הונאה במבחן אמיר"ם אמי"ר

הונאה בבחינה היא עבירה המבוצעת על ידי תלמיד, סטודנט או מועמד למשרה תוך ביצוע מעשה רמיה במהלך הבחינה – בין היתר, אנו נתקלים רבות במקרים של העתקה בבחינה, התחזות לאדם אחר במהלך הבחינה, ביצוע הבחינה על ידי אדם אחר תמורת תשלום והכנסת חומר עזר אסור לבחינה.

הונאת בחינות מהווה עבירה על התקנון של המוסד האקדמי ו/או המכון הבודק אולם היא עלולה אף להוות עבירה פלילית ולהוביל לחקירת משטרה והעמדה לדין. עו"ד אלעד שאול, מומחה במשפט פלילי ויוצא פרקליטות מחוז ת"א (פלילי), נתקל בלא מעט תיקי הונאה בבחינת אמי"ר ואמיר"ם ואף הוביל לסגירת תיקי החקירה בנושא, כיצד?

מהם מבחני אמיר"ם או מבחני אמי"ר?

מבחני אמי"ר ואמיר"ם בוחנים את רמת ידיעת השפה האנגלית עבור מוסדות החינוך האקדמי בישראל. קבלת ציון מספיק במבחן אמיר"ם או אמי"ר תוביל לקבלת פטור מלימודי אנגלית ותחסוך, כמובן, זמן וכסף רב.

 

מה נחשב להונאה בבחינת אמיר"ם או אמי"ר?

אנו נתקלים במגוון סוגי הונאות הקשורות לבחינות בכלל ובחינות אמיר"ם בפרט. בין היתר, העתקה בבחינה או ניסיון העתקה, הכנסת חומרי עזר בניגוד לדין, התחזות לנבחן ותשלום לאדם אחר על מנת שיבצע את הבחינה עבור הנבחן במרמה. הונאת הבחינה הנפוצה ביותר היא התחזות בבחינה, כך שהנבחן ששמו ותעודת הזהות שלו רשומים על הבחינה, שולח אדם אחר המתחזה אליו על מנת שיבצע את הבחינה עבורו.

לעיתים השניים אף מזייפים תעודת זהות כך שתמונתו של הנבחן בפועל מוטמעת על תעודת הזהות של הסטודנט האמיתי. לעיתים, ההתחזות מבוצעת בתמורה לתשלום כספי ולעיתים ממניעים "חבריים".

 

האם הונאה בבחינת אמיר"ם או אמי"ר היא פלילית?

בהחלט. חוק העונשין מונה מספר עבירות המתקיימות בעת ביצוע הונאה בבחינה, בין היתר אלו:

  1. התחזות לאדם אחר – סעיף 441 קובע שהתחזות לאדם אחר על מנת להונות דינה מאסר 3 שנים.
  2. זיוף – סעיף 418 קובע שאדם המזייף מסמך דינו שנת מאסר ואם זייף המסמך בכוונה לקבל דבר דינו מאסר 3 שנים.
  3. קבלת דבר במרמה – סעיף 415 קובע שהמקבל דבר במרמה דינו מאסר 3 שנים.

 

כפי שאנו רואים, התחזות לאדם אחר במהלך הבחינה היא עבירה פלילית לפי סעיף 441, חתימה על מסמכי הבחינה בשמו של אחר מהווה זיוף לכל דבר ועניין, עבירה פלילית לפי סעיף 418, והניסיון לקבל ציון במרמה מהווה עבירה פלילית לפי סעיף 415.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

זימון לחקירה במשטרה עקב הונאת בחינות

בהתאם למדיניות המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, מהווה עבירה משמעתית ואולם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה אף נוהג להגיש תלונה במשטרה כנגד הנבחן בגין כל חשד למעשה מרמה במהלך הבחינה. נבחן שנחשד במעשה מרמה בבחינת אמיר"ם או אמי"ר, כמו גם הבחינה הפסיכומטרית, יזומן לחקירה תחת אזהרה במשטרה ויפתח לו תיק פלילי, על כל המשתמע מכך.

חשוד בהונאת בחינה? אני ממליץ לך בחום ליצור קשר עם עורך דין פלילי בעל ניסיון בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות הונאה בבחינות אמיר"ם ולהיוועץ בהקדם האפשרי. ייעוץ לפני חקירה הוא קריטי ועשוי לסייע לך בהוכחת חפותך ובסגירת התיק.

 

הגשת כתב אישום עקב התחזות בבחינת אמיר"ם

עבירת ההתחזות במהלך בחינה היא עבירת "עוון" שדינה עד 3 שנות מאסר. ואולם, בשל חומרת העבירה במובנן של הפגיעה בטוהר המידות סווגה העבירה ברשויות התביעה כעבירת "עוון מיוחד" שנבחנת על ידי הפרקליטות המחוזית שבמקום מושבה בוצעה העבירה – ברוב המקרים, מדובר בפרקליטות מחוז ירושלים שבמחוזה מתבצעות בחינות אמיר"ם ואמי"ר.

הפרלקיטות היא גוף התביעה הבכיר ביותר במדינת ישראל והוא אמון על בחינת תיקים פליליים בעבירות חמורות ומיוחדות, שאינם בסמכותה של התביעה המשטרית, גוף התביעה המשני. עו"ד אלעד שאול, מייסד משרד אלעד שאול ושות', יוצא הפרקליטות הפלילית של מחוז תל אביב – מייצג בקביעות חשודים ונאשמים בעבירות על טוהר הבחינות, התחזות בבחינות אמיר"ם, הונאת בחינות וכדומה.

קבלת ייעוץ לפני חקירה בהקדם האפשרי ונקיטת פעולות מושכלות להגנה על חפותו של הלקוח, מובילה במקרים רבים לסגירת התיק – לדוגמה:

 

אני חשוד בהעתקה בבחינה, התחזות לאחר במהלך הבחינה הוא הונאת בחינות אחרת – מה עלי לעשות?

כאדם נורמטיבי שמעולם לא הסתבך עם רשויות החוק, אין לך כל מושג בפני מה אתה עומד. הגעה לחקירת משטרה ללא הכנה מוקדמת, ייעוץ מעמיק לפני החקירה והבנה מקיפה של זכויותיך כחשוד וגבולות המותר והאסור – היא לא מומלצת בלשון המעטה ואף מהווה חוסר אחריות של ממש!

זומנת לבחינה נוספת במרכז הארצי לבחינות ולהערכה על מנת להשוות את תוצאת הבחינה או את כתב ידך? דע כי יתכן שאתה חשוד בהונאת בחינות, בחינתך עלולה להיפסל ותיקך עשוי לעבור למשטרת ישראל לביצוע חקירה פלילית. במרוצת השנים ייצג משרדנו עשרות רבות של חשודים ונאשמים בהונאת בחינות, החל מחיילים משוחררים, דרך סטודנטים לתואר ראשון וכלה בעובדי מדינה ודמויות בכירות שנדרשו לבחינת אמיר"ם ובחינות דומות.

משרד אלעד שאול ושות', משרד עורכי דין פלילי – צווארון לבן מוביל בישראל לפי דירוג bdi הבינלאומי. אנו כאן עבורכם, פנו לייעוץ במידת הצורך.

דרגו את המאמר
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הונאה במבחן אמיר"ם אמי"ר?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
מאמרים נוספים בתחום
הלבנת הון עונש
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

הלבנת הון עונש

מלחמת הרשויות בישראל בתופעת ההון השחור הובילה ליישום מדיניות ענישה מחמירה כלפי עברייני מס וכל אדם הנאשם ומורשע בביצוע עבירות כספים שמתעורר כנגדו חשד למעורבות

למאמר המלא »
הלבנת הון
פלילי
עורך דין אלעד שאול

הלבנת הון

הלבנת כספים, המהווה תהליך שמטרתו להסוות את מקורותיהם של כספים בלתי חוקיים, עומדת כאיום נרחב על שלמותן של מערכות פיננסיות ברחבי העולם. מסיבה זו, הוגברו

למאמר המלא »
עונשים על עבירות מס
הליכים ושירותים
עורך דין אלעד שאול

עונשים על עבירות מס

במדינת ישראל נהוגים אמצעים נוקשים כדי להרתיע ולהעניש אנשים או גופים החשודים בהעלמת מס, הונאה או עבירות מס אחרות. במסגרת ניסיוננו ארוך השנים בייצוג בתחום

למאמר המלא »
עורך דין מידע פנים
התמחויות המשרד
עורך דין אלעד שאול

עורך דין מידע פנים

שימוש במידע פנים בחברה ציבורית הינו אסור על פי חוק. האיסור חל על מסירת מידע פנים, שימוש במידע פנים על ידי איש פנים של החברה

למאמר המלא »
עבירות
עורך דין אלעד שאול

הוצאת שיק ללא כיסוי

הוצאת שיק ללא כיסוי הינה עבירה פלילית לפי סעיף 432(א) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977. העבירה נמצאת תחת סימן ו', העוסק בעבירות מרמה, סחיטה ועושק.

למאמר המלא »
מיסים
עורך דין אלעד שאול

סעיף 220 לפקודת מס הכנסה

עבירה על סעיף 220 לפקודת מס הכנסה היא מהעבירות המרכזיות והחמורות ביותר בפקודת מס הכנסה. מדובר בעבירת מס חמורה, שנעשית בכוונה להתחמק מתשלום מס או

למאמר המלא »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה