עורך דין עבירות שוד

כולנו מכירים את עבירות הגניבה, ונתקלים מפעם לפעם במקרים כאלה. מה זה אומר עבירת שוד? מה ההבדל בכלל בין עבירת הגניבה או הפריצה לעבירות השוד? ומה עושים במקרה שקיבלתי זימון לחקירה באזהרה בחשד לעבירות שוד? איך בוחרים עורך דין עבירות שוד? כל הפרטים במאמר שלפניכם

 

מהי עבירת השוד?

עבירת השוד הוגדרה על ידי חוק העונשין בסעיף 402:

"(1) הגונב דבר, ובשעת מעשה או בתכוף לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס כדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, הרי זה שוד, ודינו של השודד – מאסר ארבע-עשרה שנים.

(ב)  היה השודד מזויין בנשק או במכשיר שיש בהם כדי לסכן או לפגוע, או שהיה בחבורה, או שבשעת השוד או בתכוף לפניו או לאחריו הוא פצע אדם, הכהו או השתמש באלימות אחרת כלפי גופו, דינו – מאסר עשרים שנים".

 

מה זה אומר? ומה ההבדל בין שוד לגניבה?

במקרה שאדם פגע בזכות הקניין של מישהו ולקח לו משהו ששייך לו, הוא יואשם בעבירת הגניבה, המופיעה בסעיפים 383 ו384 לחוק העונשין. לעומת זאת אם הוא השתמש  באלימות בזמן ביצוע המעשה, או שמאיים להשתמש באלימות, הוא כבר עובר לגדר עבירת השוד, שעונשה כאמור 14 שנות מאסר, ואם מדובר בשוד מזוין, כלומר, הוא מחזיק כלי נשק, או מכשיר שיכול לפגוע, או שהנסיבות של הביצוע חמורות, כמו ריבוי משתתפים, או נזק גופני למותקף – דינו יכול להיות גם 20 שנות מאסר.

 

הרציונל של עבירת השוד

כאמור, המחוקק רצה להבדיל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה, וזאת כדי להדגיש את החומרה של ביצוע מעשים מעין אלו, שאינם רק פוגעים בזכויותיו הקנייניות של הנפגע, אלא גם באוטונומיה שלו על גופו, בבריאותו, ומפריעים לסדר הציבורי כולו.

כפי שכתב על כך השופט אלרון בערעור פלילי בו דין בית המשפט העליון, ע"פ 1222/22 מדינת ישראל נ' האדי נאצר: "חומרתה של עבירת השוד נעוצה בפגיעה בכבודו, גופו וקניינו של הקרבן, לצד פגיעה בתחושת הביטחון הציבורית, אשר רווחתו מתערערת משסכנת השוד אורבת לכל.

בשל החומרה האמורה, מדיניות הענישה הנוהגת ביחס לעבירת שוד כוללת עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח, זאת גם במקרים בהם מדובר בעבירה חד פעמית שבוצעה באופן "ספונטאני" ואשר לא מתלווה לה פגיעה פיזית משמעותית בקרבן השוד".

 

מה הפרמטרים לקביעת העונש בעבירת השוד?

בית המשפט כשהוא גוזר את עונשו של המורשע בעבירות שוחד יבדוק קודם כל את הנסיבות השונות שקשורות לביצוע העבירה:

  • תכנון מעשה השוד – אם היה תכנון מוקדם, לפרטי פרטים, אם איתרו לפני כן את קרבן השוד, ואם היו מודעים לכך למשל, שנושא על גופו כסף באופן קבוע.
  • שיטה – אם השיטה של הנאשמים למעשה השוד הייתה מורכבת ומיוחדת, למשל, נטילת רכב של אדם אחר, שינוי במרמה של לוחות הרישוי של הרכב.
  • אמצעים נוספים – הצטיידות בעזרים נוספים, ליצירת רושם של איום, למשל, אקדח צעצוע, גז מדמיע ומקל.
  • פגיעה פיזית משמעותית – לתוצאות האירוע יש השלכות, למשל, אם הנפגע ספג פגיעות פיזיות או נפשיות רציניות, אותן ניתן להוכיח, בוודאי שהשופטים יתחשבו גם בכך.

 

הצטברות כלל הנסיבות הללו, וכמובן נסיבות אישיות של הנאשם עצמו, יכולות לשנות דרמטית את העונש. עורך דין טוב לענייני שוד, ידע, מלבד הטענות המשפטיות לגבי הראיות, לטעון את הטענות הנכונות גם לעניין העונש.

 

אלימות בזמן העבירה עצמה

אחת השאלות שנשאלת פעמים רבות האם צריך שהאלימות תתרחש ממש בזמן השוד עצמו. התשובה היא שצריך שיהיה קשר סיבתי בין האלימות לגניבה. כלומר, גם אם האלימות התרחשה לא ממש תוך כדי הגניבה, אבל בעזרת האלימות אפשר היה לבצע את מעשה הגניבה, מדובר בשוד בנסיבות מחמירות, ולא בגניבה.

חשוב לציין שגם אלימות לאחר ביצוע הגניבה, יכולה לגרום למעשה כולו להפוך לעבירת שוד, למשל אם מישהו הבחין בגנב שלוקח משהו מחנותו לאחר שלקח, והוא, הגנב, הרביץ למוכר. בסוף, במקרה כזה, בית המשפט יכריע האם יש קשר בין האלימות לגניבה. כאן המקום לציין שאחד מתפקידיו של עורך דין עבירות שוחד, זה לשכנע את בית המשפט שבמקרה הזה, לא היה קשר בין האלימות למעשה הגניבה.

 

אלימות מילולית

הפסיקה הכירה בכך שגם אלימות מילולית ואיומים יכולים להיחשב כשוד, ותמיד בשלב זה מובאת הדוגמא המפורסמת של שימוש בפתק בו נכתב "זה שוד", במהלך שוד בנק. באותו מקרה פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אכן המקרה נכנס לגדרי עבירת השוד.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עורך דין עבירות שוד

במקרה של עבירות מהסוג הזה, עורך דין לענייני עבירות שוד, יכול לעשות את ההבדל כולו בין הרשעה בשוד להרשעה בגניבה, או אפילו זיכוי במקרים מסוימים. עורך הדין יכול לשכנע את בית המשפט שישנן נסיבות מקלות שיכולות לגרום להורדת הנסיבות המחמירות מהעבירה.

אם זה רמת האלימות שהופעלה על ידי הנאשם בזמן האירוע, אם זה רמת הנזק, הפגיעה הפיזית או הנפשית שנגרמה לנפגע העבירה, ואם זה השלל שנלקח בסוף על ידי השודדים.

 

שוד שכשל נחשב כשוד?

גם שוד שכשל יכול להיחשב כשוד, אך כמובן שיש לכך השלכות לעניין העונש. הנאשם יורשע כנראה בעבירת "ניסיון", ולא בעבירת השוד עצמה. ועדיין, אם בית המשפט ישתכנע שגם בניסיון היה שימוש באמצעים מסוימים, או שהמקרה עולה לכדי נסיבות מחמירות, הוא יכול לקבוע שלמרות שמדובר רק בניסיון עדיין חלה עבירת השוד בנסיבות מחמירות.

ההבדל בעונש בין הרשעה בניסיון לשוד, להרשעה בשוד בנסיבות מחמירות כמובן דרמטיים. בין שבע שנות מאסר לעשרים שנות מאסר במקרים מסוימים.

 

זומנתי לחקירה או נעצרתי בחשד לשוד, מה עלי לעשות?

הדבר הראשון שעליך לדעת זה שיש לך זכויות. בין השאר, עומדת לך הזכות להיוועץ עם עורך דין. ולכן, הדבר הראשון שעליך לעשות זה לבקש לדבר עם עורך דין, עוד לפני שמתחילה החקירה. עורך דין לעבירות שוד, ייעץ לך כיצד לנהוג.

 

מה עורך דין לענייני שוד יכול כל כך להועיל לי?

הרבה חשודים חושבים שעליהם לשתוק בזמן החקירה, אך לעיתים קרובות עורך הדין דווקא כן ימליץ למסור גרסה. בעיקר אם היא מאירה את האירוע כולו באור אחר, חיובי עבורכם. בנוסף, עורך דין לענייני עבירות שוד ידע לנהל את כל ההליך אחר כך, ובעבירות שוד, ברוב המקרים זה לא מסתיים בשחרור הביתה לאחר גביית ההודעה, אלא יש סיכוי למעצר.

 

איך בוחרים עורך דין מקצועי?

השאלה הזאת תמיד עולה והיא חשובה ביותר. ברוב המקרים, כנראה מישהו מבני משפחתכם יכיר עורך דין לענייני עבירות מסוימות. התייעצו עם חברים, עם משפחה, ובדקו אם יש המלצות על עורך דין שמבין בתחום זה ספציפי. בסוף, לא כל עורך דין מבין בכל תחום, וגם בתחום הפלילי יש הבדלים רבים בין העבירות השונות.

 

איזה עונש אני יכול לקבל?

אמנם המחוקק קבע עונשים מאוד כבדים לעבירות השוד, 14 ו – 20 שנות מאסר בפועל, אך בדרך כלל הפסיקה נוטה לכיוון 3.5 – 5 שנות מאסר בפועל. כמובן שהשאלה הזאת תלויה בהרבה נסיבות ולכן קשה לענות עליה בלי לדעת את פרטי המקרה ונסיבותיו. לקבלת סיוע צרו קשר עם משרדנו בהקדם האפשרי.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות שוד?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!