זכות השתיקה

זכות השתיקה היא אחת מהזכויות הבסיסיות שנתונות לנאשם, המהווה הכלי המרכזי ביותר שלו להגן על עצמו בהליך הפלילי ולהימנע מהפללה עצמית. זכות השתיקה הוכרה בפסיקה כזכות יסוד של האדם, שכן היא נובעת מזכותו החוקתית של הנאשם להליך הוגן. העיקרון שעומד מאחוריה הוא חזקת החפות, לפיה אדם חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו על ידי הצד המאשים – המשטרה ופרקליטות המדינה, מעל לכל ספק סביר.

בבג"צ 6319/95 חכמי נ' שופטת בית-משפט השלום בתל-אביב-יפו, קבע בית המשפט העליון כי "זכות השתיקה באה כדי למנוע מאדם להיקלע לטרילמה בה הוא מיטלטל בין החובה המוסרית והמשפטית לומר את האמת, לבין החולשה האנושית לשקר כדי להציל את עורו לבין הסתבכות בביזיון בית המשפט עקב סירובו להעיד. כל אלה נמנעים על ידי זכות השתיקה".

 

זכות השתיקה של נאשם בחקירה משטרתית

זכות השתיקה במסגרת חקירה מעוגנת בסעיף 28 לחוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה – מעצרים], התשנ"ו-1996. על פי הסעיף, הנאשם יכול שלא להשיב לשאלות החוקרים במהלך חקירתו מבלי שיתלווה לסירובו כל עונש.

חוק חקירות משטרה מתיר לשוטרים להשתמש בטקטיקות ותחבולות שונות על מנת להוציא מידע מהנחקר, מה שמטיל עליו מעמסה נפשית לא קלה. הלחץ והבלבול שאופפים את הסיטואציה בעבור הנחקר עלולים לגרום לו ליפול בלשונו ולהפליל עצמו. לאור הזכות הבסיסית של כל אדם להימנע מהפללה עצמית, זכות השתיקה קיימת לא רק במשפט הפלילי אלא כבר בשלב החקירה.

יחד עם זאת, זכות השתיקה איננה מוחלטת אלא מוגבלת אך ורק לשאלות שהתשובה עליהן עלולה להביא להפללתו של הנאשם. סירוב של הנחקר לענות על שאלות החוקרים שלא מעלות חשש להפללתו העצמית עלול לעלות כדי שיבוש הליכי חקירה – עבירה נפרדת שנלוות לה סנקציות.

ברע"פ 3445/01 מישל אלמליח נגד מדינת ישראל, בית המשפט העליון יצר הבחנה בין היקף זכות השתיקה הנתונה לנחקרים כעדים לבין היקף זכות השתיקה הנתונה לנחקרים כחשודים בביצוע העבירה. כאשר אדם נחקר כחשוד, זכות השתיקה שלו רחבה יותר מזו של עד והיא מהווה למעשה זכות שתיקה מוחלטת – כלומר, הוא יכול להימנע מלהשיב על כל שאלה שנשאלת על ידי החוקר.

כאשר אדם נחקר כעד, חלה עליו חובה להשיב על כל שאלה של החוקרים למעט על שאלות שמענה עליהן עלול להפליל אותו. הוא מחויב על פי חוק לענות תשובות אמת, לא יכול לטעון שתשובת אמת תפליל אותו ולכן יש הטוענים שבפועל, לעד אין זכות שתיקה.

 

זכות השתיקה של נאשם במשפט פלילי

זכות השתיקה במהלך משפט פלילי מקבלת ביטוי במספר מקורות חקיקה. על פי סעיף 161 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, נאשם רשאי להימנע מלהעיד במהלך המשפט; סעיף 2 לפקודת הפרוצדורה הפלילית (עדות) משנת 1927 מעניק לנאשם את הזכות שלא לענות על שאלות שהתשובה עליהן עלולה להעמיד אותו בסכנת אשמה פלילית; וסעיף 47 לפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971 מעניק לנאשם את הזכות שלא למסור ראיות שעלולות להביא להפללתו בעבירה בה הוא מואשם.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

ההשלכות בשמירה על זכות השתיקה

זכות השתיקה בעלת חשיבות רבה לשמירה על ההליך ההוגן של הנאשם ומסייעת רבות לביסוס קו הגנה חזק עבורו. הגם שבצד זכות השתיקה לא עומדות סנקציות רשמיות מכוח החוק, זוהי לא זכות מוחלטת והשימוש בה איננו חף מהשלכות שעלולות להזיק לחשוד, או במידה ומוגש כתב אישום – לנאשם בשלב המשפט הפלילי.

במקרים רבים, שמירה על זכות השתיקה משלב החקירה מייצרת ספק ביחס למהימנותו של הנאשם, שכן התפיסה הרווחת היא שאדם חף מפשע דווקא ירצה להגן בקול על גרסתו ולא להסתיר אותה. שימוש בזכות הזו מעודד לרוב את החוקרים להמשיך לחפש ראיות מפלילות נוספות כנגד החשוד, ולכן חשוב מאוד להשתמש בזכות הזו באופן מדוד, שקול ונכון אסטרטגית. על מנת שלא להשתמש בה באופן שגוי, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה.

החשיבות בשימוש נכון בזכות השתיקה גדולה משמעותית במידה והחשוד הופך לנאשם שנגדו יתנהל משפט פלילי. בית המשפט נוטה לבחון נאשם ששמר על שתיקה במהלך חקירתו בחשדנות יתרה, כך ששתיקה גם בשלב המשפט עלולה לחזק את החשדות נגדו.

החוק עצמו גם הוא מגביל את זכות השתיקה במהלך המשפט. הגם ששמירה על שתיקה לא מהווה ראיה חותכת כנגד הנאשם כמו הודאה באשמה, סעיף 162 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי מימוש זכות השתיקה עלול לחזק את משקל ראיות התביעה נגד הנאשם.

 

חשיבות ההיוועצות עם עורך דין פלילי לגבי אופן מימוש זכות השתיקה

מכיוון שהסטטוס של אדם יכול להשתנות מעד לחשוד במסגרת החקירה המשטרתית, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין מומחה עוד לפני קיומו של התשאול. הייעוץ המשפטי הוא למעשה זכות חוקתית נוספת שעומדת לנחקר, המסייעת לו להימנע מהפללה עצמית.

תפקידו של עורך הדין הפלילי הוא לייצר עבור הנחקר אסטרטגיה נכונה למענה על שאלות החוקרים – לכוון אותו בשאלות שעלולות להפליל אותו, בהן עדיף שישמור על זכות השתיקה, ובמקביל יסייע לו במענה על שאלות שעשויות דווקא להיטיב עמו. במידה והמשטרה מחליטה להגיש כנגד החשוד כתב אישום, הוא הופך לנאשם ואז ההחלטה לשמור על זכות השתיקה בבית המשפט הופכת להרת גורל.

גם כאן, חשוב מאוד להפעיל זכות זו רק לאחר ייעוץ משפטי מקדים ובניית אסטרטגיה כוללת, תוך ליוויו של עורך הדין הפלילי את הנאשם לאורך ההליך המשפטי כולו. עורך הדין ידע להעריך את היתרונות והחסרונות של שמירה על שתיקה בכל שלב ושלב בהליך, ובכך יוכל למנוע מהנאשם לבצע צעדים פזיזים שיהיו עלולים להביא להרשעתו ולהיאבק בהאשמות התלויות כנגדו.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא זכות השתיקה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!