עורך דין עבירות סמים

רבים מהאנשים שמסתובבים היום ברחובות תל אביב או ירושלים נפגשו כמה פעמים בחייהם בסמים, כנראה שבעיקר בסמים קלים. אך מה קורה במקרה שמזמנים אתכם לחקירה באזהרה על עבירות סמים. האם יש עורך דין עבירות סמים? איך בוחרים את עורך הדין הטוב ביותר? כל הפרטים ממש כאן לפניכם.

עבירות סמים – המקור בחוק

אם בעבירות רבות בתחום הפלילי, המקור נמצא בחוק העונשין, בעבירות סמים, מקור האיסור נמצא דווקא בפקודת הסמים המסוכנים. וכך נאמר בסעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים [ נוסח חדש], תשל"ג- 1973: "לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו, ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל.

העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים, או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז – 1977".

 

אז מה זה אומר בכלל סם מסוכן ומה העונש על כך?

ההגדרה לסם מסוכן נמצאת ברשימת הסמים המסוכנים שנמצאים בתוספת השנייה לפקודה. כאשר החזקה לצריכה עצמית, כלומר עד 15 גרם קנאביס או חשיש, או עד 0.3 גרם הרואין או קוקאין, נחשבת כהחזקה לצריכה עצמית – עונשה ההוא עד 3 שנות מאסר.

אז מה? החזקתי יותר מכמות זו כבר תגרום לי להישלח אחר כבוד לעשרים שנה בכלא? נראה שהתשובה היא לא. בדיוק כשאין הבהרה מצד המחוקק, נוצרת הבהרה על ידי פסיקות בית המשפט. שקבע מספר קריטריונים להחזקת סם שלא לצריכה עצמית, וכן מספר מתחמי ענישה ביחס לנסיבות שונות וקבועות.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

נסיבות שמשפיעות על הפסיקה

בית המשפט, בבואו לפרש את החוק ולגזור את עונשו של המחזיק בסם כלשהו, יכול להתחשב במגוון תירוצים ונסיבות. למשל, איזו גרסה מסר החשוד במשטרה, האם מסר שזה לשימוש עצמי, עם חברים, או הודה שאף מספק לאנשים, ואף תמורת תשלום. לכן עורך דין לענייני עבירות סמים יכול לעזור כל כך כבר מרגע החקירה באזהרה.

בנוסף שוקל בית המשפט האם נמצאו בביתו או בחצרו של החשוד ממצאים שיכולים להעיד שאין מדובר בחזקה לצריכה עצמית. אם זה משקל אלקטרוני, שקיות אטומות לחלוקת הסם למנות קטנות, כלים לעישון, כסף רב, תכתובות של הודעות במכשיר הטלפון.


דוגמאות מהפסיקה

בית המשפט העליון יכול לגזור עונשים שונים בתכלית, במקרים שונים. למשל ברע"פ 2870/18 – במקרה בו הנאשם גידל 286 שתילים, שהמשקל פחות מ3 ק"ג, הוא נדון ל 9 חודשי מאסר בפועל.

במקרה אחר, ברע"פ 6041/18, הנאשם גידל 40 ק"ג קנאביס במעבדה, ולא רק זאת, גם גנב חשמל לצורך גידול החממה. בית המשפט קבע לגביו מתחם ענישה, כלומר מספר חודשים מינימלי ומקסימלי, שבתוכו ממוקם עונשו. הוא נדון לעשרים חודשי מאסר. כלומר, אנחנו רואים התייחסות שונה של בית המשפט, לפי הנסיבות שהוזכרו.

 

אי הפללה בחזקת קנאביס לצריכה עצמית

תופתעו לשמוע שאחרי דיונים רבים, החל מהאחד באפריל 2019, נכנס לתוקף תיקון לפקודת הסמים, שנקרא "אי הפללה באחריות". בעצם הרשויות משנות את מדיניות האכיפה שלהן, כך שאם עד התיקון, נגד כל בגיר שנתפס כשהוא משתמש או מחזיק בסמים, נפתח אוטומטי תיק במשטרה, שמשאיר חותם ברישומו הפלילי, ואף מגיע לכדי הגשת כתב אישום, החל מהתיקון המצב השתנה.

לפי הנוהל החדש, אם מתמלאים מספר תנאים, שוטר שתופס אדם בגיר מעל גיל 18 עם קנאביס עד 15 גרם, יבדוק בעזרת פרמטרים מסוימים האם מדובר בהחזקה לצורך עצמי. אם האזרח אכן עומד בפרמטרים, שאחד מהם הוא למשל, היעדר עבר פלילי, לא יפתח לו תיק במשטרה, אלא יקבל תחילה קנס. רק לאחר ארבע פעמים שהוא נתפס עם הסם, התיק יעבור להליך פלילי.

עורך דין עבירות סמים

היתרון העיקרי שיש לעורך דין לענייני עבירות וסחר סמים זה העובדה שהוא מכיר את הפסיקה, ובעיקר מכיר את כלל השיקולים שמנחים את בית המשפט על מנת לקבוע האם מדובר בהחזקת סמים לצריכה עצמית, או לא.

אם עורך הדין שלכם, ישכנע את בית המשפט, ששקית הסמים שנמצאה בארון בחדר המדרגות שליד דירתכם, אינה שייכת לכם, וכי השקית שנמצאה בפתח הדלת, בה יש כמות מאוד קטנה, כן שייכת, אך לצריכה עצמית, כנראה שלא תורשעו. הנטל להוכיח את בעלותכם על כמות הסמים הגדולה, ועל כך שכמות קטנה אינה לשימוש עצמי, יהיה על התביעה.

 

סחר ועסקאות אחרות בסמים מסוכנים

אם במהלך החקירה אתם מבינים שאין מדובר בחשד למציאת שקית של שני גרם אצלכם בחצר, אלא האשמות יותר חמורות, כנראה שאתם כבר נכנסים לגדר העבירות החמורות יותר בפקודת הסמים.

אלו שעליהן ניתן לקבל עד 20 שנות מאסר, וכן להיות מוכרזים כ"סוחרי סמים", כך שנכסים שלכם יהיו חשופים לעיקול, בשל החשד שהם הגיעו כתוצאה מרווחי עסקאות הסמים. במקרים מעין אלה, המשטרה או הפרקליטות, יבקשו להאריך את מעצרכם עד תום ההליכים המשפטיים.

 

איך מוכיחים סחר סמים

צריך לדעת שאפשר להרשיע אדם בעבירת סחר בסמים גם אם לא הצליחו לתפוס את הסם עצמו. אם התביעה תצליח להוכיח שהיו שני צדדים לעסקה, וכי ניתן כסף, או משהו ששווה כסף, מהקונה למוכר לכאורה, אפשר יהיה להרשיע את המוכר. כמובן שהענישה תוחמר ככל שהיקף המכירות יהיה גבוה יותר.

ייבוא סמים מחו"ל, כולל הזמנת זרעי קנאביס בדואר, יכול להיחשב גם הוא כסחר בסמים, ואפשר לקבל גם על זה עונש מאסר בפועל. כמובן שגידול סמים אסור בהחלט, ואם תיתפסו עם כלים לגידול, תוכלו לקבל עד 20 שנה בכלא, ומאוד תצטרכו עורך דין פלילי הבקיא ומנוסה בעבירות סמים. בסוף בית המשפט ישקול את כמות השתילים, את התכנון לביצוע העבירה עצמה, ואת עברו הפלילי של הנאשם.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות סמים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
כמו כל בחירת מקצוע, בטח בחירת עורך דין, בשוק שמוצף ככאלה, מהווה החלטה דרמטית. עורך דין מקצועי יצליח לגרום לזיכוי, ובעיקר יגרום לספק אצל השופטים בנוגע לכמות או האפשרות שמדובר רק בשימוש עצמי.
כאשר ניגשים לתהליך בחירת עורך הדין, חשוב לבדוק שמדובר בעורך דין מקצועי וישר. אחד שמבין את מצבכם, ושידע לשקף לכם אותו. חשוב שיהיה גם אדם בעל יכולות חברתיות, ותוכלו לדבר איתו באופן חופשי ויזום. הכי חשוב, שזה יהיה מישהו עם המלצות ממשפחה או חברים, אדם שאפשר לסמוך עליו.
דבר ראשון, דע לך שאתה זכאי לייעוץ של עורך דין. התקשר לעורך דין שלך, ועדיף שזה יהיה עורך דין לעבירות סמים. הוא ימליץ לך כיצד לנהוג בחקירה, האם עליו לשתוק, או דווקא כן להציג גרסה, שתראה אותו באור חיובי ועל פי הסיפור שלו.
כמובן שיש סיכוי כזה, השאלה היא באמת מה הראיות. אם מדובר בתחום אפור, עורך דין טוב ומקצועי ידע לטעון את הטענות הרלוונטיות כדי שלבית המשפט יהיה ספק וכך יזכה את הנאשם. עורך דין עבירות סמים זה לא דבר נפוץ כל כך, וכדאי לקחת עורך דין שמכיר את העסק וידע לעזור לכם כמו שצריך.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה