שימוע לפני הגשת כתב אישום

שימוע לפני הגשת כתב אישום הוא זכות שקיימת לחשודים בעבירות מסוג פשע, שהעונש בצידן הוא מעל ל-3 שנות מאסר.

לחשוד ניתנת הזכות לפנות לפרקליט או לתובע המשטרתי הממונה על התיק, ולנסות לשכנע אותו שלא להגיש כתב אישום.

האם לנצל את זכות השימוע הפלילי? כדאי להתייחס למכתב היידוע לחשוד שקיבלת? עו"ד אלעד שאול מסביר:

מכתב יידוע לחשוד סעיף 60א

סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי קובע שרשות תביעה אליה הועבר חומר חקירה הנוגע לעבירה מסוג פשע, תשלח מכתב יידוע לחשוד לפי הכתובת הידועה לה אלא במקרים חריגים ובאישור פרקליט המחוז.

במכתב היידוע לחשוד על התביעה להודיע לחשוד על זכותו לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום כך שהוא רשאי בתוך 30 ימים מיום קבלת מכתב הידוע לפנות בכתב לפרקליטות או לתביעה המשטרתית ולשכנע אותה בבקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כתב אישום.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, מסביר על זכות השימוע בהליך הפלילי:

בקשה מנומקת להימנע מהגשת כתב אישום

זו לשון סעיף 60א לחוק. המחוקק בחר להעניק לחשודים בעבירות מסוג פשע את הזכות להעלות טענות וטיעונים בפני הפרקליטות או התביעה המשטרתית לפני ההחלטה על הגשת כתב אישום, וזאת על מנת לנסות ולשכנע אותה ש לא להעמיד לדין את החשוד.

המחוקק מביע בכך את עמדתו לפיה העמדה לדין בכתב אישום פלילי היא לא דבר שיש להקל בו ראש, על אחת כמה וכמה בעבירות מסוג פשע (שעונשן מעל 3 שנות מאסר), ועל כן, על התביעה להיזהר לפני הגשת כתבי אישום כאלו ועליה לאפשר לחשוד, בלב שלם ובנפש חפצה, לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום והראות לה את הסיבות שבגינן יש להימנע מנקיטת צעד כל כך דרסטי כמו העמדה לדין פלילי.

אדם שקיבל מכתב יידוע לחשוד המודיע לו כי ניתנת לו האפשרות להגיש בקשה מנומקת להימנע מהגשת כתב אישום בתוך 30 ימים, צריך לפנות לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי על מנת לנצל את זכות השימוע הפלילי ולקדם את סגירת התיק ואת הימנעות התביעה מהעמדה לדין.

יש לציין, שייצוג באמצעות עורך דין בהליך השימוע הפלילי לפני הגשת כתב אישום  מגדילה את הסיכויים לסגירת התיק ולאי העמדה לדין, ובמקרים החמורים יותר, עשויה לרכך את סעיפי האישום ואת עובדות כתב האישום. לייצוג באמצעות עורך דין פלילי בשלב זה יש חשיבות מכרעת והרת גורל.

עו"ד פלילי בשלב הזה יגיש בקשה לרשות התובעת לצילום חומר החקירה, יעבור על חומר החקירה וילמד את עובדות התיק הפלילי ולאחר מכן יגבש בקשה מנומקת שמטרתה לשכנע את הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום כנגד הלקוח.

שים לב! כתיבת בקשה מנומקת לבד עלולה פגוע באינטרס שלך ולעלות לך ביוקר! כל מה שתרשום או תגיד במסדרת השימוע לפני הגשת כתב אישום, יכול לשמש לחובתך בבית המשפט. בהעדר השכלה משפטית וניסיון בהליכים פליליים, מילים תמימות בעולם האזרחי עלולות לסבך אותך במשפט הפלילי.

אל תשכח, מן העבר השני יושב פרקליט מנוסה בעל מומחיות במשפט פלילי, אשר תפקידו הוא העמדת נאשמים לדין פלילי ולכן המסקנה היא שבקשה לפי 60א צריכה להיות מנוסחת על ידי עורך דין פלילי בלבד.

לא קיבלתי מכתב יידוע לחשוד ולא נערך שימוע לפני הגשת כתב אישום

ככל שנחשדת בעבירה מסוג פשע והתיק בעניינך עבר לפרקליטות או לתביעה המשטרתית, היה על התביעה להעביר למענך מכתב יידוע לחשוד ולאפשר לך לקיים את זכותך לשימוע לפני הגשת כתב אישום (שימוע פלילי) לפי הוראות סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי.

ככל שזכותך לשימוע פלילי הופרה ולא קוימה, ניתן לטעון לביטול כתב האישום ולעריכת הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום מחדש, הרי לא סתם קבע המחוקק את זכות לקבלת שימוע לפני הגשת כתב אישום, והפרת הזכות הזו מהווה פגיעה בזכויותיו של החשוד להליך משפטי תקין והוגן.

לא אחת נקבע על ידי בית המשפט העליון, שהפרת חובת השימוע מובילה לביטול כתב אישום באופן מיידי שהרי היא עדות להגשת כתב אישום בחוסר סמכות מצד התביעה.

יש לזכור, שישנם מספר חריגים אשר בהתקיימם, אין צורך בעריכת שימוע, למשל כאשר החשוד עצור ניתן להגיש כתב אישום גם ללא שימוע לפני הגשת כתב האישום, כמו כן – אם החליט פרקליט המחוז על אי עריכת שימוע לפני הגשת כתב אישום, ניתן להגיש כתב אישום ללא שימוע פלילי ובלבד שינמק פרקליט המחוז את החלטתו.

לעיתים כאשר טוען הסנגור לאי עריכת שימוע לפי 60א, מבקשת התביעה לערוך את השימוע בדיעבד כאשר כתב האישום תלוי ועומד.

בקשה זו נדחית ברוב המקרים שהרי השימוע צריך להתקיים בתום לב ועל התביעה לבחון את טענותיו של הנאשם בכובד ראש ולשקול בנפש חפצה את בקשתו של הנאשם להימנע מהגשת כתב אישום.

ככל שכבר הוגש כתב אישום, והתביעה מבקשת לערוך את השימוע כאשר כתב האישום תלוי ועומד, הרי שלא ניתן לטעון שהשימוע נערך בנפש חפצה כמצוות המחוקק.

מכתב יידוע לחשד

במידה וקיבלת מכתב יידוע לחשוד, משמע שחומר החקירה בעניינך הועבר מתחנת המשטרה בה נחקרת אל הרשות התובעת, זאת אומרת, אל הפרקליטות או אגף התביעות של המשטרה, וזאת לשם בחינת האפשרות להעמיד אותך לדין ולהגיש נגדך כתב אישום.

מכתב היידוע מטרתו לעדכן את החשוד שהתיק בו הוא נחקר בחשד לעבירת פשע הועבר לתביעה, וכי יש לו 30 ימים להגיש בקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כתב אישום נגדו, קרי לערוך שימוע לפני הגשת כתב אישום.

דברי ההסבר לסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי מסבירים את החשיבות של עריכת השימוש לחשוד בעיני המחוקק:

"ההחלטה להעמיד אדם לדין, ובעיקר לגבי עבירות חמורות היא החלטה רבת משמעות בחברה שאנו חיים בה. די בכתב אישום, לבטח בעבירות חמורות, כדי לפגוע פגיעה קשה בנאשם. מסיבה זו מוצע להעניק זכות השימוש למי שמרגע ההכרעה בעניינו ישתנה מעמדו הציבורי"

5 מתוך 5 - (7 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא שימוע לפני הגשת כתב אישום?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
מעשה מגונה
מעשה מגונה

מעשה מגונה היא אחת מעבירות המין הנפוצות והחמורות בחוק הפלילי הישראלי. במאמר שלפניכם נסקור את העבירה, היסודות שלה והעונש הצפוי למי שמבצע את עבירת המין החמורה הזו, בהתאם לנסיבות השונות

קרא עוד
שינוי תנאי מעצר בית

קיומו של הליך פלילי נגד חשוד או נאשם עלול לשבש בהחלט את שגרת חייו ולפגוע בחירותו. אחד האמצעים בהם משתמשים בהליך הפלילי הוא שחרור החשוד או הנאשם למעצר בית. אך

קרא עוד
יבוא סמים
יבוא סמים

יבוא סמים מסוכנים לישראל היא עבירה פלילית שהעונש עליה יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כשמסתכלים על הוראות פקודת הסמים המסוכנים, יבוא סמים נמצא יחד עם עבירות חמורות כגון סחר,

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה