יכול להיחשב לסחיטה באיומים. מנגד, במקרים בהם לצד המאיים יש אינטרס לגיטימי בהגשת התלונה ובכוונתו לעשות כן, האיום בהגשת תלונה במשטרה הוא כשר ולא ייחשב פלילי.

השורה התחתונה היא שאם איימו עליכם בהגשת תלונה כדי להפחיד אתכם ולהטיל עליכם אימה, הרי שהאיום ייחשב למעשה פלילי. תוכלו לנקוט בצעדים כנגד אותו אדם שאיים עליכם.

 

איום בהגשת תלונה במשטרה באמצעות עורך דין

קיבלתם מכתב התראה מעורך דין ובו הוא מאיים עליכם בהגשת תלונה למשטרה? ראשית, על פי עמדת ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, לעורך דין אסור לאיים בהגשת תלונה במשטרה. עורך דין לא יוכל להעביר לאדם אחר, או לעורך דינו, איום בהגשת תלונה במשטרה, אך מותר לו להציג את סעיפי החיקוק עליהם עברתם ולהתריע בפניכם שבכוונתו לנקוט הליכים.

איומו של עורך הדין ייבחן באותו קנה מידה שהוצג לעיל – יש לבחון האם אכן יש כוונה לגיטימית לנקוט הליכים נגדכם ולהגיש תלונה במשטרה, או שמדובר בניסיון הפחדה, סחיטה באיומים או קבלת דמי שתיקה.

 

האם איום בהגשת תלונה למשטרה היא סחיטה באיומים?

איום בהגשת תלונה למשטרה יכול להיחשב גם לסחיטה באיומים. עבירת הסחיטה באיומים הינה עבירה חמורה יותר מעבירת האיומים, והעונש על סחיטה באיומים הוא 7 שנות מאסר ובנסיבות מסוימות גם 9 שנים.

ההבדל המהותי בין עבירת האיומים לבין עבירת הסחיטה באיומים, הוא תכלית הסחיטה. בעבירת האיומים, תכליתה של הסחיטה היא עצם ההפחדה. לעומת זאת, בעבירת הסחיטה באיומים, האיום נועד להניע אדם לעשות מעשה שאינו חייב לעשותו, או להימנע מלעשות מעשה שהוא רשאי לעשותו.

לכן, במקרים בהם האיום בהגשת תלונה למשטרה נעשה במטרה למנוע מאדם להתנהג באופן מסוים, או כדי לכפות עליו להתנהג בדרך כלשהי, הרי שהמעשה יוכל לעלות אף לכדי סחיטה באיומים. ממילא, העונש על העבירה יהיה חמור יותר במידה משמעותית. לדוגמה: "תשלם לי את הכסף או שאגיש נגדך תלונה במשטרה" – זה ביטוי שעלול להתפרש כסחיטה באיומים במקרים מסוימים.

 

מאיימים להתלונן עליי במשטרה, מה לעשות?

תקציר – להתקשר בדחיפות לעורך דין פלילי.

ובהרחבה, אם מישהו מעדכן אתכם מבעוד מועד שבכוונתו להגיש נגדכם תלונה, הרי שהטלפון מתחנת המשטרה המזמן אתכם לחקירה הוא רק עניין של זמן. אותו מאיים העניק לכם מתנה! הוא אפשר לכם להתכונן עוד לפני הזימון לחקירה, לנקוט פעולות, לאסוף ראיות ולהוכיח שמדובר באיום פסול ובתלונת שווא.

הנה דוגמה שנתקלנו בה במשרד – אדם מעוניין לגרום לפלוני לבצע מעשה כלשהו שפלוני לא רוצה לבצע. אדם יודע שפלוני מעלים מס והוא מאיים עליו שאם לא יבצע את מבוקשו, הוא יגיש תלונה למשטרה ולרשויות המס. בכך, מנסה אדם לסחוט את פלוני באיומים, מה על פלוני לעשות?

בשלב הראשון, לפנות לעורך דין פלילי לקבלת ייעוץ משפטי, בניית קו הגנה, הכנה לחקירה ונקיטת שלל פעולות נגד המאיים, שיגרמו לו לחשוב פעמיים אם להיכנס אתכם לעימות משפטי.

טיפ: אם איימו להתלונן עליכם במשטרה, נסו לתעד כמה שניתן את האיום. תצלום שלו, שמירת מסרונים רלוונטיים וכל צעד אחר שיוכיח בשלבים הבאים את עצם האיום, יסייע לרשויות להוכיח את אשמתו של המאיים.

 

איום בהגשת תלונה למשטרה – מתי לפנות לעורך דין?

כאמור, רצוי לפנות לעורך דין פלילי כמה שיותר מהר. עורך הדין יגן עליכם אם תפתח חקירה נגדכם, ויפעל לפתיחת חקירה ומיצוי הדין עם המאיים.

 

משרד עו"ד אלעד שאול

איימו עליכם בהגשת תלונה למשטרה? רוצים לשמור על עצמכם מפני תלונה זו, למצות את הדין עם המאיים ולא להיכנע לאיומים שלו? פנו אל המקצוענים שלנו במשרד עורכי דין אלעד שאול. עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד וותיק ומנוסה בתחום, יוצא הפרקליטות, שייצג מאות לקוחות בתיקים פליליים. צרו איתנו קשר לקבלת שירותי ייעוץ וייצוג מהשורה הראשונה והגנו על הזכויות שלכם.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
איום בהגשת תלונה שנעשה במטרה להפחיד את המאוים, הינו אסור על פי חוק. עם זאת, איום שכזה יהיה לגיטימי כאשר המאוים אכן עומד לפגוע במאיים, והמאיים מתכנן להגיש כנגדו תלונה במשטרה.
איום בהגשת תלונה במשטרה ייחשב לסחיטה באיומים במקרים בהם האיום נועד לגרום למאוים לעשות מעשה כלשהו, או להימנע מלעשות מעשה. כך, למשל, איום בהגשת תלונה על הטרדה במידה שהמאוים לא יסכים למעשים מיניים, נחשב לסחיטה באיומים.
לצערנו, מדובר בתופעה מוכרת, גם אם לא רחבת היקף יותר מידי. נשים מאיימות על גברים שיגישו נגדם תלונות אם לא יענו לרצון המאיימת. אם נפגעתם מאיום שכזה, נסו לתעד את האיום כמה שניתן. פנו במיידי לעורך דין לקבלת ייצוג משפטי.
טווח הענישה על עבירה זו רחב למדי. העונש המקסימלי על עבירת האיום עומד על 3 שנות מאסר, ועל סחיטה באיומים 7 שנים. בפועל, העונשים נוטים להיות קלים יותר ותלויים בנסיבות המקרה. 
זקוקים לייעוץ אישי בנושא איום בהגשת תלונה במשטרה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה