זיוף תעודת זהות

זיוף תעודות זהות הפך למשימה פשוטה יחסית בעידן שלנו, למרות נסיונות המשטרה להילחם בתופעת זיוף המסמכים בישראל וביניהם תעודות זהות, נראה שתעשיית הזיוף מתפתחת ומשגשגת. הטכנולוגיה מאפשרת לזייף תעודות זהות יחסית בקלות באמצעות תוכנה פשוטה לעריכה (כמו פוטושופ), באפליקציות אותן ניתן להוריד לטלפון הנייד ואפילו בהזמנה פשוטה דרך קבוצות טלגרם (Telegram).

הקלות מטעה אנשים רבים לחשוב שלא מדובר בעבירה פלילית רצינית, או שהמשטרה תופסת זיוף תעודות כמעשה קונדס, לכן אזרחים נורמטיביים רבים שלא נוהגים בדרך כלל לעבור על החוק, מתפתים לפנות לזייפנים מקצועיים, או מזייפים בעצמם תעודות זהות.

עו"ד אלעד שאול מייסד המשרד, עו"ד פלילי מנוסה שנתקל בלקוחות רבים שנתפסו עם תעודת זהות מזוייפת והופתעו לגלות שמדובר בעבירה פלילית חמורה.

תעשיית תעודות הזהות המזויפות בישראל

אדם שרוצה לזייף תעודת זהות או לרכוש אחת מזוייפת יכול לעשות זאת במגוון דרכים וצורות, חלקן מקצועיות וחלקן חובבניות יותר. תעשיית הזיוף רחבה וכוללת מספר זייפנים רב החל מכנופיות פשע מאורגן המזייפות תעודות זהות ברמה גבוהה שכמעט בלתי אפשרי לזהות, ועד זייפנים חובבים או עברייני מרמה זוטרים שמוכרים תעודות מזוייפות שהוכנו במעבדה ביתית.

כמה עולה תעודת זהות מזוייפת? מפתיע לגלות שניתן לרכוש בישראל תעודת זהות מזוייפת בסכומים זניחים יחסית הנעים בין 500 ש"ח ועד 6,000 ש"ח לתעודה מזוייפת. לרוב, המחיר מושפע מאיכות הזיוף ומסוג התעודה המבוקשת, כאשר תעודת זהות רגילה ניתן לזייף באופן ידני ופשוט יחסית ואילו תעודה ביומטרית או רישיון נהיגה מצריכים מכשור מיוחד כגון מדפסת ליצירת כרטיסים מגנטיים.

אתרים שונים ברחבי הרשת מאפשרים הזמנת תעודות מזוייפות, לדוגמה האתר MyFakeID שמציע זיוף כל תעודה על פי דרישה. על פניו, נראה שניתן להכנס לאתרים המופיעים בגוגל ולהזמין מגוון תעודות ממש כמו תפריט במסעדה: תעודת זהות, רישיון נהיגה, דרכון ישראל מזוייף או דרכון זר.

אך חשוב לשים לב, חלק גדול מאתרי האינטרנט המתיימרים לספק שירות של זיוף תעודות זהות ודרכונים, מתגלים בתרמית (Scam) לכל דבר! במקרה הטוב, אתם עלולים עלולים לגלות ששילמתם סכום כסף נכבד לעבריין מרמה שלא מתכוון לספק לכם את השירות (הפלילי לחלוטין) אותו ציפיתם לקבל. במקרה הפחות טוב, אתם עלולים ליפול קורבן לסחיטה מינית ברשת במהלכה תידרשו לשלם סכומי עתק כדי להימנע מהגשת תלונה למשטרה נגדכם.

דרך נוספת ופשוטה יחסית לרכוש תעודה מזוייפת היא דרך קבוצות טלגרם שונות המציעות זיוף בהתאמה אישית ממש. מחקר קצר שערכתי מצא שקיימות קבוצות טלגרם פעילות ובהן מאות משתמשים המציעים זיוף ומכירה של מסמכים ממלשתיים רשמיים.

מנסיוני כעו"ד פלילי, אני יודע שבתוך קבוצות אלו שתולים סוכני משטרה סמויים המנסים לגלות את זהותם של הזייפנים כמו גם הלקוחות שמזמינים את הסחורה הפלילית. לכן אני ממליץ כמובן שלא לעבור על החוק ובוודאי שלא לעשות זאת באמצעות קבוצות טלגרם אלמוניות.

בפועל, כל מי שרוצה להגיע לזייפן מקצועי יכול לעשות זאת בקלות, באמצעות חיפוש פשוט בגוגל או בטלגרם או לחובבי הסיכונים אף באמצעות גלישה לדארקנט.

גם כאלו שלא מכירים או נמנעים מלהכיר זייפנים מקצועיים, יכולים לזייף תעודות זהות בתוך ביתם, בפשטות יחסית באמצעות מחשב ביתי ותוכנות עריכה כגון פוטושופ (Adobe Photoshop) ואף באמצעות אפליקציות חינמיות לחלוטין אותן ניתן להוריד בחנויות האפליקציה App store ו- Google Play.

באמצעות תעודת זהות מזויפת יכול אדם להשיג מגוון דברים, שלא היה יכול להשיג באופן חוקי, ברמה כזו או אחרת של חומרה. כך, למשל, יכולה נערה בת 17 לרכוש אלכוהול או להיכנס למועדון לילה או סטודנט יכול לבצע הונאת בחינות ולגשת לבחינה במקום סטודנט אחר, בתשלום או בהתנדבות. יש גם מקרים חמורים יותר, כמו התחזות לצורך הצבעה פסולה בבחירות, גניבת זהות או טשטוש של זהות אמיתית של פושע המבוקש על פי חוק.

זיוף תעודת זהות עונש והשלכות

זיוף תעודת זהות היא עבירה פלילית לפי חוק העונשין (פרק י"א, סעיפים 414-421 דן בעבירות זיוף). באופן מפתיע יחסית, אין סעיף מיוחד בחוק לזיוף תעודת זהות ומי שנתפס מבצע את העבירה מזומן לחקירה במשטרה בגין עבירת זיוף "רגילה".

הגדרת עבירת הזיוף בחוק היא רחבה וקובעת שמספר רב של פעולות יכולות להוות זיוף תעודת זהות:

  • יצירת מסמך חדש – יצירת תעודת זהות שלא הייתה ולא נבראה מעולם.
  • שינוי מסמך קיים – שימוש בתעודת זהות קיימת ושינוי פרטים בה. למשל, שימוש בתעודת זהות של אח גדול ושינוי השם הפרטי בלבד.
  • תוספת או חתימה – לקיחת מסמך מקורי והוספת כיתוב עליו או חתימה.

החוק קובע עונש שונה למי שמזייף מסמכים כדי להשיג באמצעות הצגת המסמכים דבר ולמי שזייף את המסמכים ללא כוונה לקבל דבר.

  1. במקרה של זיוף תעודת זהות ללא כוונה לקבל דבר באמצעותה העונש הוא שנת מאסר אחת.
  2. זיוף ת"ז במטרה לקבל כספים, שירותים, או כל טובת הנאה אחרת דינה שלוש שנות מאסר ואם הזיוף נעשה בנסיבות מחמירות העונש הוא חמש שנות מאסר.

חשבתם שזיוף תעודת הזהות הוא העונש היחיד לו אתם חשופים אם תרצו לזייף תעודה או לקנות אחת מזוייפת? החוק מבדיל בין זיוף תעודת זהות לבין שימוש בתעודה מזוייפת וקובע שמדובר בשתי עבירות שונות ונפרדות שניתן להאשים את האזרח בגין שתיהן ביחד. סעיף 420 עוסק בשימוש במסמך מזוייף וקובע שאדם שהשתמש בתעודה מזוייפת דינו כדין המזייף בעצמו. הסעיף נועד כדי להתגבר על טענות חשודים שלא הם זייפו את המסמך אלא קיבלו אותו. בפועל, עצם החזקת תעודת הזהות והשימוש בה יכולים לעלות לכם ביוקר.

אם נתפסתם עם תעודה מזוייפת אל תתייאשו ופנו לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי על מנת להתייעץ ולגבש קו הגנה בפני החשדות והאישומים נגדכם. ישנן טענות הגנה רבות בדין הפלילי שניתן להעלות בקשר לזיוף תעודות זהות, כך למשל על המשטרה להוכיח שמי שהשתמש בתעודה מזוייפת ידע שהיא מזוייפת או שהיה לו יסוד סביר לחשוד שהיא כזו ושהוא התכוון לקבל באמצעותה טובת הנאה.

האם ניתן לזייף תעודת זהות ביומטרית?

תעודות זהות ביומטריות נועדו להקשות על המזייפים בזכות הרכיב הביומטרי המוטמע בהן וקיומו של מאגר ביומטרי מאובטח הכולל את טביעות האצבע, צילומי הפנים וכלל הפרטים של אזרחי מדינת ישראל.

השבב האלקטרוני שמוטמע בתעודת הזהות כולל בתוכו את תמונת האזרח ואת טביעות האצבע שלו בעוד ששמירת טביעות אצבע במאגר הביומטרי מצריכה הסכמה מפורשת של האזרח. על פי עלון ההסברה של רשות האוכלוסין וההגירה בנושא תעודת זהות ביומטרית, המאגר הביומטרי מוחזק בידי הרשות לניהול המאגר הביומטרי והיא לא משתפת את המידע עם רשויות נוספות.

בפועל, נראה כי האתגר הטכנולוגי לא הרתיע את המזייפים, ותעשיית הזיוף ממשיכה לפרוח ולשגשג גם לאחר מהפכת תעודת הזהות הביומטרית בשנת 2013. יחד עם זאת, הקושי הטכנולוגי העלה את המחיר הממוצע של תעודות הזהות מזוייפת, בעוד תעודה רגילה עלותה כ- 500 ש"ח, תעודה ביומטרית מזוייפת יכולה להגיע לאלפי שקלים (כ- 4,000 ש"ח בממוצע).

יחד עם זאת, חשוב לציין שתעודה ביומטרית מזוייפת לא מחוברת למאגר הביומטרי ובמידה שמחזיק התעודה המזוייפת ייבדק על ידי המשטרה, ביקורת הגבולות, או כל גוף ממשלתי אחר – הזיוף יתגלה מיד והוא צפוי להעצר.

השלכות הרשעה בזיוף תעודת זהות

כאשר עוסקים בזיוף מסמכים רשמיים, כמו תעודת זהות, התביעה המשטרתית והפרקליטות נוטות להגיש כתבי אישום חמורים נגד נאשמים ובית המשפט נוטה אף הוא להחמיר מאוד ולגזור עונשי מאסר חמורים מכיוון שעבירות הזיוף מוגדרות "מכת מדינה" שיש למגר אותה.

בנוסף, יתכן מצב שהנאשם יואשם בריבוי עבירות כגון זיוף ושימוש במסמך מזוייף במקביל. עבירה נוספת שנלווית לשימוש בתעודת זהות מזויפת היא קבלת דבר במרמה, והנה דוגמה להמחשה – אדם שהציג תעודת זהות מזוייפת בכניסה לבחינה באוניברסיטה עלול להחקר במשטרה תחת אזרה הן בשימוש בתעודה מזוייפת והן בניסיון לקבל דבר במרמה, כשהדבר אותו ניסה לקבל במרמה הוא ציון בבחינה.

עונש פלילי לא מסתכם רק בישיבה במאסר ותשלום קנס, אלא יכול להשפיע על המשך חייו של המורשע ולמנוע ממנו להתקבל למקומות עבודה, להוציא דרכון זר, לקבל רישיונות ממשלתיים (כגון רישיון לנשק, רישיון לתיווך מקרקעין ועוד) ובנוסף הוא עלול לסבול מסטיגמה של עבריין, בעיקר בעידן בו פרוטוקולים של בתי המשפט מפורסמים במערכת "נט המשפט" ונסרקים למנוע החיפוש של גוגל בתדירות גבוהה.

העונש שמוטל על נאשם בעבירות זיוף תלוי במגוון רחב של שיקולים ובניהם האם יש לנאשם עבר פלילי, עיסוקו בחיים, מצבו המשפחתי והרפואי ונסיבות נוספות שחשוב לבדוק באמצעות עורך דין פלילי מנוסה ומומחה לעבירות זיוף.

אני ממליץ בחום לפנות לקבלת ייעוץ בהקדם האפשרי, בין אם בשלב חקירת המשטרה ובין בשלב מאוחר יותר לאחר שהוגש כתב אישום. כעורכי דין יוצאי הפרקליטות אנו מצליחים במקרים רבים להוביל לביטול כתב האישום או סגירת התיק בהליך של הסדר מותנה.

חשיבות הפניה לעורך דין פלילי לאחר שימוש בתעודת זהות מזויפת

כיוון שמדובר בעבירה חמורה, נדרש עורך דין פלילי שמכיר את התחום באופן מעמיק ומקצועי, על מנת להתמודד עם הטענות כנגד הנאשם מול בית המשפט. חשודים רבים מנסים להתמודד לבד בחקירות משטרה בעבירות כאלה, מתוך מחשבה שמדובר בעבירה לא חמורה או שהמשטרה לא מטפלת ביד קשה בתיקים מהסוג הזה. התנהלות כזו תגרום לחשוד נזק רב ללא כל ספק!

עבירות כאלו נחקרות ביחידות ההונאה של משטרת ישראל ויש בהן פוטנציאל נזק גדול לציבור, למשל, תעשיות זיוף התעודות מאפשרות לפלסטינים להכנס לישראל ולשהות בה שלא כדין ואף בוצעו בעבר פיגועי טרור שלאחר חקירה התברר שהמחבלים השתמשו בתעודות מזוייפות. לכן, המדינה מטפלת בחומרה בתיקי זיוף ת"ז ומגישה כתבי אישום לבית המשפט שנוטה לגזור עונשים מוחשיים.

חשוב לפנות לעורך דין פלילי כמה שיותר מוקדם, כיוון שעדותו הראשונית של אדם במשטרה היא החשובה והמשמעותית ביותר בתיק כולו. כבר בשלב הזה, עורך הדין יכול לפעול מול המשטרה וגורמי התביעה, להגן על החשוד ואף להוביל במקרים מסויימים לאי העמדה לדין, סגירת התיק בחוסר עניין לציבור או הגעה להסדר טיעון מקל עם החשוד באופן שהוא לא ייפגע בהמשך חייו.

משרד עורכי דין אלעד שאול ושות' מעסיק עורכי דין פליליים יוצאי הפרקליטות וזרועות אכיפת חוק אחרות. אנו יודעים להתמודד עם כל תיק פלילי ומתחייבים לעשות כל שביכולתנו כדי להוציא אותך מהתסבוכת אליה נקלעת.

אם יש לכם שאלות נוספות בנוגע לשימוש בתעודת זהות מזויפת, צרו איתנו קשר ונשמח לסייע בכל!

5 מתוך 5 - (9 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא זיוף תעודת זהות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה