מתן עדות במשטרה

מתן עדות במשטרה היא הליך בו מוזמן אדם להעיד בפני חוקר המשטרה, בתחנת המשטרה, ביחס לעבירה פלילית שהתבצעה וישנם ממצאים שהמשטרה חושבת שהוא היה עד להם, ראה את האירועים, שמע אותם או לקח בהם חלק. זכויותיו של עד במשטרה שונות מזכויות החשוד, אך בכל רגע נתון עדות במשטרה יכולה להפוך לחקירה תחת אזהרה.

כיצד להתנהל בזמן עדות במשטרה? האם יש צורך בהכנה מוקדמת? עו"ד אלעד שאול מסביר:

מהי עדות במשטרה?

עדות במשטרה היא חלק משלבי החקירה המשטרתית. כל חקירה במשטרה מתחילה מהגשת תלונה במשטרה על ידי מתלונן; על בסיס התלונה המשטרה יכולה לזמן כל אדם שהיא חושבת שהוא רלוונטי לחקירה. לרוב, עדים שמזומנים לתת עדות לא נחקרים תחת אזהרה אך בכל שלב משלבי העדות רשאי חוקר המשטרה להחשיד את העד בביצוע עבירה פלילית ולפתוח נגדו תיק פלילי.

העדות במשטרה היא קריטית ואף תועבר בשלב מאוחר יותר לעיונו של תובע שיחליט האם להגיש כתב אישום נגד החשוד או לא. לבסוף, אם יוגש כתב אישום ויתנהל הליך משפטי האדם שמסר עדות יידרש להגיע לבית המשפט ולהעיד מעל גבי דוכן העדים על עדותו.

עדות יכולה להפריך או לאמת את הממצאים שנאספו על ידי המשטרה ובכך להשפיע על עוצמת החשד נגד מי שנחקר תחת אזהרה. התכנים שעולים במהלך החקירה יכולים לשמש כראיות חזקות במסגרת הליכים משפטיים ולכן כדאי לשים לב לתוכן המדויק של החקירה – הן השאלות שנשאלות והן התשובות שניתנות.

 

מתי יוזמן אדם לתת עדות במשטרה?

המשטרה נוטה לזמן למתן עדות בשתי סיטואציות מרכזיות:

  1. עקב תלונה – הזמנת עדים לעדות בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה על ידי מתלונן.
  2. חקירה עצמאית – איסוף עדויות בשל חקירה עצמאית שהמשטרה מבצעת בטרם חקירת חשוד באזהרה.

 

בחלק גדול מהמקרים אדם שזומן למסור עדות במשטרה מזומן על מנת לשפוך אור על פרשה שהוא לא חשוד בה, לסייע למשטרה להגיע לחקר האמת ולמסור פרטים שהוא עד להם. יחד עם זאת, במקרים מסויימים זימון לעדות היא כלי אסטרטגי בידי המשטרה להרגיע ולטשטש חשוד פוטנציאלי; החשוד מזומן "רק למסור עדות", הוא לא טורח להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה ומגלה בזמן אמת בתוך חדר החקירות שהוא נחקר כחשוד בתיק.

מעבר לכך, בכל שלב משלבי ההליך חוקר המשטרה רשאי להפוך את העד לחשוד, להטיח בו האשמות ולדרוש ממנו תשובות לעבירות בהן הוא כעת חשוד. לדוגמה – אדם זומן לצורך מתן עדות במשטרה בגין תגרה לה היה עד. במהלך העדות העד מסר לחוקר "ראיתי את החשוד תוקף את חבר שלי ולכן אחזתי אותו בחוזקה" – בשלב זה חוקר המשטרה אמור לעצור את העדות ולהפוך את העד לחשוד בעבירת תקיפה סתם או תגרה.

חקירה משטרתית היא דבר משמעותי שיכול להיות מאוד מלחיץ לאדם מן השורה – מפגש עם חוקרי המשטרה ועם רשויות החוק, הטחה של עובדות מסוימות, שעות רבות בתחנה ועמידה במצב שהוא מאוד לא נעים לנחקר. לכן, חשוב מאוד לדעת לפני שמגיעים לתחנת המשטרה:

  1. מהי הסיבה לכך שזומנת לתחנה?
  2. האם יש חשש שביצעת עבירה פלילית במסגרת האירוע?
  3. מה הנושאים עליהם אתה עתיד להישאל?
  4. איך כדאי לענות לשאלות החוקר על מנת לא להסתבך.

 

אם זומנת לתת עדות במשטרה ואין לך מושג על מה – תתחיל לחשוד! יכול להיות שמנסים לטמון לך מלכודת ובתוך חדר החקירות יודיעו לך שאתה חשוד בעבירה פלילית. אם יש לך חששות או ספקות, אני מזמין אותך ליצור איתנו קשר בכל עת, 24 שעות ביממה, אנחנו זמינים עבורך לשאלות.

 

האם אני חייב להתייצב לעדות במשטרה?

רשמית, לא חובה, אבל צריך להתנהל בזהירות על מנת לא להסתבך. לפי סעיף 59 לחוק סדר הדין הפלילי, למשטרה יש את הסמכות לפתוח בחקירה אם נודע לה על ביצוע עבירה ואף לסגור את התיק ללא חקירה אם היא סבורה שאין בסיס לניהול חקירה בנושא.

סמכויות החקירה של המשטרה גם הן רחבות ויש להן השפעות רבות מאוד על המשך הטיפול המשפטי בעניין הנחקר. התפקיד העיקרי של רשויות המשטרה הוא איסוף הראיות והתשתית העובדתית הרלוונטית שמסייעת לגבש את ההחלטה באשר לאכיפת הדין במקרה מסוים.

אם כבר הוחלט על פתיחה בחקירה וזימון שלך למסירת עדות, הרי שקצין חקירות בחן את החומר והחליט שהוא רוצה לזמן אותך לעדות ולשמוע את מה שיש לך לומר כדי לדלות מידע ולהסתייע בך להשגת כיווני חקירה ואיסוף ראיות.

רשמית, במדינת ישראל אין חוק שמחייב אזרח להתייצב לצורך מתן עדות במשטרה. אז למה בכל זאת להגיע לתחנת המשטרה? אם תתחמק משיתוף פעולה עם המשטרה היא יכולה בהחלט להשתמש בחוסר שיתוף הפעולה שלך ולזמן אותך כחשוד, אם יש אינדיקציה בתיק לכך שהיית מעורב במעשים.

כלומר, הבחירה שלא להגיע לתת עדות או לענות על השאלות השונות של חוקרי המשטרה היא בחירה מחשידה – מדוע לא הגעתם לתת עדות? האם יש לכם דבר מה להסתיר? על מנת למנוע את התוצאות השליליות הללו – מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי באופן פרטני לפני קבלת החלטה אם להגיע למתן עדות או לסרב.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מה ההבדל בין עדות לחקירה?

טכנית יש הבדל עצום! עד הוא מי שמזומן למשטרה להעיד על דברים שראה, שמע או כדי למסור ראיות שהוא מחזיק בידיו. חשוד הוא מי שהמשטרה חושדת שביצע את העבירה הפלילית בעצמו או שיש לו קשר ישיר אליה. אך חשוב לדעת! בכל רגע נתון יכול עד ראייה להפוך לחשוד בעצמו, כך שהקו שמפריד בין עדות לחקירה הוא קו דק מאוד שניתן לחצות אותו במילה אחת שנאמרה לא במקום!

 

התייעצות עם עורך דין לפני מתן עדות במשטרה

כל זימון לתחנת המשטרה מצריך לדעתי קבלת ייעוץ מקצועי ומעמיק, בוודא אם אין לך שום מושג מדוע זומנת. ההיעזרות בעורך דין היא משמעותית ביותר וכוללת כמה יתרונות:

  1. הערכת סיכונים: אנו מנוסים בליווי הליכי חקירה מורכבים ויודעים להעריך את הסיכוי שתיחקר תחת אזהרה ואת הסיכונים שצפויים לך במהלך הדרך.
  2. הכנה מוקדמת: לפני שתגיע לתחנת המשטרה נקיים פגישה בה ננסה (ולרוב נצליח) להבין מדוע זומנת והאם אתה עתיד להיחקר כחשוד. לאחר מכן, נכין אותך למרבית התרחישים האפשריים, כך שתדע מראש אילו שאלות אתה הולך להישאל ומה עליך לענות.
  3. דע את זכויותיך: לפני הגעה לתחנת לצורך מתן עדות במשטרה, עליך לדעת את הזכויות שלך כעד, החובות שחלות עליך ואיך להתנהל במצבי קיצון במהלך העדות.

 

בגלל שמדובר בסיטואציה מלחיצה, בוודאי אם לא מתכוננים אליה מראש, אתה עלול להיתפס "עם המכנסיים למטה" ולהיות מופתע משאלות החוקר. בנקודת זמן כזו אנשים נוטים לדבר שטויות ואף להפליל את עצמם בדברים שהם לא ביצעו. מתן תשובות כלליות או לא מדוייקות שמשאירות הרבה מקום ל"דמיון" היא גם תופעה ששמורה לעדים שמגיעים לתחנה לא מוכנים – השוטרים יכולים להיתלות על תשובות עמומות ולפרש אותן כתשובה מפלילה.

כעורכי דין שיצאו מהפרקליטות וזרועות אכיפת החוק, אנו יודעים לצפות בסבירות גבוהה את מה שצפוי לקרות לך בחדר החקירות בזמן מתן העדות. נתקלנו במהלך הקריירה במאות עדים שהופתעו לגלות בחדר החקירות שהתלוננו נגדם על אונס, תקיפה, גניבה, התחזות ועוד. אלו שהגיעו אלינו מבעוד מועד – היו מוכנים לכל תרחיש!

 

זכויות עדים

הזכויות הניתנות לעדים במהלך מתן העדות במשטרה, משתנות בהתאם לסיווגם. אם מדובר בעד ראייה בלבד שאין צל צילו של חשד פלילי נגדו – עומדת לזכותו הזכות להימנע מהפללה עצמית. כלומר, על העד לשתף פעולה עם החוקר ולענות לשאלותיו באופן מלא, אלא אם התשובה לשאלה מסבכת את העד בעבירה פלילית שביצע. אם העד נחקר תחת אזהרה, זכויותיו שונות לחלוטין.

בנוסף לזכות להימנע מהפללה עצמית יש עוד זכויות רבות וחשובות כגון זכות השתיקה, הזכות להתייעץ עם עורך דין, חובת הודעה מצד החוקרים על הזכויות הבסיסיות ועוד. הפסיקה קבעה כי במצבים מסוימים, הפרה של זכויות אלו יכולה לגרום לעדות החשוד להפוך לפסולה.

החשיבות של זכות החשוד להתייעץ עם עורך דין היא גבוהה ביותר, החשוד זכאי לעצור את החקירה ולהתייעץ עם עורך דין מטעמו שיפקח על החקירה, יכין את החשוד ויוודא שזכויותיו נשמרות. כך למשל, אם ישנם ליקויים במהלך החקירה, עורך הדין יכול להתלונן עליהם בזמן אמת ולפגום במשקל הראיות שאספה המשטרה.

הבעיה היא שלעדים אין זכות להתייעץ עם עורך דין בתחנה ולכן הציפייה ממי שזומן למסור עדות במשטרה היא לפנות לייעוץ משפטי לפני הגעה לתחנה ולהגיע לתחנה לאחר פגישת ייעוץ מסודרת במשרד עו"ד פלילי.

 

עדות שקר במשטרה והמשמעויות שלה

העדות שניתנת במשטרה מאפשרת למשטרה לבסס דברים רבים בעקבותיה. לכן – אם עד מעניק עדות שקר במשטרה יש לכך השלכות משפטיות שיכולות להיות הרסניות. פעמים רבים גרסתו של העד קריטית לניהול ההליך המשפטי נגד החשוד בביצוע העבירות – לכן מתן עדות שקר מצד עדים שזומנו לתחנת המשטרה יכולה לפגוע בהליך החקירה.

במקרה זה העד צפוי להיחקר בעצמו בחשד לשיבוש הליכי חקירה ולהפוך לחשוד בעצמו. אני רואה מקרים רבים של עדים שהגישו עדות מסוימת ולאחר מכן מבקשים "לחזור בהם", במקרה כזה הם מעמידים את עצמם בסיכון להפללה וניהול הליכים פליליים נגדם לרבות הגשת כתב אישום.

לסיכום, מתן עדות במשטרה הוא תהליך חשוב ומשמעותי. יש להגיע אליו מוכנים, לאחר שיחה עם עורך דין פלילי ובמידת הצורך אף בליווי של עורך דין פלילי, על מנת לוודא שכל הזכויות של הנחקר נשמרות. ישנה חשיבות אדירה לתוכן החקירה והיא יכולה להיות לב ההליכים המשפטיים, לכן יש לשקול את מה שאומרים בה בקפידה.

מתן עדות במשטרה

4.8 מתוך 5 - (15 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מתן עדות במשטרה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
ברוב המקרים אין חובה להתייצב למתן עדות. יחד עם זאת, סירוב להתייצב יכול להוביל לזימון לחקירה תחת אזהרה. לפני שאתם מחליטים אם להתייצב או לא פנו לעורך דין לקבלת ייעוץ.
כן. במקרים רבים המשטרה מזמנת אדם לחקירה במסווה של "מתן עדות". רק בחדר החקירות יגלה הנחקר שהוא חשוד. חוששים שאתם עתידים להיחקר באזהרה? כנסו לקריאה נוספת.
לכל אדם קיימת זכות שלא להפליל את עצמו בביצוע עבירה פלילית. יחד עם זאת, בשונה מחשוד, לעד לא קיימת הזכות לשמור על שתיקה או להתייעץ עם עורך דין. לכן ההמלצה היא לפנות לייעוץ עם עורך דין לפני שנכנסים לתחנת המשטרה. אחרי שתכנסו לתחנה לא יתאפשר לכם להתייעץ.
עדות פתוחה היא מסירת עדות בתיק פלילי. חקירה באזהרה היא גרסה שאותה מוסר החשוד בביצוע העבירות.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה