תקיפה הגורמת חבלה של ממש

תקיפה הגורמת חבלה של ממש: סעיף 380 לחוק העונשין

תקיפה הגורמת חבלה של ממש מוגדרת בסעיף 380 לחוק העונשין שקובע:

"התוקף חברו וגורם לו בכך חבלה של ממש, דינו – מאסר שלוש שנים." ההבדל בין עבירה זו לבין עבירת התקיפה סתם "הרגילה" היא בתוצאת התקיפה –  גרימת חבלה של ממש וכמובן בחומרת העונש. כיצד מגדיר החוק "תקיפה" וכיצד מגדיר "חבלה"?

 

תקיפה

הכאה, נגיעה, דחיפה או הפעלת כח על גוף של אחר בלי שהסכים או במרמה לרבות באמצעות חום, אור, חשמל, גז, ריח וכל דבר או חומר אחר, אם הופעל במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות (סעיף 378 לחוק העונשין).

 

חבלה

חבלה היא מכאוב, מחלה או ליקוי גופניים קבועים או זמניים (סעיף 34 כד לחוק העונשין). יחד עם זאת, הגדרת "חבלה של ממש" לא כלולה בחוק העונשין והיא פורשה בפסיקת בתי המשפט באופן נרחב שכולל "כל חבלה שיש לה ביטוי מוחשי" [ע"פ 1976/11 שמואל ויספיש נ' מדינת ישראל]. לקוחות רבים שואלים, האם כל שריטה, מכה יבשה או אדמומיות עשויים להוות "חבלה של ממש"?

 

איך יודעים אם מדובר בחבלה של ממש?

פסיקות בית המשפט משתנות ממקרה למקרה ותלויות בנסיבות אותו אירוע תקיפה – במקרה אחד קבע בית המשפט שעל מנת להאשים נאשם בגרימת חבלה של ממש יש להוכיח חבלה ממשית בעור כגון חתך, ואילו במקרים אחרים קבע בית המשפט שאפילו אדמומיות בעור וכאבים מהווים חבלה של ממש.

מנסיוננו הרב, בתיקים רבים הצלחנו לשכנע את בית המשפט שחתכים שונים, שריטות עמוקות, סימני חבלה ומכות יבשות לא מהוות חבלה של ממש.

במרבית המקרים, בית המשפט מגדיר חבלה של ממש כ-"ביקוע הקרום החיצוני של הגוף" אולם בעבר כבר נקבע שחבלה יכולה להתבטא רק בכאב בלתי נראה; כך במקרה מסוים הרשיע בית המשפט נאשם בגרימת חבלה של ממש למתלונן מבלי שנצפו כל חבלות על גופו וזאת על בסיס "מכאוב של ממש" בלבד.

במקרה זה, הנאשמים תקפו את המתלונן באגרופים ועדי ראייה העידו כי הוא "נאנק מכאבים" בזמן התקיפה ולאחריה [תפ (רמ') 2779-03-10‏ ‏ מדינת ישראל פרקליטות מחוז מרכז נ' מנסור חרבאוי].

לפעמים, אותה חבלה יכולה להוביל להגשת כתב אישום בגין "גרימת חבלה של ממש" ובמקרים אחרים החבלה לא תשפיע על חומרת המקרה, הודות למעורבות עורך דין פלילי מנוסה שיודע כיצד לשכנע את בית המשפט ואת גורמי המשטרה והתביעה – זו עוד דוגמה טובה לכך שחשוב להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה, עוד בשלב שלפני החקירה במשטרה.

 

האם אפשר להוכיח חבלה על בסיס תמונות?

עקרונית כן. בתי המשפט נעזרים במגוון סוגי ראיות להוכחת קיומה של חבלה של ממש:סימני חבלה, פצעים, נשיכות, תמונות, עדויות ותיעוד רפואי – כל מקרה לגופו. כמשרד עורכי דין פלילי מנוסה המורכב מיוצרי רשויות התביעה, הפרקליטות והתביעה המשטרתית – אנו דורשים להסתמך אך ורק על חוות דעת רפואיות ולא על תמונות, סרטונים ותיעוד נוסף של אותן "חבלות".

חשוב להבין, סנגור מנוסה יכול להטיל ספק בקיומה של חבלה שהובאה לבית המשפט באמצעות צילום, תמונה או בהתרשמות חיצונית של חוקר המשטרה. הצלחנו למוטט תיקים רבים ולבסס קו הגנה חזק על בסיס טענות משפטיות הנוגעות להיעדר חוות דעת רפואית ואף בטענות לפגמים בחוות הדעת הרפואית.

במקרים רבים, בתי המשפט קיבלו את טענתנו וקבעו שחרף קיומם של צילומים, תמונות, סרטונים ואף חוות דעת רפואיות בעלות פגם – לא מדובר בחבלה של ממש אלא בתקיפה "רגילה".

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה העונש על גרימת חבלה של ממש?

נאשם שיורשע בתקיפה הגורמת חבלה של ממש צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר, בעוד שהעונש על תקיפה "רגילה" הוא עד שנת מאסר אחת בלבד – לכן ייצוג משפטי מטעם עו"ד פלילי מומחה הוא חשוב וקריטי בנסיבות העניין וישפיע על סוג עבירת התקיפה שתיוחס לחשוד ולבסוף גם על העונש שהמשטרה תדרוש להטיל עליו.

חשוב לדעת, ישנם גורמים שונים שעשויים להשפיע על העונש ויש משמעות גדולה לנסיבות האישיות של הנאשם ונסיבות בהן העבירה בוצעה. לדוגמה סעיף 382(ג) קובע שגרימת חבלה של ממש כלפי בן או בת זוג העונש יהיה שש שנות מאסר, ואם מדובר בשניים או יותר שחברו לביצוע מעשה התקיפה העונש יעמוד על  שש שנות מאסר.

סעיף 368(ב) קובע כי גרימת חבלה של ממש לקטין או לחסר ישע תביא לעונש מאסר בן חמש שנים ואם התוקף היה אחראי על הקטין או על חסר הישע, העונש יהיה שבע שנות מאסר. חשוב לזכור כי לשופטים יש מרחב שיקול דעת רחב והם לוקחים בחשבון גם טענות משפטיות שטען עורך הדין הפלילי במסגרת ההליך, את נסיבותיו האישיות של הנאשם, ההליך הטיפולי שעבר ואת חומר הראיות הקיים בתיק.

לדוגמה, לאחרונה בחר בית המשפט שלא להרשיע נאשם שחבט בפניו של שכנו בעזרת אגרופים שמפתח הרכב בהם בשל הרצון שלא לפגוע בעיסוקו של הנאשם ולטפח את ההליך הטיפולי שעבר [תפ (רמ') 830-01-17‏‏ מדינת ישראל נ' כתל חנניה בן אבו].

 

אני חשוד בגרימת חבלה של ממש, מה לעשות?

העצה החשובה ביותר – שתוק עד להגעת עורך דין פלילי! אל תאמר דבר לפני שהתייעצת עם עו"ד המנוסה בניהול תיקי אלימות ותקיפה הגורמת חבלה של ממש.

במשפט הפלילי בכלל ובגרימת חבלה של ממש בפרט, ישנם סייגים שונים והגנות שונות שעשויות לשנות את התמונה ולהוביל תיק שנראה כמו הפסד בטוח – וניצחון מסחרר. למשל, הגנה עצמית, הגנת בית מגורים, הגנת הצורך ועוד – רק עורך דין פלילי הבקיא ברזי המשפט הפלילי יכול להנחות אותך ולהגדיל משמעותית את סיכוייך להימנע מכתב אישום וענישה פלילית.

עו"ד אלעד שאול כותב המאמר ממייסדי משרד אלעד שאול ושות' המדורג בין המשרדים המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי לפי דירוג BDI הבינלאומי.

עורכי הדין במשרד יוצאי הפרקליטות הפלילית והתביעה המשטרתית, ייצגו את מדינת ישראל כתובעים בהליכים פליליים, ניתחו חומרי חקירה, גנזו תיקים והגישו כתבי אישום בשם המדינה. אנו בקיאים בחוק, בפסיקה ובנהלי העבודה של המשטרה וגורמי התביעה.

 

ביבליוגרפיה:

חוק העונשין, תשל"ז-1977 – סעיפים 378, 380, 381(ג), 34כד.

ע"פ 1976/11 שמואל ויספיש נ' מדינת ישראל (21.11.2011)

ת"פ (רמ') 2779-03-10‏ ‏ מדינת ישראל נ' מנסור חרבאוי (30.10.2014)

ת"פ (רמ') 830-01-17‏ מדינת ישראל נ' כתל חנניה בן אבו (3.1.2019)

5 מתוך 5 - (9 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תקיפה הגורמת חבלה של ממש?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה