החזרת תפוסים

האם קרה לכם שהייתם מעורבים בהליך משפטי, ובמסגרת החקירה נתפס לכם חפץ כלשהו? זה יכול להיות הטלפון הנייד, המחשב, הרכב, או אפילו כספים של העסק שלכם. יש לכם את הזכות להתנגד לתפיסה, ובעזרת המאמר הבא, תדעו איך לעמוד על הזכויות שלכם בנושא החזרת תפוסים. כל הפרטים כאן.

 

סמכות המשטרה לתפוס חפץ

המקור החוקי לתפיסת חפצים על ידי המשטרה נמצא בפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש), [נוסח חדש], תשכ"ט-1969. הפקודה מסמיכה את המשטרה לתפוס חפצים שקשורים בביצוע העבירה.

במקרים רבים, המשטרה תופסת חפצים רבים, ללא קשר לעבירה עצמה, וללא נימוק ענייני לכך. באופן כללי כל עניין תפיסת החפצים מוסדר בפקודות המטה הארצי, בפרק חקירות, חקירת עבירות, מספר 14.01.45 תפיסת חפצים הקשורים לעבירה והטיפול בהם".

 

מתי שוטר רשאי לתפוס?

הקריטריונים מפורטים בסעיף 32 לפקודה שהוזכרה למעלה: אם יש חשד שבאותו חפץ נעברה עבירה, או שעומדים לבצע בעזרתו עבירה, שהחפץ עשוי לשמש ראיה בהליך משפטי בשל עבירה, שהוא ניתן כשכר בעד ביצוע העבירה או שהוא ניתן כאמצעי לביצוע העבירה.

יש לציין כי תפיסת חפצים יכולה להתרחש גם במקרים אחרים, ומפורטת בחוקים אחרים כמו חוק המאבק בשכרות, חוק רישוי עסקים, חוק הגבלת השימוש ורישום פעולות בחלקי רכב משומשים, ומספר חוקים נוספים.

 

סוגי חפצים שהמשטרה תופסת

הפרשנות למושג "חפץ" יחסית רחבה וכולללת בעצם כמעט כל רכוש ונכס, כולל גם מקרקעין, זכויות כספיות, כלי רכב, כסף מזומן, חומרי מחשב וחשבונות בנק. ישנם מקרי םשאף בעלי חיים נחשבים כחפץ מוחרם. ועדיין, ההוראות המיוחדות בפקודה, נכתבו עבור תפיסת מחשבים וחומרי מחשב (מושג שכולל גם טלפונים וטלפונים ניידים), זכויות במקרקעין, זכויות כספיות, וחפצים שיש לגביהם טענת חיסיון.

 

כמה זמן המשטרה רשאית להחזיק תפוס?

המשטרה יכולה להחזיק תפוס עד 6 חודשים, אם לאחר תקופה זו לא הוגש כתב אישום או לחילופין, בית משפט לא הורה על הארכת התקופה, המשטרה צריכה להחזיר את החפץ. המשטרה יכולה לקבל את הארכה מבית המשפט, גם אם עברו 6 חודשים מרגע התפיסה. אם החפץ שנתפס, הוחזק מלכתחילה שלא כדין, המשטרה לא תחזירו למחזיק.

 

ההבדל בין תפוס פרטי למחשב מוסדי

על פי פסיקת בית המשפט, למשל בע"ח 52758-07-21 בן הרוש נ' משטרת ימ"ר חוף, לא בכל פעם שניתן "צו חיפוש ותפיסה רגיל", שמתייחס למכשיר סלולרי, ניתן להניח שמדובר במחשב עסקי שבלעדיו העסק אינו פועל. לפי הפסיקה, סעיף 32(ב) לפקודה, נועד להגן על עסקים מפני תפיסת מחשבים, כדי שלא לשבש את עבודתם.

ולכן, בסעיף זה נקבע שתפיסה של מחשב מוסדי, כפי שמוגדר בסעיף 35 של פקודת הראיות, מחייבת צו של בית משפט שיינתן לתקופה שלא עולה על 48 שעות. במקרה שהמחשב לאחר מכן לא דרוש לחילוט או הגשה כראיה, המשטרה צריכה להחזירו לאדם ממנו נלקח תוך 30 יום, אלא אם בית המשפט האריך ב – 30 יום נוספים, ולא יותר מכך.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

בקשה להחזרת תפוס

השבה תפוס מהמשטרה נקבעה בסעיף 34 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש), אותה הזכרנו לעיל. אדם שיש לו זכות בחפץ שנתפס יכול להגיש בקשה להשבת החפץ התפוס מבית משפט השלום שלו הסמכות לדון בכל בקשה כזאת.

בית המשפט דן בנושא, ומחליט, על פי הוראות החוק, הפסיקה ועובדות המקרה. תפקידו של בית המשפט הוא לבחון האם התפיסה נעשתה בסמכות, לתכלית ראויה, ואם אין חלופה אחרת שיכולה להחליף את התפיסה, ופוגעת פחות באדם ממנו נלקח החפץ. כמובן שקיימת זכות ערר על החלטה כזאת של בית משפט שלום, והיא מעוגנת בסעיף 38 לפקודה.

 

מי מוסמך להגיש ערר?

האנשים שיכולים להגיש ערר על החלטה בעניין החזרת תפוס הם שוטר מוסמך, האדם שממנו נלקח החפת, וכל אדם שתובע זכות בחפץ. הערר מוגש לבית המשפט המחוזי, וברשות לבית המשפט העליון.

 

החזרת מחשב

כאמור, מחשב או חומר מחשב, שמוגדר על פי חוק המחשבים, וכולל כל תוכנה או מידע, שנמצא בשימוש של מוסד. מוסד – כפי שנקבע בפקודת הראיות. יכול להיתפס רק על ידי צו בית משפט, לתקופה שלא עולה על 48 שעות. אם מדובר במחשב שלא בשימוש מוסד, המשטרה צריכה להחזירו תוך שלושים יום, אם הוא לא דרוש כאיה לבית המשפט או לצורך חילוט, ואם ניתן להפריד את המחשב מתוכנה או מידע שנמצאים בו.

בית המשפט יכול להאריך את התקופה ב30 יום, ולחזור על כך. המשטרה חייבת לאפשר העברת העתק של התוכנות שעל המחשב תוך 4 ימים מיום התפיסה, אלא אם קצין משטרה בכיר סבר שמסירת ההעתק תביא לשיבוש החקירה או ביצוע עבירה. חדירה לחומר מחשב יכולה להתרחש רק על פי צו של שופט שמפרט את מטרות החיפוש ושיבוצע רק על ידי אדם מיומן בכך.

 

החזרת טלפון

בית המשפט העליון בדנ"פ אוריך 1062/21 קבע את אמות המדיה לפעולות המשטרה במסגרת חיפוש בטלפונים ניידים. יש לזכור כי הפלאפון המודרני הפך לאמצעי חיוני בחיינו, ולכן תפיסתו על ידי המשטרה פוגעת בזכויות היסוד של החשוד, וגם אם נתפס כדין, ניתן פעול להשבתו במהירות האפשרית.

 

החזרת סחורה שנגנבה

השאלה מה קורה עם סחורה שנגנבה ונתפסה היא מורכבת משום שמעורבים בה שיקולים נוספים כגון, החלת תקנת השוק, סעיף 34 לחוק המכר, שמאפשרת לקונה, אם מילא תנאים מסוימים לזכות בבעלות למרות שהיה פגם בקניין.

במקרה הזה, לא ברור של מי בדיוק הסחורה, ובחזקת מי היא כרגע, וכתוצאה מכך למי יש להחזיר. כך גם לגבי החזרת סכומי כסף, שבמקרים רבים בית המשפט יעדיף לחלט, אם נוכח לדעת שנעשה בכסף הזה שימוש לביצוע העבירה, או היה לו קשר לעבירה בדרך כל שהיא.

 

החזרת רכב

אם נקבע שהרכב שימש לשם ביצוע העבירה, יוכל בית המשפט להורות על חילוטו. החילוט הפך להיות אבן דרך מרכזית בפעילות אכיפת החוק. בכל מקרה, לפני החילו, המשטרה רשאית להחזיק רק כשאין אמצעים חלופיים להבטחת התכלית של החזקת הרכב. ניתן לשחרר לעיתים את הרעב בהפקדת סכום כסף מתוך ערכו של הרכב, וברישום איסור דיספוזיציה, שינוי כלשהו במצב הזכויות של הרכב, וכן בתנאים נוספים.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא החזרת תפוסים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
חקירה באזהרה
הליכים ושירותים
חקירה באזהרה

חקירה באזהרה מכונה גם חקירה תחת אזהרה. חקירה באזהרה מגיעה בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה על ידי מתלונן כנגד מי שהוא טוען שביצע כלפיו עבירה. מה

קרא עוד »
הזמנה לסור למשטרה
הליכים ושירותים
הזמנה לסור למשטרה

כאנשים נורמטיביים אנחנו מאמינים שכף רגלינו לא תדרוך בתחנות משטרה, המקום בו שוהים עבריינים ופושעים. זו מחשבה מוטעית ולא מציאותית, בכל יום מוזמנים מאות אזרחים

קרא עוד »
היעדר אשמה פלילית
הליכים ושירותים
היעדר אשמה פלילית

היעדר אשמה פלילית היא אחת העילות לסגירת תיק פלילי. עילה זו היא העילה האולטימטיבית מבחינתו של החשוד, שכן היא מצביעה על חוסר אשמה מצדו בביצוע

קרא עוד »
היעדר עניין לציבור
הליכים ושירותים
היעדר עניין לציבור

היעדר עניין לציבור הינה עילה לסגירת תיק פלילי, ולעיתים אף להימנעות מפתיחה בחקירה מלכתחילה. מתי ניתן לסגור תיק או לא לפתוח בחקירה עקב היעדר עניין

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה