תחומי התמחות

  • home
  • הסעת שב”ח

הסעת שב”ח

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

הסעת שבחים

חוק הכניסה לישראל, תשי”ב-1952 מסדיר בין היתר את אשרות הכניסה והשהייה בישראל ומונה את העבירות השונות הנוגעות לשוהים בלתי חוקיים ואת העונשים הקבועים לצידם.

הסעת שוהים בלתי חוקיים (שב”חים) היא עבירה חמורה בייחוד לאור המצב הבטחוני הרגיש בישראל, מעורבות שב”חים בפיגועי טרור והעליה המתמדת באחוזי הפשיעה בכלל ומעורבות שוהים בלתי חוקיים בפשיעה בפרט.

נתפסת מסיע שוהה בלתי חוקי? מה צפוי להיות עונשך? וכיצד ניתן להקל? עו”ד אלעד שאול, מומחה למשפט פלילי, מסביר.

הסעת שב"ח

מי הוא שוהה בלתי חוקי בישראל?

שוהה בלתי חוקי, או בראשי תיבות שב”ח, הוא כל מי שנכנס לישראל ונמצא בשטחה שלא כדין ושאין בידיו היתר מהרשויות.

אמנם הגדרה זו יכולה להתייחס לתושבים מדינות העולם כולו אשר עשויים להיכנס למדינת ישראל ללא אישור, ואולם הפרקטיקה מלמדת כי בפועל מרבית השוהים הבלתי חוקיים במדינת ישראל הם פלסטינים תושבי יהודה ושומרון (יו”ש) אשר נכנסו למדינת ישראל ללא היתר כניסה ו/או היתר עבודה אשר מונפק על ידי מנהלת התיאום והקישור.

הכניסה לישראל והשהייה בה ללא היתר פוגעת במגוון ערכים מוגנים ובין היתר בזכותה של מדינת ישראל לשמור על גבולותיה, בריבונות המדינה ובביטחון הציבור.

המדינה מגבילה כניסת זרים לשטחה בעיקר על מנת למזער פעולות טרור ואירועים פליליים כגון גניבת כלי רכב, פריצות ועבירות רכוש ואלימות נוספות.

לפיכך, רואה המדינה בחומרה רבה סיוע לאותם שבחים להסתנן למדינת ישראל ולהתנייד בשטחה. לעיתים, הענישה כלפי המסיע והמסייע לשב”ח חמורה יותר מהענישה כלפי השב”ח עצמו !

מה העונש על הסעת שב”ח?

סעיף 12א(ג) קובע את העונשים של מי שהסיע שוהה בלתי חוקי ומעמיד אותו על שנתיים מאסר בפועל.

כמו כן קיימת עבירת הסעת שבחים בנסיבות מחמירות אשר דינה שלוש שנות מאסר וזאת אם הוסעו מעל שישה שבחים, ההסעה נעשתה במסגרת שירותי הסעות בכוונה להכניס שוהים בלתי חוקיים לישראל ואם נעשה שינוי ברכב במטרה להסתיר את השב”חים מהרשויות.

מעבר לעונש המאסר ולענישה הכלכלית בדמות קנסות כבדים, המדינה רשאית להחרים את הרכב, לדרוש חילוט הרכב, לאסור שימוש בו ולבטל את רישיון הנהיגה של הנאשם וזאת לפרקי זמן משתנים של עד שלוש שנים.

חשוב לציין כי העונש על כניסה לישראל שלא כדין עומד על שנת מאסר אחת. הנה כי כן, המסיע שב”ח צפוי לקבל עונש כפול ואף משולש מהעונש של השוהה הבלתי חוקי בעצמו!

כמובן שעבירה על חוק זה מהווה עבירה פלילית ומי שיורשע ב הסעת שב”ח יוכתם ברישום פלילי לכל דבר ועניין מעבר לעונש המאסר, הקנס, חילוט הרכב והענישה הנלווית לעבירות מעין אלו.

לפיכך, מומלץ לפנות ליעוץ משפטי פרטני עוד בשלב החקירה במשטרה, ועל אחת כמה וכמה אם הוגש נגדך כתב אישום בגין הסעת שבחים.

מדיניות האכיפה בעבירות הסעת שב”ח

פרקליט המדינה הורה והנחה את רשויות האכיפה שלא להעמיד לדין את מי שנתפס מבצע הסעת שב”ח חד פעמית ובפעם הראשונה.

ואולם, כאשר מדובר בהסעה של יותר משב”ח אחד, או כאשר נתפס הנהג מסיע שוהים בלתי חוקיים באופן סדרתי – הוא צפוי לעמוד לדין ולהיענש על מעשיו בחומרה.

הנחיה 2.15 של פרקליט המדינה היא זו המורה על אי העמדה לדין בעבירת הסעת שב”ח כאשר עסקינן בעבירה ראשונה. מכוח הנחיה זו ניתן אף להוביל שהוגש עבור הסעה בפעם הראשונה.

חקירה במשטרה על הסעת שבחים

סיוע לשוהים בלתי חוקיים מגלם סיכון רב לאינטרסים רבים וחשובים של מדינת ישראל, על כן עבירה של הסעת שב”ח עשויה להוות עניין רציני ואף להוביל במקרים מסוימים למעצר והתייחסות נוקשה וקשוחה מצד המשטרה וגופי התביעה.

חשוב לזכור כי הגרסה שתמסור למשטרה תלווה אותך במסגרת ההליך כולו והיא עשויה להכריע האם יוגש נגדך כתב אישום, האם יוטל עליך עונש ומה תהיה חומרתו.

לכן, קריטי בהחלט להתייעץ עם עורך דין לפני חקירה במשטרה בעבירה של הסעת שבחים.

חשודים רבים סוברים כי יוכלו להתמודד לבדם עם חוקרי המשטרה, להערים עליהם, לשכנע אותם שהכל בסדר, שלא ידעו שמדובר בשב”ח ושהם בסך הכל אנשים נורמטיביים שרוצים להתפרנס.

רוב הנסיבות הללו לא רלוונטיות למהלך החקירה ועל הנחקר למסור נתונים עובדתיים שיסייעו לו מבחינה משפטית וימסרו בצורה הגיונית, סדורה ומאורגנת.

עוד חשוב לציין כי חוקרי המשטרה רשאים להפעיל מגוון תרגילי חקירה ואמצעי לחץ בכדי לגרום לנחקר לומר בדיוק את מה שחוקרי המשטרה רוצים שהוא יאמר.

בין היתר, יכול חוקר המשטרה להבטיח כי יסייע לנחקר לסגור את התיק אם רק יודה ויספר את האמת, כמו כן יוכל לאיים עליו במעצר ושלל תרגילים נוספים.

עורך דין פלילי מטעמך יוכל לסייע לך להתגונן מפני אותן מלכודות, להסביר לך את זכויותיך ולמקד אותך במטרה האמיתית והיא מסירת גרסה הגיונית וצופה פני עתיד אל עבר אי העמדה לדין !

יעוץ לפני חקירה סעת שבח

כתב אישום על הסעת שבחים

אם הוגש נגדך כתב אישום ועוד לא שכרת שירותי עורך דין פלילי, זה הרגע ! בתי המשפט בישראל מטילים עונשים על נאשמים בעבירות סיוע לשוהים בלתי חוקיים, בין אם בהסעת שב”חים, העסקת שב”ח או הלנה שלו.

העונשים נעים בין מאסר על תנאי ועד למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. מעבר לכך, מוטלים עונשים כספיים כבדים כגון קנס, חילוט רכב, החרמת רכב והטלת הוצאות מגרש החניה ועוד.

ישנם נימוקים משפטיים רבים ואלמנטיים משפטיים שעו”ד פלילי המייצג אותך חייב לבחון בבואו להתמודד עם תיק הסעת שב”ח, בין היתר, את התנהלותך בחקירה, התנהלות החוקרים, פגמים והפרות של זכויות הנחקר, קיום מסמכים חשובים בתיק (כמו תעודת עובד ציבור) ועוד.

כל פגם או התנהלות פסולה במהלך החקירה עשוי בהחלט להוביל לביטול כתב האישום או לכל הפחות להסדר טיעון מקל ביותר.

אודות עורך הדין כותב המאמר

עו”ד אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מנוסה, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל ובעל משרד עורכי דין פליליים בתל אביב המתמחים בייצוג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי ובין היתר בעבירות על חוק הכניסה לישראל, הסעה והעסקת שוהים בלתי חוקיים ועוד.

למשרדו של עורך הדין שאול רן ושות’ הצלחות מוכחות בתחום ובין היתר ביטול כתבי אישום בעבירות שב”חים, הארכת מאסר על תנאי וענישה מקלה ביותר.

כך למשל לקוח המשרד הורשע בעבר בגין הסעת שב”ח והעסקת שב”ח וריצה חודש מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות ונגזר עליו מאסר על תנאי של 3 חודשים למשך 3 שנים.

לאחר שנתיים נתפס שוב מסיע ומעסיק שב”ח, משרדנו הצליח לשכנע את התביעה שלא להפעיל את המאסר המותנה אלא להאריך את המאסר המותנה בשנה נוספת.

חייג עכשיו