תקיפת זקן (סעיף 368ו לחוק העונשין)

רקע לחקיקת תיקון 97 לחוק העונשין

תקיפת זקנים נתפסת בידי המחוקק כעבירה חמורה ביותר, זאת בין היתר בשל זהותם של קורבנות העבירה והיותם אוכלוסייה מוחלשת בחברה אשר זקוקה להגנה מיוחדת. כמו כן, לעתים נדמה שאוכלוסייה זו מהווה "טרף קל", דהיינו מטרה קלה בעבור מי שמבקשים לפגוע בקורבנות הניתנים לניצול וכאלה שבמקרים רבים אין בכוחם את היכולת להגיב ולהתנגד.

סעיף 368ב לחוק העונשין, הקובע עונשי מאסר שבהם יישא אדם התוקף קטין או חסר ישע וגורם לו לחבלה של ממש או לחבלה חמורה ומחמיר את הענישה במצבים שבהם התוקף הנו מי שהיה אחראי על הקטין או על חסר הישע, היווה את הבסיס להרשעת תוקפי זקנים עד לשנת 2008.

בעקבות עליה חדה במספר אירועי התקיפה של קשישים בישראל וחומרתם, בשנה זו התקבל בכנסת תיקון מספר 97 לחוק העונשין ובמסגרת סעיף 368ו הוספה על ידי המחוקק הישראלי התייחסות נפרדת למקרי תקיפה של זקנים.

 

גיבוש יסודות העבירה

סעיף 368ו לחוק העונשין מגדיר מהי תקיפת זקן ומתנה את גיבוש יסודות העבירה בקיומו של רכיב תוצאתי, תוך שהוא מבחין בין תקיפה הגורמת ל"חבלה של ממש" לבין גרימת "חבלה חמורה" לעניין גובה העונש. כמו כן, החוק מגדיר בצורה אובייקטיבית "זקן" כאדם שמלאו לו 65 שנים, כעניין עובדתי גרידא וללא תלות במצבו הבריאותי או הנפשי של אותו אדם.

תקיפה, על פי הגדרתה בסעיף 378 לחוק העונשין היא מצב שבו אדם אחד מכה אדם אחר, נוגע בו, דוחף אותו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף. זאת, מבלי שאותו אדם נתן את הסכמתו לכך, או לחילופין כאשר הסכמתו של הנתקף הושגה על ידי התוקף בדרך של תרמית.

הסעיף מגדיר הפעלת כוח באופן רחב וקובע כי זו יכולה להתבצע באמצעות הפעלת חשמל, אור, חום, גז, ריח או כל חומר אחר, במקרים שבהם הפעלת הכוח נעשתה במידה שיש בה כדי לגרום לנזק או לאי נוחות אצל המותקף.

יתר על כן, חוק העונשין אינו מספק הגדרה למה היא "חבלה של ממש" וסעיף 34כד לחוק העונשין, אשר מגדיר "חבלה" כ"מכאוב, מחלה או ליקוי גופניים, בין קבועים ובין עוברים" שימש בפסיקה את הבסיס להגדרת המונח. בעניין 1501/76 לחמני נגד מדינת ישראל, בית המשפט מפי השופט קדמי נדרש לפרש את המונח וקבע כי המבחן לסיווג חבלה כ"חבלה של ממש" הוא מבחן מוחשי, שבמסגרתו נבחן האם התרחשה פגיעה גופנית מוחשית אצל הנתקף.

אף על פי כן, בית המשפט הוסיף כי לא קיימת דרישה לקיומו של תיעוד רפואי.

לעומת זאת, "חבלה חמורה" מוגדרת בסעיף 34כד לחוק העונשין, ככזאת "העולה כדי חבלה מסוכנת, או הפוגעת או עלולה לפגוע קשות או לתמיד בבריאות הנחבל או בנוחותו, או המגיעה כדי מום קבע או כדי פגיעת קבע או פגיעה קשה באחד האיברים, הקרומים או החושים החיצוניים או הפנימיים", כאשר "חבלה מסוכנת" מוגדרת בהמשך הסעיף כחבלה אשר יש בה סכנת נפשות.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מידת ההצלחה של התיקון בהתמודדות עם תופעת התקיפות של אוכלוסיית הקשישים

כאמור, מתוך הבנה שמדובר באוכלוסייה חלשה שמתקשה להגן על עצמה ולאור מקרים נשנים של תקיפות, בשנת 2008 ביקש המחוקק להחמיר את הענישה ולהרתיע את הציבור הישראלי מפני תקיפה של זקנים.

התיקון קובע עונש מאסר בפועל של 5 שנים בעבור מי שתקף זקן ובמסגרת כך גרם לו לחבלה של ממש ושבע שנים למי שתקף זקן וגרם לו לחבלה חמורה, להוציא מקרים חריגים שבהם יקבע בית המשפט כי קיימים טעמים מיוחדים שבגינם עונש המאסר יהיה כולו על תנאי.

מחקר שנעשה לאחרונה באוניברסיטת חיפה בחן את הענישה כלפי תוקפי זקנים על פי החוק, במטרה לבחון מה היא מידת האפקטיביות של תיקון 97 לחוק העונשין. במסגרת המחקר, ניתחו החוקרים, עו"ד אושרת תורג'מן ופרופ' ישראל (איסי) דורון, שורה של פסקי דין ומצאו כי אף על פי שהרטוריקה של בתי המשפט מביעה סלידה ממעשים של אלימות כלפי זקנים באופן עקבי, הדבר אינו בא לידי ביטוי בחומרת הענישה.

כך, למשל, בעניין ת"פ 36594-03-15 מדינת ישראל נגד אבנזון, בית המשפט חזר על אמירותיו בפרשת ע"פ 6202/10 מדינת ישראל נגד ישראלוב וציין כי בתי המשפט הדגישו זה מכבר שיש לקבוע עונשים מחמירים כלפי מי שמבקשים לפגוע דווקא במבוגרים ובקשישים שבחברה.

"כך, בע"פ 2163/05 אלייב נ' מדינת ישראל (לא פורסם 12.12.05) הדגיש השופט א' רובינשטיין את הצורך בהשתת מאסרים משמעותיים על נאשמים בעבירות כגון דא תוך שהטעים כי "חברה שבה תחושת הביטחון האישי של בניה ובנותיה, ובמיוחד החלשים שבהם, כגון קשישים, מעורערת – זקוקה לשיקום ולחיזוק, כדי שתחושה ראויה תשוב על כנה.

זו תפיסת החוק והסדר, law and order, שתושבי המדינה מצפים לה ומייחלים כי רשויות  הממשל יתנו לה מענה ופתרונות. בית המשפט הוא אחת הכתובות ההכרחיות לציפיה זו. אין בידו ארנק של תקציבים לחיזוק הביטחון האישי אך יש בידו חרב שבמקרים המתאימים עליו להניפה, היא חרב הענישה".

ביחס לאותו המקרה, בית המשפט העלה כי חומרת המעשה מתעצמת בשל קיומו של הליך תכנון ממושך וסדור קודם לביצוע העבירה על ידי הנאשם ולמעקב המתמיד שביצע אחר המתלוננת. אף על פי כן, בפועל בית המשפט גזר על הנאשם מאסר לתקופה של 3 שנים בלבד, מאסר על תנאי למשך 12 חודשים ופיצוי לנפגעת, ענישה שאף אושרה מאוחר יותר על ידי בית המשפט העליון (עפ 7098/15 ‏ סטניסלב אבנזון נגד מדינת ישראל).

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תקיפת זקן (סעיף 368ו לחוק העונשין)?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!