הטרדה מינית במהלך עיסוי

עיסוי הוא פעולה המתבצעת בין שני אנשים שונים, כאשר הסיטואציה עלולה לזמן מצבים לא נעימים ולא נוחים, והיא יכולה להוות קרקע פורייה לאפשרות של הטרדה מינית מצד המעסה. עיסוי נחשב לפעילות מפנקת ויוקרתית, חוויה מיוחדת שיכולה להיהרס לחלוטין על ידי התנהגות בלתי הולמת במהלך הפעילות. במאמר הבא נציג את הנושא, נסביר מה נחשב להטרדה מינית, ומה יכול לעשות אדם שחווה הטרדה מינית שכזו מצד המעסה. וכן, יש מה לעשות.

 

מהי הטרדה מינית?

בשנת 1998 נחקק החוק למניעת הטרדה מינית, וזאת למען קידום השוויון בין המינים ובעיקר למען הגנה על כבוד האדם, על החירות ועל הפרטיות שלו. החוק מפרט את ההתנהגויות השונות שיכולות להיחשב כהטרדה מינית, וקובע את האיסור על ביצוע מעשים שכאלו, ואת העונשים שבפניהם צפוי לעמוד מי שיפר את הוראת החוק.

ס'3 לחוק הוא הסעיף המרכזי, שקובע את ההתנהגויות שעולות כדי הטרדה מינית כמשמעה בחוק. נציין את הדברים הרלוונטיים לנושא. הטרדה מינית יכולה להיות למשל הצעה חוזרת בעלת אופי מיני או התייחסויות חוזרות שמופנות לאותו אדם ומתמקדות במיניות שלו – כאשר האדם הראה לאדם המטריד שהוא לא מעוניין לקבל את ההתייחסויות הללו.

ואולם, אם נמשיך בקריאת החוק, נמצא את ההתנהגות האסורה הרלוונטית ביותר לנושא הטרדה מינית במהלך עיסוי. מדובר למעשה בהרחבה של הסעיפים שציינו קודם (הצעה או התייחסות מינית חוזרת).

ישנם מצבים שבהם ההתנהגות תיחשב כהטרדה מינית, גם כשהאדם המוטרד לא הראה למטריד שהוא לא מעוניין בהתייחסויות שלו. למשל, מטופל במסגרת טיפול בריאותי, רפואי או פארה-רפואי (למשל, במסגרת קבלת עיסוי), כאשר המעשה נעשה תוך ניצול של התלות שיש למטופל במטפל שלו.

 

יחסי מרות בין מעסה לבין מטופל

כאשר מטופל נכנס לחדר הטיפולים, הוא מפקיד את עצמו בידי המעסה, וסומך עליו שיעשה את עבודתו בצורה ראויה ונכונה. התלות הזו שיש למטופל במטפל גורמת ליחסים ביניהם להיות יחסי מרות – כאשר אסור למעסה (שנמצא בעמדת עליונות מובנית בסיטואציה) ליצור קשר מיני כלשהו עם המטופל שלו במהלך העיסוי.

אפילו אם תהיה הסכמה על אופי מיני בין המטפל למטופל – יחסי המרות שוללים זאת על הסף. הרציונל הוא שהסיטואציה של עיסוי מביאה למצב של א-סימטריה בכוחות בין הצדדים. מדובר בסוג של אי שוויון מובנה ביניהם, כאשר השליטה על המצב נמצאת בידי המעסה, תרתי משמע, והנשלט בסיטואציה הוא המטופל.

יתר על כן, אם נדמיין את האווירה השוררת בחדר הטיפולים שבו מתקיים העיסוי, נבין שמדובר בסיטואציה שברירית, שיכולה בקלות לחצות את הגבול אל עבר אווירה מינית, שיכולה להוביל להתנהגות בלתי הולמת. האינטימיות הרבה שיש בין המעסה למטופל, המנגינה הרגועה והשקטה שמתנגנת ברקע, המגע הקרוב במרבית חלקי גופו של המטופל – כל אלה יוצרים סיטואציה שעלולה לגרום לתחושת אי נוחות.

זו גם הסיבה שפעמים רבות, אנשים מעדיפים לקבל מעסה בן מינם – ובעיקר נשים יעדיפו שתהיה להם מעסה אישה. לא שהדבר מונע באופן מוחלט אפשרות של הטרדה מינית, אך יש בכך משום הקלה מסוימת, תחושה יותר נוחה ונעימה. אם כן, בגלל יחסי המרות הקיימים בין המעסה למטופל, אין הכרח שהמטופל יבהיר שהוא לא מעוניין בהצעה, התייחסות או מגע בעלי אופי מיני.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

איך להבדיל בין עיסוי רגיל לבין הטרדה

לפי כללי האתיקה המקצועית של מטפלים במגע, חל איסור על עיסוי של איברים מוצנעים. מכאן, ברור שלא בא בחשבון שיתבצע עיסוי או מגע באיבר מין של המטופל. בצורה כזו, ניתן להבחין בין עיסוי רגיל לבין הטרדה. ברגע שהמגע מתבצע באיבר מוצנע – מדובר בהטרדה, ולא בטיפול מקצועי וניטרלי.

 

הוטרדתי מינית במהלך עיסוי, מה ניתן לעשות?

במידה שחוויתם הטרדה מינית במהלך עיסוי – עומדות בפניכם מספר אפשרויות:

 

תלונה למשטרה

הכוונה היא לפתיחה בהליך פלילי על ידי הגשת תלונה למשטרה. המשמעות היא שיש ללכת למשטרה, להגיש תלונה על הטרדה מינית ולהסביר את כל מה שקרה. לאחר מכן, המשטרה תחל בחקירת הנושא, ותוצאות החקירה יקבעו אם הנושא ימשיך לכתב אישום או לא. אם המשטרה תמצא בחקירה שההטרדה המינית המדוברת קרתה בסבירות גבוהה (הרף הוא "מעבר לספק סביר") – המשמעות תהיה הגשת כתב אישום כנגד המעסה המטריד.

ברגע שמוגש כתב האישום, המטופל הנפגע אינו חלק מההליך יותר. לעיתים ישנו שיתוף מסוים של נפגע העבירה במהלך המשפט, אך המשפט כולו מתנהל על ידי המדינה. דבר שיש לקחת בחשבון הוא שכנראה פנייה להליך פלילי לא תזכה את נפגע העבירה בפיצוי כספי משמעותי.

 

פיצוי כספי (תוך משא ומתן או דרך בית משפט)

בשונה מהליך פלילי, בהליך אזרחי התובע יקבל פיצוי במידה שינצח בתיק. חשוב לדעת שכאשר בוחרים באפשרות של תביעה אזרחית, המשמעות היא הליך משפטי לכל דבר ועניין, ועליכם לבחור בייצוג של עורך דין המתמחה בנושא. על פי החוק למניעת הטרדה מינית, הפיצוי על הטרדה מינית יכול להגיע עד ל-120,000 שקלים.

דרך אחרת לקבל פיצוי כספי מבלי להיכנס לכותלי בית המשפט, היא לנהל משא ומתן עם המעסה המטריד. פעמים רבות, יהיה זה אינטרס של שני הצדדים לסגור את העניין בשקט, לא להיכנס להליכים משפטיים חושפניים, ולהגיע לפשרה של פיצוי כספי.

 

תלונה לבית העסק בו עובד המעסה

במידה שאתם לא מעוניינים להיכנס להליך פלילי, וגם לא להליך אזרחי או למשא ומתן – תוכלו תמיד לפנות למקום שבו קיבלתם את העיסוי, ולהתלונן באופן נקודתי על המקרה שקרה לכם. בכך, אולי תוכלו למנוע את המקרה הבא שבו המעסה יטריד מינית. כמו כן, ייתכן שבית העסק בעצמו יציע לכם פיצוי כלשהו.

5 מתוך 5 - (1 הצבעות)
שאלות ותשובות
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הטרדה מינית במהלך עיסוי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
חוק הסרטונים
הגנת הפרטיות
חוק הסרטונים

חוק הסרטונים הוא התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית האוסר לפרסם סרטון או תצלום של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמת המצולם. החוק למניעת הטרדה מינית מ-

קרא עוד »
צילום חשוד במשטרה
מונחים מקצועיים
צילום חשוד במשטרה

צילום חשוד במשטרה מתבצע לאחר חקירת חשוד באזהרה במסגרת עבודות צילום והטבעה (טביעות אצבע). מדובר ברגע לא נעים שחווה כל אדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה

קרא עוד »
סכסוכי שכנים
מונחים מקצועיים
סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים בבניין משותף או בבתים פרטיים הם בין הסכסוכים הנפוצים ביותר. מדובר בסכסוכים הקשורים למגורים בשכנות, שטחי חניה, ניהול, אחזקה, שימוש ברכוש המשותף, מטרדי

קרא עוד »
זוטי דברים
מונחים מקצועיים
זוטי דברים

המשפט הפלילי מטפל בהתנהגויות פסולות שביצע אזרחים כלפי אזרחים אחרים או כלפי המדינה, באמצעות הטלת עונשים ושלילת חירות ממבצע העבירה. הסנקציות שאפשר להטיל על נאשם

קרא עוד »
ראיה נסיבתית
מונחים מקצועיים
ראיה נסיבתית

ראיות הן אמצעי משפטי לברור עובדות, הן מוכיחות לבית המשפט שנאשם ביצע את העבירה וניתן להסיק מהן מסקנות לגבי אשמתו או חפותו. ראיות יכולות להיות

קרא עוד »
ביטול כתב אישום
הליכים ושירותים
ביטול כתב אישום

ישנן מספר דרכים לקדם ביטול כתב אישום ולהימנע ממיצוי ההליך הפלילי נגדכם. מהו כתב אישום? איך ניתן לבטל אותו ומה ההשלכות של ביטול כתב אישום?

קרא עוד »
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד.
David I.
David I.
21:07 02 Nov 16
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה