מעצר בפיקוח אלקטרוני

הלכה חדשה בבית המשפט העליון ע"פ 7768/15

הלכה חדשה בבית משפט העליון קובעת מה דינו של מעצר בפיקוח אלקטרוני לעניין ניכוי ימי מעצר מתקופת המאסר שהוטלה על נאשם. כל זאת לאור שאלות רבות וטענות מנוגדות שנטענו החל מכניסתו לתוקף של החוק לפיקוח אלקטרוני על עצור ועל אסיר משוחרר על-תנאי (תיקוני חקיקה), התשע"ה-2014.

בפסק הדין החדש נקבע כי אין לקזז ימי מעצר שרוצו בפיקוח אלקטרוני, אך ניתן להתחשב במספר ימי המעצר באזיק אלקטרוני, בתנאי השהייה במעצר בית בפיקוח אלקטרוני ובריחוק ממרכז החיים והמשפחה – כשיקול להקלה בעונש עצמו. עו"ד אלעד שאול, מומחה לדיני מעצרים, מסביר:

 

לקזז או לא לקזז? זאת השאלה.

בתי משפט נוהגים להורות על קיזוז או ניכוי ימי המעצר שריצה נאשם מאחורי סורג ובריח מתקופת המאסר שנגזרת עליו בסוף ההליך, כך שנאשם שריצה 3 חודשים במעצר מאחורי הסורגים, ובסופו של הליך נגזרו עליו 10 חודשי מאסר בפועל, ירצה רק 7 חודשי מאסר בפועל לאור קיזוז ימי מעצרו.

ואולם כניסתו לתוקף של חוק הפיקוח האלקטרוני הפך את הקערה על פיה. סנגורים רבים החלו לטעון שיש לקזז מימי המאסר גם את תקופת המעצר שריצו נאשמים בפיקוח אלקטרוני כשאזיק אלקטרוני על רגלם. הטענות עלו לאור לשון דברי ההסבר לחוק הפיקוח האלקטרוני שקבע "הפיקוח האלקטרוני על עצורים לאחר הגשת כתב אישום לא ייחשב עוד חלופת מעצר לפי סעיף 21(ב)(1) לחוק המעצרים אלא מעצר בתנאי פיקוח אלקטרוני".

 

לא ניתן לקזז ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני

בהעדר החלטה ברורה מבית המשפט העליון, לאחר כניסת חוק הפיקוח האלקטרוני לתוקף, בתי המשפט השונים הוציאו תחת ידם החלטות שונות הנעות בין קיזוז ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני, קיזוז חלקי של ימי המעצר ועד אי קיזוז מוחלט של ימי המעצר – הדבר יצר אנומליה ופער בלתי נסבל בין החלטות בתי המשפט השונים.

בית המשפט העליון קבע ביום 20.4.2016 כי "אי בהירות, בסוגיה בה קיומן של הכרעות סותרות עלול ליצור הפליה חריפה בין נאשמים", ועל כן הוחלט להכריע בסוגיה האם מקזזים ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני? ההלכה החדשה פרי בית המשפט העליון בע"פ 7768/15 פלוני נגד מדינת ישראל קובעת שאין לנקות או לקזז ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני ממניין ימי המאסר שנגזרו על נאשם.

כאמור, עד לפרסום ההלכה לעניין קיזוז ימי המעצר, בתי המשפט ברחבי הארץ פסקו איש איש והשקפתו כך שנאשמים רבים סברו שימי המעצר שריצו תחת פיקוח אלקטרוני יקוזזו להם בסופו של הליך.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

ההבדל בין אזיק אלקטרוני למעצר בפיקוח אלקטרוני

בתחילת ההלכה קבעו שופטי העליון שאמנם חוק הפיקוח האלקטרוני העלה את דרגת המעצר בפיקוח האלקטרוני לדרגת מעצר של ממש, אולם בהמשך לאמור נפסק שלמרות השינוי במעמד המעצר בפיקוח אלקטרוני, תנאיו הפיזיים של המעצר באיזוק אלקטרוני נותרו כשהיו ואין כל שינוי במובן הזה.

כך למשל קבע כבוד השופט צבי זילברטל ב בש"פ 6134/15 מדינת ישראל נגד פלוני כי: "מי שלא נמצא מתאים לחלופת מעצר הכוללת מעצר בית באיזוק אלקטרוני, ספק אם יימצא מתאים למעצר בפיקוח אלקטרוני, רק בשל שינוי הבסיס הנורמטיבי והשינוי הטרמינולוגי".

משמע, שלמרות שינוי הניסוח שתבע המחוקק לפיו "איזוק אלקטרוני" הפך ל- "מעצר בפיקוח אלקטרוני", בית המשפט העליון קובע שהמצב בשטח נותר כשהיה. השופט סלים ג'ובראן שיש הבדלים הברורים בין מעצר מאחורי סורג ובריח לבין מעצר בפיקוח אלקטרוני, שכן מעצר של ממש פוגע בחירותו של העצור פגיעה טוטאלית בעוד שמעצר בפיקוח אלקטרוני מהווה פגיעה פחותה יותר, באופן שדומה יותר למעצר בית.

 

הלכת פלוני 7768/15 אין לנכות ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני

המשיך השופט ג'ובראן וקבע, שכוונת המחוקק בהעלאת מעמדה הנורמטיבי של המעצר בפיקוח אלקטרוני לכדי דרגת "מעצר", היא צמצום הפגיעה בחירות הנאשם ובעיקר נועדה על מנת לעודד את בתי המשפט לראות במעצר בית באיזוק אלקטרוני כחלופה טובה למעצר מאחורי הסורגים ובכך לצמצם ככל האפשר את הפגיעה בחירותם של חשודים שדינם עוד לא הוכרע.

הפיכת המעצר באיזוק אלקטרוני לדרגת "מעצר" לא מרמזת, לדעת בית המשפט העליון, שכוונת המחוקק הייתה שהמעצר באיזוק אלקטרוני ישתווה באופן מוחלט למעצר מאחורי סורג ובריח בבית המעצר, שהרי חירותו של העצור לא נפגעת באותה הרמה שעה שהוא עצור בפיקוח אלקטרוני בביתו או בבית משפחתו.

על כן, עמדת בית המשפט העליון לעניין ניכוי ימי מעצר בפיקוח אלקטרוני מעונש המאסר בגזר הדין היא שאין לנכות את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מתקופת המאסר.

 

ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני יהוו שיקול להקלה בגזר הדין

כמו במעצר בית "רגיל" או במעצר בית באיזוק אלקטרוני, גם מעצר בפיקוח אלקטרוני, לדעת בית המשפט העליון, מקומו להישקל במעמד גזר הדין. זאת אומרת, שבמקום לקזז אוטומטית את ימי המעצר בפיקוח אלקטרוני מעונש המאסר בפועל שנגזר על הנאשם, על בית המשפט לשקול כנסיבה מקלה את התקופה בה שהה הנאשם במעצר בפיקוח אלקטרוני.

בין היתר על בית המשפט לבחון את משך התקופה בה היה הנאשם עצור בפיקוח אלקטרוני, היקף ההגבלה על חירותו במסגר המעצר, ואת המרחק בין מיקום המעצר בפיקוח אלקטרוני לבין משפחתו של העצור ומרכז חייו בכלל. לעניין זה קבע השופט ג'ובראן כי "אין דין מעצר בית מלא בפיקוח אלקטרוני בריחוק מביתו ומשפחתו של הנאשם, כדין מעצר בית חלקי בפיקוח אלקטרוני בביתו, הכולל שעות התאווררות".

על הערכאה הגוזרת את הדין להתחשב באופי המעצר שריצה הנאשם בפיקוח אלקטרוני, כך שככל שיקצינו תנאי המעצר, כך יש לשקול לקולה את המעצר בבוא בית המשפט לגזור את הדין. עורך דין פלילי אלעד שאול, מייסד משרד אלעד שאול ושות', מייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי ובעברו תובע מפרקליטות מחוז ת"א. אנו לרשותכם בכל עת 24/7.

5 מתוך 5 - (3 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא מעצר בפיקוח אלקטרוני?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!