חלופת מעצר

אדם נחשב לחף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. עם זאת, חשש מהמלטות מהדין, מסוכנות לציבור, ושיבוש הליכים, מהוות עילות למעצר. לכל עילת מעצר יש חלופת מעצר שיש בה כדי להפחית את הפגיעה בחופש הפרט, ועם זאת לאפשר למשטרה להמשיך לאסוף ראיות כחלק מהמשך הליכי החקירה. בבואו לתת צו מעצר, ישקול בית המשפט את עילת המעצר אל מול החובה לבחון חלופת מעצר כדי למזער את הפגיעה בחופש של הנאשם.

חלופת מעצר

סעיף 21 (ב)(1) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה מעצרים) התשנ"ו – 1996  קובע, כי בית המשפט חייב לשקול חלופת מעצר על אף שקיימות ראיות לכאורה לביצוע עבירה.

בית המשפט לא יורה לשלוח את הנאשם למעצר אלא כאשר:

  • לא ניתן להשיג את מטרת המעצר על ידי שחרור בערובה ובתנאים מיוחדים שפוגעים פחות בחירותו של הנאשם.
  • לנאשם יש סנגור.

חלופת מעצר יכולה להיות מעצר בית, הרחקה ממקום או מאדם כלשהו, ליווי ופיקוח ביציאה מהבית, ערבות, וכולי. במקרה של מעצר בית, משחרר בית המשפט את החשוד לביתו שבו עליו לשהות ואסור לו בעיקרון לצאת ממנו. יש מקרים שמעצר הבית הוא רק לכמה שעות ספציפיות ביום, ובכל מקרה בית המשפט קובע כיצד הוא יתנהל.

לצורך קיומה של חלופת מעצר יש צורך בגורם הערב לקיום תנאי המעצר. כמו כן יש אפשרות לעשות שימוש באזיק אלקטרוני שמוצמד לגופו של החשוד. בית המשפט ידרוש ברוב המקרים גם התחייבות של העצור שלא לתקשר עם נאשמים אחרים, זאת לצורך מניעת שיבוש הליכי חקירה. בית המשפט יכול לזמן את הגורם שאמור לפקח על העצור במסגרת חלופת המעצר ולחקור אותו כדי לברר אם הוא מבין את תפקידו במסגרת הפיקוח.

 

תסקיר מעצר: מה חשיבותו ומי מכין אותו?

תסקיר מעצר הוא אמצעי שבית המשפט עושה בו שימוש, כדי לבחון את המשך המעצר של חשוד בעבירה פלילית.

בסעיף 21א(ב) לחוק סדר הדין הפלילי נקבע, שהתסקיר יכלול בין היתר את נסיבות החיים האישיות של הנאשם, מה הן חלופות המעצר שיש להפעיל לגביו, וכן המלצות לגבי תנאי שחרור  – כמו הפקדת ערובה, פיקוח, וכולי.

תסקיר המעצר יוכן על ידי שרות המבחן. מדובר בגוף מקצועי שתפקידו לתת שירותים לבית המשפט מאחר והוא בעל ידע, מומחיות ומקצועיות, לצורך הערכת המסוכנות של הנאשם, והחלופות המתאימות ביותר לשחרורו ממעצר תחת פיקוח מתאים בכפוף למסוכנות מצידו או חשש לשיבוש ראיות. ממונים מטעם שרות המבחן נפגשים עם העצור וגם עם אנשים בסביבתו הקרובה וכותבים חוות דעת והמלצה בכל הקשור להמשך המעצר או לשחרור ממעצר באמצעות חלופה מתאימה.

תסקיר מעצר לא מחליף את דעתו העצמאית של בית המשפט והוא מסמך שמסייע לבית המשפט לקבל החלטה.

 

מתי יורה בית המשפט על הכנת תסקיר מעצר ?

לפי החוק, כבר בזמן דיון בבקשת המעצר או במסגרת הערר על החלטת מעצר, יכול בית המשפט להורות על הכנת תסקיר מעצר ועל שחרור בפיקוח של קצין מבחן (בבקשה למעצר לפני כתב אישום, ולגבי מי שהיה עצור פחות מ- 5 ימים, לא יורה בית המשפט על תסקיר מעצר מלבד מצבים מיוחדים).

בית המשפט קובע בקשר להכנת תסקיר מעצר רק אחרי שהוחלט שקיימות ראיות לכאורה נגד העצור. אם אין ראיות כאילו, אין סיבה לעצרו או לבדוק חלופות מעצר. ב"כ הנאשם יבדוק אם יש בהכנת תסקיר מעצר לסייע לנאשם.

לגבי מי שהוגש נגדו כתב אישום – יכול עורך דינו עוד בטרם נבחנו הראיות  לכאורה בתיק – לבקש מבית המשפט להורות לשרות המבחן להכין תסקיר מעצר לצורך בחינת חלופת מעצר.

חשוב לציין שכאשר מדובר בעבירות פליליות חמורות ולנאשם עומדת חזקת המסוכנות – ישהה הנאשם במעצר מלא עד תום ההליכים ורק במקרים חריגים תתאפשר חלופת מעצר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

שחרור לחלופת מעצר לפני תסקיר

שחרור על ידי קצין ממונה:

קצין ממונה יכול לשחרר עצור בכפוף לתנאים, אם השופט שנתן צו מעצר לא קבע שהעצור יבוא לפניו, או כשמדובר במעצר ללא צו של בית המשפט, או שהסתיימה החקירה.

הקצין יכול לקבוע שחרור בערובה שמבטיחה שהעצור יתייצב לחקירות או לבית המשפט ולא ישבש הליכים. חובה על העצור להודיע על שינוי בכתובתו במקום עבודתו, חל עליו איסור יציאתו מהארץ ואיסור להיכנס למקומות מסוימים, הוא מחויב להתייצב בתחנת המשטרה, להפקיד את כלי נשקו, וכולי. אם העצור לא מסכים לערובה ולתנאיה הוא יובא בפני שופט.

 

שחרור בערבות על ידי בית המשפט:

סמכותו של בית המשפט רחבה מסמכות קצין בתחנת משטרה. על פי חוק סדר הדין הפלילי (סמכות אכיפה מעצרים) סימן ו', בית המשפט יכול לשחרר אדם בערבות וגם לקבוע את גובהה. גם נאשם שהוגש נגדו כתב אישום ניתן לשחררו לחלופת מעצר בערבות.

אם בית המשפט החליט לשחרר בערובה הוא ישקול מספר שיקולים ובין היתר: העבירה שבה האדם חשוד, העבר הפלילי שלו, מצבו הכלכלי, והיכולת שלו להמציא את הערובה ולעמוד בתנאיה.

השחרור בערובה הוא שחרור על תנאי, על פיו על החשוד להגיע ולהתייצב לחקירה למשפט בכל זמן שיידרש ממנו ולעמוד בתנאים נוספים ובין היתר:

להימנע משיבוש הליכים משפטיים,

להודיע על שינוי במען ובמקום העבודה;

להפקיד דרכון ולא לעזוב את הארץ;

לא לתקשר או להיפגש עם אנשים מסוימים, וכן לא להיכנס למקום כלשהו;

לא לצאת ממקום המגורים בשעות מסוימות;

להפקיד כלי נשק במשטרה;

כמו כן אפשר להגיש בקשה לעיון חוזר בכל הקשור לתנאי השחרור אם הנסיבות השתנו, או שיש עובדות חדשות, וניתן לערער על ההחלטה תוך 30 ימים.

 

החשיבות בייצוג של עורך דין בכל הקשור לחלופת מעצר

דיוני המעצר חשובים מאוד. ההחלטות שניתנות במסגרת הדיונים הללו קובעות האם הנאשם ישהה במעצר עד לתום ההליכים נגדו או במסגרת חלופת מעצר שנועדה להפחית את הפגיעה בחירותו, ולכן עורך דין פלילי הוא חיוני ולו רק לצורך השגת חלופת מעצר עד לתום ההליכים. צריך לזכור שאדם מן השורה שנעצר אינו מכיר את הזכויות שמגיעות לו ולכן חובה עליו להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי שיסייע לו לאורך ההליך, ויבדוק עבורו אפשרות לחלופת מעצר מתאימה במקום מעצר בפועל. עורך הדין יכול להשיג תנאי חלופת מעצר טובים כך שתהיה פגיעה מזערית בחופש של הנאשם עד ההכרעה בתיק הפלילי.

עורך הדין אלעד שאול מייצג חשודים ונאשמים בתיקים פליליים, אשר שוחררו בעזרתו לחלופת מעצר מתאימה. יש לו ידע וניסיון בכל הקשור לדיני המעצרים, ולהתנהלות מול שירות המבחן בנוגע להכנת תסקירים לבית המשפט. אם הסתבכתם בפלילים ונעצרתם, תיצרו קשר מידי עם עורך הדין אלעד שאול ותעזרו בניסיונו הרב. מובטח לכם טיפול מקצועי ומסור בכל הקשור להשגת חלופת מעצר, שתקל עליכם את ההתמודדות במסגרת מצבכם המשפטי.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה מעצרים) התשנ"ו – 1996  קובע, שעל בית המשפט לשקול חלופת מעצר על אף שקיימות ראיות לכאורה לביצוע עבירה.
חלופת מעצר יכולה להיות מעצר בית, הרחקה ממקום מסויים או מאדם כלשהו, ליווי ופיקוח ביציאה מהבית וכולי. בית המשפט יכול להורות שמעצר הבית יהיה בפיקוח של צמיד אלקטרוני כדי למנוע המלטות של הנאשם ממעצר הבית. 
תסקיר מעצר אשר מוכן על ידי שרות המבחן הוא אמצעי שבו נעזר בית המשפט כדי לבחון אפשרות לחלופת מעצר. התסקיר כולל בין היתר את נסיבות החיים האישיות של הנאשם, חלופות המעצר שיש להפעיל לגביו, וכן המלצות לגבי תנאי שחרורו  כגון הפקדת ערובה, פיקוח, וכולי.
שרות המבחן הוא הגורם מטעם בית המשפט אשר מכין בין היתר את  תסקיר המעצר. שרות המבחן מאפשר לבית המשפט לקבל אבחון בנוגע לחלופת מעצר מתאימה וזאת באמצעות חוות דעת והמלצות מקצועיות.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא חלופת מעצר?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה