עבירת גניבה

סעיף 383 לחוק העונשין

עבירת הגניבה היא אחת מהעבירות הנפוצות במשפט הפלילי. מהי גניבה במשפט הפלילי לפי חוק העונשין? מה העונש על גניבה? ומה על התביעה להוכיח על מנת להרשיע נאשם בגניבה? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה בניהול תיקי גניבה ותיקי עבירות רכוש שונים מסביר כיצד לשמור על חפותך ולהתגונן בחקירת משטרה ומפני כתב אישום בעבירת גניבה.

הגדרת גניבה בחוק

עבירות הגניבה למיניהן מנויות בחוק העונשין, התשל"ז-1977 ולצידן עונשי מאסר בפועל. סעיף 383 לחוק העונשין מגדיר את עבירת הגניבה הנפוצה במילים:

"נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע".

משמע, הנאשם נטל רכוש השייך לאדם אחר, שלא בידיעת בעל הרכוש או לא בהסכמת בעל הרכוש, במטרה לשלול את הרכוש מבעליו לצמיתות.

כמו כן, מצב בו אדם מחזיק ברכוש למשמורת, בפיקדון או בבעלות חלקית, והוא שולח ברכוש יד במרמה לשימושו האישי או לשימוש אדם נוסף שהוא לא בעל הרכוש, מדובר בגניבה גם כן על פי סעיף 383(א)(2). סעיף זה נועד בעיקר לשותפויות ושכירויות למיניהן בהן אחד השותפים או הצדדים לעסקה גונב מכספו של האחר.

מה העונש על גניבה?

סעיף 384 לחוק העונשין קובע את העונש בגין גניבה, 3 שנות מאסר אלא אם נקבע בחוק ענישה מחמירה יותר. סעיף 384א קובע עונשי מאסר על גניבה בנסיבות מיוחדות, בגין גניבה של רכוש ששוויו מעל 500,000 ש"ח עונש המאסר עומד על 7 שנות מאסר ואילו על גניבה של רכוש בעל ערך תרבותי או היסטורי, תשתיות למיניהן או כלי עבודה של עדם שערכם מעל 1,000 ש"ח עונש המאסר עומד על 4 שנות מאסר.

כאמור המחוקק קובע עונש מאסר מרתיע ומחמיר בגין עבירת הגניבה, עונש חמור עוד יותר בגין גניבה של תשתיות, רכוש בעל עניין ציבורי ורכוש אשר משמש אדם לפרנסתו, ועונש חמור במיוחד בגין גניבה של רכוש יקר במיוחד. מגמת החקיקה והפסיקה המודרנית היא להחמיר עם נאשמים אשר גנבו רכוש יקר ערך או רכוש שהיעדרו עלול לגרום נזק גדול לציבור או למתלונן.

בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הגונב, ילקחו בחשבון נסיבות שונות ומגוונות ובניהן סוג הרכוש הגנוב, שוויו הכספי, זהות המתלונן, עבר פלילי קודם של הנאשם, ונסיבות נוספות של אירוע הגניבה והצדדים לו.

לכן, אם נחקרת בחשד לגניבה או הוגש נגדך כתב אישום באשמת גניבה, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי למתן ייעוץ ויצוג אשר עשוי לסייע לחשוד או לנאשם בשמירה על זכויותיו והקלה בעונשו.

טענת חזקה תכופה

במקרים רבים אין עד ראיה לביצוע עבירת הגניבה, אולם החשוד או הנאשם נתפס שעות לאחר האירוע כאשר הרכוש הגנוב בידיו. על מנת להוכיח גניבה רק מעצם החזקת הרכוש הגנוב, יצר בית המשפט את עקרון החזקה התכופה (recent possession) לפיו מספיק שהרכוש נתפס או נצפה בידי הנאשם בסמוך לביצוע העבירות כדי להוות חזקה לפיה הנאשם הוא זה שביצע את הגניבה בעצמו.

יש לשים לב שמדובר בחזקה משפטית בלבד, זאת אומרת שנטל ההוכחה עובר אל הנאשם ועליו להוכיח שלמרות שהרכוש נתפס בידיו או ברשותו, לא הוא ביצע את הגניבה בפועל. לאור עקרון החזקה התכופה, קשה להסביר עד כמה חשוב לפנות לעורך דין לייעוץ וליווי משפטי בהזדמנות הראשונה! כל שגיאה שיעשה החשוד במהלך חקירת המשטרה, וכל טענה שלא יטען במקום הנכון ובזמן הנכון, עלולים לסבך את התיק ולעלות לנאשם בחפותו.

זימון לחקירה במשטרה על גניבה

השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא שלב החקירה במשטרה. אם קיבלת זימון לחקירה במשטרה בחשד לגניבה או בכל עבירה פלילית אחרת, עליך לפנות לעורך דין פלילי מיד.

דע את זכויותיך! יש לך זכות להתייעץ עם עורך דין ולהסתייע בו במהלך החקירה, אל תוותר על הזכות הזו. חשוב להזכיר, עבירת הגניבה היא עבירה חמור ולצידה עונשי מאסר ארוכים ומרתיעים.

קבלת יעוץ משפטי מעורך דין פלילי לפני החקירה או מיד עם תחילת החקירה יכולה לקדם את סיכוייך לסגור את התיק, להגן על חפותך ולא לעמוד לדין.

חשוב לדעת, כל מה שתגיד בחקירת המשטרה עלול לשמש נגדך במועד מאוחר יותר בפני בית המשפט. כמו כן, מה שהיה עליך לציין בחקירת המשטרה להגנתך, ולא ציינת, לא תוכל לטעון לאחר מכן או שטענותיך יקבלו משקל מופחת. עוד חשוב לציין ש חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך, הוא איש מקצוע מיומן אשר מתמודד עם עבריינים מתוחכמים על בסיס יום יומי.

מטרתו של חוקר המשטרה היא גילוי האמת, לעיתים במהלך חתירתו להשגת המטרה, עלול החוקר למשוך את הנחקר בלשון ולהוציא ממנו הודאה בביצוע העבירה מבלי שהחשוד כלל מודע לכך.

בין היתר, לחוקר המשטרה כלים רבים, תרגילי חקירה ותחבולות אשר עשויות לגרום להפללה של הנחקר בגין עבירת הגניבה. בין יתר התכסיסים ותרגילי החקירה ישנם "השוטר הטוב והשוטר הרע", "הפעלת לחץ נפשי", "תרגילים פסיכולוגיים" וכדומה.

זומנת לסור לתחנת המשטרה? פנה לעורך דין פלילי לשם יעוץ לפני חקירה בטלפון 03-7775555, או באמצעות הטופס המצורף ועורך דין פלילי מומחה בייצוג חשודים בעבירת גניבה ישוב אליך למתן הסבר ראשוני לקראת חקירה במשטרה, מה צפוי לך בחדר החקירות, מה עליך לברר בהגיעך לתחנת המשטרה וכיצד עליך להתמודד עם החשדות. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

כתב אישום גניבה וביטול כתב אישום בגין גניבה

קבלת כתב אישום פלילי הוא עניין ש יש לקחת ברצינות ולפעול במהירות. לצד כתב האישום יקבל הנאשם גם הזמנה לדיון בבית המשפט השלום או בית המשפט המחוזי, שם יצטרך הנאשם להגן על חפותו ולהוכיח שלא גנב ולא ביצע עבירה פלילית המיוחסת לו על ידי הפרקליטות או התביעה המשטרתית.

זכור, אתה עומד להופיע מול שופט, ולהתמודד עם פרקליט פלילי מנוסה אשר מכיר את רזי החוק, את הפסיקה ואת שלל ההסברים והתירוצים של נאשמים שונים. לכן, אל תגיע לבית המשפט לא מוכן!

עליך לקבל ייצוג משפטי איכותי ומקצועי על מנת לוודא שהאינטרס שלך מיוצג בבית המשפט, פנה לעורך דין פלילי מומחה בעבירות גניבה אשר יפעל בשמך לצורך הקטנת הנזק, הוכחת חפותך וחשיפת הכשלים בחומר הראיות של התביעה המשטרתית או הפרקליטות.

ככל שתקדים לפנות לעורך דין פלילי מנוסה כך יגדל הסיכוי לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום, לקדם אפשרות של זיכוי מעבירת גניבה או להשיג עסקת טיעון מקלה.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, התמחה בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), ניסח והגיש כתבי אישום בשם מדינת ישראל בעבירות גניבה ועבירות שונות.

כיום עורך דין פלילי שאול מהווה סנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המוכנים להעניק יעוץ משפטי וטיפול מן השורה הראשונה לקהל לקוחות המשרד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת.

אנו מנהלים תיקים רבים בתחום הגניבה, המרמה, הזיוף וההונאה, בנחישות וביעילות, כמצופה מעורך דין פלילי פרטי.

5 מתוך 5 - (12 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת גניבה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
מעשה מגונה
מעשה מגונה

מעשה מגונה היא אחת מעבירות המין הנפוצות והחמורות בחוק הפלילי הישראלי. במאמר שלפניכם נסקור את העבירה, היסודות שלה והעונש הצפוי למי שמבצע את עבירת המין החמורה הזו, בהתאם לנסיבות השונות

קרא עוד
שינוי תנאי מעצר בית

קיומו של הליך פלילי נגד חשוד או נאשם עלול לשבש בהחלט את שגרת חייו ולפגוע בחירותו. אחד האמצעים בהם משתמשים בהליך הפלילי הוא שחרור החשוד או הנאשם למעצר בית. אך

קרא עוד
יבוא סמים
יבוא סמים

יבוא סמים מסוכנים לישראל היא עבירה פלילית שהעונש עליה יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כשמסתכלים על הוראות פקודת הסמים המסוכנים, יבוא סמים נמצא יחד עם עבירות חמורות כגון סחר,

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה