איך מתמודדים עם סחיטה באיומים

עבירת סחיטה באיומים נחשבת לאחת העבירות החמורות בדין הפלילי. עבירה זו שייכת לעבירות המרמה הסחיטה והעושק בחוק העונשין. יתרה מכך, מדובר בעבירה המעמידה אתגר משמעותי למערכת המשפט בשל הפוטנציאל לערער את הצדק ולשחוק את שלטון החוק, מה שמחייב גישה איתנה לטיפול במקרים כאלה. במאמר זה נעמיק במדריך איך מתמודדים עם סחיטה באיומים. 

 

המאפיינים של עבירת הסחיטה באיומים

סחיטה באיומים היא איום של אדם (הסוחט) כלפי אדם אחר (הנסחט) במטרה לגרום לו לבצע מעשה או להימנע מביצוע מעשה תוך הטלת אימה. הענישה על סחיטה באיומים היא 7 שנים מאסר ואם המטרה הושלמה אזי 9 שנות מאסר. מעשה הסחיטה יכול להיות בדרכי תחבורה ומרמה, וגם באמצעות הפעלת לחץ ואלימות, בהתנהגות, בדיבור, או בכתב, ובין היתר : בפגיעה פיזית בגופו של אדם, בהגבלת חירותו (חופש התנועה וכו'), בפרנסתו (פיטורין, תשלום כספים, פגיעה בעסק), בצנעת הפרט (פרסום תמונותיו האינטימיות ומידע מביך) , בשם הטוב (הכפשת שמו), וכולי.


  

חשוב להבחין בין עבירת איומים לעבירת סחיטה באיומים. בעוד שאיום נועד להפחיד את המאוים, סחיטה באיומים מטרתה לגרום לאדם לעשות או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשות. 

 

כיצד ניתן להתמודד עם סחיטה באיומים ?

התמודדות הקורבן עם מעשה הסחיטה

  • התמודדות נפשית – הקורבן לעבירת סחיטה באיומים על פי רוב אחוז פחד וחושש להתלונן על המעשה. החשש נובע מהסתבכות עם אנשי העולם התחתון, התנכלויות של ארגוני פשע, וכולי. לפיכך, פעמים רבות הקורבן מוותר ולא מגיש אפילו תלונה למשטרה. חשוב לדעת, החוק הוא לצד הנסחט ואין סיבה לוותר או לחשוש. המטרה היא להפסיק את מעשי הסחיטה המתמשכים, ולהביא לדין את החשוד. 
  • תיעוד של מעשי הסחיטה – חשוב מאוד לתעד את מעשי הסחיטה כדי להקל על חקירת המשטרה, ולמצות את הדין עם מבצע העבירה. במקרים רבים של סחיטה באיומים אין עדים למעשה, ואין הוכחות. עם זאת כאשר האיומים חוזרים על עצמם, מתאפשר יותר לצלם או להקליט את הודעותיו של הסוחט, לתעד פניות דרך רשת האינטרנט, ולאתר עדים. יש מקרים שהסוחט מאפשר זמן לנסחט לבצע את דרישותיו וזו הזדמנות לנסות לתעד את מעשיו. חוקרי המשטרה מבקשים לעיתים מהנסחט להמשיך לקיים קשר עם הסוחט כדי להשיג הוכחות, ולחשוף את זהותו ואת מעשה הסחיטה. אם הוחלט על ידי עורך הדין המייצג את הנסחט שתלונה משטרה היא הדרך הנכונה, חשוב לשתף פעולה עם רשויות החוק עד כמה שניתן.
  • חתירה לחשיפת זהות הסוחט – במקרים רבים הסוחט באיומים מסתתר (ברשת האינטרנט מאחורי שמות בדויים, דמויות לא מזוהות, ובמספרי טלפון חסויים)  ונמנע מלחשוף את עצמו. עם זאת, אפשר לאתר את הסוחט באמצעים מיוחדים שאנו מפעילים ומצליחים במרבית תיק הסחיטה שאנו מנהלים. איתור וחשיפת הזהות של הסוחט הוא אחד השלבים החשובים ביותר בהתמודדות עם המעשה הפלילי והפיכת היוצרות – כך שהנרדף (הנסחט) הופך לרודף.

 

פניה לעורך דין פלילי

חשוב להדגיש, אדם שהופך לקורבן של סחיטה באיומים צריך לפנות מיד ובהקדם לעורך דין פלילי מומחה לעבירות סחיטה שיוכל לסייע לו לעצור את הסחיטה, ולא להתמודד לבד עם המצב. עורך הדין יסייע וילווה את קורבן העבירה בהתמודדות עם המצב הקשה, הרגעת הפאניקה והלחץ, תכנון וניהול אסטרטגיה להתמודדות עם המשבר וביצוע בפועל של כל המהלכים הנדרשים כדי לחשוף את זהות הסוחט והפסקת הסחיטה.

לעיתים, בהחלטה משותפת של עורך הדין והנסחט, ניתן לערב את משטרת ישראל ואז יכלול הליווי המשפטי גם את העמידה בקשר ושיתוף הפעולה עם היחידה החוקרת.

 

הגשת תלונה לצורך חקירה במשטרה

בהמשך לפניה לעורך הדין ניתן להגיש תלונה במשטרה. חשוב לגלות את כל הפרטים אודות המקרה, ולשתף פעולה עם המשטרה. התלונה למשטרה תוגש רק במקרים בהם למשטרת ישראל יש תועלת אמיתית בתיק – זאת אומרת, שהיא יכולה לאתר את הסוחט או לאחר שאותר על ידי עורכי הדין, לבצע מעצר אפקטיבי ולשמור על הנסחט.

יש מקרים בהם למשטרת ישראל אין שום תועלת בניהול הליכי סחיטה באיומים, כך למשל, כשמדובר בסחיטה מינית ברשת המנוהלת על ידי ארגוני פשיעה מרחבי העולם (Sextortion), אין למשטרת ישראל כל תועלת או ערך לנסחט – לצערנו.

התמודדות רשויות החוק והפרקליטות עם עבירות סחיטה באיומים

חקירה במשטרה

בעקבות תלונה על עבירה של סחיטה באיומים יתנהלו הליכי חקירה במשטרה ואם הסוחט יאותר הוא גם ייעצר. סחיטה באיומים היא עבירה שיש בה מסוכנות ועילה למעצר כנגד הסוחט. 

 

הגשת כתב אישום 

כדי שיוגש כתב אישום בשל סחיטה באיומים חשוב שתהיינה ראיות על כך שהסוחט איים על הנסחט (הקורבן) במטרה לגרום לו לפעול או להימנע מלפעול. במסגרת הוכחת כתב האישום בבית המשפט יש להוכיח את התקיימות יסודות  העבירה :

  • יסוד המעשה – איום והטלת אימה ופחד על הקורבן לסחיטה;
  • יסוד הכוונה הנפשית  – מטרת האיום היתה לגרום לקורבן הסחיטה לבצע מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשות.

בבואו לבדוק אם  מדובר בסחיטה באיומים, יבדוק בית המשפט אם התקיים מבחן האדם הסביר (האם אדם סביר באותן הנסיבות היה מרגיש מאוים). כמו כן, חשוב מאוד להוכיח שבעקבות הסחיטה הקורבן ביצע את מה שנדרש לעשות והסחיטה הושלמה, הדבר מחמיר את העונש של הסוחט בצורה משמעותית.

 

החמרה בעונשים

בתי המשפט נוטים להחמיר בענישה על עבירות של סחיטה באיומים כנגד בעלי עסקים (בדמי חסות), בני נוער, או סחיטה ברשת. המטרה היא למגר את התופעה הקשה הזו. 

 

החוק להתמודדות עם תופעת נטילת דמי חסות (חוק הפרוטקשן)

מצאנו לנכון להזכיר כאן את התיקון לחוק העונשין במסגרת הצעת חוק הפרוטקשן שעברה בקריאה שניה ושלישית בסוף יולי 2023. התיקון מהווה בשורה של ממש בעניין, תוך שהוא מבקש להתמודד עם התופעה הנרחבת של נטילת דמי חסות והסכנה הביטחונית בצידה. התיקון לחוק קובע עונשי מאסר מינימום של 3 שנים על גביית דמי חסות, ועד ל- 9 שנות מאסר. נקבע כי אין להוכיח איום ישיר לצורך ההרשעה, וניתן לחלט כספים שהסוחט גבה כדמי חסות במסגרת הליך אזרחי. 

 

לסיכום

סחיטה באיומים היא עבירה חמורה ושכיחה. מדובר במצב מלחיץ לקורבנות הנסחטים תוך פגיעה בבטחונם. החוק מגדיר את עבירת הסחיטה באיומים כאיום בעל פה / בכתב ופגיעה בזכויות וחירויות של אדם. התופעה של סחיטה באיומים מחייבת התמודדות אמיצה של הקורבנות, ובמקביל התערבות מאסיבית של רשויות החוק, המשטרה, בתי המשפט, והמחוקק במטרה להפחית ולמגר אותה ככל האפשר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
שאלות ותשובות
כאשר מישהו נסחט באמצעות איומים, חיוני לנקוט בפעולה מיידית. פנייה לעורך דין פלילי כמו אלעד שאול יכולה לספק ייצוג וליווי משפטי מומחה. משרדנו יכול לסייע בהערכת המצב, לייעץ לגבי אפשרויות משפטיות ולנקוט בצעדים מתאימים כדי להגן על זכויותיך ובטיחותך.
בהחלט. עורך דין פלילי, המתמחה בטיפול בתיקי סחיטה ואיומים ובעל ידע נרחב במשפט פלילי יידע לספק לך ייצוג וייעוץ משפטי חשובים. החל מהערכת מצב, לאיסוף ראיות, תקשור עם גורמי אכיפת החוק וקידום האינטרסים שלך לאורך ההליך המשפטי.
כאשר עוסקים בסחיטה באיומים, עורך דין פלילי יכול להדריך אותך בפעולות משפטיות שונות. אלה עשויים לכלול איסוף ראיות, הגשת דו"ח במשטרה, קבלת צו איסור פרסום והגשת כתב אישום פלילי נגד הסוחט. עורך הדין שלך יעריך את דרך הפעולה הטובה ביותר בהתבסס על הנסיבות ויעבוד לקראת פתרון.
משרדנו מגן על האינטרסים שלך באמצעות ייצוג משפטי מקיף ואיכותי. אנו יכולים לנתח את הראיות, לבנות אסטרטגיית הגנה חזקה, לנהל משא ומתן עם תובעים, ולייצג אותך בבית המשפט במידת הצורך. עם המומחיות והניסיון שלנו במשפט הפלילי, אנו נפעל ללא לאות כדי לשמור על זכויותיך, לרדוף אחר הצדק ולחפש את התוצאה החיובית ביותר עבור המקרה שלך
זקוקים לייעוץ אישי בנושא איך מתמודדים עם סחיטה באיומים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!