עבירות התפרצות סעיפים 405 – 410 לחוק העונשין

עבירות ההתפרצות מהוות כיום כחמישית מבין התיקים הפליליים הנפתחים בכל שנה במשטרת ישראל. מלבד עבירת הגניבה, עבירות ההתפרצות הן השכיחות ביותר בפגיעתן באזרחי ישראל. עבירות ההתפרצות והפריצה הינם למעשה עבירות הנגזרות מעבירת הגניבה, שהיא עבירת האם. תחילה נבחין בין עבירות אלו:

 

עבירת הגניבה

חוק העונשין מסדיר את תחום עבירות הרכוש. כך למשל, סעיף 383 לחוק מגדיר מה נחשב כגניבה. על – פי הסעיף, גניבה היא לקיחת חפץ או כל דבר מה, ללא קבלת הסכמה של הבעלים של החפץ, או בצורה שאינה כדין, וזאת בכדי לקחת את אותו החפץ כדרך קבע, כלומר לצמיתות.

כמו – כן, גם עשיית שימוש בדבר מסוים שנמצא אצל המחזיק, מבלי לקבל את הסכמתו של הבעלים – נחשב כגניבה. העונש על עבירת הגניבה יכול להגיע עד 3 שנות מאסר, אולם עונש זה מתייחס למצב בו הגניבה לא מלוות ב"נסיבות מחמירות".

יש לציין כי העונש על עבירת הגניבה בנסיבות מחמירות יעמוד על 4 שנות מאסר, וכן גניבה של דבר שהערך שלו גבוה מחצי מיליון שקלים, עשוי להגיע לעד 7 שנות מאסר. עבירת גניבה נוספת שנחשבת כגניבה בנסיבות מחמירות, היא גניבה של עובד ציבור, והדין על עבירה זו עומד על עד 10 שנות מאסר.

 

עבירת ההתפרצות והפריצה

ההגדרה לעבירות אלו נמצאת בסעיף 405 לחוק העונשין. לפי הגדרה זו, אדם השובר חלק חיצוני או פנימי של בניין במטרה להיכנס אליו לא רשות, הינו פורץ. לחלופין, במידה ואדם פותח באמצעות מפתח, דחיפה, משיכה, הרמה, או בכל דרך אחרת – דלת, חלון, תריס או כל דבר שנועד לסגור פתח בניין או פתח מעבר מחלק לחלק בבניין, נקרא פורץ.

כלומר, גם כניסה לא אלימה למבנה ללא היתר, או לחלופין כניסה באמצעות פתח שלא מיועד לכניסה, כמו למשל ארובה, תיחשב לפריצה. יתר על כן, גם מי שנכנס לבניין באיום, תחבולה או קנוניה עם אדם שבבניין, יחשב כפורץ.

עבירות הפריצה הינן עבירות בעלות חלופות רבות, וכן לעבירות אלו הגדרה כללית שממנה נובעות 3 הגדרות משנה:

  • הראשונה, היא "נכנס" – קרי, אדם הנכנס בחלקו, או לחלופין מכניס בצורה חלקית חפץ מסוים לנכס, שלא כדין, או מבלי לקבל את אישור הבעלים של הנכס.
  • השנייה היא "מתפרץ" – אדם שנכנס בצורה מלאה, כלומר נכנס כולו, לנכס מסוים, ללא כל הסכמה או היתר לעשות זאת, נחשב "מתפרץ".
  • השלישית היא "פורץ" – זהו אדם שמשתמש בכוח או בכלים על – מנת להיכנס למבנה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

תנאי ההרשעה וניהול התיק בעבירת ההתפרצות

כמו – כן, נציין כי בכדי להרשיע אדם בעבירה פלילית, יש תחילה להוכיח שבעבריין התמלאו הן היסוד הנפשי והן היסוד העובדתי. בעבירות עליהן אנו מדברים, הלוא הן עבירות ההתפרצות, היסוד העובדתי הוא הוכחה כי הנאשם נמצא בפועל בתוך מקום העבירה, ואין זה משנה איך ומתי הנאשם נכנס למקום זה.

כמו כן, את היסוד הנפשי ניתן להוכיח על – ידי הוכחה כי המעשה של הנאשם נעשה בכוונה לבצע גניבה או פשע במסגרת ההוכחה של הפשע או הגניבה שבוצעו, או בהוכחת כוונת הכניסה למקום בו בוצעה העבירה. כך, יש להוכיח כי שני היסודות הללו התקיימו מעל לכל ספק סביר.

כן יש לציין כי בשל הסיכון הגדול שטמון בעבירות פריצה לנכס, לרוב התביעה תעתור בבקשה למעצר עד תום ההליכים כנגד הנאשמים, וזה מכוח ס' 21(א) (1) (ב) לחוק סדר הדין הפלילי מעצרים. עם – זאת, נציין כי במצב בו העבירה נעשתה ללא כל תכנון מקדים או ללא התארגנות של מספר אנשים בצורה שיטתית או באמצעים מתוחכמים – יהיה ניתן לקבוע כי אין סיבה אמיתית למעצר זה (בש"פ 5431\98 רוסלן פרנקל נ' מדינת ישראל).

יתר על – כן, מכיוון שעבירות ההתפרצות הינן עבירות מסוג פשע (כלומר שהעונש עליהן הוא מעל ל 3 שנים) – התובעים מחויבים לשלוח מכתב שימוע לפני שהם מגישים כתב אישום, וזאת בהתאם להנחיות שיש בסעיף 60 א לחוק סדר הדין הפלילי. במכתב השימוע תינתן לחשוד בעבירה הזדמנות לשכנע את התובעים מדוע אין הם צריכים להגיש כנגדו כתב אישום.

 

חזקות לעבירת ההתפרצות או לעבירות קרובות לה

החזקות הן, במצבים בהם אדם נתפס עם נשק או מכשיר פריצה כלשהו, באם אדם נתפס כשפניו מוסוות ובאם נתפס בתוך בניין כשפניו מוסוות או באם יש בידיו מכשיר פריצה. במצבים המתוארים, ניתן להניח כי אותו אדם התכוון לבצע עבירה פלילית, ומשכך, העונש על כך יהיה 5 שנות מאסר.

ע"פ 206/75 מוחמד בן סעד אלקואסמה נגד מדינת ישראל

בפסק – דין זה, הנאשם הורשע בעבירת פריצה וגניבה, וזאת בהסתמך על תביעות האצבעות שלו שנמצאו בזירת הפשע. כך, בהתאם לכתב האישום, הנאשם ניפץ את אחד החלונות בדלת הכניסה ודרכו נכנס לבית המלאכה. על הנאשם הוטלו שמונה חודשי מאסר בפועל, וכן עשרה חודשי מעשר על תנאי. כמו – כן, הנאשם נאלץ לשלם למתלונן פיצוי על סך 1500 ל"י.

 

הפגיעה בסדר החברתי

מעשים שמטרתם לפגוע ברכוש או לחלופין לשלול אותו, פוגעים מאוד בסדר החברתי במדינה, וכן פוגעים בזכויותיהם היסודיות של הנפגעים מהם. יתרה מזאת, עבירות רכוש פעמים רבות טומנות בחובן גם אלימות וסיכון חיי אדם, או פגיעה בשלמות הגוף – אם זה לשם הימלטות מעונש, אם זה לשם השגת הרכוש, או שלשם שמירה על הרכוש.

כמו כן, פעמים רבות נאשמים מורשעים בביצוע עבירת הפריצה בנוסף להרשעה בעבירות אחרות, כמו למשל עבירות מין, זאת כיוון שטרם ביצוע עבירת המין, הנאשם נכנס לבית הקורבן, או לכל מקום אחר, ללא היתר

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירות התפרצות סעיפים 405 – 410 לחוק העונשין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה