תקיפת עובד ציבור

תקיפת עובד ציבור היא אחת העבירות הנתפשות כחמורות במיוחד על ידי בית המשפט הישראלי. כאשר אדם מרים יד על עובד ציבור, הוא איננו מרים יד על עובד הציבור כאדם פרטי בלבד: הרמת היד והאלימות כנגד עובד הציבור כמוה כתוקפנות כלפי החברה עצמה. עובד הציבור, היושב בתפקיד בו הוא מייצג את המדינה כולה, מדבר בשם המדינה, ולכן, כאשר הוא נפגע בעת ביצוע תפקידו, מדובר בהפניית אלימות כלפי המדינה כולה. 

מעבר לכך, מדובר בעבירה חמורה במיוחד בשל ההשלכות שלה: אם תקיפת עובדי הציבור תהפוך לתופעה, אזי יפגעו החוק והסדר במדינה, והרשויות השונות לא יוכלו לתפקד כראוי ולספק לאזרחים את השירותים עליהם הן אמונות – שהרי, הפקידים ועובדי הציבור השונים הם ידה הארוכה של המדינה ומוסדותיה, הם ערוץ התקשורת המרכזי בין המערכת הגדולה לבין הפרט.

לכן, כאשר מעמדם וביטחונם נפגע, כאשר מתערערת היכולת שלהם לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר, נשחקת החולייה החשובה ביותר בשרשרת המחברת את האזרח אל המדינה האחראית על רווחתו. בשל כל האמור, בתי המשפט בישראל מתייחסים לעבירת "תקיפת עובד ציבור" בחומרה יתרה. לכן, חשוב מאוד שנוכל לדעת ולהבין: האם עברנו על העבירה? מה העונש אותו אנו צפויים לקבל אם כן?

 

מהי תקיפת עובד ציבור?

לפני שנוכל להבין מהי תקיפה של עובד ציבור, עלינו לגשת למקור המרכזי שלנו בכל הנוגע לשאלה, "האם ביצעתי עבירה". עבירה על החוק היא כמובן, קודם כל, מצב שבו אנחנו עושים משהו בניגוד לחוק – כלומר, עלינו להבין את החוק, על מנת להבין כיצד ניתן לעבור עליו. "תקיפת עובד ציבור" מוגדרת בסעיף 382(א)א לחוק העונשין, וזו לשונו:

"(א) התוקף עובד הציבור או מי שממלא חובה או תפקיד המוטלים עליו על פי דין או מי שנותן שירות לציבור מטעם גוף המספק שירות לציבור, והתקיפה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של הנתקף, דינו – מאסר שלוש שנים."

כלומר, תקיפת עובד ציבור מורכבת ממספר מרכיבים: ראשית, יש להבין: "מה נחשב תקיפה?" אילו פעולות שאני יכול לעשות יחשבו תקיפה מבחינת סעיף זה? שנית, עלינו לגלות: "מי נחשב עובד ציבור?" אילו תפקידים נחשבים לתפקידים אותם נושא עובד ציבור, לצורך עבירה זו? לבסוף, על מנת שיהיה מדובר בתקיפת עובד ציבור, על התביעה להראות שהתקיפה הייתה קשורה למילוי החובה או התפקיד של אותו עובד ציבור.

חלק זה יהיה ברור לנו, אם נוכל להבין מהי תקיפה ומיהו אותו עובד ציבור?

 

תקיפה – מהי?

"תקיפה" זו עבירה בפני עצמה, גם במנותק מתקיפת עובד ציבור. לכן, גם היא מוגדרת בחוק העונשין, הפעם בסעיף 378. סעיף זה מגדיר את התקיפה כך:

המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה; ולענין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גאז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות.

כלומר, כל סוג של הפעלת כוח, או ביצוע של פעולה פיזית אחרת כלפי גופו של אדם, כולל שימוש בחומרים שונים כגון גז וחשמל – מהווה תקיפה. בנוסף לכך, אותה פעולה פיזית צריכה לגרום לאדם מותקף נזק או אי נוחות. במילים אחרות, כל פעולה פיזית שנעשה, לה השפעה של נזק או אי נוחות על עובד הציבור כלפי אנחנו מכוונים את אותה פעולה – תהווה תקיפה.

ברור כי מדובר בהגדרה רחבה מאוד – לכן, בכל פעם שאנחנו נתקלים בעובד ציבור, חשוב מאוד לנהוג בזהירות ובקור רוח, ולהימנע ממעשים קיצוניים הנובעים מלהט הרגע. אנשים רבים המואשמים בעבירה זו, הם אנשים שפעלו מתוך כעס ותסכול רגעי, משום שקיבלו דוח, קנס, או הערה שגרמו להם לאבד באופן רגעי את עשתונותיהם. זכרו! עדיף לעצור את עצמנו מראש ולבלוע את הכעס, מאשר להפוך לנאשמים בתקיפת עובד ציבור!

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

מי נחשב עובד ציבור?

אין תשובה בחוק העונשין לשאלה "מיהו עובד ציבור". במקום זאת, ההגדרה של עובד ציבור קיימת בפסיקה הישראלית עוד מתקופת המנדט הבריטי, כאשר בתקופה זו נכללו בהגדרה "עובד ציבור" שופטים, שוטרים, דיינים, פקידים בכירים ופקידים זוטרים, ובאופן כללי, כל מי שעבד באחד ממוסדות המדינה הרשמיים, או אחת הרשויות המקומיות (כגון עיריות וכד')

בפסק דין חדש יחסית, צבי כהן נ' מדינת ישראל (2012), קבעה השופטת ברק ארז כי גם מתנדב במשמר האזרחי (יחידה התנדבותית במשטרה) נחשב עובד ציבור. כלומר, הגדרת "עובד ציבור" הורחבה למדי בשנים האחרונות – וכעת היא אף רחבה יותר משהיה נהוג בעבר.

כלומר – נראה כי הן ההגדרה של תקיפה והן ההגדרה של עובד ציבור הן הגדרות רחבות יחסית, אשר מאפשרות לכלול בהגדרת "תקיפת עובד ציבור" קשת רחבה של התנהגויות ומגוון רחב של עמדות ציבוריות העונות לדרישת העבירה. כך, נראה שמומלץ לנהוג במשנה זהירות, ככל שישנו הסיכוי שנפגע באדם שיכול להיחשב עובד ציבור.

 

מהו העונש הצפוי?

כפי שראינו, התנהגויות רבות יכולות להוביל להאשמה בתקיפת עובד ציבור. כמו כן, בשנים האחרונות יש בפסיקה מגמה של החמרה עם העוברים על עבירה זו: בפסק דין עמר נ' מדינת ישראל (2006) למשל, נקבע כי: "בית המשפט אינו יכול ליתן ידו למציאות בה כל דאלים גבר. את הסלידה, ההוקעה והצורך בשירושה של תופעה זו מן החברה שומה עליו לבטא בענישה מחמירה המרתיעה".

מגמה זו קיבלה חיזוק נוסף, כאשר בפס"ד מדינת ישראל נ' סולטאן גביש, בית המשפט בחר להחמיר עם הנאשם למרות שנמצאו נסיבות מקילות. כלומר, ככל שניתן יהיה להוכיח כי התקיימה תקיפה של עובד ציבור – כך העונש שנקבל כנראה יהיה חמור יותר, ונראה שישנה מגמה בפסיקה של החמרה הולכת וגוברת של ענישת תוקפים של עובדי ציבור. חושבים שתואשמו בתקיפת עובד ציבור? כדאי לפנות לעורך דין מומחה בתחום!

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא תקיפת עובד ציבור?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!