תחומי התמחות

  • home
  • שימוע לפני הגשת כתב אישום

שימוע לפני הגשת כתב אישום

עו"ד אלעד רן   |   לייעוץ אישי 03-7773333

מכתב יידוע לחשוד סעיף 60א

סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי קובע שרשות תביעה אליה הועבר חומר חקירה הנוגע לעבירה מסוג פשע, תשלח  מכתב יידוע לחשוד לפי הכתובת הידועה לה אלא במקרים חריגים ובאישור פרקליט המחוז.

במכתב היידוע לחשוד על התביעה להודיע לחשוד על זכותו לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום כך שהוא רשאי בתוך 30 ימים מיום קבלת מכתב הידוע לפנות בכתב לפרקליטות או לתביעה המשטרתית ולשכנע אותה בבקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כתב אישום.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, מסביר על זכות השימוע בהליך הפלילי:

בקשה מנומקת להימנע מהגשת כתב אישום

זו לשון סעיף 60א לחוק. המחוקק בחר להעניק לחשודים בעבירות מסוג פשע את הזכות להעלות טענות וטיעונים בפני הפרקליטות או התביעה המשטרתית לפני ההחלטה על הגשת כתב אישום, וזאת על מנת לנסות ולשכנע אותה ש לא להעמיד לדין את החשוד. 

המחוקק מביע בכך את עמדתו לפיה העמדה לדין בכתב אישום פלילי היא לא דבר שיש להקל בו ראש, על אחת כמה וכמה בעבירות מסוג פשע (שעונשן מעל 3 שנות מאסר), ועל כן, על התביעה להיזהר לפני הגשת כתבי אישום כאלו ועליה לאפשר לחשוד, בלב שלם ובנפש חפצה, לערוך שימוע לפני הגשת כתב האישום והראות לה את הסיבות שבגינן יש להימנע מנקיטת צעד כל כך דרסטי כמו העמדה לדין פלילי. 

אדם שקיבל מכתב יידוע לחשוד המודיע לו כי ניתנת לו האפשרות להגיש בקשה מנומקת להימנע מהגשת כתב אישום בתוך 30 ימים, צריך לפנות לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי על מנת לנצל את זכות השימוע הפלילי ולקדם את סגירת התיק ואת הימנעות התביעה מהעמדה לדין.

יש לציין, שייצוג באמצעות עורך דין בהליך השימוע הפלילי לפני הגשת כתב אישום  מגדילה את הסיכויים לסגירת התיק ולאי העמדה לדין, ובמקרים החמורים יותר, עשויה לרכך את סעיפי האישום ואת עובדות כתב האישום. לייצוג באמצעות עורך דין פלילי בשלב זה יש חשיבות מכרעת והרת גורל.

כתב אישום פלילי

עו”ד פלילי בשלב הזה יגיש בקשה לרשות התובעת לצילום חומר החקירה, יעבור על חומר החקירה  וילמד את עובדות התיק הפלילי ולאחר מכן יגבש בקשה מנומקת שמטרתה לשכנע את הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום כנגד הלקוח.

שים לב! כתיבת בקשה מנומקת לבד עלולה פגוע באינטרס שלך ולעלות לך ביוקר! כל מה שתרשום או תגיד במסדרת השימוע לפני הגשת כתב אישום, יכול לשמש לחובתך בבית המשפט. בהעדר השכלה משפטית וניסיון בהליכים פליליים, מילים תמימות בעולם האזרחי עלולות לסבך אותך במשפט הפלילי. 

אל תשכח, מן העבר השני יושב פרקליט מנוסה בעל מומחיות במשפט פלילי, אשר תפקידו הוא העמדת נאשמים לדין פלילי ולכן המסקנה היא שבקשה לפי 60א צריכה להיות מנוסחת על ידי עורך דין פלילי בלבד.

לא קיבלתי מכתב יידוע לחשוד ולא נערך שימוע לפני הגשת כתב אישום

ככל שנחשדת בעבירה מסוג פשע והתיק בעניינך עבר לפרקליטות או לתביעה המשטרתית, היה על התביעה להעביר למענך מכתב יידוע לחשוד ולאפשר לך לקיים את זכותך לשימוע לפני הגשת כתב אישום (שימוע פלילי) לפי הוראות סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי.

ככל שזכותך לשימוע פלילי הופרה ולא קוימה, ניתן לטעון לביטול כתב האישום ולעריכת הליך שימוע מחדש, הרי לא סתם קבע המחוקק את זכות השימוע לפני הגשת כתב אישום, והפרת הזכות הזו מהווה פגיעה בזכויותיו של החשוד להליך משפטי תקין והוגן.

לא אחת נקבע על ידי בית המשפט העליון, שהפרת חובת השימוע מובילה לביטול כתב אישום באופן מיידי שהרי היא עדות ל הגשת כתב אישום בחוסר סמכות מצד התביעה. 

יש לזכור, שישנם מספר חריגים אשר בהתקיימם, אין צורך בעריכת שימוע, למשל כאשר החשוד עצור ניתן להגיש כתב אישום גם ללא שימוע לפני הגשת כתב האישום, כמו כן – אם החליט פרקליט המחוז על אי עריכת שימוע, ניתן להגיש כתב אישום ללא שימוע פלילי ובלבד שינמק פרקליט המחוז את החלטתו. 

לעיתים כאשר טוען הסנגור לאי עריכת שימוע לפי 60א, מבקשת התביעה לערוך את השימוע בדיעבד כאשר כתב האישום תלוי ועומד.

בקשה זו נדחית ברוב המקרים שהרי השימוע צריך להתקיים בתום לב ועל התביעה לבחון את טענותיו של הנאשם בכובד ראש ולשקול בנפש חפצה את בקשתו של הנאשם להימנע מהגשת כתב אישום.

ככל שכבר הוגש כתב אישום, והתביעה מבקשת לערוך את השימוע כאשר כתב האישום תלוי ועומד, הרי שלא ניתן לטעון שהשימוע נערך בנפש חפצה כמצוות המחוקק.

מכתב יידוע לחשד

במידה וקיבלת מכתב יידוע לחשוד, משמע שחומר החקירה בעניינך הועבר מתחנת המשטרה בה נחקרת אל הרשות התובעת, זאת אומרת, אל הפרקליטות או אגף התביעות של המשטרה, וזאת לשם בחינת האפשרות להעמיד אותך לדין ולהגיש נגדך כתב אישום.

מכתב היידוע מטרתו לעדכן את החשוד שהתיק בו הוא נחקר בחשד לעבירת פשע הועבר לתביעה, וכי יש לו 30 ימים להגיש בקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כתב אישום נגדו, קרי לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום. דברי ההסבר לסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי מסבירים את החשיבות של עריכת השימוש לחשוד בעיני המחוקק:

“ההחלטה להעמיד אדם לדין, ובעיקר לגבי עבירות חמורות היא החלטה רבת משמעות בחברה שאנו חיים בה. די בכתב אישום, לבטח בעבירות חמורות, כדי לפגוע פגיעה קשה בנאשם. מסיבה זו מוצע להעניק זכות השימוש למי שמרגע ההכרעה בעניינו ישתנה מעמדו הציבורי”

עו״ד אלעד רן, הינו שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן, מתמחה שנים רבות במשפט פלילי, מיסים, עבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות. עו״ד אלעד רן עבד במשרד המשפטים – פרקליטות מחוז מרכז וכן כעורך דין במחלקת המיסים בפירמת רו”ח קסלמן וקסלמן (Price Waterhouse Coopers). במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן,  והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד

בשנות עבודתו כעורך דין, צבר ניסיון משפטי רב בייעוץ וייצוג לקוחותיו מול רשויות המס וגופי חקירה שונים במדינת ישראל. עורך דין אלעד רן מייצג ביסודיות ובדיסקרטיות רואי חשבון, עורכי דין, אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה בפני רשויות המס בהליכים אזרחיים ופליליים. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. 

עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי בפורומים שונים, בפני עורכי דין ורואי חשבון.

חייג עכשיו