איומים

סעיף 192 לחוק העונשין

עבירת האיומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין מייחסת לנאשם הפחדה, הטלת אימה ואיום על אדם אחר בכל דרך שהיא, בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו.

אם זומנת לחקירת משטרה בגין עבירת איומים, או שהוגש נגדך כתב אישום המייחס לך עבירת איומים, משרד עו"ד פלילי אלעד שאול ושות', יכול לסייע לך! משרדנו מנוסה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירת איומים בבתי המשפט השונים.

עורך דין אלעד שאול, מומחה במשפט פלילי, מסביר את כל מה שצריך לדעת על עבירת האיומים.

מה העונש על עבירת איומים?

סעיף 192 לחוק העונשין קובע:

"המאיים על אדם בכל דרך שהיא בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו, שלו או של אדם אחר, בכוונה להפחיד את האדם או להקניטו, דינו – מאסר שלוש שנים."

הנה כי כן, העונש המקסימלי הקבוע בחוק בגין איומים הוא שלוש שנות מאסר. יש חשיבות מכרעת לנסיבות המקרה, נסיבות הנאשם, עברו הפלילי של הנאשם באיומים ומכלול נסיבות אחרות אשר יבחנו על ידי עורך דין פלילי המייצג אותך בגין עבירת האיומים.

מומלץ לפנות לעו"ד פלילי מומחה בשלב מוקדם ככל האפשר, כדי לאפשר התמודדות מיטבית ואפקטיבית עם חקירת משטרה או עם כתב אישום בעבירת איומים.

מה נחשב איום פלילי

עבירת האיומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין היא עבירה נפוצה בבתי המשפט בהליכים פליליים בעיקר לאור הקלות שבה ניתן להגדיר אמירה כאמירה מאיימת.

התביעה המשטרתית וכן הפרקליטות נוטים להגיש כתבי אישום רבים בגין עבירת האיומים, אשר ככל עבירה פלילית אחרת, היא עבירה חמורה ויש להתגונן מפניה בהתאם ובאמצעות עורך דין פלילי מנוסה.

כיצד נבדיל בין איומים ובין אזהרה? המבחן שבו ישתמש בית המשפט בבואו לבחון אם אמירה מסוימת היא "איום" או "אזהרה" הוא מבחן אובייקטיבי. משמע, לא משנה אם המאיים ניסה לאיים, או האם המאיים ידע שמדובר באיומים, די בכך שבית המשפט יסבור שעל פי ההיגיון הבריא האמירה מהווה איום פלילי, כדי לבסס את היסוד העובדתי של עבירת האיומים.

מעבר לכך, היסוד הנפשי להוכחת עבירת האיומים הוא יסוד נפשי של כוונה, ובלשון החוק "בכוונה להפחיד או להקניטו", כך שהתובע בתיק הפלילי צריך להוכיח שהמאיים שאף ו/או קיווה שדבריו יובילו לפחד או הקנטה ברמת הסתברות גבוהה, כדי לקיים את היסוד הנפשי של עבירת האיומים.

שים לב! אין צורך להוכיח שהמאיים התכוון להוציא לפועל את האיום ודיי בכך שהאמירות מהוות איום בעיני בית המשפט ושהמאיים שאף באמירתו לגרום לפחד או הקנטה של השומע כדי להוביל להעמדתו לדין פלילי של הנאשם בגין עבירת איומים.

האם קללות נחשבות לאיומים?

לא בהכרח. כל מקרה נבחן לגופו ויש חשיבות מכרעת לאופן שבו מציג החשוד או הנאשם, את אמירותיו ואת מה שעמד מאחורי האמירות. לכן חשוב לקבל ייעוץ משפטי מיידי מעו"ד פלילי עוד כאשר החשוד מזומן לחקירה באזהרה במשטרה או לאחר שהוגש כתב אישום בעבירת האיומים.

בתי המשפט מצאו במספר רב של מקרים כי מילים קשות וקללות רחוב בעלות גוון מאיים כגון "אני אזיין אותך" הן לא בהכרח איומים על פי חוק העונשין.

לצורך בחינת המקרה, מבדיל בית המשפט בין "הפחדה קונסטרוקטיבית" ובין "הפחדה שלילית".

כדי להבחין בין האמור, בוחן בית המשפט האם הדובר או המאיים יכול לשלוט על התממשות האזהרה ויכול להוציא את איומו לפועל, והאם בנסיבות המקרה הספציפי, מהות האמירות וטיב האמירות מהווים איום ברף כזה אשר נכנס לגדרי המשפט הפלילי.

בכדי לבחון את נסיבות כל מקרה לגופו מומלץ לפנות לעו"ד פלילי מנוסה ולבדוק האם מדובר בעבירת איומים.

זימון לחקירת משטרה בחשד לאיומים

אם קיבלת זימון לחקירה במשטרה אתה ככל הנראה עומד בפני חקירה במשטרה בחשד לעבירת איומים, פנה בדחיפות לעו"ד פלילי מנוסה המתמחה במשפט הפלילי ובתיקי איומים בפרט.

זכור! כל דבר שתאמר במהלך החקירה בגין עבירת איומים יכול לשמש נגדך בהמשך, כך גם הדרך שבה תגיב לשאלות החוקר, האופן שבו תציג את גרסתך ושגיאות שתעשה במהלך החקירה עלולים להגביר את הסיכוי להגשת כתב אישום נגדך בעבירת איומים.

התייעץ עם עו"ד פלילי בטרם הגעה לחקירת המשטרה בכדי להבין את זכויותיך, להכיר את הליך החקירה המשטרתי ולהכין את עצמך לקראת השאלות הצפויות לך ותרגילי החקירה שיופעלו עליך על ידי החוקר.

עורכי הדין במשרדנו זמינים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע לטיפול במקרים דחופים. זומנת לחקירה? חייג לעו"ד פלילי 03-7775555 והחל בהגנה על זכויותיך לקראת חקירה במשטרה בגין עבירת איומים.

במסגרת היעוץ המשפטי תבין מה צפוי לך בחדר החקירות, מה עליך לברר בהגיעך לתחנת המשטרה וכיצד עליך להתמודד עם החשדות. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

כתב אישום בעבירת איומים

קבלת כתב אישום המייחס לך עבירת איומים הוא אקט שצריך להדליק לכל אדם נורה אדומה. כתב אישום בעבירה פלילית בכלל ובעבירת איומים בפרט הוא עניין רציני! אל תתמודד לבד ואל תנסה להערים או להתחכם עם המשטרה ורשויות החוק, זכור שלמעשיך יש השלכות בלתי הפיכות על ההליך הפלילי, על שגרת חייך ועל עתידך.

הוגש נגדך כתב אישום באיומים? אתה מוזמן לפנות אל משרדנו, בו עורכי דין פליליים מומחים, להגיע לפגישת ייעוץ  ולזכות בהסבר מעמיק על ההליך הפלילי, מה צפוי לך כנאשם בגין עבירת איומים, וכיצד עליך להתמודד עם ההליך הפלילי. פנייתך חסויה ודיסקרטית לחלוטין.

ביטול כתב אישום בגין איומים

ניתן להוביל ל ביטול כתב אישום במגוון רב של דרכים. בין היתר, באמצעות משא ומתן עם התביעה על חזרתה מהאישום תוך הצגת כשלים בחומר הראיות.

דרך נוספת להוביל לביטול אישום בעבירת איומים היא אי עריכת שימוע לפני הגשת כתב אישום כמתחייב בחוק, או באמצעות טענות של אכיפה בררנית והגנה מן הצדק. משרדנו ביטל כתבי אישום רבים בגין עבירות פליליות שונות ובין היתר גם בעבירות איומים ואלימות.

עורך דין מומחה לתיקי איומים

עורך דין פלילי אלעד שאול מייסד פירמת עורכי הדין אלעד שאול ושות', יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, פרקליטות מחוז תל-אביב. עם עזיבתו את רשויות התביעה ייסד משרד עו"ד פלילי המייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי.

במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המוכנים להעניק יעוץ משפטי וטיפול מן השורה הראשונה לקהל לקוחות המשרד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מייצגים במספר רב של תיקי איומים, אלימות ותיקים פליליים נוספים, בנחישות וביעילות, כמצופה מעורך דין פלילי פרטי.

תיקים רבים של לקוחותינו נגנזים עוד בטרם הגשת כתב אישום, חלק נגנז אף לאחר הגשת כתב האישום, ואילו חלק אחר מופנה להליך חלופי להליך הפלילי המכונה "הסדר מותנה". במסגרת הליך ההסדר המותנה ניתן לסגור את תיק האיומים, מחוץ לכתלי בית המשפט, תוך תשלום קנס, פיצוי או מכתב התנצלות. מעניין אותך? צור עמנו קשר.

5 מתוך 5 - (5 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא איומים?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה