עורך דין עבירות שוד

כולנו מכירים את עבירות הגניבה, ונתקלים מפעם לפעם במקרים כאלה. מה זה אומר עבירת שוד? מה ההבדל בכלל בין עבירת הגניבה או הפריצה לעבירות השוד? ומה עושים במקרה שקיבלתי זימון לחקירה באזהרה בחשד לעבירות שוד? איך בוחרים עורך דין עבירות שוד? כל הפרטים במאמר שלפניכם

מהי עבירת השוד?

עבירת השוד הוגדרה על ידי חוק העונשין בסעיף 402:

"(1) הגונב דבר, ובשעת מעשה או בתכוף לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס כדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, הרי זה שוד, ודינו של השודד – מאסר ארבע-עשרה שנים.

(ב)  היה השודד מזויין בנשק או במכשיר שיש בהם כדי לסכן או לפגוע, או שהיה בחבורה, או שבשעת השוד או בתכוף לפניו או לאחריו הוא פצע אדם, הכהו או השתמש באלימות אחרת כלפי גופו, דינו – מאסר עשרים שנים".

 

מה זה אומר? ומה ההבדל בין שוד לגניבה?

במקרה שאדם פגע בזכות הקניין של מישהו ולקח לו משהו ששייך לו, הוא יואשם בעבירת הגניבה, המופיעה בסעיפים 383 ו384 לחוק העונשין. לעומת זאת אם הוא השתמש  באלימות בזמן ביצוע המעשה, או שמאיים להשתמש באלימות, הוא כבר עובר לגדר עבירת השוד, שעונשה כאמור 14 שנות מאסר, ואם מדובר בשוד מזוין, כלומר, הוא מחזיק כלי נשק, או מכשיר שיכול לפגוע, או שהנסיבות של הביצוע חמורות, כמו ריבוי משתתפים, או נזק גופני למותקף – דינו יכול להיות גם 20 שנות מאסר.

 

הרציונל של עבירת השוד

כאמור, המחוקק רצה להבדיל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה, וזאת כדי להדגיש את החומרה של ביצוע מעשים מעין אלו, שאינם רק פוגעים בזכויותיו הקנייניות של הנפגע, אלא גם באוטונומיה שלו על גופו, בבריאותו, ומפריעים לסדר הציבורי כולו.

כפי שכתב על כך השופט אלרון בערעור פלילי בו דין בית המשפט העליון, ע"פ 1222/22 מדינת ישראל נ' האדי נאצר: "חומרתה של עבירת השוד נעוצה בפגיעה בכבודו, גופו וקניינו של הקרבן, לצד פגיעה בתחושת הביטחון הציבורית, אשר רווחתו מתערערת משסכנת השוד אורבת לכל.

בשל החומרה האמורה, מדיניות הענישה הנוהגת ביחס לעבירת שוד כוללת עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח, זאת גם במקרים בהם מדובר בעבירה חד פעמית שבוצעה באופן "ספונטאני" ואשר לא מתלווה לה פגיעה פיזית משמעותית בקרבן השוד".

 

מה הפרמטרים לקביעת העונש בעבירת השוד?

בית המשפט כשהוא גוזר את עונשו של המורשע בעבירות שוחד יבדוק קודם כל את הנסיבות השונות שקשורות לביצוע העבירה:

  • תכנון מעשה השוד – אם היה תכנון מוקדם, לפרטי פרטים, אם איתרו לפני כן את קרבן השוד, ואם היו מודעים לכך למשל, שנושא על גופו כסף באופן קבוע.
  • שיטה – אם השיטה של הנאשמים למעשה השוד הייתה מורכבת ומיוחדת, למשל, נטילת רכב של אדם אחר, שינוי במרמה של לוחות הרישוי של הרכב.
  • אמצעים נוספים – הצטיידות בעזרים נוספים, ליצירת רושם של איום, למשל, אקדח צעצוע, גז מדמיע ומקל.
  • פגיעה פיזית משמעותית – לתוצאות האירוע יש השלכות, למשל, אם הנפגע ספג פגיעות פיזיות או נפשיות רציניות, אותן ניתן להוכיח, בוודאי שהשופטים יתחשבו גם בכך.

 

הצטברות כלל הנסיבות הללו, וכמובן נסיבות אישיות של הנאשם עצמו, יכולות לשנות דרמטית את העונש. עורך דין טוב לענייני שוד, ידע, מלבד הטענות המשפטיות לגבי הראיות, לטעון את הטענות הנכונות גם לעניין העונש.

 

אלימות בזמן העבירה עצמה

אחת השאלות שנשאלת פעמים רבות האם צריך שהאלימות תתרחש ממש בזמן השוד עצמו. התשובה היא שצריך שיהיה קשר סיבתי בין האלימות לגניבה. כלומר, גם אם האלימות התרחשה לא ממש תוך כדי הגניבה, אבל בעזרת האלימות אפשר היה לבצע את מעשה הגניבה, מדובר בשוד בנסיבות מחמירות, ולא בגניבה.

חשוב לציין שגם אלימות לאחר ביצוע הגניבה, יכולה לגרום למעשה כולו להפוך לעבירת שוד, למשל אם מישהו הבחין בגנב שלוקח משהו מחנותו לאחר שלקח, והוא, הגנב, הרביץ למוכר. בסוף, במקרה כזה, בית המשפט יכריע האם יש קשר בין האלימות לגניבה. כאן המקום לציין שאחד מתפקידיו של עורך דין עבירות שוחד, זה לשכנע את בית המשפט שבמקרה הזה, לא היה קשר בין האלימות למעשה הגניבה.

 

אלימות מילולית

הפסיקה הכירה בכך שגם אלימות מילולית ואיומים יכולים להיחשב כשוד, ותמיד בשלב זה מובאת הדוגמא המפורסמת של שימוש בפתק בו נכתב "זה שוד", במהלך שוד בנק. באותו מקרה פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אכן המקרה נכנס לגדרי עבירת השוד.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עורך דין עבירות שוד

במקרה של עבירות מהסוג הזה, עורך דין לענייני עבירות שוד, יכול לעשות את ההבדל כולו בין הרשעה בשוד להרשעה בגניבה, או אפילו זיכוי במקרים מסוימים. עורך הדין יכול לשכנע את בית המשפט שישנן נסיבות מקלות שיכולות לגרום להורדת הנסיבות המחמירות מהעבירה.

אם זה רמת האלימות שהופעלה על ידי הנאשם בזמן האירוע, אם זה רמת הנזק, הפגיעה הפיזית או הנפשית שנגרמה לנפגע העבירה, ואם זה השלל שנלקח בסוף על ידי השודדים.

 

שוד שכשל נחשב כשוד?

גם שוד שכשל יכול להיחשב כשוד, אך כמובן שיש לכך השלכות לעניין העונש. הנאשם יורשע כנראה בעבירת "ניסיון", ולא בעבירת השוד עצמה. ועדיין, אם בית המשפט ישתכנע שגם בניסיון היה שימוש באמצעים מסוימים, או שהמקרה עולה לכדי נסיבות מחמירות, הוא יכול לקבוע שלמרות שמדובר רק בניסיון עדיין חלה עבירת השוד בנסיבות מחמירות.

ההבדל בעונש בין הרשעה בניסיון לשוד, להרשעה בשוד בנסיבות מחמירות כמובן דרמטיים. בין שבע שנות מאסר לעשרים שנות מאסר במקרים מסוימים.

 

זומנתי לחקירה או נעצרתי בחשד לשוד, מה עלי לעשות?

הדבר הראשון שעליך לדעת זה שיש לך זכויות. בין השאר, עומדת לך הזכות להיוועץ עם עורך דין. ולכן, הדבר הראשון שעליך לעשות זה לבקש לדבר עם עורך דין, עוד לפני שמתחילה החקירה. עורך דין לעבירות שוד, ייעץ לך כיצד לנהוג.

 

מה עורך דין לענייני שוד יכול כל כך להועיל לי?

הרבה חשודים חושבים שעליהם לשתוק בזמן החקירה, אך לעיתים קרובות עורך הדין דווקא כן ימליץ למסור גרסה. בעיקר אם היא מאירה את האירוע כולו באור אחר, חיובי עבורכם. בנוסף, עורך דין לענייני עבירות שוד ידע לנהל את כל ההליך אחר כך, ובעבירות שוד, ברוב המקרים זה לא מסתיים בשחרור הביתה לאחר גביית ההודעה, אלא יש סיכוי למעצר.

 

איך בוחרים עורך דין מקצועי?

השאלה הזאת תמיד עולה והיא חשובה ביותר. ברוב המקרים, כנראה מישהו מבני משפחתכם יכיר עורך דין לענייני עבירות מסוימות. התייעצו עם חברים, עם משפחה, ובדקו אם יש המלצות על עורך דין שמבין בתחום זה ספציפי. בסוף, לא כל עורך דין מבין בכל תחום, וגם בתחום הפלילי יש הבדלים רבים בין העבירות השונות.

 

איזה עונש אני יכול לקבל?

אמנם המחוקק קבע עונשים מאוד כבדים לעבירות השוד, 14 ו – 20 שנות מאסר בפועל, אך בדרך כלל הפסיקה נוטה לכיוון 3.5 – 5 שנות מאסר בפועל. כמובן שהשאלה הזאת תלויה בהרבה נסיבות ולכן קשה לענות עליה בלי לדעת את פרטי המקרה ונסיבותיו. לקבלת סיוע צרו קשר עם משרדנו בהקדם האפשרי.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות שוד?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
הלבנת הון עונש
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

הלבנת הון עונש

מלחמת הרשויות בישראל בתופעת ההון השחור הובילה ליישום מדיניות ענישה מחמירה כלפי עברייני מס וכל אדם הנאשם ומורשע בביצוע עבירות כספים שמתעורר כנגדו חשד למעורבות

למאמר המלא »
סוחטים אותי מה לעשות?
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

סוחטים אותי מה לעשות?

תופעת הסחיטה באיומים הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה  העלולה לפגוע בכולם – מבעלי משרות בכירות שנסחטים אחרי שנתפסו במעשה כלשהו, אנשי עסקים שנסחטים אחרי שהתגלה

למאמר המלא »
האמנה האירופית בדבר הסגרה
הליכים פליליים בינלאומיים
עורך דין אלעד שאול

האמנה האירופית בדבר הסגרה

האמנה האירופית בדבר הסגרה הינה אמנה היוצרת הסכמי הסגרה לבין מרבית מדינות אירופה וכן מדינות נוספות בעולם. אמנה זו היא אמנת ההסגרה הרב – מדינתית

למאמר המלא »
תביעה על סחיטה באיומים
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

תביעה על סחיטה באיומים

סחיטה באיומים נחשבת לעבירה פלילית על פי חוק העונשין. הנסחט יכול לפנות לקבלת טיפול משפטי מעורך דין מומחה לעבירות סחיטה ובמקרים מתאימים להגיש תלונה במשטרה,

למאמר המלא »
היעדר אשמה פלילית
הליכים ושירותים
עורך דין אלעד שאול

היעדר אשמה פלילית

היעדר אשמה פלילית הינה אחת העילות לסגירת תיק פלילי. עילה זו היא העילה האולטימטיבית מבחינתו של החשוד, שכן היא מצביעה על חוסר אשמה מצידו בביצוע

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה