ביטול כתב אישום נגד קטין

קטין הינו נער שכל חייו עוד עומדים לפניו. הגשת כתב אישום כנגד קטין עלולה לסגור בפניו דלתות רבות בעתיד ולהשפיע בצורה קריטית על עתידו. מכיוון שכך, במקרים בהם מוגש, או צפוי להיות מוגש, כתב אישום נגד קטין, חשוב לפעול לשם ביטול כתב אישום נגד קטין. ביטול כתב האישום יוכל להיעשות תוך עבודה נכונה של עורך הדין המייצג את הקטין. המשיכו לקרוא וגלו כיצד יוכל עו"ד לפעול לשם ביטול כתב האישום שהוגש.

 

הגשת כתב אישום נגד קטין

גיל אחריות פלילית במשפט הישראלי עומד על גיל 12. כלומר, ניתן יהיה להגיש כתב אישום כנגד מי שביצע העבירה, בתנאי שמלאו לו 12 שנים ביום ביצוע העבירה. ככל שהילד שביצע את העבירה עוד לא הגיע לגיל 12, לא ניתן יהיה להגיש כנגדו כתב אישום. עם זאת, גם אם הילד שחשוד בביצוע העבירה הגיע לגיל 12 אך הוא עודנו קטין, יחולו סייגים מסוימים על כתב האישום שיוגש כנגדו. נמנה בקצרה סייגים אלו.

 

כתב אישום נגד קטין – סייגים וחובות התביעה

ראשית, התיק יעבור לקצין מבחן שיבחן את מצבו של הקצין ויכתוב תסקיר בעניינו. קצין המבחן הינו בעל תפקיד ביחידת שירות המבחן לנוער, יחידת שירות ממשלתית שתפקידה לבחון את מצבו של הנער החשוד בביצוע העבירה.

תפיסתם המקצועית של עובדי שירות המבחן לנוער היא שנער אשר ביצע עבירות פליליות עבר על החוק עקב נסיבות חייו המאתגרות והקשיים עימם הוא מתמודד. היחידה מודעת להשפעה הקריטית של ההליכים הפליליים המתנהלים כנגד הקטין על עתידו ולאור זאת, היא תעביר את המלצותיה לגבי המשך הטיפול בעניינו של הקטין.

שנית, הילד החשוד בביצוע העבירה זכאי לשימוע פלילי. שימוע פלילי הינו הליך מקדמי להגשת כתב האישום, במסגרתו החשוד ועורך דינו יטענו בפני התביעה הפלילית וינסו לשכנע אותם כי לא נכון להגיש כתב אישום בעניינו של הקטין. זאת ועוד, הוריו של הילד ינכחו בזמן חקירתו של בנם ובזמן הדיונים בעניינו. על אף שדיונים בעניינם של קטינים נערכים בדלתיים סגורות, הקטין הנאשם זכאי לכך שהוריו ינכחו בחקירתו ובדיוניו וייסעו לו לצלוח תקופה קשה זו.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

ביטול כתב אישום נגד קטין – איך עושים את זה?

ביטול כתב אישום נגד קטין יתבסס על אחד מאותם סייגים וכללים החלים על חקירתו של קטין ועל הגשת כתבי אישום כנגדו. כמו כן, ביטול כתב האישום נגד קטין יכול להתבסס על פגמים אחרים בהתנהלות התביעה בעניינו של הקטין.

 

ביטול כתב אישום לפי תסקיר

כזכור, שירות המבחן לנוער מנפיק תסקיר לבית המשפט על סמך המבחנים שהוא עורך לקטין הנאשם בביצוע העבירה. מבלי להעמיק בדרכי הפעולה של השירות ובשלבי העבודה השונים בו, חשוב לי שתדעו כי השירות בהחלט יכול להוציא תסקיר הממליץ על סגירת כתב האישום.

ייתכנו מצבים בהם קצין המבחן ושאר צוות השירות יגיעו לכלל מסקנה כי לא נכון לפתוח בהליכים פליליים כנגד הקטין. חוות דעתם תקבע כי הנזק שייגרם לקטין עולה לאין ערוך על האינטרס הציבורי שבהענשת הקטין על עבירותיו.

התסקיר, יועבר לבית המשפט ולפרקליטות. לא הפרקליטות ולא בית המשפט מחויבים לפעול על פי התסקיר, אולם הם חייבים להתייחס אליו וככל שיסטו מהמלצותיו, עליהם לנמק מדוע עשו זאת. התוצאה בפועל היא שמערכות התביעה ובתי המשפט נוטים לפעול על פי התסקיר וחריגות מהמלצות התסקיר הינן חריגות.

מכיוון שכך, תסקיר שימליץ על סגירת התיק וגניזת כתב האישום, יוביל, ככל הנראה, לביטול כתב אישום נגד קטין. מומלץ מאוד לעבור הכנה למפגשים עם קצין המבחן אצל עורך דין פלילי המתמחה בייצוג נוער. עורך הדין ינחה את הקטין כיצד לנהוג בפני הקצין, באופן שישכנע את קצין המבחן כי נכון להמליץ על סגירת התיק.

באופן כללי, נכון יהיה לשתף פעולה עם קצין המבחן ועם שירות המבחן לנוער. מדובר ביחידה שמטרתה לעזור לנערים החשודים בביצוע עבירות, אף אם עלול להתעורר אצל אותם נערים הרושם שהיחידה פועלת נגדם. שיתוף פעולה עם היחידה ימתיק את התסקיר וישפר את מצבם המשפטי של הנערים העומדים לדין.

 

ביטול כתב אישום נגד קטין במסגרת שימוע פלילי

ביטול כתב האישום כנגד קטין יכול להיעשות גם במסגרת השימוע הפלילי. שימוע פלילי הינו שלב חשוב ומהותי בסדר הדין הפלילי, במסגרתו החשוד יכול לפנות יחד עם הסניגור שלו לפרקליטות ולשכנע את התביעה כי נכון יהיה לבטל את הגשת כתב האישום כנגדו.

כאשר מדובר בעבירה של קטין, הסיכויים כי עורך דין פלילי טוב ומיומן יצליח לשכנע את התביעה במסגרת השימוע הפלילי אינם מבוטלים. הסניגור יוכל לערער אצל התביעה את האמון שלה בתביעה ובסיכויי הצלחתה, בד בבד עם הסבר על הפגיעה המשמעותית שתיגרם לקטין כתוצאה מהגשת כתב אישום שלא בצדק. זוהי דרך נוספת בה יוכל עו"ד פלילי להוביל לביטול כתב אישום נגד קטין.

 

פגמים בהגשת כתב האישום

לבסוף, הסניגור יוכל להוביל לביטול כתב אישום נגד קטין גם על סמך פגמים בהגשת כתב האישום. אם, למשל, נמנעה מהורי הקטין גישה לחקירות ולדיונים בעניין בנם, לא נאמרו לקטין זכויותיו לפני תחילת החקירה, כתב האישום הוגש בשיהוי או שלא ניתנה לקטין זכות שימוע, הסניגור יוכל לדרוש כי כתב האישום יבוטל. הוא יטען כי מדובר בכתב אישום פסול שאין להסתמך עליו.

 

משרד עו"ד אלעד שאול

חוששים שיוגש כתב אישום כנגד קטין הקרוב אליכם? הוגש כתב אישום כנגד הקטין ולא יודעים מה לעשות? פנו אלינו למשרד עו"ד אלעד שאול. עו"ד אלעד שאול ושאר צוות המשרד ישמחו לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה. עו"ד אלעד שאול הינו עו"ד מקצועי ומנוסה המתמחה בתחום הפלילי, ואף עבד בעברו בפרקליטות המדינה כך שהוא מכיר את הליכי התביעה מבפנים. צרו קשר עם המשרד שלנו ושמרו על היקרים לכם.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
כתב אישום המוגש כנגד קטין עלול לפגוע בו באופן מהותי בהמשך חייו. לכן, כל אימת שמוגש כתב אישום כנגד קטין, רצוי לעשות מה שניתן כדי להוביל לביטול כתב האישום שהוגש נגדו.
ניתן לנקוט במספר פעולות לשם ביטול כתב אישום נגד קטין. ראשית, יש לפעול נכון אל מול קצין המבחן כדי שימליץ על גניזת התיק בתסקיר שיכין. שנית, יש לשטוח את טיעוניכם במסגרת השימוע הפלילי. בנוסף, ניתן לבסס בקשה לביטול כתב אישום על פגמים מהותיים שנפלו בכתב האישום ובהתנהלות התביעה.
קצין מבחן ימליץ על ביטול כתב אישום במקרים בהם הנזק לקטין מהגשת כתב האישום עולה בהרבה על האינטרס הציבורי שבמיצוי הדין עם עבריין. ייתכנו מקרים בהם מיצוי הדין עם הקטין לא יביא לתועלת רבה לציבור, בעוד שהגשת כתב האישום תחרוץ את עתידו של הקטין.
בשלב זה, עוד אין סיבה לפאניקה. פנו אל עו"ד פלילי המתמחה בתיקי נוער לצורך ייעוץ וייצוג משפטי. עורך הדין יפעל לביטול כתב האישום נגד בנכם הקטין.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא ביטול כתב אישום נגד קטין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!