עבירת גניבה

עבירת גניבה – סעיף 383 לחוק העונשין

עבירת גניבה היא אחת מהעבירות הנפוצות במשפט הפלילי. מהן עבירות גניבה במשפט הפלילי לפי חוק העונשין? מה העונש על עבירות גניבה? ומה על התביעה להוכיח על מנת להרשיע נאשם בתיקי עבירות גניבה? עורך דין פלילי אלעד שאול מומחה בניהול תיקי גניבה ותיקי עבירות רכוש שונים מסביר כיצד לשמור על חפותך ולהתגונן בחקירת משטרה ומפני כתב אישום בעבירת גניבה.

 

הגדרת גניבה בחוק

עבירות הגניבה למיניהן מנויות בחוק העונשין, התשל"ז-1977 ולצידן עונשי מאסר בפועל.

סעיף 383 לחוק העונשין מגדיר את עבירת הגניבה הנפוצה במילים:

"נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע". משמע, הנאשם נטל רכוש השייך לאדם אחר, שלא בידיעת בעל הרכוש או לא בהסכמת בעל הרכוש, במטרה לשלול את הרכוש מבעליו לצמיתות.

כמו כן, מצב בו אדם מחזיק ברכוש למשמורת, בפיקדון או בבעלות חלקית, והוא שולח ברכוש יד במרמה לשימושו האישי או לשימוש אדם נוסף שהוא לא בעל הרכוש, מדובר בגניבה גם כן על פי סעיף 383(א)(2). סעיף זה נועד בעיקר לשותפויות ושכירויות למיניהן בהן אחד השותפים או הצדדים לעסקה גונב מכספו של האחר.

 

מה העונש על עבירת גניבה?

עבירות גניבה סעיף 384 לחוק העונשין קובע את העונש בגין עבירת גניבה, 3 שנות מאסר אלא אם נקבע בחוק ענישה מחמירה יותר במסגרת גניבה בנסיבות מחמירות.

סעיף 384א קובע עונשי מאסר על עבירת גניבה בנסיבות מיוחדות, בגין גניבה בנסיבות מיוחדות של רכוש ששוויו מעל 500,000 ש"ח עונש המאסר עומד על 7 שנות מאסר ואילו על גניבה של רכוש בעל ערך תרבותי או היסטורי, תשתיות למיניהן או כלי עבודה של עדם שערכם מעל 1,000 ש"ח עונש המאסר עומד על 4 שנות מאסר.

כאמור המחוקק קובע עונש מאסר מרתיע ומחמיר בגין עבירת גניבה, עונש חמור עוד יותר בגין גניבה של תשתיות, רכוש בעל עניין ציבורי ורכוש אשר משמש אדם לפרנסתו, ועונש חמור במיוחד בגין גניבה של רכוש יקר במיוחד. מגמת החקיקה והפסיקה המודרנית היא להחמיר עם נאשמים אשר גנבו רכוש יקר ערך או רכוש שהיעדרו עלול לגרום נזק גדול לציבור או למתלונן.

בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הגונב, ילקחו בחשבון נסיבות שונות ומגוונות ובניהן סוג הרכוש הגנוב, שוויו הכספי, זהות המתלונן, עבר פלילי קודם של הנאשם, ונסיבות נוספות של אירוע הגניבה והצדדים לו. לכן, אם נחקרת בחשד לגניבה או הוגש נגדך כתב אישום באשמת גניבה, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי למתן ייעוץ וייצוג אשר עשוי לסייע לחשוד או לנאשם בשמירה על זכויותיו והקלה בעונשו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

עבירות גניבה – טענת חזקה תכופה

במקרים רבים אין עד ראיה לביצוע עבירת הגניבה, אולם החשוד או הנאשם נתפס שעות לאחר האירוע כאשר הרכוש הגנוב בידיו. על מנת להוכיח גניבה רק מעצם החזקת הרכוש הגנוב, יצר בית המשפט את עקרון החזקה התכופה (recent possession) לפיו מספיק שהרכוש נתפס או נצפה בידי הנאשם בסמוך לביצוע העבירות כדי להוות חזקה לפיה הנאשם הוא זה שביצע את הגניבה בעצמו.

יש לשים לב שמדובר בחזקה משפטית בלבד, זאת אומרת שנטל ההוכחה עובר אל הנאשם ועליו להוכיח שלמרות שהרכוש נתפס בידיו או ברשותו, לא הוא ביצע את הגניבה בפועל. לאור עקרון החזקה התכופה, קשה להסביר עד כמה חשוב לפנות לעורך דין לייעוץ וליווי משפטי בהזדמנות הראשונה! כל שגיאה שיעשה החשוד במהלך חקירת המשטרה, וכל טענה שלא יטען במקום הנכון ובזמן הנכון, עלולים לסבך את התיק ולעלות לנאשם בחפותו.

 

זימון לחקירה במשטרה על גניבה ואישום בגין עבירות גניבה

השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא שלב החקירה במשטרה. אם קיבלת זימון לחקירה במשטרה בחשד לגניבה או בכל עבירה פלילית אחרת, עליך לפנות לעורך דין פלילי מיד.

נאשם בגין עבירות גניבה דע את זכויותיך! יש לך זכות להתייעץ עם עורך דין ולהסתייע בו במהלך החקירה, אל תוותר על הזכות הזו. חשוב להזכיר, עבירת הגניבה היא עבירה חמור ולצידה עונשי מאסר ארוכים ומרתיעים. קבלת יעוץ משפטי מעורך דין פלילי לפני החקירה או מיד עם תחילת החקירה יכולה לקדם את סיכוייך לסגור את התיק, להגן על חפותך ולא לעמוד לדין.

חשוב לדעת, כל מה שתגיד בחקירת המשטרה עלול לשמש נגדך במועד מאוחר יותר בפני בית המשפט. כמו כן, מה שהיה עליך לציין בחקירת המשטרה להגנתך, ולא ציינת, לא תוכל לטעון לאחר מכן או שטענותיך יקבלו משקל מופחת. עוד חשוב לציין ש חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך, הוא איש מקצוע מיומן אשר מתמודד עם עבריינים מתוחכמים על בסיס יום יומי.

מטרתו של חוקר המשטרה היא גילוי האמת, לעיתים במהלך חתירתו להשגת המטרה, עלול החוקר למשוך את הנחקר בלשון ולהוציא ממנו הודאה בביצוע העבירה מבלי שהחשוד כלל מודע לכך. בין היתר, לחוקר המשטרה כלים רבים, תרגילי חקירה ותחבולות אשר עשויות לגרום להפללה של הנחקר בגין עבירת הגניבה. בין יתר התכסיסים ותרגילי החקירה ישנם "השוטר הטוב והשוטר הרע", "הפעלת לחץ נפשי", "תרגילים פסיכולוגיים" וכדומה.

זומנת לסור לתחנת המשטרה? פנה לעורך דין פלילי לשם יעוץ לפני חקירה בטלפון 03-7775555, או באמצעות הטופס המצורף ועורך דין פלילי מומחה בייצוג חשודים בעבירת גניבה ישוב אליך למתן הסבר ראשוני לקראת חקירה במשטרה, מה צפוי לך בחדר החקירות, מה עליך לברר בהגיעך לתחנת המשטרה וכיצד עליך להתמודד עם החשדות. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

 

כתב אישום וביטול כתב אישום בגין עבירת גניבה

קבלת כתב אישום פלילי הוא עניין ש יש לקחת ברצינות ולפעול במהירות. לצד כתב האישום יקבל הנאשם גם הזמנה לדיון בבית המשפט השלום או בית המשפט המחוזי, שם יצטרך הנאשם להגן על חפותו ולהוכיח שלא גנב ולא ביצע עבירה פלילית המיוחסת לו על ידי הפרקליטות או התביעה המשטרתית.

זכור, אתה עומד להופיע מול שופט, ולהתמודד עם פרקליט פלילי מנוסה אשר מכיר את רזי החוק, את הפסיקה ואת שלל ההסברים והתירוצים של נאשמים שונים. לכן, אל תגיע לבית המשפט לא מוכן!

עליך לקבל ייצוג משפטי איכותי ומקצועי על מנת לוודא שהאינטרס שלך מיוצג בבית המשפט, פנה לעורך דין פלילי מומחה בעבירות גניבה אשר יפעל בשמך לצורך הקטנת הנזק, הוכחת חפותך וחשיפת הכשלים בחומר הראיות של התביעה המשטרתית או הפרקליטות. ככל שתקדים לפנות לעורך דין פלילי מנוסה כך יגדל הסיכוי לבטל את כתב האישום, להוביל לתיקון כתב האישום, לקדם אפשרות של זיכוי מעבירת גניבה או להשיג עסקת טיעון מקלה.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, התמחה בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), ניסח והגיש כתבי אישום בשם מדינת ישראל בעבירות גניבה ועבירות שונות.

כיום עורך דין פלילי שאול מהווה סנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המוכנים להעניק יעוץ משפטי וטיפול מן השורה הראשונה לקהל לקוחות המשרד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מנהלים תיקים רבים בתחום הגניבה, המרמה, הזיוף וההונאה, בנחישות וביעילות, כמצופה מעורך דין פלילי פרטי.

5 מתוך 5 - (14 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת גניבה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה