אינוס במרמה

עבירת האונס היא אחת מהעבירות החמורות בספר החוקים של מדינת ישראל. מדובר למעשה באקט של חדירה אל גופה של אישה באמצעות איבר המין של הגבר, איבר אחר בגופו או החדרת חפץ כלשהו לאיבר מינה של האישה, ללא הסכמתה החופשית לכך. כאשר מעשים אלו מבוצעים בגבר, הם מוגדרים בחוק כמעדי סדום אך בפועל מוכרים כאונס.

 

כיצד כפייה מינית באה לידי ביטוי?

כפיית יחסי מין על אדם אחר נעשית פעמים רבות תוך שימוש באלימות קשה, אך ההשלכות של המעשה על הקורבן אינן פיזיות בלבד, אלא גם נפשיות. חרדות, סיוטים, דיכאון ותחושת השפלה וזיהום תמידי הם רק חלק מהתסמינים שקורבנות אונס מדווחים עליהם, ולרוב הם נתמכים בייעוץ פסיכולוגי ופסיכיאטרי לשארית חייהם על מנת להתמודד איתם.

למרבה הצער, לעבירת האונס פנים נוספות מלבד המעשה הישיר הברוטלי שאנו מכירים – והוא אונס במרמה. עבירה זו איננה מעוגנת בחוק, אלא היא יציר פסיקתו של בית המשפט העליון שמטרתו להגן על חירותה של האישה והאוטונומיה שלה על גופה.

על פי קביעת העליון, בכל סיטואציה בה אדם לא דובר אמת ביחס למאפיינים שהינם קריטיים בעיניה של אישה סבירה, ונוכח מצג השווא הזה אותה אישה הסכימה לקיים עמו יחסי מין, מדובר למעשה באונס. מרכיב מרכזי ביותר בעבירת האינוס בכלל ובעבירת האינוס במרמה בפרט הוא ההסכמה החופשית.

אם האישה לא נתנה הסכמתה לקיום יחסי המין מרצונה החופשי, כלומר מבלי שאולצה לעשות כן, מדובר באונס. באינוס במרמה, הסכמה חופשית לא מתקיימת שכן האישה מסכימה לקיום היחסים בהתבסס על הטעיה והסתרה של מאפיינים מהותיים בזהותו של הגבר ובמניעיו.

 

מיהות העושה

סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 קובע את החלופה המקיימת את עבירת האונס במרמה, והיא "הבועל אישה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה". הביטוי "מיהות העושה" מתייחס לזהותו של מבצע העבירה – האנס.

מכיוון שמערכות יחסים בין בני אדם, ובפרט בין בני זוג, מבוססת על החלפת מידע אמיתי הדדית, נוצרת בין השניים דינמיקה ייחודית שמשפיעה על ההתנהלות שלהם אחד עם השני, על הציפיות שלהם אחד מהשני, וכן על ההסכמות שהם נותנים אחד לשני. למשל, אדם שמבקר אצל רופא יקשיב להנחיותיו וייטול תרופות שרשם לו הרופא במרשם, וזאת בהסתמך על הידיעה כי יש לו ידע מקצועי בתחום.

כאשר הסכמות אלו מתבססות על מידע בלתי אמין שאחד מהצדדים נתן ביחס לעצמו, לא יכולה להיווצר הסכמה חופשית אמיתית. לכן, אונס במרמה מתאפיין בכך שבמועד קיום יחסי המין, האישה נתנה הסכמתה לאדם בעל מאפיינים מסוימים שהנאשם רימה לגביהם – מצבו המשפחתי (נשוי, רווק, אלמן, גרוש ), השקפתו הדתית (חילוני, מסורתי, דתי), עיסוקו ועוד.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מהות המעשה

הביטוי "מהות המעשה" מתייחס לאקט המיני עצמו, שהושג במרמה. כאמור, כאשר נרקמת בין בני אדם מערכת יחסים זוגית, נוצרת בניהם דינמיקה שמייצרת ציפיות מסוימות. דינמיקה זו מתעצבת לרוב על פי הנורמות החברתיות הנהוגות בחברה, כך שההסכמה בסיטואציות כאלו ואחרות נעשית כמעט מובנת מאליה.

על פי הפסיקה, מרמה לגבי מהות המעשה יכולה להתרחש בשני מצבים – האחד הוא "כאשר הקורבן אינה מבינה כי הנאשם מבצע בה מעשה מיני, והשני הוא כאשר הקורבן אמנם מודעת לטיבם של יחסי מין ומבינה כי למעשה המבוצע בה יש משמעות מינית, אך היא חושבת שהמעשה תחום במהות אחרת, כגון מהות רפואית- טיפולית, אמנותית או מיסטית".

למשל, אם רופא יבקש מאיתנו לבצע פעולה כזו או אחרת במסגרת בדיקה שגרתית, ככל הנראה שנבצע אותה מבלי להקדיש לכך מחשבה רבה, שכן אנו נוטים לקבל על עצמנו את סמכותו של בעל המקצוע מבלי להטיל בו ספק. אדם מאמין שמקבל על עצמו את סמכותה של הדת ייטה לפעול על פי עצת הרב וככל הנראה יבצע פעולות מסוימות שיטיל עליו לעשות.

כך, אדם שמתחזה לרופא למשל, עשוי לבצע "בדיקה גניקולוגית" במטופלות מבלי שאלו ידעו שאין לו את הסמכות לעשות כן. גם רופא אמיתי יכול לרמות אישה בדבר נחיצותה של בדיקה גניקולוגית, ולגרום לה להסכים לביצועה מבלי שיש בכך צורך אמיתי.

במקרה אחר, פסיכיאטר או פסיכולוג יכול לבקש מהמטופלת שלו, במעטה של ניסיון להתמודד עם חסמים נפשיים כאלו ואחרים, לבצע מולו פעולות בעירום מלא ואף לבצע בו מעשים מיניים שונים ולגרום לה לחשוב שיש במעשים אלו משמעות שאיננה מינית אלא טיפולית.

 

ההבדל בין אינוס במרמה לבין קבלת דבר במרמה

בעבר, העבירה שהייתה העבירה המקובלת לטיפול במקרי המרמה במשפט הישראלי היא קבלת דבר במרמה. אולם, בית המשפט העליון פסק בע"פ 06/2411 פלוני נ' מדינת ישראל כי "דומה כי שימוש במונחים של כדאיות עסקה, ושל שיקולי עלות תועלת, זרים לשיח שבינו לבינה, ומקומם לא יכירם כעניין שבמדיניות שיפוטית". כלומר, יחסי מין אינם "דבר" שניתן לתת ולכן קיים הבדל שתי העבירות.

ההבחנה בין שתי העבירות התעוררה בפרשה ידועה נוספת. בתפ"ח 561/08 מדינת ישראל נגד קאשור, בית המשפט הרשיע את סאבר קאשור, אדם נשוי ממוצא ערבי, בעבירת אונס במרמה לאחר שהציג את עצמו בפני המתלוננת כגבר יהודי ורווק שמעוניין במערכת יחסים משמעותית עמה.

פסק דין זה עורר סערה ציבורית, ובעקבותיו ישנם הטוענים כי הצגת מצג שווא ביחס למיהות העושה לא אמורה לייצר כתב אישום בגין עבירת אונס במרמה, אלא בעבירה של קבלת דבר במרמה. הסיבה לכך היא ההבדל בחומרת הנורמה המוסרית המופרת בשני המקרים.

מבחינת ענישה, חוק העונשין מבחין בין שתי עבירות אלו מבחינת הסנקציה הנלווית אליהן, כאשר עבירת אינוס במרמה מלווה בעונש של 14 שנות מאסר, בעוד שעבירת קבלת דבר במרמה מלווה בעונש של 3 שנות מאסר בלבד.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא אינוס במרמה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!