עורך דין עבירות סמים

רבים מהאנשים שמסתובבים היום ברחובות תל אביב או ירושלים נפגשו כמה פעמים בחייהם בסמים, כנראה שבעיקר בסמים קלים. אך מה קורה במקרה שמזמנים אתכם לחקירה באזהרה על עבירות סמים. האם יש עורך דין עבירות סמים? איך בוחרים את עורך הדין הטוב ביותר? כל הפרטים ממש כאן לפניכם.

עבירות סמים – המקור בחוק

אם בעבירות רבות בתחום הפלילי, המקור נמצא בחוק העונשין, בעבירות סמים, מקור האיסור נמצא דווקא בפקודת הסמים המסוכנים. וכך נאמר בסעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים [ נוסח חדש], תשל"ג- 1973: "לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו, ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת המנהל.

העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים, או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז – 1977".

 

אז מה זה אומר בכלל סם מסוכן ומה העונש על כך?

ההגדרה לסם מסוכן נמצאת ברשימת הסמים המסוכנים שנמצאים בתוספת השנייה לפקודה. כאשר החזקה לצריכה עצמית, כלומר עד 15 גרם קנאביס או חשיש, או עד 0.3 גרם הרואין או קוקאין, נחשבת כהחזקה לצריכה עצמית – עונשה ההוא עד 3 שנות מאסר.

אז מה? החזקתי יותר מכמות זו כבר תגרום לי להישלח אחר כבוד לעשרים שנה בכלא? נראה שהתשובה היא לא. בדיוק כשאין הבהרה מצד המחוקק, נוצרת הבהרה על ידי פסיקות בית המשפט. שקבע מספר קריטריונים להחזקת סם שלא לצריכה עצמית, וכן מספר מתחמי ענישה ביחס לנסיבות שונות וקבועות.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

נסיבות שמשפיעות על הפסיקה

בית המשפט, בבואו לפרש את החוק ולגזור את עונשו של המחזיק בסם כלשהו, יכול להתחשב במגוון תירוצים ונסיבות. למשל, איזו גרסה מסר החשוד במשטרה, האם מסר שזה לשימוש עצמי, עם חברים, או הודה שאף מספק לאנשים, ואף תמורת תשלום. לכן עורך דין לענייני עבירות סמים יכול לעזור כל כך כבר מרגע החקירה באזהרה.

בנוסף שוקל בית המשפט האם נמצאו בביתו או בחצרו של החשוד ממצאים שיכולים להעיד שאין מדובר בחזקה לצריכה עצמית. אם זה משקל אלקטרוני, שקיות אטומות לחלוקת הסם למנות קטנות, כלים לעישון, כסף רב, תכתובות של הודעות במכשיר הטלפון.


דוגמאות מהפסיקה

בית המשפט העליון יכול לגזור עונשים שונים בתכלית, במקרים שונים. למשל ברע"פ 2870/18 – במקרה בו הנאשם גידל 286 שתילים, שהמשקל פחות מ3 ק"ג, הוא נדון ל 9 חודשי מאסר בפועל.

במקרה אחר, ברע"פ 6041/18, הנאשם גידל 40 ק"ג קנאביס במעבדה, ולא רק זאת, גם גנב חשמל לצורך גידול החממה. בית המשפט קבע לגביו מתחם ענישה, כלומר מספר חודשים מינימלי ומקסימלי, שבתוכו ממוקם עונשו. הוא נדון לעשרים חודשי מאסר. כלומר, אנחנו רואים התייחסות שונה של בית המשפט, לפי הנסיבות שהוזכרו.

 

אי הפללה בחזקת קנאביס לצריכה עצמית

תופתעו לשמוע שאחרי דיונים רבים, החל מהאחד באפריל 2019, נכנס לתוקף תיקון לפקודת הסמים, שנקרא "אי הפללה באחריות". בעצם הרשויות משנות את מדיניות האכיפה שלהן, כך שאם עד התיקון, נגד כל בגיר שנתפס כשהוא משתמש או מחזיק בסמים, נפתח אוטומטי תיק במשטרה, שמשאיר חותם ברישומו הפלילי, ואף מגיע לכדי הגשת כתב אישום, החל מהתיקון המצב השתנה.

לפי הנוהל החדש, אם מתמלאים מספר תנאים, שוטר שתופס אדם בגיר מעל גיל 18 עם קנאביס עד 15 גרם, יבדוק בעזרת פרמטרים מסוימים האם מדובר בהחזקה לצורך עצמי. אם האזרח אכן עומד בפרמטרים, שאחד מהם הוא למשל, היעדר עבר פלילי, לא יפתח לו תיק במשטרה, אלא יקבל תחילה קנס. רק לאחר ארבע פעמים שהוא נתפס עם הסם, התיק יעבור להליך פלילי.

עורך דין עבירות סמים

היתרון העיקרי שיש לעורך דין לענייני עבירות וסחר סמים זה העובדה שהוא מכיר את הפסיקה, ובעיקר מכיר את כלל השיקולים שמנחים את בית המשפט על מנת לקבוע האם מדובר בהחזקת סמים לצריכה עצמית, או לא.

אם עורך הדין שלכם, ישכנע את בית המשפט, ששקית הסמים שנמצאה בארון בחדר המדרגות שליד דירתכם, אינה שייכת לכם, וכי השקית שנמצאה בפתח הדלת, בה יש כמות מאוד קטנה, כן שייכת, אך לצריכה עצמית, כנראה שלא תורשעו. הנטל להוכיח את בעלותכם על כמות הסמים הגדולה, ועל כך שכמות קטנה אינה לשימוש עצמי, יהיה על התביעה.

 

סחר ועסקאות אחרות בסמים מסוכנים

אם במהלך החקירה אתם מבינים שאין מדובר בחשד למציאת שקית של שני גרם אצלכם בחצר, אלא האשמות יותר חמורות, כנראה שאתם כבר נכנסים לגדר העבירות החמורות יותר בפקודת הסמים.

אלו שעליהן ניתן לקבל עד 20 שנות מאסר, וכן להיות מוכרזים כ"סוחרי סמים", כך שנכסים שלכם יהיו חשופים לעיקול, בשל החשד שהם הגיעו כתוצאה מרווחי עסקאות הסמים. במקרים מעין אלה, המשטרה או הפרקליטות, יבקשו להאריך את מעצרכם עד תום ההליכים המשפטיים.

 

איך מוכיחים סחר סמים

צריך לדעת שאפשר להרשיע אדם בעבירת סחר בסמים גם אם לא הצליחו לתפוס את הסם עצמו. אם התביעה תצליח להוכיח שהיו שני צדדים לעסקה, וכי ניתן כסף, או משהו ששווה כסף, מהקונה למוכר לכאורה, אפשר יהיה להרשיע את המוכר. כמובן שהענישה תוחמר ככל שהיקף המכירות יהיה גבוה יותר.

ייבוא סמים מחו"ל, כולל הזמנת זרעי קנאביס בדואר, יכול להיחשב גם הוא כסחר בסמים, ואפשר לקבל גם על זה עונש מאסר בפועל. כמובן שגידול סמים אסור בהחלט, ואם תיתפסו עם כלים לגידול, תוכלו לקבל עד 20 שנה בכלא, ומאוד תצטרכו עורך דין פלילי הבקיא ומנוסה בעבירות סמים. בסוף בית המשפט ישקול את כמות השתילים, את התכנון לביצוע העבירה עצמה, ואת עברו הפלילי של הנאשם.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
כמו כל בחירת מקצוע, בטח בחירת עורך דין, בשוק שמוצף ככאלה, מהווה החלטה דרמטית. עורך דין מקצועי יצליח לגרום לזיכוי, ובעיקר יגרום לספק אצל השופטים בנוגע לכמות או האפשרות שמדובר רק בשימוש עצמי.
כאשר ניגשים לתהליך בחירת עורך הדין, חשוב לבדוק שמדובר בעורך דין מקצועי וישר. אחד שמבין את מצבכם, ושידע לשקף לכם אותו. חשוב שיהיה גם אדם בעל יכולות חברתיות, ותוכלו לדבר איתו באופן חופשי ויזום. הכי חשוב, שזה יהיה מישהו עם המלצות ממשפחה או חברים, אדם שאפשר לסמוך עליו.
דבר ראשון, דע לך שאתה זכאי לייעוץ של עורך דין. התקשר לעורך דין שלך, ועדיף שזה יהיה עורך דין לעבירות סמים. הוא ימליץ לך כיצד לנהוג בחקירה, האם עליו לשתוק, או דווקא כן להציג גרסה, שתראה אותו באור חיובי ועל פי הסיפור שלו.
כמובן שיש סיכוי כזה, השאלה היא באמת מה הראיות. אם מדובר בתחום אפור, עורך דין טוב ומקצועי ידע לטעון את הטענות הרלוונטיות כדי שלבית המשפט יהיה ספק וכך יזכה את הנאשם. עורך דין עבירות סמים זה לא דבר נפוץ כל כך, וכדאי לקחת עורך דין שמכיר את העסק וידע לעזור לכם כמו שצריך.
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות סמים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה