עורך דין סחר בסמים

המדינה מתייחסת לעבירות הסחר בסמים כאל "מכת מדינה", וזו אחת הסיבות שלעבירות אלו נקבעו עונשים חמורים מאוד בפקודת הסמים המסוכנים. מה זה אומר בדיוק סחר בסמים? מה המקור החוקי לאיסור? איך עורך דין סחר בסמים יכול לסייע אם זומנתם לחקירה באזהרה בחשד לעבירות אלה? ואיך בוחרים את עורך הדין המתאים? כל הפרטים ממש כאן לפניכם.

פקודת הסמים המסוכנים – המקור לאיסור

אם בעבירות אחרות, כמו גניבה, אלימות, ואפילו רצח, חוק העונשין הוא החוק המנחה. בעבירות סמים וסחר בסמים, החוק שמגדיר בדיוק מה הן העבירות, איזו התנהגות מהווה עבירה, ומה העונש עליהן, הוא פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג- 1973. מדובר בפקודה שהיא בעצם עוד חקיקה מימי המנדט הבריטי, שעושה סדר בעבירות הסמים בישראל.

 

נוסח האיסור לסחר בסמים

האיסור לייצוא, יבוא, סחר והספקה של סמים מסוכנים מצוי בסעיף 13 לפקודה: "לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקנו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברשיון מאת המנהל". כמו כן, סעיף 14 מגדיר גם את פעולת התיווך כאסורה, "לא יתווך אדם – בין בתמורה ובין שלא בתמורה – בפעולה אסורה לפי סעיף 13."

 

איך יודעים מה הם הסמים המסוכנים?

גם לפני שאתם מתייעצים עם עורך דין לענייני סחר בסמים, תוכלו לדעת שהפרודה מתייחסת למגוון עבירות סמים, אם זה החזקה, שימוש, סחר, או יבוא והדחת קטין לשימוש בסם. התוספת הראשונה של הפקודה מונה את כלל החומרים שמסווגים על ידי המחוקק כסמים מסוכנים. אם אתם רוצים לדעת מה הכמות שמעבירה אתכם מגדר "מחזיקי סמים" לעבירת ה"סחר בסמים", תוכלו לעיין בתוספת השנייה לפקודה, שמונה כמויות סמים שמאפיינות סחר.

עורך דין סחר בסמים - עוד אלעד שאול

איזה סוגי סמים קיימים?

כולנו מכירים את הסמים "הרגילים", קנאביס, חשיש, הירואין וקוקאין, אך חשוב לדעת שגם חומרים, או סמים פסיכואקטיביים, יכולים להיחשב כסמים מסוכנים, גם אם הם נמכרים צבורה חוקית בבתי מרקחת. ההבדל הוא המרשם, שיש או שאין למשתמש.

תרופות משככות כאבים, כמו תמצית אופיום, מורפין, פטידין, קודאין ופפברין נחשבים גם כסמים מסוכנים כשלא ניתנים על ידי רופא בעזרת מרשם. כך גם מתילפנידאט, כלומר ריטלין, וסוגים שונים של אמפטמין.

 

מצבו של נאשם בעבירות סחר בסמים

במקרה של חשד לסחר בסמים, תבקש המשטרה, ובדרך כלל גם תתקבל הבקשה, לעצור את החשוד עד תום ההליכים המשפטיים. אם ישוחרר למעצר בית, בוודאי שהוא ישאר עם צמיד אלקטרוני או אפילו פיקוח אנושי ממש. ההרשעה בסופו של דבר, וזו אחת הסיבות לשכור עורך דין סחר בסמים, יכולה לגרום לו לשבת שנים רבות בכלא. כל כמובן תלוי בכמות הסם, סוג הסם ומה עברו הפלילי של הנאשם.


מה כולל הסעיף של סחר בסמים ומתי הוא מתקיים?

רף הענישה בעבירה זו משתנה, ויכול לנוע בין עבודות שירות, ועד שנים רבות של מאסר בפועל. השאלה העיקרית היא מה בדיוק הוא עשה. האם מדובר במקרה של סחר, כלומר, ישנם שני צדדים לעסקה, כסף או תמורה אחרת עוברת מהצד המוכר לצד הקונה, וככל שיש יותר עסקאות כאלה, ישנם כמובן גם יותר אישומים, כשכל עסקה היא אישום.

תיווך מתקיים גם כאשר לא היתה תמורה, אלא רק הועבר סם מצד אחד לצד שני על ידי אדם נוסך, כנגדו כתב האישום. ייבוא של סם מסוכן, נחשב כעבירה גם אם המשטרה לא מצאה את הסם עצמו. בשנים האחרונות, לאור ההתפתחות הטכנולוגית, לשוב להדגיש את ריבוי המקרים, והתגברות התופעה של הזמנת סמים, בעיקר זרעי קנאביס, דרך רשת האינטרנט, אפילו מחו"ל.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

החזקה עצמית או סחר? הפרמטרים השונים

בית המשפט מפרש את הפקודה, וקובע מספר פרמטרים שנועדו להבחין בעיקר בין החזקה עצמית לבין סחר. כך למשל ברע"פ 2870/18 – במקרה בו הנאשם גידל 286 שתילים, שהמשקל פחות מ3 ק"ג, הוא נדון ל 9 חודשי מאסר בפועל. אחד מתפקידיו של עורך דין סחר סמים הוא לשכנע את בית המשפט כי על פי קריטריונים אלו, הנאשם החזיק את הסם לצריכה עצמית ולא לצרכי סחר.

  • כמות השתילים – האם מדובר בכמות הגיונית וסבירה לצורך שימוש עצמית, או שניתן להבין שהנאשם סוחר בשתילים אלה ובתוצרת מהם.
  • תכנון העבירה – האם אכן ניתן להתרשם שיש תכנון, כמו למשל תכנון של מעבדה או חממה לגידול וייצור, מורכבות המיקום בו הוחבא הסם, ודוגמאות נוספות המעידות על כך שהיה תכנון מוקדם לביצוע העבירה, הסחר עצמו.
  • האמצעים שנמצאו – אם נמצאו אמצעים כמו חממות, אביזרי גידול והשקיה, שקיות ניילון אטומות למשלוחים, כנראה שמדובר בסחר ובייצור סמים, ולא בהחזקה עצמית.
  • מספר המעורבים – מספר האנשים שהיו קשורים לאירוע, יכול לתת אינדיקציה האם אכן מדובר באדם שפעל לבדו לצורך החזקה עצמית, או משהו רציני מכך.
  • עבר פלילי של החשוד – עבר בעבירות דומות, יכול להעיד על כך שגם כאן מדובר שוב בסחר ולא בהחזקה עצמית. וכמובן כל ראיה נוספת שנמצאת בשטח.

עורך דין סחר בסמים

כפי שכבר ניתן להבין, אמנם עונש על סחר בסמים הוא חמור מאוד, ויכול להגיע עד עשרים שנות מאסר בפועל, אך בין לבין משתרע עולם שלם של עבירות, כאשר עורך דין פלילי שמבין בתחום, ויצליח להסביר את שקית הזבל המלאה בסמים, לדוגמא, שנמצאת בחדר המדרגות ליד דירתך, בכך שאין ראיות לכך שמדובר בשקית שלך, והשקית הקטנה שנמצאת ליד הדלת שלך היא רק לצורך החזקה עצמית, יכול לגרום לזיכוי מסחר בסמים.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין סחר בסמים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

שאלות ותשובות
אם מדובר בעבירות סמים, כמובן שנדרש שעורך הדין יהיה מומחה לעבירות סמים. בעל ניסיון של מספר שנים בתחום, ומישהו שאתה מרגיש באינטואיציה אישית שאפשר לסמוך עליו. שקיפות ונגישות הם גם תכונות חשובות אצל עורך דין.
דבר ראשון, תהיה מודע לזכויותיך, התקשר לעורך דין לענייני סחר בסמים, והבהר לו את המצב. הוא ידע לייעץ לך האם לשתוק בחקירה, או דווקא למסור גרסה שתציג אותך באוזר חיובי יותר. בנוסף, ידע להסביר לך על המשך ההליך ולהילחם על שחרורך ממעצר.
הדרך הכי טובה למצוא עורך דין בתחום זה היא דרך המלצות של משפחה וחברים. בדקו עם המשפחה שלכם, אם מישהו נתקל במקרה שהיה לו צורך באחד כזה, ולאחר מכן בקשו ממנו להיפגש, כאמור, רק אחרי פגישה, והבנה אם מדובר בעורך דין שיתאים לכם, קחו אותו, זכרו שמדובר בחיים שלכם, והוא יוכל להציל אתכם מהרשעה.
שימו לב שאחד הדברים החשובים בעבירות סחר בסמים זו הגדרת הנאשם בתור סוחר סמים. הגדרה זו יכולה לאפשר תפיסה וחילוט של הרכוש בשל החשש שהוא הגיע מרווחי הסמים. בדקו היטב שעורך הדין שלכם מעורב בעניינים אלה, ובמידת הצורך מגיש לבית המשפט את הבקשות המתאימות לשחרור התפוסים. למשרדנו ניסיון רב שנים בתחומי הפלילים, צרו עימנו קשר בהקדם ונסייע לכם בכל תרחיש.
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
ספק סביר

הכלל הבסיסי של המשפט הפלילי הוא שאדם נחשב חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. על פי עקרונות המשפט הפלילי הנטל להוכיח את אשמת הנאשם רובץ לפתחה של המאשימה, היא

קרא עוד
ראיות פורנזיות

דיני הראיות במשפט מהוות חלק מסדרי הדין, כאשר לצורך הוכחת המעשה הפלילי יש צורך בהצגת ראיות.  צריך להבחין בין ראיות ישירות (למשל עדויות) שיוצרות קשר ישיר למעשה הפשע, לבין  ראיות

קרא עוד
ESE.CO.IL ונדליזם
ונדליזם

תופעות של ונדלים במחוזותינו הינם שכיחים ומוכרים. אנו נתקלים חדשות לבקרים במקרים של ונדליזם שבא לביטוי בהשחתת רכוש ציבורי או פרטי ללא סיבה הגיונית ולצורך ההנאה מפעולת ההרס בלבד. מקורה

קרא עוד
תלונות שווא על איומים
תלונות שווא על איומים

לתלונות שווא על איומים יכולות להיות השלכות קשות למדי, לא רק על אלו שהוגשה נגדם תלונת השווא אלא גם על יחסי האמון בין האזרחים ובין רשויות אכיפת החוק. כדי למנוע

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה