עדות כבושה

בואו נדבר על המונח המשפטי "עדות כבושה", בהליך הפלילי מצופה מעדים וחשודים למסור את גרסת האמת שלהם עוד בחקירת המשטרה ולדבוק בה לאורך המשפט. מה קורה כשחשוד או נאשם כובש בליבו גרסה שעולה רק בשלב מאוחר יותר של החקירה או של ההליך המשפטי? עו"ד אלעד שאול מסביר:

 

מהי עדות כבושה?

עדות כבושה הוא מונח משפטי המתאר מצב בו אדם "כבש בליבו" עדות, לא חשף אותה בפני החוקרים בשלבים המוקדמים של החקירה, ורק בשלב מאוחר יותר בחר לגלות אותה. העדות יכולה להחשף במהלך חקירת המשטרה, במסגרת השלמות חקירה ואף במהלך שמיעת העדים בבית המשפט לאחר הגשת כתב אישום. אדם שהציג עדות כבושה יידרש להסביר מדוע הוא מבקש לשנות את גרסתו, בפרקטיקה, העד נדרש לספק הסבר מניח את הדעת.

אם לא יספק הסבר מניח את הדעת, משקל העדות יהיה נמוך בעיני בית המשפט, לא ייתנו בה אמון ועלולה להיפגע גם מהימנות העד עצמו.

 

באילו מקרים יכולה להתרחש עדות כבושה?

על מנת להבין טוב יותר את המונח המשפטי, נסקור כמה דוגמאות למקרים בהם אדם יכול לכבוש את עדותו.

 

עד שלא רוצה להפליל אדם קרוב

מקרה אחד, הוא עד ראייה שזומן להעיד במשטרה בנוגע לעבירה שבוצעה על ידי אדם שקרוב אליו. בחלק מהמקרים, העד לא ירצה לסבך את חברו והוא יכול למסור עדות שמסתירה את האמת – למשל, שלא היה בזירת האירוע או שלא ראה את המקרה. גרסתו הראשונית היא האוטנתית ביותר וזוכה למשקל הראייתי הרב יותר.

מאוחר יותר, לאחר סיום החקירה והגשת כתב אישום האירוע נידון בבית המשפט והעד נקרא להעיד. אם העד יחליט לספר את האמת ולשנות את גרסתו לפיה הוא דווקא היה במקום וראה את האירוע, הרי שהוא למעשה "כבש" את עדותו בחקירתו במשטרה וכעת חשף את גרסתו האמיתית לכאורה. הוא כמובן יצטרך לספק "הסבר מניח את הדעת", אחרת הגרסה לא תתקבל.

 

הפעלת לחץ בתחנת המשטרה

מקרה נוסף שיכול להוביל לכבישת עדות הוא זימון חשוד לתחנת המשטרה וחקירתו תחת אזהרה. לעיתים בחדר החקירות מופעל לחץ כבד על החשוד להודות בחשדות המיוחסים לו. בעיקר בחשודים נורמטיביים שלא מרבים להחקר במשטרה, הלחץ, הצעקות והאיומים עלולים לגרום לחשוד למסור גרסה ראשונה שמפלילה אותו בביצוע העבירה או שלא כוללת את כל הפרטים החשובים להגנתו.

בשלב מאוחר יותר החשוד משכיל לפנות לעורך דין פלילי, להתייעץ ולהבין את זכויותיו. בשלב זה, סביר להניח שעורך הדין יסביר לנחקר שהוא מסר גרסה מפלילה או חסרה בשל הלחץ שהופעל עליו ושעליו לנסות ולתקן את הנזקים שגרם ולמסור גרסה מלאה לאחר ייעוץ משפטי מעמיק ופרטני. הגרסה המאוחרת היא "עדות כבושה" והיא מצריכה הסבר משכנע במיוחד כדי שתתקבל.

 

ייעוץ משפטי שגוי

אחד המקרים המקוממים ביותר בו אני נתקל כעורך דין פלילי מנוסה, הוא חשוד שבחר למסור גרסה מפוקפקת בעצתו של עו"ד שלא עוסק בדין הפלילי. ייעוץ משפטי כזה עלול לגרום נזק לחשוד מכיוון שגרסה שנמסרה לאחר קבלת ייעוץ משפטי משקלה הראייתי רב ובית המשפט יוצא מנקודת הנחה שחשוד שהתייעץ עם עורך דין פלילי מסר עדות מרצונות החופשי ובאופן שקול.

אחד האתגרים הגדולים בהם אנו נתקלים במשרד, הוא הניסיון לשפר ולשפץ נזקים שנעשו על ידי יועצים שקדמו לנו, בניית קו הגנה מאוחר יותר ומסירת "עדות כבושה" לצד הסבר מניח את הדעת לנסיבות מסירת העדות.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

משקל העדות הכבושה ומה לעשות כדי שתתקבל?

עדות כבושה מציגה דילמות משפטיות מורכבות בפני מערכת המשפט. כך למשל, מדוע לא בחר העד לחשוף את גרסתו המלאה לאירועים מוקדם יותר? האם מתן העדות הכבושה מעידה על כך שהעד משקר? האם ניתן להסיק מעצם העדות הכבושה שהעד לא אמין? איזה משקל ראוי לייחס לעדות זאת לעומת העדות המוקדמת יותר של העד?

הכלל לפיו משקל העדות הכבושה נמוך מאוד נועד לתמרץ עדים לחשוף את עדותם המלאה כבר בתחילת החקירה ולא להסתיר אותה למועד מאוחר יותר. אם יכבשו את העדות, בית המשפט לא יאמין בהם ויעדיף את הגרסה הראשונית על כל המשתמע מכך. דבר זה יכול להטות את כף המאזניים לרעת אותו עד, או לרעת הנאשם, שיתקשה לשמור על חפותו ועל האינטרסים שלו.

 

פסיקת בתי המשפט בנושא

בהיסטוריה המשפטית בישראל ישנם תקדימים בבית המשפט ביחס לעדות הכבושה והמשקל שיש להעניק לה במסגרת ההליך. ככלל, בית המשפט בישראל מייחס לעדות כבושה משקל נמוך יותר מאשר לעדות רגילה שנמסרה בהזדמנות הראשונה. הסיבה היא שהעדות שנכבשה מגיעה בשלב מאוחר יותר של ההליך הפלילי וסותרת את תיאור האירועים שנמסר על ידי העד בשלב מוקדם, סמוך לאירוע ולפני שהספיק לשפץ את עדותו.

העד שכבש את עדותו סובל מחוסר אמינות מסויים בעיני בית המשפט והדבר יכול להשפיע על סיכויי ההרשעה בתיק הפלילי.

אם כן, מדוע לא פשוט לפסול כל עדות כבושה ולהעדיף באופן אוטומטי את העדות הראשונה? את התשובה ניתן למצוא בפסיקת בתי המשפט שמעדיפים לא לפסול ראיות לחלוטין אלא לקחת אותן בחשבון "בערבון מגובל". בתי משפט בהליך הפלילי נוטים להעריך יותר עדויות שניתנו סמוך יותר לאירוע העברייני מכיוון שבעת העדות האירוע טרי יותר בזיכרונו של העד והוא מוסר אותה לפני שהספיקו להטות את דעתו, להשפיע עליו או לשבש את גרסתו.

 

פסק דין יעקב שמש בבית המשפט העליון

פסק דין יעקוב שמש נדון בבית המשפט העליון בשנת 1987 והוא תקדים מפורסם בעניין מתן עדות כבושה. באותו מקרה הוגש כתב אישום בגין רצח קצין שירות בתי הסוהר רב כלאי רוני ניצן ז"ל בידי קבוצת עבריינים הכוללת את הרצל אביטן, שמעיה אנג'ל ויעקוב שמש. במהלך הדיון המשפטי ניתנה עדות כבושה לגביה קבע בית המשפט העליון את ההלכה השולטת עד היום:

עדות כבושה ערכה מועט אלא אם כן ניתן הסבר מתקבל על הדעת על שום מה נכבשה העדות עת רבה (בית המשפט העליון בע"פ 677/84 יעקב שמש ואח' נגד מדינת ישראל). אם כן, כדי שלעדות כבושה יהיה ערך צריך העד לספק "הסבר מניח את הדעת" לשינוי הדרמטי שעשה בעדותו החדשה, אחרת משקל העדות יהיה נמוך ביותר והיא תשפיע פחות על תוצאת ההליך המשפטי.

 

מהו הסבר מניח את הדעת?

כפי שניתן להבין מהפסיקה בעניינו של יעקב שמש, בית המשפט מייחס חשיבות פחות לעדות כבושה. אך מנגד, קבע בית המשפט כי גם לכלל זה קיים יוצא מן הכלל. אם העד יכול לספק הסבר משכנע לכבישת העדות, בית המשפט רשאי להאמין לעדות הכבושה ולתת לה משקל ראייתי רב כפי שניתן לעדויות אחרות. במקרים מסויימים, בית המשפט אפילו יכול להעדיף את העדות הכבושה על פני העדות הראשונה.

חשוב לציין שאם בית המשפט השתכנע מטיב ההסבר וקיבל אותו, הוא לא מייחס חשיבות למשך הזמן שהעד הסתיר את עדותו והוא מקפיד לייחס לעדות משקל מלא.

מדוע העד לא חשף את עדותו כבר בשלבים הראשונים? יכולות להיות לכך סיבות רבות:

  1. בושה או שמירה על פרטיות – לפעמים עדים לא מעוניינים לשתף פעולה ולחשוף פרטים אישיים הנוגעים אליהם. לכן לפעמים ניתנות עדויות חסרות והעד עלול להשמיט פרטים כדי לשמור על צנעת הפרט שלו. הדבר מאפיין בעיקר קורבנות לעבירות מין שלא חושפות את מלוא גרסתן מטעמי בושה או צנעת הפרט ורק בשלב מאוחר יותר אוזרות אומץ להגיש תלונה במשטרה ולספר את מלוא הגרסה.
  2. התכחשות למציאות – גם הסבר זה נוגע במקרים רבים לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית או לקורבנות אלימות במשפחה שמעדיפים לא לדבר על המקרה על מנת להימנע מחוויה חוזרת של האירוע הטראומטי.
  3. חשש לחיי העד – הסבר נוסף הוא חשש של העד לחייו או לשלומו. כך לדוגמא בתיקים בהם מעורבים ארגוני פשע או עבריינים הידועים באכזריותם, עד מסוים יכול לחשוש לשלומו או לשלום אנשים הקרובים אליו אם יחשוף את הגרסא המלאה של עדותו.
  4. עד מדינה – עד מדינה הוא עבריין שלקח חלק בביצוע עבירות פליליות. ברוב המקרים, בתחילת החקירה מוסר העד גרסה שקרית התואמת את גרסאות שותפיו לפשע. רק בשלב מאוחר יותר, כשמצליחה המשטרה לשכנע אותו לחתום על הסכם עד מדינה הוא מחליט למסור "עדות ניקיון" ומספר את עדותו הכבושה.

 

אלו כמובן רק מספר דוגמאות ספציפיות, ויכולים להיות עוד הסברים שיתקבלו כהסברים המניחים את הדעת בנוגע למתן עדות כבושה. אם נחקרתם במשטרה תחת אזהרה ואתם שומרים בלבכם גרסה, פנו לעורך דין פלילי לקבלת ייעוץ, ייתכן שהדבר הנכון לעשות הוא למסור את העדות הכבושה ולמצוא הסבר מניח את הדעת לכך בהקדם האפשרי.

 

הסברים שאינם מניחים את הדעת

לצערי כעורך דין פלילי אני נתקל בעשרות מקרים של חשודים נורמטיביים שלא מסרו גרסה מלאה מיד בחקירתם הראשונה מתוך לחץ, בלבול, טראומה או חוסר היכרות עם ההליך. בתי המשפט קבעו שלא מדובר בהסבר מניח את הדעת, חשודים מקבלים את הזכות להיוועץ עם עורך דין בתחילת חקירתם ואם החליטו לוותר על הזכות להתייעץ הם מנועים מלהתלונן על הגרסה החסרה שמסרו.

כמי שמלווה מאות לקוחות נעדרי עבר פלילי שזומנו לחקירה במשטרה לראשונה, אני רואה אין סוף מקרים של אי הבנה של הנחקר את גודל הצרה אליה הוא נקלע, לקיחת הסיטואציה בקלות ראש מתוך מחשבה "לי זה לא יקרה" ועוד.

 

ההבדל בין "עדות כבושה" לבין "שתיקת הנאשם"

חשוב להבחין בין שני מושגים משפטיים שנראים חופפים. המונח "עדות כבושה" יכול להתייחס גם לנאשם עצמו וגם לעד במשפט הבוחרים למסור עדות מאוחרת עם פרטים שהסתירו בליבם. המונח "שתיקת הנאשם" מתייחס אך ורק לנאשם במשפט שבוחר לשמור על זכות השתיקה ולא לענות לשאלות שמופנות אליו במסגרת הדיון. הבילבול בין המונחים נובע מכך שבשניהם גורם מרכזי במשפט לא מספק את מלוא עדותו ואף שותק לחלוטין.

אך ההבחנה ביניהם חשובה, מכיוון שבמקרה של שתיקת הנאשם הראיות נגדו מתחזקות בעוד שעדות כבושה משקלה נמוך יותר אך היא לא מחזקת את הראיות הנגדיות. עו"ד אלעד שאול יוצא רשויות התביעה, פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי). נותרתם עם שאלות נוספות? זקוקים לייעוץ או ייצוג? אל תהססו להשאיר פרטים או לחייג אלינו.

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עדות כבושה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!