זכות השימוע

זכות השימוע הינה זכותו של כל חשוד בביצוע עבירה מסוג פשע, לפני הגשת כתב האישום כנגדו. הגשת כתב אישום מבלי שניתנה לחשוד זכות שימוע, יכולה להוביל למחיקת כתב האישום כולו. במאמר זה אפרט אודות זכות השימוע, מה כלול בה ומהן ההשלכות של שלילת זכות זו. המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע הדרוש, החשוב והעדכני בדבר זכות השימוע.

 

מהי זכות השימוע?

בקרב לקוחות רבים נוצר בלבול בין זכות השימוע בדיני עבודה לבין זכות השימוע הפלילית. מכיוון שכך, ברצוני לפתוח מאמר זה בהברה אודות זכות השימוע הפלילית. זכות השימוע הפלילית היא זכות קנויה לכל חשוד בעבירה מסוג "פשע", לפני הגשת כתב האישום כנגדו. לפני שרשות התביעה מגישה כתב אישום כנגד החשוד, היא מחויבת לשלוח "מכתב יידוע לחשוד" בדבר העבירות בהן הוא צפוי להיות מואשם בכתב האישום.

בשלב זה, מקבל החשוד את זכות השימוע שלו. החשוד, באמצעות עורך דינו, יוכל להגיש בקשה מנומקת, בכתב, להימנעות מהגשת כתב האישום. הפרקליטות תשקול את דבריו של החשוד וככל שתמצא בהם ממש, תימנע מלהגיש כתב אישום כנגדו.

אני מניח שאתם יכולים לנחש כי על פי רוב, הגשת הבקשה, מנומקת ככל שתהיה, לא תוביל לביטול כתב האישום. עם זאת, ביטול שכזה אכן אפשרי וגם אם כתב האישום לא מבוטל, החשוד יוכל להפיק תועלת רצינית מזכות השימוע שלו.

לפני שנמשיך הלאה, אני רוצה לחדד נקודה חשובה. כתבתי לעיל כי זכות השימוע הפלילית קנויה לחשודים בעבירות מסוג "פשע". עבירות מסוג פשע הן עבירות אשר העונש המקסימלי עליהן הוא 3 שנות מאסר ומעלה. על עבירות שהעונש שלהן פחות מכך, הנקראות "חטא" או "עוון", אין זכות שימוע קנויה אך הפרקליטות בהחלט יכולה להעניק לחשוד זכות שימוע ולא אחת היא עושה כן.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

מה ניתן להשיג בשימוע פלילי?

נוכחנו לדעת כי זכות השימוע הפלילי היא זכותו של החשוד בעבירות מסוג פשע להשמיע את טענותיו בפני רשויות התביעה, במטרה שאלו יחליטו לסגת מכתב האישום כנגדו. החלטה של התביעה לסגת מכתב אישום כנגד חשוד בעבירת פשע, תתבסס, על פי רוב, על אחת מ-3 העילות הבאות:

  1. חוסר אשמה
  2. חוסר ראיות
  3. חוסר עניין לציבור

 

כל אחת מעילות אלו היא עילה לסגירת תיק פלילי כנגד אדם. סגירה מחוסר אשמה תקרה כאשר החשוד, באמצעות בא כוחו, יצליח לשכנע את רשויות התביעה כי הראיות לא מצביעות על אשמתו. סגירה מחוסר ראיות תקרה כאשר החשוד יוכיח שהראיות שאספה התביעה אינן עומדות ברף הפלילי הנדרש.

סגירה מחמת חוסר עניין ציבורי, או בשמה החדש "הנסיבות אינן מצדיקות" את הגשת כתב האישום, הינה עילת סגירה מצומצמת יותר. במסגרתה, התביעה תוכל לסגת מכתב האישום בשל כך שמכלול הנסיבות מצביע על כך שהאינטרס הציבורי הוא בהימנעות מהגשת כתב אישום ולא בהגשתו כנגד החשוד.

חשוב לדעת כי בעוד שסגירה בעילת חוסר אשמה תוביל למחיקה מוחלטת של הרישום הפלילי, שתי העילות האחרות יותירו רישום בסטטוס "תיק סגור". סטטוס רישומי זה עלול לפגוע בחשוד בהמשך דרכו.

העילה תוכן העילה רישום פלילי
חוסר אשמה הראיות לא מצביעות במידה מספיקה על אשמתו של החשוד מחיקת הרישום הפלילי
חוסר ראיות הראיות לא מספיקות כדי להרשיע את החשוד בפלילים רישום פלילי של "תיק סגור"
חוסר עניין ציבורי האינטרס הציבורי הוא שלא להגיש כתב אישום רישום פלילי של "תיק סגור"

 

הסדר טיעון וסגירת תיק בהסדר

שימוע פלילי יוכל להוביל לא רק למחיקת כתב האישום אלא גם להסדר טיעון ולסגירת תיק בהסדר. במסגרת הסדר הטיעון, יוכל החשוד להודות בחלק מהעבירות שיוחסו לו והפרקליטות, מצדה, תקל באופן משמעותי בעונשים שהיא תדרוש. כך, החשוד יודה בעבירות מופחתות ויזכה לעונש מקל.

בעבירות מסוג "עוון" או "חטא", הפרקליטות תוכל לסגור את התיק בהסדר לאור השימוע הפלילי שינתן לחשוד. לא יוגש כתב אישום כנגד החשוד, בתנאי שהוא יעמוד בתנאים שנקבעו דוגמת כניסה לטיפול, פיצוי הנפגעות, תשלום קנס לאוצר המדינה, הימנעות מעבירות נוספות ועוד. ככל שהחשוד לא יעמוד בתנאי ההסדר, יוגש כנגדו כתב אישום.

 

זכות שימוע שנשללה

לעיתים, הפרקליטות לא עומדת בחובתה לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי ולא מעניקה לחשוד זכות שימוע. היא לא שולחת לו מכתב יידוע לפני הגשת כתב האישום או לא ממתינה 30 יום לאחר המצאת היידוע עם הגשת כתב האישום.

במקרים אלו, וככל שההימנעות לא הייתה לפי אחד מאותם חריגים הקבועים בחוק, ניתן יהיה להוביל לביטול כתב האישום. זכות השימוע הינה זכות יסוד של החשוד בהליך הפלילי ושלילת זכות זו תוביל לנפילת התיק בעניינו. כמובן שהפרקליטות תוכל לבנות כתב אישום מחדש, להעניק לחשוד זכות שימוע ולפתוח בהליך הפלילי מתחילתו.

 

משרד עו"ד אלעד שאול

מעורבים בהליכים פליליים? מעוניינים לממש את זכות השימוע שלכם או שאתם חושבים שזכות השימוע נשללה מכם? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. אני, עו"ד אלעד שאול, בעל ניסיון ומומחיות במשפט הפלילי ובעברי אף עבדתי בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) כך שאני מכיר את התחום מבפנים ואדע כיצד לפעול באופן הנכון, כדי להפיק את המירב מהשימוע הפלילי שלכם.

זכות השימוע הינה זכות קנויה לחשודים בעבירות פשע בהליך הפלילי. סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי מורה כי על רשויות התביעה להמציא מכתב יידוע לחשוד לפני הגשת כתב האישום ולחשוד יוענקו 30 יום להגיש בקשה מנומקת לביטול כתב האישום.

ככל שלא ניתנה לכם זכות השימוע שלכם, תוכלו לבקש מבית המשפט כי יורה על גניזת כתב האישום. הפסיקה קבעה כי זכות השימוע היא זכות יסודית של החשודים ושלילתה תוביל לביטול כתב האישום. אנו במשרד עו"ד אלעד שאול מתמחים בהגשת בקשות שכאלו וייצגנו מאות לקוחות מרוצים שנשללה מהם זכות השימוע שלהם.

5 מתוך 5 - (2 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא זכות השימוע?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה