הפרת זכויות נחקר

כל אדם עשוי למצוא עצמו מזומן לחקירה משטרתית בחשד לביצוע עבירה פלילית. ההליך הפלילי מתחיל בשלב החקירה, במהלכה מבררים חוקרי המשטרה האם התקיימה עבירה פלילית ועל ידי מי. בחקירה נדרשים חוקרי המשטרה לגלות את האמת ובמידת הצורך לאסוף את הראיות כנגד החשודים על מנת לאפשר לתביעה להחליט אם להעמיד את החשודים לדין. במאמר זה נדון בנושא של הפרת זכויות נחקר בהרחבה.

 

זכויות בחקירה משטרתית

כל מי שמוזמן לתחנת המשטרה במסגרת חקירה משטרתית זכאי לדעת אם הוא מזומן כעד או כנחקר בחקירה תחת אזהרה. אי יידוע המזומן לגבי מעמדו מהווה הפרת זכויות נחקר והדבר חמור. חוקרי המשטרה מחויבים אף להודיע לכל נחקר באיזו עבירה הוא חשוד, להסביר לו על זכותו להימנע מהפללה עצמית, זכות השתיקה והזכות להתייעץ עם עורך דין.

ישנן עוד עשרות זכויות לנחקר הנשאבות מפסיקת בית המשפט העליון, חוקים, תקנות ופקודות המשטרה ונהליה. את כולן אנו מסבירים ללקוחותינו בהליך הייעוץ לפני החקירה.

הפרת זכויות נחקר וחיסיון מפני הפללה

כל נחקר בחקירה פלילית זכאי לסרב להשיב על שאלות במידה ואלו עלולות להפליל אותו. לכל נחקר הזכות לשמור על שתיקה בחקירה ואי יידוע של חוקרי המשטרה לגבי זכות זו מהווה הפרת זכויות נחקר גם כן. זכות נוספת העומדת לכל נחקר בחקירה פלילית היא לחקירה בשפה המובנת לו. בהקשר זה לא רק החקירה צריכה להתבצע בשפה המובנת לו אלא גם התיעוד בפרוטוקול.

 

הזכות לייעוץ וליווי משפטי

הזכות להיוועצות בעורך דין פלילי הינה זכות יסוד והביטוי הישיר של הזכות החוקתית לקיומו של הליך הוגן.

הפרת זכויות נחקר בהקשר זה הינה חמורה ביותר ומפרה את הוראות החוק בנושא והפסיקה בתחום. הזכות להיוועץ עם עורך דין ניתנת לנחקר עוד לפני שהחלה חקירתו ולאורך החקירה אם התגלו חשדות חדשים.

יש לציין, בשיטת המשפט הישראלי בעת החקירה אין לנחקר זכות לעורך דין שילווה אותו בחדר החקירה. הייעוץ ניתן לפני תחילת החקירה ולאחר מכן הנחקר נכנס לחדר החקירות – לבד.

 

תרגילי חקירה ורשלנות החוקרים

רוב הפרות הזכויות של חשודים נעשות במסגרת תרגילי חקירה שהחוקרים מבצעים על החשוד. כך למשל, הפעלת לחצים מוגזמים על החשוד להודות, איומים בפגיעה בחשוד או בבני משפחתו, מעצר סרק וכדומה.

חלק אחר מהפרת הזכויות נעשות בשל רשלנות של החוקרים, רצונם לסיים את החקירה במהירות או אי ידיעתם את הוראות החוק והפסיקה. בכל תיק בו טיפלנו עד היום, זיהינו הפרות זכויות של לקוחותינו והגילוי הוביל להטבה משמעותית במצבם המשפטי.

 

תפקידו של עורך הדין הפלילי

תפקידו של עורך דין פלילי המייצג חשוד לוודא כי לא מתקיימת הפרה של זכויותיו של לקוחו במהלך החקירה. עורך דין פלילי שומר על כך שזכויותיו של הנחקר יישמרו עוד משלב הזימון לחקירה הראשונית עבור במהלך החקירה עצמה ועד לשלב הדיון בבית משפט. במקרים רבים ניתן יהיה לפסול ראיות שהושגו שלא כדין כמו גם, ראיות שהושגו תוך הפרת זכויותיו של הנחקר.

 

משמעות הפרת זכויות נחקר בחקירה

הפרת זכויות הנחקר בחקירה יכולות להוביל לפגיעה בעוצמת הראיות נגדו ובמקרים חריגים, גם לפסילת ראיות בהתאם לכלל הפסילה הפסיקתי ודוקטרינת ההגנה מן הצדק (ראו למשל פסק דין יששכרוב ופסק דין בן חיים). עם זאת, פגיעה בעוצמת הראיות או פסילתן נעשית על ידי עורך דין פלילי לאחר מלחמה ארוכה ואגרסיבית מול רשויות התביעה והמשטרה, הנחקר לא מקבל שום הטבה בקלות ובאופן אוטומטי.

 

סיכום הפרת זכויות נחקר

במידה וקיבלתם זימון לחקירה צרו קשר עם משרד עורכי דין אלעד שאול על מנת לוודא כי זכויותיכם בחקירה נשמרות ולמען קבלת ליווי משפטי שיגן עליכם בהליך הפלילי. עורך הדין יכול לסייע לכם להתכונן לחקירה במשטרה ולהתאמן אתכם כיצד להציג גרסה עקבית. אם זכויותיכם הופרו במהלך החקירה, צריך לוודא שההפרה מתועדת בזמן אמת ולפעול להחלשת הראיות בתיק נגדכם.

יש להבחין בין זכויות כעד ובין זכויות כנחקר. עד נדרש לשתף פעולה עם חוקרי המשטרה ואינו יכול לשמור על זכות השתיקה. כאשר אדם מוזמן כעד ובמהלך החקירה הוא הופך לחשוד חובה על חוקרי המשטרה ליידע אותו כי הוא מצוי בחקירה תחת אזהרה וזכותו לשתוק ולהמנע מהפללה עצמית.

חשוב לקבל ליווי משפטי של עורך דין פלילי מנוסה בין אם זומנתם לחקירה באזהרה ובין אם זומנתם כעדים. בהתאם לנסיבות ומידת המעורבות שלכם במקרה חשוב לקבל ייעוץ משפטי שיגן עליכם בחקירה. עורך דין מנוסה יכול להכין אתכם מראש לתרגילי החקירה.

הזכות הבסיסית ביותר שכל נחקר בפלילים צריך להכיר ולדעת היא שזכותו לקבל ליווי משפטי כבר מהשלב הראשון בו הוא מקבל הודעה על חקירה מתקרבת. באמצעות הליווי המשפטי ימנעו בוודאות הפרת זכויות של הנחקר. סירוב לקבלת ייעוץ משפטי לנחקר מהווה עבירה חמורה והחקירה כולה עשויה להתבטל במקרה שכזה.

חקירת כל חשוד חייבת להתבצע בשפה המובנת לו. הדבר נכון אפילו לשפת הסימנים. על כל  חקירה להיות מתועדת בכתב ובמקרים שהחקירה מתנהלת בשפה זרה, אף להיות מתועדת בוידאו או באודיו.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
יש להבחין בין זכויות כעד ובין זכויות כנחקר. עד נדרש לשתף פעולה עם חוקרי המשטרה ואינו יכול לשמור על זכות השתיקה. כאשר אדם מוזמן כעד ובמהלך החקירה הוא הופך לחשוד חובה על חוקרי המשטרה ליידע אותו כי הוא מצוי בחקירה תחת אזהרה וזכותו לשתוק ולהמנע מהפללה עצמית.
חשוב לקבל ליווי משפטי של עורך דין פלילי מנוסה בין אם זומנתם לחקירה באזהרה ובין אם זומנתם כעדים. בהתאם לנסיבות ומידת המעורבות שלכם במקרה חשוב לקבל ייעוץ משפטי שיגן עליכם בחקירה. עורך דין מנוסה יכול להכין אתכם מראש לתרגילי החקירה.
הזכות הבסיסית ביותר שכל נחקר בפלילים צריך להכיר ולדעת היא שזכותו לקבל ליווי משפטי כבר מהשלב הראשון בו הוא מקבל הודעה על חקירה מתקרבת. באמצעות הליווי המשפטי ימנעו בוודאות הפרת זכויות של הנחקר. סירוב לקבלת ייעוץ משפטי לנחקר מהווה עבירה חמורה והחקירה כולה עשויה להתבטל במקרה שכזה.
חקירת כל חשוד חייבת להתבצע בשפה המובנת לו. הדבר נכון אפילו לשפת הסימנים. על כל חקירה להיות מתועדת בכתב ובמקרים שהחקירה מתנהלת בשפה זרה, אף להיות מתועדת בוידאו או באודיו.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הפרת זכויות נחקר?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה